Skocz do zawartości

Słup SW czy pier ATM ?


Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Po zakupie kamery BW okazało się, że spokojnie (jakościowo) mogę zbierać materiał w paśmie H-a w miejscu zamieszkania, a pozostałe LRGB zbieram na działce w Borach. Taka sytuacja znacznie zwiększa wydajność focenia :)
W związku z powyższym planuję postawienie słupa na balkonie. I teraz rodzi się pytanie czy wystarczy fabryczny słup SW (link), czy jednak muszę się bawić w pier ATM. W zasadzie nigdzie nie znalazłem recenzji słupa SW pod względem sztywności itp.

https://deltaoptical.pl/slup-stalowy-sky-watcher-do-montazy-heq5,d1339.html

Jeśli ktoś ma takowe doświadczenie to proszę o opinie. Mój setup to HEQ5 + Esprit 100ES + ASI1600, waga łączna z ciężarkami to okolice 30KG.

 

Pozdrawiam :)

SW 12" Flex GoTo / Star Adventurer / Nikon D5300 
Moje fotki: www.astrobin.com/users/Elay/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zbychu. Moim skromnym to wszystko zależy od tego jaki jest Twój balkon, jeśli blisko dość ruchliwej ulicy, z której są przenoszone drgania to raczej postawiłbym ten podlinkowany słupek - ale...
Pod jego nogi wstawiłbym podkładki antywibracyjne. Jeśli chałupka jest na uboczu to jakaś ATMowa konstrukcja albo do rogu barierki albo posadowiona w rogu na posadzce.
O tu ostatnio Paweł takie ustrojstwo wykonuje. Tylko Ty będziesz musiał zmienić mocowanie dolne..... http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/11122-pierre-na-balkonie-czy-ma-sens/&

P.S. Myślę, że bardzo podobną konstrukcję jak pierek linkowy zamówisz taniej w jakimś zaprzyjaźnionym warsztacie ,,metalowym"......

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zbyszek, ja bym to zrobił tak, że jeżeli już musiał bym zdecydować się na taki słupek wykonał bym go w zakładzie rzemieślniczym kierując się głównie ceną. :)

 

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, dzięki za wskazówki. Jako, że rozważam ten astro słup od jakiegoś czasu, to na bieżąco śledzę różne wątki o takich rozwiązaniach.

Niestety, na barierkę niczego nie zamontuję, mam wykonaną ze szkła i nierdzewki, do podłoża piera nie przykręcę, bo budynek jest nowy i taka " ingerencja" może mieć wpływ na gwarancję.

Wykonanie słupa w warsztacie ślusarskim wbrew pozorom nie wychodzi dużo taniej. Materiał (aluminium) w zaprzyjaźnionej hurtowni - prawie 400 zł, robocizna 300zł i jeszcze malowanie proszkowe. A co się człowiek nabiega, to free :) . Dlatego rozważam gotowe rozwiązanie. Pytanie kluczowe, jak z jakością i sztywnością.

Z braku opinii wnioskuję, że nikt nie używa tego słupa, więc chyba kupię to "cudo" dla eksperymentu hehe

Jeszcze raz dzięki i pozdrawiam :)

SW 12" Flex GoTo / Star Adventurer / Nikon D5300 
Moje fotki: www.astrobin.com/users/Elay/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, Borowy Misiek napisał:

Wykonanie słupa w warsztacie ślusarskim wbrew pozorom nie wychodzi dużo taniej. Materiał (aluminium) w zaprzyjaźnionej hurtowni - prawie 400 zł, robocizna 300zł i jeszcze malowanie proszkowe. A co się człowiek nabiega, to free :) . Dlatego rozważam gotowe rozwiązanie. Pytanie kluczowe, jak z jakością i sztywnością.

