Skocz do zawartości

Teleskop do 2500 zł


Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Mam do was prośbę mam zamiar kupić teleskop do max 2500 zł. Oglądałem już przez teleskop takie objekty jak Księżyc, Jowisz, Saturn i Plejady. Zrobiło to na mnie duże wrażenie i postanowiłem zainwestować w swój teleskop. Oglądał bym nim głównie planety, Księżyc itp. Moim miejscem do obserwacji było by okno jednak często bym wyjeżdżał poza miasto więc zależało by mi także aby sprzęt był mobilny.

Myślałem o czymś takim  http://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=21_34&products_id=1391&lunety=Teleskop_Sky-Watcher_N-200_200/1000_EQ-5_(BKP2001EQ5) Jak myślicie opłacało by się kupić ten teleskop. Czekam również na wasze propozycje

Z góry dzięki za wszystkie odpowiedzi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak najlepszym miejscem do obserwacji to okno odbicie w szybie, falowanie ciepłego powietrza w domu mało miejsca na manewry teleskopem, cudownie zapowiadająca się obserwacja, a gdzie odgłosy świata, duża przestrzeń by nie budzić sąsiadów, trzaskaniem teleskopem, no i do tego oczywiście chęci wyjścia z domu bez tego ani rusz, jeśli naprawdę jest się Miłośnikiem Astronomii to się nie patrzy przez okna, jaka jest temperatura, pora roku tylko jak jest pogodne niebo wtedy się wychodzi na plac koło domu by podziwiać piękno Wszechświata widziane oczami i za pomocą teleskopu. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam :)

Odnośnie teleskopu jest to już dobry sprzęt, jednak w podobnej cenie mógłbym polecić Syntę 10"- http://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=21_265&products_id=1390&lunety=Teleskop_Sky-Watcher_N-254/1200_SYNTA_10_DOBSON_Pyrex

Nie jest to teleskop tak mobilny jak ten który przedstawiłeś, jednak ma większe lustro, a więc większe możliwości. Montaż Dobsona jest dużo prostszy w obsłudze i można sobie z nim od biedy poradzić także przy oknie ( co jednak odradzam).

Pozdrawiam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem że okno to jeden z najgorszych pomysłów jaki może być :) ale to w ostateczności a tak to na dwór za blok (Nie ma tam żadnego źródła światła) albo teleskop do auta i pojechać gdzieś pod ciemne niebo. A jeśli chodzi o Synte 10 to też właśnie się zastanawiam ale jest mało mobilna. Gdybym miał domek jednorodzinny to ani bym się nie zastanawiał  nad Syntą 10 ale mieszkam  w bloku na 2 piętrze i taszczenie jej tam i z powrotem to trochę męczące. Eq 5 zawsze można odłączyć od tuby i jest bardziej poręczne ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

siema. dopiero zaczynam interesować się obserwacją nieba przez coś innego niż programy science.

poszukuję sprzętu mobilnego, uniwersalnego, z możliwością wykonywania astrofoto  - po przeczytaniu charakterystyki różnych optyk wyszło mi że najlepszy dla mnie będzie MAK (poza R-C ) - ma najlepszą ostrość i "spektrum"obiektów jakie można nim zaobserwować.

znalazłam w delcie takie coś:

http://deltaoptical.pl/blizej_nieba/teleskop-sky-watcher-synta-bkmak127eq3-2,d818.html

zastosowanie jakiemu ma sprostać jest takie:

- obserwacja obiektów us ale też i deep space - z naciskiem na ostrość i jasność.

- stabilność

- łatwość w manewrowaniu tubą

- używany będzie na balkonie w mieście oraz na wsi z pomostu czy innego podestu drewnianego (czasem pojedzie też nad morze czyli ma być mobilny i dobrze znosić transport i nieskomplikowany w rozstawianiu)

czytając różne tematy wszędzie przewija się też synta 8 (rozsuwana jak dla mnie) ale to jest reflektor i podobno słabo ostrzy. nie ma też ani słowa o kompatybilności z foto.

reasumując, proszę o jakieś konstruktywne rady i wskazówki na co jeszcze powinnam zwrócić uwagę.

budżet do ok 2,5k

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciemnym maczkiem się nie fotografuje niczego prócz planet i Księżyca  :) Zresztą nie ma maszyn uniwersalnych  :)

Kup sobie tubkę Edka 100 np. takiego

http://astromarket.pl/teleskopy/lunety-apo/teleskop-sky-wartcher-100-ed-black-diamond.html

Do tego montaż eq5 -ale to dalce przekroczy Twój zakładany budżet ..szukaj sprzętu używanego!

ps. Kto powiedział, że sytna ma kłopoty z ostrzeniem, mam 12" rozkładaną, zaręczam  ostrzy z wszystkim  :)

Synta 12" sporo waży nie wiem czy byś sobie poradziła z przenoszeniem  :(!

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no właśnie, fki mają spore wartości :/

newtony posiadają naprawdę dobre osiągi ale nie wiem jak z tym ostrzeniem.

dobrze wnioskuję, że synta 8 10 czy 12 dobrze sprawdzi się w foto? nie ma problemu z podłączaniem?

aha, czy warto szukać uzywanych szkieł, czy lepiej kupić nowe  i nie ryzykować?

czy tak samo jest ze statywami? tutaj chyba nieco trudniej coś uszkodzić :) ale to tylko dedukcja laika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Newtony na dobsonach nie sprawdzą się w foto. To są maszyny do wizuala wyłącznie. Ziemia się kręci a Ty potrzebujesz czegoś co się będzie z  nią kręciło -czyli stabilnego montażu paralaktycznego  ;)

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uniwersalny to np. synta 200/1000 na eq5 lub jej mniejsza siostra 150/750 na eq3

1) Obie mają podejście do ogniska głównego z lustrzanką czyli z nią ostrzą

2)  Po dokupieniu korektora komy i gamy złączek- mają znośnie skorygowany kadr.

3) Po dokupieniu silników na oś RA -układ można względnie prowadzić z dwie minuty -da Ci to prowizoryczna zabawę w astrofoto i możliwość obserwacji w wizualu. Montaż będzie gonić za uciekającą gwiazdą  :) 

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)