Skocz do zawartości

Łatwy Uran


Rekomendowane odpowiedzi

Uran mimo że ogromny jest i dzięki temu mógłby być fajnym obiektem do obserwacji to niestety duża odległość od Ziemi czyni go obiektem marginalnym,ba nawet nie łatwym do odnalezienia dla nie zaawansowanych obserwatorów.Nawet ci starzy wyjadacze też go raczej pomijają,może z wyjątkiem zlotów gdzie po odszukaniu planety pokazują go reszcie zlotowiczów jako ciekawostkę w postaci niebiesko turkusowej tarczki za pomocą teleskopów o sporych już aperturach.

W lutym tego roku każdy kto jeszcze nie miał możliwości naocznie świadomie go zaobserwować może łatwo to zrobić,pomocą będzie Mars,a w zasadzie koniunkcja tych dwóch planet które obserwować będziemy mogli niewysoko bo okolo 25* nad zachodnim horyzontem.Popularne Stellarium kilka dni wcześniej tak pokazuje zachodni nieboskłon w porze kiedy chyna najlepiej jest obserwować zjawisko

koniun.jpg

zrzut ekranowy pokazuje nam sytuacje z 23.02. Ale najłatwiej i najlepiej sytuacja będzie się przedstawiać w dniu 26 i 27go lutego gdy pozorne odległości wzajemne planet będą najmniejsze.

Najmniejsza odległość idąc za Stelarium będzie  26.02,wystarczy odnaleźć Marsa który co prawda zbyt jasny nie jest ale wciąż bez problemu widoczny gołym okiem i łatwy do identyfikacji dzięki "czerwonawemu zafarbowi" .

koniun odl.jpg

Gdy już będziemy mieli Marsa w oczku rółwnież tego dnia Uran powinien  zmieścić się w polu okularu i to nawet krótkoogniskowego który pozwoli na większe powiększenie,co ma znaczenie w przypadku szczególnie Urana.Następnego dnia również warunki do szybkiej lokalizacji Urana będą doskonałe,zrzut ekranowy obrazuje wzajemne położenie tak:

koniun odle.jpg

Niezbyt duża wysokość nad horyzontem  może psuć obserwacje w dużych powiększeniach,ale również obserwowanie szeroko polowe,czyli wmałych powerach może być bardzo ciekawe.Już w ciągu tych dwóch wieczorów możemy zaobserwować jak dynamiczny jest ruch planet na tle gwiazd,szczególnie bliższego nam Marsa.Również kontrastująco kolorystycznie planety w małych powiększeniach dadzą uroczy obrazek dla obserwatora.Oczywiście aby się cieszyć obserwacjami potrzeba dobrej pogody i seeningu ...

I tego Wam życzę i pozdrawiam 

 

  • Like 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie że warto,tylko że ta niewielka wysokość nad horyzontem gdy będzie już dostatecznie ciemno aby można słabe obiekty wychwycić gołym okiem stwarza nie lada przeciwności.

Ciemne i przejrzyste niebo o którym wspomina Piotr jest z pewnością sprzymierzeńcem,podobnie jak i dobór miejsca obserwacji.Szansę z pewnością zwiększy ulokowanie się z sprzętem obserwacyjnym na jakimś wzgórzu wyraźnie górującym nad okolicą.

Dobrej pogody i super wrażeń

Pozdrawiam:)

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Chyba przestanę dawać takie zajawki.

Wczoraj od rana wiedziałem że najbliższe zbliżenie,to najbardziej efektowne będzie poza zasięgiem wzroku,jak zwykle winne chmury.Ale gorycz słodziła prognoza na dzisaj.

Od rana widoki niczym nie zakłócone po horyzont,ale już teraz wiem że nawet zachodu słońca się nie zobaczy:(

Podobnie było z planetoidami,człowiek napala się jak szczerbaty na suchary,niekiedy miesiąc wcześniej i jeszcze wcześniej i tyle z tych obserwacji.A że to już nie pierwszy czy drugi...raz,to cofam się myślami wstecz,czy czasem komuś choćby nieświadomie nie nabruździłem,czy tym samym przeklęty nie zostałem,skąd ten pech.

Ja już wiem że u mnie nici z obserwacji zjawiska,ale według "satelitarek" to spora część kraju będzie pozbawiona świństwa na niebie,więc będą warunki do obserwacji.

Dlatego przypominam gdyby ktoś zapomniał i życzę jak największemu gronu dobrych warunków obserwacyjnych i pozdrawiam.:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)