Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

witam mam znowu małe pytanko czy taki okular Explore Scientific 15 mm 70 stopni AFOV 1,25" w mojej syncie bedzie bardziej wydajny niż te w zestawie ? w zestawie 25mm i 10 mm ten 10mm to taki byle jaki chyba jest

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Obawiam się że będzie to najcześciej używany okular  w wyciagu:) Kitowy 10 mm nadaje się tylko jako zaślepka więc pewnie z czasem pomyślisz o czymś do planet. Kitowy 25 mm najgorszy nie jest i możesz go śmiało  używac przez dłuższy czas.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

czyli warto kaske na to wydać a jaki do planet byś proponował mam synte od pau miesiecy obserwacje marne bo zima a mieszkam w takim miejscu że w zimie u mnie cały czas zamglone rzadko kiedy czyste niebo

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Wszystko zależy od finansów, najlepiej było by upolować na giełdzie ESa 6,7 mm o dużym polu 82*, ale niestety koszt giełdowy to 450-550zł. Jesli masz do wydania 100-150 zł możesz kupić np TMB planetary Ii 7-8 mm. Na jakiś czas wystarczy. Nie polecam kupna nowych  z racji że nie mając możliwości przetestowania co ci przypasuje, zawsze korzystniej odsprzedać używkę za cenę zakupu lub troszkę taniej. Nie stracisz zmieniając, aż w końcu uzbierasz na to co zagości  na dłużej. Pamiętaj że przy powiększeniu 180x planety szybko uciekają  z pola widzenia, więc im szersze pole okularu tym lepiej.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Jak miałem synte 8 to do planet TMB planetary 6mm spokojnie dawał radę. Tyle że pole mniejsze niż w Esie

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

czyli na razie kupię tego ESa 15mm 70 stopni może mgły i chmury już nie długo znikną a co do planetek to jeszcze nie wiem .może miał ktoś okazje porównać te dwa okulary TMB planetary 6mm i ESa 6,7 mm o dużym polu 82*

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Oczywiście że Es jest lepszy, ja natomiast bym Ci radził kupić lepszego Esa 14 czy 11 mm 82* zamiast tego 6,7. 14/11 będziesz częściej używał.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Miałem Synte 8" kilka lat i z doświadczenia wiem, że do obserwacji zasadniczo wystarczą 3 okulary. W moim przypadku najlepiej sprawdzał się Pentax XW 20mm, Vixen 13mm a do planet najbardziej optymalnym okazał się ES 8,8mm. Miałem okazje kilkakrotnie obserwować przez ten ES 6,7 ale powiem szczerze, że rzadko kiedy bywały tak dobre warunki żeby obraz był ostry. Osobiście polecam ES 8,8mm no ewentualnie Pentax XW 7mm - no ale to już większy wydatek.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Okular Explore Scientific 15 mm 70 stopni AFOV 1,25"  a np ten jest dużo tańszy od tych wymienionych wyżej (   Esa 14 czy 11 mm )    to znaczy jaka jest miedzy nimi  różnica poza polem widzenia  ten ma o 12 stopni mniejszą  

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

To inna konstrukcja optyczna i ma gorzej skorygowane wady własne w porównaniu do serii 82 stopnie. Twój teleskop nie jest bardzo wymagający jedli chodzi o okulary (to f/6) i jeśli nie chcesz wydać za wiele kasy, to sensownym rozwiązaniem może być też GSO SV 15 mm.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

czyli tak na początek nie ma co przepłacać dzięki wielkie zakupie ten     GSO SV 15 mm   i coś sensownego do planetek jakbyście jeszcze podali myślę o TMB planetary 7mm albo 8mm od tego kitowca co mam 10mm to będzie pewnie lepszy

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Ten ES, jak i GSO to erfle (ten sam typ okularu), więc obraz wygenerują zbliżony.

PS TMB to dobry wybór na początek.  

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

czyli zakupie takie własnie okularki  na początek jakbyś mi jeszcze mógł podrzucić jakiś sensowny filtr księzycowy i mgławicowy

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Filtr księżycowy CrystalView Moon 1,25 cala

czy taki filtr pozwoli mi na obserwacje księżyca bez okularów spawalniczych
  • Like 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
12 minut temu, grzesiola napisał:

Filtr polaryzacyjny 1,25 cala albo taki ceny to po 45 zł będzie to coś warte

Czy Szanowny Kolega może wkleić normalny link do przedmiotu, o który pyta?

