Skocz do zawartości

Montaż SkyWatcher Star Adventurer Mini - opis i testy


wessel

Rekomendowane odpowiedzi

Dzięki uprzejmości firmy Delta Optical dostałem do testowania nowy montaż mobilny firmy SkyWatcher - Star Adventurer Mini.

Na początek trochę danych technicznych:

Rodzaj montażu: kompaktowa platforma śledząca

Obszar użytkowania: bez ograniczeń, dla obu półkul.

Funkcje: śledzenie, sterowanie kamerą ( DSLR), oraz realizacja time-lapsów

Prędkości śledzenia: sidereal ( gwiazdowa), 1/2 sidereal, Księżycowa, Słoneczna i ustawiana ręcznie.

Udźwig: do 3 kg

Zębatka: średnica 36 mm, 72 zęby- aluminiowa.

Ślimacznica: średnica 11 mm, materiał - mosiądz

Napęd: precyzyjne serwo prądu stałego

Zasilanie: 2 baterie R6 ( AA) wystarczające wg. producenta na 24 godziny pracy.

Zakres temperatur roboczych: -10 do + 40 C

Wymiary: 76x70x103 mm

Waga: 650 gram

Gwinty mocujące: 1/4 cala z załączonym adapterem 3/8 cala.

 

Montaż ma wbudowany router WiFi i buduje własną sieć bezprzewodową.

 

Montaż ma dwa elementy pomagające w ustawieniu na Polarną: podświetlany celownik typu muszka-szczerbinka oraz podświetlaną lunetkę biegunową .

 

Montażyk przychodzi w estetycznym opakowaniu zawierającym :

- montaż

- dovetail do instalacji aparatu foto

- lunetkę biegunową

- układ podświetlenia lunetki biegunowej

- baterię typu 2032 do zasilania podświetlenia lunetki biegunowej

 

IMG_2455.JPG

 

IMG_2457.JPG

 

IMG_2459.JPG

 

IMG_2462.JPG

 

Montaż ma z dwóch stron zaślepki otworu w osi RA. Po ich wyjęciu otwór stanowi gniazdo lunetki biegunowej.

 

IMG_2467.JPG

 

IMG_2463.JPG

 

IMG_2464.JPG

 

Lunetka biegunowa ma bardzo precyzyjną grafikę( grawerkę) na podświetlanej szybce wewnątrz:

 

IMG_2466.JPG .

 

Lunetka ma doskonale spasowane gniazdo z zatrzaskami kulowymi mocującymi lunetkę w pewny i powtarzalny sposób.

 

Montaż nie ma własnych śrub regulacji kąta w poziomie i w pionie. W założeniach wykorzystuje w tym celu głowicę statywu fotograficznego lub inną, przez którą mocowany jest do podstawy ( np. balustrady balkonu)  . Druga głowica np. przegub kulowy zamocowany do dovetaila pozwala na zmianę kadru aparatu foto.

 

Ponieważ mam IPADa załadowałęm z AppStore aplikację SAM Console.

 

Konsola zgłasza się przez logo SkyWatcher a potem pokazuje kilka opcji:

 

image1.PNG

 

Settings ma całkiem bogate menu:

 

image3.PNG

 

Włączyłem montaż i od razu aplikacja go znalazła i połączyła się.

 

image2.PNG

 

W prawym dolnym rogu ekran pokazuje stan baterii montażu, lewy dolny to nazwa sieci z która jest połączony - w tym wypadku z siecią montażu. Można oczywiście zmienić zabezpieczenia sieci.

 

Funkcja Polar Clock Utility to niezbędne dla prawidłowego ustawienia montażu aktualne położenie Polarnej z wykorzystaniem lunetki biegunowej.

 

image5.PNG

 

Zajrzałem też do opcji time lapsa- jest sporo do ustawiania.

 

image6.PNG

 

Wybaczcie że nie wgłębiam się w sposób ustawiania parametrów, ale to jest opis i test a nie instrukcja obsługi.

 

Zainteresowanych dokładniejszym opisem odsyłam do instrukcji obsługi.

 

Montaż oprócz dokładnego ustawienia przy pomocy lunetki biegunowej oferuje tez uproszczony sposób celowania w Polaris, taki jak na rysunku poniżej:

 

skv.jpg

 

Producent zapewnia, że jest on wystarczający dla większości przypadków.

 

Jako opcje fabryka proponuje kilka elementów mechanicznych, znanych chyba z "dużego" Adventurera:

 

skv1.jpg

 

oraz spory asortyment kabli do sterowania DSLR za pomocą montażu:

 

skv2.jpg

 

Pierwsze wrażenie: idealny montażyk dla latających samolotami na wakacje i dla takich co nie mogą się rozstać z astrofoto :)

Moje zainteresowanie  jak na razie budzi tylko sposób mocowania lunetki biegunowej, która trzeba wyjąć aby zainstalować dovetail  z aparatem. Jeśli montaż nie będzie wystarczająco stabilnie zainstalowany, to może się poruszyć przy tej czynności. Raczej lekki statyw foto się nie będzie nadawał w tej wersji, ale można wykorzystać dla niego opcję celownika muszka- szczerbinka.

