Skocz do zawartości

Zimowe wyże


Rekomendowane odpowiedzi

Właśnie zastanawiałem się jak nazwać ten syf . Inwersja przyziemna. Hymm. Syf powstaje gdyż "podłoże wypromieniowuje (...) swoje ciepło do atmosfery" (wiki) zabierając ze sobą "zanieczyszczenia i parę wodną" ? Dobrze kombinuje ? To obejmuje całe obszary np. nizinne ? Czy może mogą się trafić dziury w tym syfie ?

Trochę nie na temat ale ciekawą rzecz napisał Windforce

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, karl napisał:

Właśnie zastanawiałem się jak nazwać ten syf . Inwersja przyziemna. Hymm. Syf powstaje gdyż "podłoże wypromieniowuje (...) swoje ciepło do atmosfery" (wiki) zabierając ze sobą "zanieczyszczenia i parę wodną" ? Dobrze kombinuje ? To obejmuje całe obszary np. nizinne ? Czy może mogą się trafić dziury w tym syfie ?

Nie Karol, to nie tak. To, z co "zapewnia" nam ten syf nad głową w dużej mierze inwersja osiadania. A sam syf nie dostaje się do atmosfery wraz z wypromieniowaniem ciepła, tylko głównie z kominów i rur wydechowych samochodów. Inwersja sprawia, że powietrze z niskich warstw atmosfery nie miesza się z tym wyżej, a co za tym idzie wszystko, co wypuścimy z blisko Ziemi, zostaje w tej cienkiej warstwie podinwersyjnej.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, pguzik napisał:

Nie Karol, to nie tak. To, z co "zapewnia" nam ten syf nad głową w dużej mierze inwersja osiadania. A sam syf nie dostaje się do atmosfery wraz z wypromieniowaniem ciepła, tylko głównie z kominów i rur wydechowych samochodów. Inwersja sprawia, że powietrze z niskich warstw atmosfery nie miesza się z tym wyżej, a co za tym idzie wszystko, co wypuścimy z blisko Ziemi, zostaje w tej cienkiej warstwie podinwersyjnej.

Rozumiem. Proste pytanie - czy jedną ucieczką są wzniesienia/góry (czyli 100 m ?) ? Czyli na nizinach nie ma szans ? Wydaje mi, to tylko takie moje wrażenie, że kiedyś tego zjawiska aż tak dużo nie było.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, karl napisał:

Rozumiem. Proste pytanie - czy jedną ucieczką są wzniesienia/góry (czyli 100 m ?) ?

Niestety tak :(.

 

Cytat

Czyli na nizinach nie ma szans ? Wydaje mi, to tylko takie moje wrażenie, że kiedyś tego zjawiska aż tak dużo nie było.

Taka sytuacja występuje wtedy, kiedy mamy u nas stabilny kontynentalny wyż. Kiedy zmieni się sytuacja meteo, dobre warunki mogą pojawić się także na nizinach. A co do tego, jak było kiedyś, to zależy do jak dalekiej przeszłości się odnosimy. Ostatnie dwie czy trzy zimy były łagodne i dni ze stabilnym wyżem pojawiały się sporadycznie. W tym roku pierwszy raz od dłuższego czasu mamy inną zimę. Ale dawniej też tak bywało. O ile dobrze pamiętam, podobna zima była na przełomie 2006/2007 albo 2005/2006.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, pguzik napisał:

Niestety tak :(.

 

Taka sytuacja występuje wtedy, kiedy mamy u nas stabilny kontynentalny wyż. Kiedy zmieni się sytuacja meteo, dobre warunki mogą pojawić się także na nizinach. A co do tego, jak było kiedyś, to zależy do jak dalekiej przeszłości się odnosimy. Ostatnie dwie czy trzy zimy były łagodne i dni ze stabilnym wyżem pojawiały się sporadycznie. W tym roku pierwszy raz od dłuższego czasu mamy inną zimę. Ale dawniej też tak bywało. O ile dobrze pamiętam, podobna zima była na przełomie 2006/2007 albo 2005/2006.