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Spełni swoje zadanie, niemniej jest to filtr stały jeśli chodzi o transmisję światła. Proponuję dozbierać pieniażków i zakupić tzw. obrotowy - z regulowana transmisją światła od 1- 40 %. Np. taki: http://teleskopy.pl/product_info.php?products_id=4167&gclid=Cj0KEQiAt9vEBRDQmPSow-q5gs8BEiQAaWSEDhc9YRzvnybMvXfBPZBowxcQKb9zVcjn52OqQbcFUbYaAulY8P8HAQ

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Dokładnie tak - stała redukcja do 50%.
Tu nie pomogę :( Od dawien dawna używam obrotowego Orionka i nie miałem okazji spoglądać przez podlinkowany.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

no to sie wstrzymam i dozbieram kaski  na razie kupie ten okular  http://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=22_318&products_id=2019&lunety=Okular_GSO_SV_15_mm_1,25''_(SuperView_70_stopni)   potem ten filtr co Poleciłeś  i coś do planetek chyba jakiś TMB. Myślę że to dobry będzie wybór pozdrawiam i dziękuje za pomoc 

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Witam wszystkich pewnie opisze to nie w tym miejscu co trzeba ale od 6 misiecy jestem szczesliwym posiadaczem synty 8 z racji miejsca zamieszkania w zimie nie mam za bardzo możliwości obserwacji. Jednak dziś mgły znikły i jest godzina 1:25 od 40 min oglądałem jowisza , widok mnie powalił . Na zwykłych kitowych okularach zamówilem w teleskopy pl wyżej wymieniony okular i filtr oriona ale mineło już 72 godziny i niestety przesyłka nie doszła. i księzyc niestety poraża już nie mogę sie doczekać jak to wszystko będzie wyglądało w sprzęcie który dojdzie pozdrawiam wszystkich JACKU.E dziekuje za pomoc 

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Witam,

Nie chce tworzyć nowego podobnego tematu więc się podłączę tutaj.  Skupiam się na oglądaniu: gC, oC, G, pN planety naszego ukłądu.

1. Sytuacja u mnie jest podobna mam Dobsona 6" okular 10 mm kicha leprza już jest ta 6mm którą posiadam http://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=22&products_id=588 i posiadam jeszcze kitowy 25 mm on jest spoko ładnie przez niego widać. Lecz nie mam nic pomiędzy zastanawiam się nad czymś między 10-20 mm i pytanie który mi polecacie ? Prosił bym o wklejenie linku z proponowanym okularem, opinie że go macie i jest dobry albo po prostu jesteście pewni że to dobry sprzęt.

2. Jakiś czas temu zastanawiałem się nad Soczewką Barlowa ale po przeczytaniu kilku tematów na formu stwierdziłem że lepiej kupić okular 4-6 mm niż kupować soczewkę. I czy w ogóle do mojego D.6" jest sens kupowanie okularu o tak dużym powiększeniu jak 5 mm? Jeśli tak to jaki?

3. I ostatnia ważna rzecz filtr do moich obserwacji jaki jaki Panowie filtr jest tego tyle że mogę wybrać zły. Interesuje mnie filtr do mgławic, galaktyk i do planetek. 

Jeśli dziś się utrzyma pogoda jadę w Góry mam mega miejscówkę jest tam niesamowicie ciemno z dala od latarni wspanaiła polana na zboczu góry Wielkiej Sowy xD

Bardzo dziękuję za odpowiedź na moje dziwne pytania :-)

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Tani ten okular to tani 139 zł myślałem że trzeba za dobry dać więcej ja mam budżet do 400 no max 450 ale skoro mówisz że warto to przeznaczę kasę na jakiś lepszy filtr zastanawiam się nad tym może ktoś podać jakąś opinię  ?

https://deltaoptical.pl/blizej_nieba/filtr-mglawicowy-baader-planetarium-uhc-s-125-2458275,d413.html

i nad tym

https://deltaoptical.pl/blizej_nieba/filtr-planetarny-sky-watcher-125-21,d960.html

jest masa tych filtrów i dużo jest do astrofotografii nie planuje robić fotek a chciał bym sobie ożywić oglądanie planet czy mgławic. 

księżycowy mam jest spoko :-) szukam informacji na temat filtrów do mgławić, planet nie musi byc jeden uniwersalny powoli będę kupował taki jaki jest mi potrzebny.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Dnia 3.03.2017 at 11:15, karol1985 napisał:

1. Sytuacja u mnie jest podobna mam Dobsona 6" okular 10 mm kicha leprza już jest ta 6mm którą posiadam http://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=22&products_id=588 i posiadam jeszcze kitowy 25 mm on jest spoko ładnie przez niego widać. Lecz nie mam nic pomiędzy zastanawiam się nad czymś między 10-20 mm i pytanie który mi polecacie ? Prosił bym o wklejenie linku z proponowanym okularem, opinie że go macie i jest dobry albo po prostu jesteście pewni że to dobry sprzęt.

2. Jakiś czas temu zastanawiałem się nad Soczewką Barlowa ale po przeczytaniu kilku tematów na formu stwierdziłem że lepiej kupić okular 4-6 mm niż kupować soczewkę. I czy w ogóle do mojego D.6" jest sens kupowanie okularu o tak dużym powiększeniu jak 5 mm? Jeśli tak to jaki?

3. I ostatnia ważna rzecz filtr do moich obserwacji jaki jaki Panowie filtr jest tego tyle że mogę wybrać zły. Interesuje mnie filtr do mgławic, galaktyk i do planetek. 

Proponuje najpierw skupić się na skompletowaniu dobrych okularów, dopiero potem bawić się w zakup filtrów. Podstawowy zestaw to 3 okulary:
- pierwszy o małym powiększeniu do przeglądu nieba w szerokim polu i obserwacji większych obiektów (np. plejady) jak i dużych mgławic (np. Veil w Łabędziu), tutaj proponuje coś szerokokątnego z zakresu 30-35mm (bardziej 35 niż 30), z Twoją Syntą da źrenicę 3.8mm - 4.4mm;
- drugi o średnim powiększeniu dający źrenice 2.0-2.5mm do obserwacji większości obiektów, proponuje coś z zakresu 16-20mm;
- trzeci do planet. Napisałeś że masz Sky-Watcher WA 66 6 mm.  Jest to niezły okular do Twojej Synty F/7.9, stosując go masz powiększenie 200x i źrenice 0.8mm. To są odpowiednie parametry dla dobrych nocy gdy można "przypowerować". Bardziej uniwersalny byłby okular 8mm (pow. 150x, źrenica 1mm)

Generalnie wszystko zależy od tego ile możesz przeznaczyć kasy na zakup okularów i czy ewentualnie moga to być okulary używane (nie ma się co bać używanych, często są jak nówki a ceny to 60-80% sklepowej). 
Filtry póki co sobie odpuść. Dobre okulary dadzą więcej niż filtry.
Proponuje sprzedać 6mm 10mm i 25mm kitowe, a zakupić 3 porządne szkiełka. Wcale nie muszą być drogie, dobre erfle będą wystarczające do teleskopu o świetłosile F8

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
2 godziny temu, robert_sz napisał:

Proponuje sprzedać 6mm 10mm i 25mm kitowe, a zakupić 3 porządne szkiełka. Wcale nie muszą być drogie, dobre erfle będą wystarczające do teleskopu o świetłosile F8

Dziękuję za rzetelną odpowiedź.

Na pewno masz rację ale nie sprzedam tych okularów bo po ''lepszym" zapoznaniu się z niebem będę chciał kupić 10 może 12 cali dobson. Więc zostawię je do żeby nie sprzedawać później gołego teleskopu bo nikt nie kupi...

Problem jest taki że oglądam okulary, czytam. Ale firma firmie nie równa nie trzeba być geniuszem żeby wiedzieć że jeśli jeden okular powiedzmy 6 mm kosztuje 200 a innej firmy kosztuje 650 to wiadomo który jest lepszy. 

I jeszcze jedno ważne pytanie jaka średnica montażu okularu 1,25 czy 2 cale ? Po za średnicą czym się różnią domyślam się że 2" są lepsze ?

Ja podam linki okularów które cenowo by mi odpowiadały ale nie wiem czy są dobre.

https://deltaoptical.pl/blizej_nieba/okular-celestron-omni-32-mm,d276.html

https://deltaoptical.pl/blizej_nieba/okular-celestron-x-cel-lx-18-mm,d2026.html

https://deltaoptical.pl/blizej_nieba/okular-celestron-x-cel-lx-9-mm,d2024.html

lub

https://deltaoptical.pl/blizej_nieba/okular-celestron-x-cel-lx-7-mm,d2023.html

jak coś proszę o link jak było by coś lepszego w podobnej cenie :-)

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta