Skocz do zawartości

Pierwszy teleskop nauka od podstaw


Jurek77

Rekomendowane odpowiedzi

Admini pewnie juz pieja z zachwytu ale mimo wszystko wstawie ten post. Wlasnie dzis dostarczyli moj pierwszy teleskop. Poniewaz okazja byla dosc szczczegolna nie jest to podstawowy sprzet choc pewnie daleko mu do doskonalosci. SkyWatcher Explorer 200 PDS na HEQ5 PRO SynScan GOTO. Poniewaz mam dosc skromne doswiadczenie z astronomia napotkalem pewne przeszkody. Bedzie najprosciej jak poprostu napisze z czym mam problem i jakiej pomocy potrzebuje.

1. Cos czego polskiego tlumaczenia raczej nie znam - polar aligment. Zdaje sie ze jest to procedura ustawienia montazu w idelnej linii polnoc-poludnie z uwzglednieniem gwiazdy polarnej. Wydaje sie to dosc skomplikowane dla kogos kto jest poczatkujacym amatorem astronomii. Czy ktos Jest w stanie podrzucic np polskie manuale albo wytlumaczyc w przystepnym jezyku, adekwatnym dla sytuacji, gdzie szukajacy porady jest zieloniutki :)) ?

2. Polar aligment ciag dalszy. GOTO daje mozliwos ustawienia na montazu na jedna, dwie i trzy gwiazdy. Z angielskich instrukcji wyczytalem ze sa dwie metody POLAR ALIGMENT. Ta druga w oparciu o gwiazdy, strefe czasowa, dlugosc i szerokosc geograficzna, date, dokladny czas, wysokosc nad poziomem mozra, rzekomo jest wystarczajaca poki nie zamierzamy bawic sie w astrofotografie. Niestety, musze robic cos nieprawidlowo bo przy ksiezycu w pelni, po wybraniu ksiezyca z listy predefiniowanych obiektow, urzadzenie mowi, ze ksiezyc ponizej lini horyzontu. Jakies pomysly co robie zle?

PS. Wyzej wspomniane dane wymagane przez GOTO pobieram z Stellarium i GPS.

3. Polar aigment ponownie. W trakcie procedury urzadzenie proponuje rozne gwiazdy, na ktore moze byc skierowane, co pozniej wymaga zatwierdzenia po uprzednim dokladnym zlapaniu gwiazdy w lunetce i okularze. Czy mam racje twierdzac, ze gwiazdy z listy to najjasniejsze gwiazdy w poszczegolnych gwiazdozbiorach? Jesli tak to czy jest gdzies lista takich gwiazd, ktora moglbym wydrukowac i w ten sposob miec lepsze pojecie, z ktorej strony nieba sa poszczegolne gwiazdy i gwiazdozbiory.

4. Rzecz, od ktorej powinienem zaczac to sama nazwa procedury POLAR ALIGMENT. Gdybym wiedzial jak to sie nazywa po polsku moze byloby mi latwiej znalez informacje na polskich stronach, wiec bylbym wdzieczny aby ktos powiedzial jak to sie nazywa.

A teraz chyba najwazniejsze. Jestem swiadomy sytuacji, ze to ja szukam pomocy, porady etc. Doceniam z gory kazda rade oraz kazda forme pomocy. Niestety mam dosc negatywne doswiadczenia jesli chodzi o szukanie pomocy w podobnych miejscach. Bardzo czesto spotyklalem sie z postawami typu " poszukaj sobie", " ile razy to mozna walkowac", " nie kumasz tego to sobie odpusc" etc. Szanowni forumowicze/pomagacze. Dzielimy sie tu na dwie grupy. Jedni z nas maja wiedze a inni szukaja mozliwosci jej zdobycia. Ja naleze do tej drugiej grupy. Tak, szukam wiedzy/pomocy natomiast ostatnia rzeca jakiej potrzebuje to pseudopomoc " zapytaj Google". Szanujmy siebie na wzajem. Mam 40 lat i jestem doroslym facetem i jako taki chcialbym byc potraktowany przez osoby, ktore ewentualnie zgodza mi sie pomoc. Z gory dziekuje za podpowiedzi.

SkyWatcher EXPLORER-200PDS EQ6 R PRO SynScan GOTO

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli nie miałeś wcześniej nic wspólnego z tym montażem to faktycznie może być ciężko ogarnąć temat. Napisz z jakich jesteś okolic może mieszka ktoś w pobliżu to byście się umówili na szybką szkołę ustawiania na biegun.

 

Tu masz poszukane tak na szybko.

http://astropolis.pl/topic/39853-sposoby-ustawiania-montazu-na-biegun/

Ja robiłem metodą 4, 6a, 6c. Polecam metodę 6a. Tu masz pomocniczy programik: http://myastroimages.com/Polar_FinderScope_by_Jason_Dale/

A jeżeli chodzi o GO TO to jest to drugi etap czyli precyzyjne wskazanie montażowi gwiazd na niebie. Ale to dopiero po ustawieniu montażu na polarną.

Wybierasz sobie gwiazdę z listy i jeżeli montaż przesunie się w jej okolicę korygujesz błąd pilotem tak aby gwiazda była w środku pola widzenia. Zatwierdzasz.

Z drugą i trzecią gwiazdą postępujesz tak samo.

No a gwiazdy na niebie to niestety ale trzeba znać. Do identyfikacji polecam program Stellarium.

http://www.stellarium.org/pl/

 

pzdr.

Szymon

 

  • Like 1

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mieszkam w Londynie więc z pomocą może być ciężko.  Pozostaje tylko pomoc na odległość. Co do podpowiedzi z linków to już to widziałem i mam nadzieję, że wkrótce to poddam praktyce. Sam znalazłem, w dość przystępnym języku opisany proces ustawienia montażu, chyba na stronie teleskopy.pl.

Co do Stellarium to tu mamy problem. Mam laptopa, którego kupiłem w 2009 roku i chyba jest już za stary na Stellarium bo najnowsza wersja tego programu najzwyczajniej nie startuje na nim. Próbowałem wszystkiego tj wersja na 32 i 64 bit Windows, w trybie administratora i wciąż się nie odpala. Udało mi się znaleźć Stellarium wersję portable, która chodzi ale z pewnością jest okrojona. Póki co nie zamierzam zmieniać laptopa tylko dlatego, że nie mogę mieć najnowszejwersji Stellarium. Mam również Stellarium w telefonie i doceniam zalety aplikacji. 

SkyWatcher EXPLORER-200PDS EQ6 R PRO SynScan GOTO

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o oprogramowanie, to jeśli Stellarium Ci nie działa, spróbuj Cartes du Ciel. Może mieć mniejsze wymagania, chociaż tego nie sprawdzałem. Możesz też zakupić sobie obrotową mapę nieba, nie jest za bardzo szczegółowa, ale na początek powinna Ci wystarczyć (kosztuje grosze)

Tutaj masz filmik jak ustawić montaż na polarną:

może ułatwi Ci zadanie.

Poczytaj jeszcze to:

http://www.astronoce.pl/artykuly.php?id=13

 

Pogodnego nieba życzę.

  • Like 1

Tu była kiedyś jakaś stopka, ale nie nadążała za zmianami sprzętowymi...

------------------------------------------------------------------------------------------------------

Pogodnego nieba życzę!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szanowny Kolego, Stellarium pobierz sobie - znajdziesz w Necie bez problemu w wersji 0.11, lub 0.12 - będzie chodziło na starszych laptoczkach i to do nauki wystarczy, wystarczy tylko ustawić sobie swoją pozycję, uaktualnić Układ Słoneczny i gotowe, np. http://www.afterdawn.com/software/desktop/misc_desktop_tools/stellarium_win.cfm/v0_12_3

P.S. A pod tym linkiem w poście ID:105 znajdziesz pomocne tutoriale :)

 

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jacek dzięki za tutoriale. Pobiorę później bo teraz jestem w pracy. Jak skończę pracę będę miał kilka pytań odnośnie samej lunetki i tego co w niej widzę bo jest to zupełnie inne od tego co widywałem w różnych filmikach na yt. Póki co dzięki. 

Kolega  SZDOM, dzięki za podpowiedź w sprawie Stellarium. 

SkyWatcher EXPLORER-200PDS EQ6 R PRO SynScan GOTO

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oglądałem sporo filmików o ustawianiu HEQ5 na gwiazdę polarną. Akurat ten z backyard astronomy był najlepszy pod względem językowym ponieważ jakoś nie mogę zatrybić północno angielskiego akcentu mimo że angielski mam w miarę dobry. Właśnie zdałem teorię na kat C po angielsku więc chyba nie jest tak źle. Oglądają inne filmiki natknąłem się na dwa regulatory, w tylnej części montażu https://www.dropbox.com/s/8ik9he1mei1nugt/2017-01-14 12.14.08.png?dl=0

Koleś z backyard astronomy w ogóle nie używał tego do czego wrzuciłem link. To są regulatory służące do ustawienia daty i godziny. Jak mam tego używać? 

W filmie backyard astronomy, ustawił koleś montaż pod gwiazdę, którą widział w lunetce. Jednak jest na YouTube sporo filmów gdzie robią to bez gwiazdy.  Czy jest tylko na potrzeby demonstracji czy można tej regulacji dokonać o każdej porze dnia? 

SkyWatcher EXPLORER-200PDS EQ6 R PRO SynScan GOTO

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 minut temu, Jurek77 napisał:

Oglądałem sporo filmików o ustawianiu HEQ5 na gwiazdę polarną. Akurat ten z backyard astronomy był najlepszy pod względem językowym ponieważ jakoś nie mogę zatrybić północno angielskiego akcentu mimo że angielski mam w miarę dobry. Właśnie zdałem teorię na kat C po angielsku więc chyba nie jest tak źle. Oglądają inne filmiki natknąłem się na dwa regulatory, w tylnej części montażu https://www.dropbox.com/s/8ik9he1mei1nugt/2017-01-14 12.14.08.png?dl=0

Koleś z backyard astronomy w ogóle nie używał tego do czego wrzuciłem link. To są regulatory służące do ustawienia daty i godziny. Jak mam tego używać? 

W filmie backyard astronomy, ustawił koleś montaż pod gwiazdę, którą widział w lunetce. Jednak jest na YouTube sporo filmów gdzie robią to bez gwiazdy.  Czy jest tylko na potrzeby demonstracji czy można tej regulacji dokonać o każdej porze dnia? 

Ale tych jak to nazwałeś regulatorów w ogóle nie używasz! To jest "ozdoba" montażu, tak, żeby wyglądał profesjonalnie. :)

Ustawienie na polarną  robisz o zmroku bo gwiazdę musisz widzieć w lunetce.

mont.jpg

1. Ustaw trójnóg mniej więcej na północ i wypoziomuj.

2. Załóż głowicę nie dokeręcaj jej za mocno., obróć oś dec tak jak na zdjęciu i zablokuj.

3. Otwórz dwa dekielki zabezpieczające lunetkę biegunową.

4. Otwórz sobie program POLARFINDER 

polar_finder 2.gif

W tym przypadku widzisz, że gwiazda polarna powinna być w miejscu gdzie zaznaczyłem strzałką.

5. Patrząc w lunetkę biegunową tak obracaj regulatorami wysokości i azymutu ażeby gwiazda znalazła się w tym położeniu. 

Mniej więcej tak jak pokazałem poniżej.

lunetka 2.jpg

6. Dokręć głowicę.

Teraz możesz przejść do alignacji pilotem HEQ5. (ustawienie na 3 gwiazdy) Tak jak Ci to wcześniej opisałem.

 

CHYBA NIC NIE POMYLIŁEM ALE JAK BY CO TO KOLEDZY SPROSTUJCIE. 

 

pzdr.

Szymon

  • Like 1

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie jak Szymek napisał, robisz to w nocy. Pierścienie na głowicy montażu zostaw w spokoju.
Tu masz linki do programiku na rożne systemy, który pokaże Ci po wklepaniu parametrów gdzie Polarna powinna być w lunetce i tak śrubkami montażu musisz kręcić aby się tam znalazła.