Zbychu, kombinujesz jak konik, który ma pod górę ciągnąć załadowaną furę ;) 
Zamawiasz ze stalówki, porządnie dajesz podkład, malujesz i wychodzi bezdyskusyjnie taniej niż w sklepie. Mało tego, dopasujesz sobie i rozstaw i wysokość pod siebie.
Tak jak pisałem w pierwszym poście, ewentualne zaopatrzenie się w podkładki antywibracyjne gdy masz ruchliwą ulice blisko.

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli słup ma nie być na stałe przykręcony, to się zastanawiam, czy nie lepiej zostać przy statywie. No bo będziesz to chyba wnosił do domu, a nie zostawiał? Jeśli tak, to statyw dużo poręczniejszy, a tańszy. Jedyna zaleta tego słupa, jaką widzę, to brak konieczności meridian flipa. Jakoś nie umiem wykombinować innych zalet...

SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6 Pro SynScan, iOptron CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 2,5x, Nikon D80, D7500, D750, Samyang 135

Szukasz darmowej wersji PixInsigt LE? Zgłoś się na PW!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

59 minut temu, MateuszW napisał:

Jeśli słup ma nie być na stałe przykręcony, to się zastanawiam, czy nie lepiej zostać przy statywie. No bo będziesz to chyba wnosił do domu, a nie zostawiał? Jeśli tak, to statyw dużo poręczniejszy, a tańszy. Jedyna zaleta tego słupa, jaką widzę, to brak konieczności meridian flipa. Jakoś nie umiem wykombinować innych zalet...

Też racja :) Kombinowałem podobnie ale pozostałem przy uniwersalnym statywie pod ZEQ i AZ4. 1,75". Na balkonie znaczniki i jak wystawię Polarisek w lunetce :) 
A tu pod EQ6 za połowę ;)http://www.astrokrak.pl/-montaze-paralaktyczne/1547-statyw-stalowy-2-skywatcher-do-montazu-eq6.html

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Jacek E. napisał:

Kurcze, pamiętam jak po 400 zł chodziły...

SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6 Pro SynScan, iOptron CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 2,5x, Nikon D80, D7500, D750, Samyang 135

Szukasz darmowej wersji PixInsigt LE? Zgłoś się na PW!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 5.02.2017 at 11:14, szdom1 napisał:

Jak zdecydujesz się na zakup to koniecznie po nabyciu zaopiniuj na FA. 

pzdr.

Hej :)

Oczywiście, że tak zrobię, może ktoś skorzysta jeśli się okaże, że słup SW jest coś wart.

Pozdrawiam !

SW 12" Flex GoTo / Star Adventurer / Nikon D5300 
Moje fotki: www.astrobin.com/users/Elay/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, Borowy Misiek napisał:

jeśli się okaże, że słup SW jest coś wart.

Pewnie, że jest :)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słup z montażem będzie na stałe, oczywiście idealnie ustawiony na polarną. Inaczej cała akcja byłaby bez sensu. Sterowanie setupem z domu, okablowanie mam już puszczone na stałe. Wszystko odpowiednio zabezpieczone przed warunkami pogodowymi. Obecnie używam takiej konfiguracji, ale właśnie ze statywem. Oczywiście statyw mógłby  pozostać, ale słup mniej zagraca taras i łatwiej koło niego operować, no i meridian flip.

Jeśli się zdecyduję to opiszę i sfocę efekty.

Pozdrawiam wszystkich
Borowy Misiek 

SW 12" Flex GoTo / Star Adventurer / Nikon D5300 
Moje fotki: www.astrobin.com/users/Elay/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No, jeśli na stałe to zdecydowanie słup. Ale jednak pomyślałbym, jak to chociaż minimalnie przykręcić do czegoś, bo tak to prędzej, czy później ktoś się zawdzieje o niego i trzeba będzie znowu ustawiać.

SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6 Pro SynScan, iOptron CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 2,5x, Nikon D80, D7500, D750, Samyang 135

Szukasz darmowej wersji PixInsigt LE? Zgłoś się na PW!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)