Skocz do zawartości
towerfox

Bieszczadzki minizlot FA 2017 17-20.08.2017

Rekomendowane odpowiedzi

I ostatnia prognoza przed zlotem, powinniście dziś całą noc obserwować, jutro chyba też, ale niestety przez ten biały syf nie będzie można wykorzystać potencjału miejsca....

nowa.thumb.png.d8e4b6cc1a268d54e06989129efc00cb.png

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Dzisiejsza noc spędzona do 3.00. Jak teleskop i okulary pokryła nieodwracalnie wilgoć to w ruch poszła lornetka. 

Niebo tutaj jest genialne. DM od jednego horyzontu po drugi. 

Hitem była nasadka bino w taurusie Łukasza. M27 i M57 to był po prostu SZOK. 

• Like 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Nikt z Was w te Bieszczady nie zabrał aparatu fotograficznego ?

Myślę że sporo forumowiczów chętnie i z zazdrością ;) obejrzałoby jak dobrze się bawicie.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
14 minut temu, Jacek 2 napisał:

Nikt z Was w te Bieszczady nie zabrał aparatu fotograficznego ?

Myślę że sporo forumowiczów chętnie i z zazdrością ;) obejrzałoby jak dobrze się bawicie.

Sami wizualowcy:D

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
7 godzin temu, Hagen napisał:

A komórek to Wy tam też nie macie? Jakieś fotki byłyby mile widziane! Pozdrawiam!!!

Komórkę (przynajmniej moją) można tam było po prostu schować i o niej zapomnieć, bo przez 2 dni nie było ani jednej kreski zasięgu. Postaram się skrobnąć kilka słów, bo niebo dopisało; na przykład "Ślimak" w 10x42? - proszę bardzo :))

• Like 2

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Sentymentalna podróż po latach do Roztok na jedną fantastyczną noc , jakość nieba naprawdę kultowo-bieszczadzka :) . Dzięki zbiegowi okoliczności nasze prywatne spotkanie odbyło się w tym samym czasie co zlot FA . Była okazja poznać z twarzy kilka znanych z forów astro  osób. Dzięki za towarzystwo .

• Like 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Dzięki wszystkim za udany zlot, przede wszystkim Grześkowi (za towarzystwo na szlaku i za całokształt) oraz Domkowi - za użyczenie nasadki bino od Denkmeiera i dwóch TV Panopticów 24 mm. Niebo było takie ja trza - bieszczadzkie, choć pierwszej nocy dokuczała wilgoć (przez co obiekty nisko nad horyzontem - przykładowo taka NGC 253, zwana Srebrną Monetą - były cieniami samych siebie), a kolejnego, piątkowego wieczoru postraszył nas cirrus (który jednak rozszedł się jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki). Jak już wspominał Grzesiek, Helix w lornecie 42 mm był oczywisty, a podejrzewam, że i ciut mniejsze apertury dałyby radę. Generalnie, "przelecieliśmy" się po klasykach, które z użyciem nasadki bino i dwunastu cali lustra pokazały nowe, nieznane nikomu oblicze. Reakcją na Messierowe kulki, M 27, Gromadę Podwójną, Pierścionek w Lutni, Albireo czy Dziką Kaczkę były nieodmiennie słowa uznawane za niecenzuralne, mamrotane bezpośrednio przy teleskopie. W rezultacie wszelkie Synty 8 i 10 cali, porzucone i zapomniane przez właścicieli przyklejonych do Denka, pomału pokrywały się rosą. ;) Bonusikiem była poranna koniunkcja Wenus i Łysego, z pięknie widocznym światłem popielatym, na pomału jaśniejącym, porannym niebie.  

Lornetek też używaliśmy - mój Argus 25x100 czy TS 22x85 Grześka pod tym niebem naprawdę pokazały pazur. Pooglądaliśmy se sporo małych planetarek, a i ciemnoty się trafiły. "E" Barnarda wcale nie przypominało E, tylko bezładną, skomplikowana plątaninę węższych i grubszych pasm. Maras, żałuj, że nie przyjechałeś. :)

Co poza tym? No tak, w Cichej Dolinie nigdy nie widziałem tylu gości naraz, co oczywiście przełożyło się na ogólny burdel i rozgardiasz organizacyjny. Po przybyciu do ośrodka dowiedziałem się, że na moje nazwisko nie ma żadnej rezerwacji. ;)

Ogólnie, kto nie był, niech śledzi temat zlotowy w przyszłym roku, bo zdecydowanie warto!

• Like 3

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
15 minut temu, lukost napisał:

"E" Barnarda wcale nie przypominało E, tylko bezładną, skomplikowana plątaninę węższych i grubszych pasm.

W drugą nockę jak około 2 w nocy wycelowałem tam lornetką to mnie zatkało :) Oj, sporo brzydkich słów padło przez dwie noce... :)

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Godzinę temu, lukost napisał:

Dzięki wszystkim za udany zlot, przede wszystkim Grześkowi (za towarzystwo na szlaku i za całokształt)

Też dzięki Łukasz i M.! Chłopaki Alice, Astrohornet, Miron, Grzesiola, Dominik no i miłościwie nam panujący Ignis - fajnie było Was poznać! Przepraszam jeśli kogoś pominąłem, ale nie do końca pamiętam powiązania imion z nickami :). Ogólnie jak lukost wspomniał, było trochę chaosu, ale ogólnie super. Napiszę coś jeszcze więcej.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
23 minuty temu, Jacek E. napisał:

A zobrazujecie wreszcie to

jakimiś fotografiami?