Teraz testy funkcjonalne.

 

 

 

 

 

  • Like 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Pierwsze próby na gwiazdach. 10.02.2017, pełnia Księżyca, cirrus, obrzeża Warszawy. W sumie bez znaczenia , bo chodzi o ruch gwiazd a nie o jakość fotki.

Nikon D 60, SIGMA 50-200 HSM. 800 ISO.

Zestaw składał się z dwóch przegubów kulowych i uchwytu do rury - typu fotograficznego, do rur o średnicy do 2 cali. Powiesiłem to wysoko na płocie, aby wygodnie ustawiało się na Polaris.

Samo ustawienie - bardzo proste, przy wspomaganiu aplikacji SAM console na Ipada ( albo androida). Trwało dosłownie sekundy.

Polar adj.jpg

Zestaw był zamocowany bardzo sztywno. Po delikatnym wyjęciu lunetki biegunowej i ponownym jej włożeniu położenie Polaris się nie zmieniło.

Włożenie dovetaila ( typowy SkyWatcher) już nie jest tak " agresywną" czynnością, bo lunetka ma zatrzaski kulowe, których opór trzeba pokonać a dovetail wsuwa się bez oporu i blokujemy go śrubą.

Zestaw testowy.jpg

 

Okazało się, że padła mi bateria w zdalnym wyzwalaczu i mogłem korzystać wyłącznie z czasu 30 sekund. Po ustawieniu ( hahaha - no powiedzmy że ustawieniu) ostrości zrobiłem próby na 200, 100 i 50 mm. Nie patrząc na jakość tych fotek, a wyłącznie na ewentualne przesunięcia gwiazd wygląda to bardzo dobrze. Oczywiście krzywizna pola tego obiektywu zniekształca wyniki pomiarów, ale wprawne oko jest w stanie ocenić prawidłowość prowadzenia.

200 mm, 30 sekund

589ecb0875a55_200mm30sekund.thumb.jpg.043e070c21b690018ca5cd379501ad02.jpg

100 mm, 30 sekund

589ecab440a26_100mm30sekund.thumb.jpg.e788800c89d21665fd0da78e86787053.jpg

50 mm, 30 sekund.

589eca6104ac9_50mm30sekund.thumb.jpg.620e65b3f459a43a39b3b740f2584e41.jpg

 

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnie testy i wnioski

200 mm 150 sekund

58a40ad9333d2_200mm150sekund.thumb.jpg.3bfb11def06a4a945f13295b23db53c8.jpg

 

200 mm 300 sekund

 

58a40ae45bd55_200mm300sekund.thumb.jpg.21c9c6050b516a3a2c7b6f2cfaea4c66.jpg

 

Klatka pomiarowa PE ok. 6 minut

 

PEC.thumb.jpg.988f048712aff1b96d1a7d28d52db41c.jpg

 

Pomiar PE

 

58a418a74db01_PomiarPE.thumb.jpg.970042b9d53e59a12b30b90d84f1e109.jpg

 

 

 

Oceniam te wyniki jako bardzo dobre. Do tej pory wykorzystywałem montaż podobnej klasy innej firmy, który z racji swej konstrukcji mechanicznej nie zapewniał takiej powtarzalności wyników i stabilności ustawienia na Polaris. Proste platformy śledzące spotykane do tej pory na rynku  pozbawiony opcji time -lapse, sterowania aparatem i połączenia bezprzewodowego.

SkyWatcher Mini Adventurer to ciekawa propozycja platformy śledzącej z opcjami time lapse, łatwa do spakowania do plecaka czy małej walizki. Według moich prób bez większych starań pozwala uzyskać nie poruszone obrazy nieba dla obiektywów 100-150 mm i czasach naświetlania do 240 sekund. Przy nieco większym nakładzie pracy i staranności ustawienia na gwiazdę Polarną można korzystać z obiektywów 200 mm. 

Plusy:

- lekka, kompaktowa platforma śledząca o dużych możliwościach.

- Udźwig wystarczający do standardowych DSLR.

- Precyzyjne śledzenie i wyposażenie w lunetkę biegunową ( w standardzie) umożliwia wykorzystanie obiektywów o ogniskowych  do 200 mm.

 

Minusy:

- wymaga dodatkowej platformy paralaktycznej do zdjęć astro-fotograficznych

- ma duży pobór prądu- znacznie większy od deklarowanego przez producenta. Nowe baterie Duracell wystarczyły na 2 godziny sesji z włączonym WiFi.

- wymaga pewnego mocowania do podstawy lub cięższego statywu ze względu na konieczność demontażu lunetki biegunowej. Stwarza to niebezpieczeństwo przestawienia położenia względem bieguna.

  • Like 9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Świetne opracowanie. Czy możesz jeszcze podlinkować głowice kulowe, których używałeś? Na początku zestaw jak poniżej wydawał mi się dość karkołomny ale zdaje się, że u Cibie dokładnie tak to wygląda.

20161102_140917_952648.jpg.a47957a717c6874e685738f26fef1dda.jpg

Astrogołębnik, NEQ6, ATM Newton carbon 200/800 (by jolo), SBIG2000XM, korektor x0,73

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)