Skocz do zawartości

Piotr13

Rekomendowane odpowiedzi

Witam bardzo serdecznie szanowne grono. Wlasnie zaczynam swoja przygode z astronimia i jesli to mozliwe chcialbym prosic o Wasza opinie.

Wymieniam kitowe szkielka w SW synta 8". Jak na razie kupilem VIXON'a LVW 13mm i Barlow GSO 2". Do planet  zamierzalem kupic ES 6.7mm i tu pojawily sie watpliwosci.

Czy ma to sens ??? Teoretycznie 13mm  + dobry barlow = 6.5mm. Wiem ze pole widzenie i ER beda inne co wplynie na jakosc obesrwacji ale  zastaniawiwm sie jednak czy nie zmienic ES 6.7 na np. cos w okolicach 8mm.

5mm to chyba  zbyt wiele na mojego Newtona zwazywszy na fakt ze barlow z tym szkielkime bedzie zupenie nieuzyteczny . Z gory dziekuje z Wasze opinie 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A nie myślałeś żeby do planet zamiast ESa to kupić jakiegoś orciaka? Sporo taniej wyjdzie a do planet na specjalne warunki seeingowe byłby jak znalazł. Przynajmniej ja z takiego rozwiązania byłem zadowolony:) Tylko, że nie każdemu orciaki się podobają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaka ogniskowa Syriusz ? Chodzi mi glownie o to ze pokrywaja mi sie ogniskowe. Posiadam jedno szkielko z ogniskowa 13mm + Barlow x 2 wiec bedzie "kolejne" szkielko 6.5. Moje pytanie to czy zakup okulara 6.7 ma sens.

Moze do planet kupic jakas okular 8mm wowczas po zastosowaniu x2 barlow moj zestaw wzbogaci sie o 4mm. Zdaje sobie sprawe ze 4mm do synty 8" to zbyt wiele zle zawsze to jaks opcja :)  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciężko mi to potwierdzić, bo wizualowcem nie jestem wytrawnym, ale wiele osób uważa, że jednak okular o dedykowanej ogniskowej będzie się lepiej sprawował od okulara z barlowem. A w Twoim konkretnym przypadku to faktycznie okular 6.7mm to będzie dublowanie się ogniskowych. Jak już masz barlowa i 13mm to może zrób tak: poobserwuj tą kombinacją i sprawdź czy ta wypadkowa ogniskowa 6.5mm Ci odpowiada. Może się okaże, że potrzebowałbyś trochę więcej albo trochę mniej. I jak już będziesz wiedział, to wtedy podejmiesz decyzję jaki okular kupić.

  • Like 1

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 1/20/2017 at 19:52, jolo napisał:

Ciężko mi to potwierdzić, bo wizualowcem nie jestem wytrawnym, ale wiele osób uważa, że jednak okular o dedykowanej ogniskowej będzie się lepiej sprawował od okulara z barlowem. A w Twoim konkretnym przypadku to faktycznie okular 6.7mm to będzie dublowanie się ogniskowych. Jak już masz barlowa i 13mm to może zrób tak: poobserwuj tą kombinacją i sprawdź czy ta wypadkowa ogniskowa 6.5mm Ci odpowiada. Może się okaże, że potrzebowałbyś trochę więcej albo trochę mniej. I jak już będziesz wiedział, to wtedy podejmiesz decyzję jaki okular kupić.

Dobrze prawisz :) tak zrobie. odpuszczam na razie krotkoogniskowe szkielka. Nastepmnym  szkielkiem  bedzie cos raczej z zakresu 22-27mm. Kitowy 25mm bardzo mile mnie zaskoczyl przy M45 :).
Tu pojawia sie kolejne pytanko, Co sie polepszy gdy wymienie tego tego kitowego Plossla na jakis model z wyzszej polki.
Wiem za inny bedzie ER oraz pole widzenia czy cos wiecej ? Pytam bo jak na razie nie jestem ustalic na czym polega przewaga 13mm LVW nad tym podstawowym szkielkiem 25mm.

 

Pozdro :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 1/20/2017 at 12:27, DarX86 napisał:

A nie myślałeś żeby do planet zamiast ESa to kupić jakiegoś orciaka? Sporo taniej wyjdzie a do planet na specjalne warunki seeingowe byłby jak znalazł. Przynajmniej ja z takiego rozwiązania byłem zadowolony:) Tylko, że nie każdemu orciaki się podobają.

Czy orciak to  Baader 6mm Classic Orthoscopic Eyepiece ? Jesli tak to przeciez ER 5mm a odradzano mi ES bo niby on ma ER 14mm i to niby za malo :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, Piotr13 napisał:

Czy orciak to  Baader 6mm Classic Orthoscopic Eyepiece ?

Klasyczny - typowy oriak Baader Genuine Ortho to takie cudo:

Or.jpg  niestety bardzo trudne do dostania :(

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Jacek E. napisał:

Klasyczny - typowy oriak Baader Genui Ortho to takie cudo:

  niestety bardzo trudne do dostania :(

O kurcze dlatego tez pewnie nie widzialem. To co widze teraz to chyba nowy model. Jak jest z ER ? 5mm to nie za malo ?

Nie moge wstawic zdjecia wiec podesle link 

https://www.google.co.uk/search?q=baader+classic+ortho+6mm+eyepiece&espv=2&biw=1680&bih=949&site=webhp&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwjOoZ73oOLRAhViCMAKHZ7uDBYQ_AUIBygC#imgrc=othpGeE46G7DlM%3A

Czy to jest to samo ?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, Piotr13 napisał:

O kurcze dlatego tez pewnie nie widzialem. To co widze teraz to chyba nowy model. Jak jest z ER ? 5mm to nie za malo ?

Nie moge wstawic zdjecia wiec podesle link 

https://www.google.co.uk/search?q=baader+classic+ortho+6mm+eyepiece&espv=2&biw=1680&bih=949&site=webhp&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwjOoZ73oOLRAhViCMAKHZ7uDBYQ_AUIBygC#imgrc=othpGeE46G7DlM%3A

Czy to jest to samo ?

 

To nie jest nowy model i to nie to samo. Te okularki (które pokazałem) zaprzestano produkować - cholera wie dlaczego chyba w 2012 roku. Niepowetowana strata.
Bardzo trudno na rynku wtórnym upolować :(

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A najlepiej zapisz się na zlot i na miejscu koledzy na pewno pożyczą Ci okulary o rożnych ogniskowych, doradzą i będziesz miał 100% pewności w jakie szkiełko mierzyć.

  • Like 1
TAKAHASHI FSQ-106ED,  QHY 163M, QHY 163C, NEQ 6
SW 150/750, SW DOB 10, Platforma paralaktyczna
AstroWalker, SW Star Adventurer 2i
Canon 1100D, lornetka Nicon Action 10x50,
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)