Ewentualnie klasyczny do wydrukowania sobie przed sesją na określoną godzinę http://myastroimages.com/Polar_FinderScope_by_Jason_Dale/

  • Like 1

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przjrzalem tutorial o okularach i w zasadzie fajnie jest to miec na papierze ale musze powiedziec, ze widzialem to na YT. Wciaz jednak sa pytania, ktore warto postawic i uzyskac odpowiedz. Szukajac informacji na temat teleskopow, dowiedzialem sie, ze oproc zdolnosci powiekszenia , rownie wazna jest zdolnosc zbierania swiatla co w warunkach nocy ma szczegolne znaczenie. W zwiazku z tm mam pytanie. Ogniskowa mojego teleskopu to 1000 i maksymalna realna wartosc powiekszenia x400. Co da lepszy komfort obserwacji, czy okular 5mm plus Barlow x2 czy okular 4mm. Oczywiscie w przypadku 4mm uzyskane powiekszenie bedzie x250 gdzie Barlow x2 + 5mm da mi x400. Zakladam, ze prawda jest informacja producenta o realnym 400 krotnym powiekszeniu (byc moze zbyt optymistycznie). Mowiac o Barlow to niestety musze kupic oddzielnie i zastanawiam sie nad zakupem uniwersalnej na 1.25" i 2". Czy bedzie jakas roznica miedzy nimi w kwestii jasnosci obrazu? Na koniec pytanie o praktyczne mozliwosci tego teleskopu. Wlasnie dzis uslyszalem, ze nie zobacze tym M51 czyli Whirlpool Galaxy co byloby wielka szkoda. Ktos jest w stanie dac mi odpowiedz na podstawie dostepnych danych technicznych teleskopu?

Ps. Sorry za brak polskich liter ale kiedy pisze z laptopa nie mam na nim polskiej klawiatury Crazy

SkyWatcher EXPLORER-200PDS EQ6 R PRO SynScan GOTO

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okular 4-5mm (bez barlowa) da Ci źrenicę wyjściową 1mm albo nieco mniej i będzie to dobre powiększenie do obserwacji Księżyca i planet. Czy masz już taki okular, czy planujesz dopiero kupić? Powiększenie 400x jest teoretycznie możliwe, ale wymaga bardzo dobrych warunków atmosferycznych, które zdarzają się bardzo rzadko. Proponowałbym najpierw spróbować z okularem 4-5mm.

M51 zobaczysz w 8 calowym teleskopie bez problemu*, nawet z terenów podmiejskich gdzie widać gwiazdy 5mag, a Droga Mleczna ledwo majaczy. Ale do takich obiektów na początek raczej zastosuj okular dający średniej wielkości źrenicę wyjściową, czyli w Twoim przypadku powiększenie 60-100x.

* bez problemu nie oznacza oczywiście, że będzie taka jak na zdjęciach, ale M51 to bardzo wdzięczny obiekt do obserwacji. A im ciemniejsze niebo, tym więcej można dostrzec. 

  • Like 1

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Niestety, angielski dystrybutor

Sky-Watcher nie błysnął hojnością i zaopatrzył mnie tylko w 2" 32mm. Chcę kupić barlow x2 pod 2" i 1.25". Coś 5-6 mm co w zestawieniem z barlow da mi prawie maksymalne powiększenie. I coś między 10 a 20 mm. Na tym zamierzam zakończyć temat inwestowania w teleskop. Kumple w pracy śmieją się ze mnie , że kupić w Anglii teleskop to taki sam błąd jak posiadanie kabrioletu :-)

SkyWatcher EXPLORER-200PDS EQ6 R PRO SynScan GOTO

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32mm okular jest fajny do obserwowania szerokich pól, ale - pod ciemnym niebem. Wtedy może pokazać pazurki, a możesz i wtedy pomyśleć o jakimś filtrze mgławicowym. Proponowałbym Ci jak najbardziej zakupić okular tak właśnie w okolicy 14-16mm i drugi do planet w okolicy 5-6mm (zwróć uwagę, żeby ten ostatni miał duży odstęp źrenicy, czyli eye relief), ale z zakupem barlowa się wstrzymać i poobserwować najpierw przez ten zestaw trzech okularów. Wtedy najlepiej będziesz mógł ocenić czego jeszcze Ci potrzeba i czy warto inwestować w powiększenie 400x.

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj pierwszy raz wyciagnalem teleskop w plener i zanotowalem pierwsza, spektakularna porazke. W zwiazku z tym za chwile padnie kilka pytan, ale poki to nastapi opowiem co sie stalo. Ustawienie teleskopu na gwiazde polarna to cos tak trywialnie prostego, ze wstydze sie za to ze zdadalem to pytanie >:O. Jedyny problem polegal na tym, ze nie moglem znalezc w ustawieniach regulacji podswietlenia lunetki, bo zbyt duza sila podswietlenia uniemozliwia zobaczenie czegokolwiek czytaj gwiazdy. Polar finder pokazl jak gwiazda ma byc ulokowana i wszystko cool. Potem popelnilem blad przy wpisywaniu koordynatow zamieniajac W z E a to tylko dzieki temu, ze temperatura byla niska, a to spowodowalo znieksztalcenia LCD kontrolera GOTO. Bywa... Bylo ciemno i zimno. Ten blad doprowadzil do tego, ze star alignment okazal sie niemozliwy. Potem do tego doszlo zaparowane lustro i to byl w sumie koniec zabawy. Czas na pytania.

1. Opaski ogrzewajace i kontrolery. Z doswiadzenia wiem, ze kiedy latem patrzymy na gorace obiekty, powietrze nad nimi faluje. Nie wyobrazam sobie, zeby w przypadku teleskou, ktory jest wystawiony na temperature bliska 0 albo ujemna bylo inaczej. Pytanie pierwsze. Czy wyzej opisane zjawisko nastapi i jak bardzo moze to znieksztalcic obraz.

2. Opaski ciag dalszy. W ktorym miejscu lepiej jest zamocowac opaske, czy lepiej na szczycie teleskopu, tak aby wpadajace do niego powietrze bylo ogrzewane czy na dole aby opaska, w sposob ciagly ogrzewala LUSTRO dolne. Czy z racji wielkosci tuby (moja ma 90 cm z tego co pamietam) nie byloby wskazane kupic dwoch opasek , zakladajac je na szczyt i dol teleskopu?

3. Lustro. Na moim pojawily sie pierwsze skazy spowodowane wysychaniem rosy. Oczywiscie, poki co nie jest to w stanie pogorszyc obrazu w sposob dostrzegalny dla ludzkiego oka, natomiast przyjdzie czas, ze bedzie trzeba wyjac lustro, umyc je i zrobic kolimacje. Czy kolimatory roznia sie jakoscia w jakims znacznym stopniu i czy jestescie w stanie zarekomendowac jakis? Ogladalem kilka filmow na YT o kolimacji. Wyglada to dosc prosta czynnosc, natomiast pod jednym z filmow, osoba ktora zostawila komentarz zarzucila tworcy filmu iz upraszcza on sposob kolimacji, stad moje pytanie czy pokazywane na YT kolimacje sa wystarczajaco dokladne?

SkyWatcher EXPLORER-200PDS EQ6 R PRO SynScan GOTO

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Zjawisko to nie wystąpi, tempera grzałek jest około 1* wyższa od otaczającej a to wystarczy zęby lusterko czy obiektyw refraktora nie zachodziły parą - degradacji obrazu nie zaobserwujesz.

2. Opaskę w zależności od rodzaju teleskopu. W refraktorach na końcówce odrośnika. W Newtonie najlepiej na lusterku wtórnym.

3. Nie przejmuj się tymi ,,skazami" i nie myśl przypadkiem o czyszczeniu ich czymkolwiek. Wyschną nie będą wpływać na obrazy. Najlepiej gdy teleskop jest wniesiony do domu po obserwacji pochylić go poziomo aby skroplona para jak najszybciej spłynęła, oczywiście dekla nie zakładamy. Dopiero po wyschnięciu.

P.S. Jak jesteś blisko domu i posiadasz suszarkę do włosów, prądową czy akumulatorową może ona z powodzeniem zastępować grzałki. Wielokrotnie na obserwach indywidualnych czy zlotach słychać ich szum :)

  • Like 1

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po powrocie do domu użyłem suszarka do zlikwidowania pary z lustra głównego i oprócz gorącego powietrza, które co prawda zlikwidowało parę na lustrze, z gracją wdmuchałem tam to co miała w sobie suszarka... Na przyszłość sobie to odpuszczę. A co z kolimatorami i kolimacją? 

SkyWatcher EXPLORER-200PDS EQ6 R PRO SynScan GOTO

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Jurek77 napisał:

 A co z kolimatorami i kolimacją? 

Najprostszy kolimator i kolimacja na potrzeby obserwacji :) http://astrofotografia.republika.pl/Kolimacja_teleskopu.htm

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)