Czyli wyże z kontynentu lub Atlantyku są "zgniłe" (tak też myślałem) ? Lepiej z Skandynawii lub Syberii ?  Chociaż tak czy siak jaki by nie był podwód tego to i tak na to nic nie poradzimy. Trzeba mieć nadzieje, że "przyjdzie dobry" wyż.

A co do górki - 100 m powinno starczy ? Nawet takiej w okolicy nie mam :( 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Karl, zimą nigdy nie ma czegoś takiego jak "dobry" wyż czy "zgniły" wyż. Kluczem do sukcesu w obserwacjach DS jest masa powietrza będąca w ciągłym ruchu i stale napływająca nad miejsce obserwacji w całym przekroju troposfery (czyli tzw. świeża adwekcja). Jeśli adwekcja słabnie, od dołu natychmiast (już po 2-3h) rozwija się inwersja przyziemna, zwłaszcza zimą, gdy podaż energii słonecznej na powierzchnię gruntu jest w dobowym ujęciu niższa niż wypromieniowanie do kosmosu. Bilans jest tym gorszy, kiedy grunt jest pokryty śniegiem a woda lodem (izolacja cieplna podłoża i niższa kumulacja energii). Adwekcja już po krótkim czasie zaczyna się ślizgać po rosnącym kocu z zastanego powietrza w warstwie inwersji, w której zaczynają kumulować się syfy. Wystarczy nawet warstwa 100-metrowa i już jest bałagan. To dzieje się zawsze, choćby napłynęło super-czyste powietrze ze Spitzbergenu...

Najlepsze warunki do obserwacji są w rejonie tylnym przechodzącego ośrodka niżowego, tuż za chłodnym frontem, w rejonie przejściowym między cyrkulacją cyklonalną i antycyklonalną. Przyziemne linie prądu jeszcze wykazują cyklonalny lewoskręt, czyli inaczej "kręcą się" przeciwnie do ruchu wskazówek zegara, natomiast górą już postępuje dynamiczne osiadanie wyżowe i prawoskręt, co ładnie czyści wszelkie warstwy zachmurzenia. To powoduje ruchy wznoszące i mieszanie się warstwy troposfery od samej ziemi. Tuż po opadach powietrze jest oczyszczone z rezydujących nad obszarem zanieczyszczeń, a inwersja jest rozwiana przez przechodzący wcześniej niż. Niestety tego typu okno pogodowe trwa krótko, zazwyczaj do najścia centrum wyżowego, nie dłużej. Zimą ten rejon jest korzystny dla powstawania chmur warstwowych, ze względu na parującą z podłoża warstwę świeżego, ciepłego opadu (także śniegu). "Dobro" wyżu arktycznego spowodowane jest tym, że spływ suchej, arktycznej masy powietrza jest znacznie mocniejszy w całym przekroju, zwłaszcza w dolnych 3 km, natomiast adwekcja wilgotnego, polarnomorskiego powietrza postępuje wyraźnie tylko w wyższych partiach troposfery.

Damian P. ładnie utrafił, jak powinna prezentować się M42 w 25-mm okularze i 12" teleskopem pod ciemnym niebem i podczas korzystnych warunków pogodowych.

  • Like 7

14.7" F/5 Quartz | E21 | E10 | E6 | Lumicon UHC

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o lubelszczyznę, to kilka dni temu (jakoś czwartek-sobota) były dość dobre warunki (pomijając śnieg), zarówno w okolicy Włodawy jak i Parczewa - co słyszałem. Niestety poza szkicowaniem, z pewnych względów nie skorzystałem więcej z darów natury i mam pewnego rodzaju wyrzuty. Jak na razie tej Zimy, widziałem ledwie garstkę zimowych standardów lornetkowych a już wiosenne galaktyki pchają się coraz śmielej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)