Mam kilka fotek nieba ze statywu z drugiej nocy, jak tylko wrócę do domu to wrzucę :)

Pozdrawiam całą zlotową ekipę - atmosfera świetna, widoki także zacne. Widzimy się za rok Cool

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Nie chcę być wśbiski, ale NAPRAWDĘ nikt nie zrobił fotki uczestników? zbiorówki? A potem jest wielkie zdziwienie że tak mało aktywnych userów...a co mają czytać? "Dzieki, było fajnie?"

• Like 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
8 minut temu, wessel napisał:

Nie chcę być wśbiski, ale NAPRAWDĘ nikt nie zrobił fotki uczestników? zbiorówki? A potem jest wielkie zdziwienie że tak mało aktywnych userów...a co mają czytać? "Dzieki, było fajnie?"

Dokładnie - smutek :(

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Zlot nie miał formalnego organizatora, programu  poza tym byli ludzie z różnych społeczności, przebywający w własnych grupach przemieszanych z gośćmi odpoczywającymi nieastronomicznie.  

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Podobnie jak Maciek - nie mogę tego zrozumieć.
Co ma formalny organizator do czterodniowego wypadu planowanego ponad pół roku?
Temat ma 106 postów, jest na forum od 27.01 i żeby żadnej fotografii nie zapodać? Żadnej wzmianki konkretnej o miejscu? Czy ładne niebo we wszystkich kierunkach? Jak socjal, wyżywienie, ceny, przychylność gospodarzy...
Przecież to się możne komuś w przyszłości przydać... Było na nim przecież kilku ,,starych" Userów FA.
Przecież wielu z nas pisze relacje nawet z jednodniowych wypadów i nawet jednoosobowych na miejscówki.
Szkoda - nie rozumiem takiego podejścia :(

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

A co tu pisać o Cichej Dolinie? Prawie każdy zna to miejsce. Ogólnie - kapitalne tam niebo, ale mało komfortowe warunki mieszkaniowe i słabe jedzenie, do tego brak zasięgu komórkowego i netu. Po zasięg i na jedzonko trza jechać do Cisnej. Cena to 40 pln za dobę. Ps relację z obserwacji napisał Grzesiek. 

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Jak na pierwszy mój zlot warunki obserwacyjne REWELACYJNE :)) DM widoczna jw od horyzontu do horyzontu, jak dla mnie to ciemności totalne. Nocne obserwacje pierwszego dnia zdominował Łukasz przez użycie nasadki bino Dominika - dzięki czemu już nic nie będzie wyglądać tak dobrze (wg mnie bynajmniej) w mojej 8 :( Jeśli chodzi o warunki bytowe toż to przecież Bieszczady, jeśli ktoś szuka hotelu *** to zdecydowanie się rozczaruje, gdyż warunki są skromne, ale wystarczające i satysfakcjonujące.  Byłem z żoną i córką w pok 3-os z łazienką 42 zł/osoba, więc cena zdecydowanie niewygórowana i adekwatna do warunków (dziewczyny zadowolone). Jest czysto, miło i przede wszystkim ciemno ciemno :) Jeśli chodzi o zasięg to faktycznie brak, jednak dla naszej córki to akurat niezły detoks :) i chyba dla wszystkich z nas. Wyżywienie - jedliśmy śniadania ( smaczne i duże za cenę 14 zł), jajecznica z chlebem i herbatą 10 zł - więc ceny przyzwoite. Z obiadów nie korzystaliśmy, gdyż w porze obiadowej byliśmy poza. Obiad jedliśmy w Cisnej w knajpce Siekerezada - smaczny, duża porcja, jednak dość długo trzeba czekać, ale zawsze można wypić piwo przed :) To jest mój punkt widzenia i jeśli o mnie chodzi to POLECAM wszystkim, jeszcze raz pozdrowienia dla wszystkich zlotowiczów.  

• Like 2

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Południowy kierunek jest trochę przysłonięty przez drzewa. Gospodarz jest miły, ale lepiej się 2 razy upewnić co do rezerwacji, bo ogólnie ma dość lekkie podejście do wszystkiego ;).

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Cześć wszystkim. Tutaj ten co już od poniedziałku siedział w Roztokach i trafił na Wasz zlot =)

Miło było wszystkich tam obecnych poznać.  No i chciałbym podziękować za możliwość popatrzenia przez bino w Taurusach, widok urywał część pleców o mniej szlachetnej nazwie. Co zresztą już zostało ujęte w relacjach. To były też moje pierwsze próby z aparatem, ale wyszło tylko coś takiego.

comment_Ows4zJ6CL3Ko0MaA9vdU6Udrt9HNnmsi

• Like 7

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
2 godziny temu, yossarini napisał:

Cześć wszystkim. Tutaj ten co już od poniedziałku siedział w Roztokach i trafił na Wasz zlot =)

Jakkolwiek dziwnie wygląda to pytanie, zaryzykuję :)): to myśmy dzielili pokój ostatniej nocki?

• Like 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta