Skocz do zawartości

okulary do synty 8


grzesiola

Rekomendowane odpowiedzi

Obawiam się że będzie to najcześciej używany okular  w wyciagu:) Kitowy 10 mm nadaje się tylko jako zaślepka więc pewnie z czasem pomyślisz o czymś do planet. Kitowy 25 mm najgorszy nie jest i możesz go śmiało  używac przez dłuższy czas.

GSO 8"deLux, SW ED80/AZ4 

ES: 4,7mm,  6,7mm , 8,8mm ,  14mm ,  24mm 2"

       Meade UWA 20 mm  2", (82*)

Barlow GSO ED 2x 2"

Nikon EX10x50

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko zależy od finansów, najlepiej było by upolować na giełdzie ESa 6,7 mm o dużym polu 82*, ale niestety koszt giełdowy to 450-550zł. Jesli masz do wydania 100-150 zł możesz kupić np TMB planetary Ii 7-8 mm. Na jakiś czas wystarczy. Nie polecam kupna nowych  z racji że nie mając możliwości przetestowania co ci przypasuje, zawsze korzystniej odsprzedać używkę za cenę zakupu lub troszkę taniej. Nie stracisz zmieniając, aż w końcu uzbierasz na to co zagości  na dłużej. Pamiętaj że przy powiększeniu 180x planety szybko uciekają  z pola widzenia, więc im szersze pole okularu tym lepiej.

GSO 8"deLux, SW ED80/AZ4 

ES: 4,7mm,  6,7mm , 8,8mm ,  14mm ,  24mm 2"

       Meade UWA 20 mm  2", (82*)

Barlow GSO ED 2x 2"

Nikon EX10x50

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem Synte 8" kilka lat i z doświadczenia wiem, że do obserwacji zasadniczo wystarczą 3 okulary. W moim przypadku najlepiej sprawdzał się Pentax XW 20mm, Vixen 13mm a do planet najbardziej optymalnym okazał się ES 8,8mm. Miałem okazje kilkakrotnie obserwować przez ten ES 6,7 ale powiem szczerze, że rzadko kiedy bywały tak dobre warunki żeby obraz był ostry. Osobiście polecam ES 8,8mm no ewentualnie Pentax XW 7mm - no ale to już większy wydatek.

Seestar S50/ED80/GSO 10"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To inna konstrukcja optyczna i ma gorzej skorygowane wady własne w porównaniu do serii 82 stopnie. Twój teleskop nie jest bardzo wymagający jedli chodzi o okulary (to f/6) i jeśli nie chcesz wydać za wiele kasy, to sensownym rozwiązaniem może być też GSO SV 15 mm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, grzesiola napisał:

Filtr polaryzacyjny 1,25 cala albo taki ceny to po 45 zł będzie to coś warte

Czy Szanowny Kolega może wkleić normalny link do przedmiotu, o który pyta?

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spełni swoje zadanie, niemniej jest to filtr stały jeśli chodzi o transmisję światła. Proponuję dozbierać pieniażków i zakupić tzw. obrotowy - z regulowana transmisją światła od 1- 40 %. Np. taki: http://teleskopy.pl/product_info.php?products_id=4167&gclid=Cj0KEQiAt9vEBRDQmPSow-q5gs8BEiQAaWSEDhc9YRzvnybMvXfBPZBowxcQKb9zVcjn52OqQbcFUbYaAulY8P8HAQ

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak - stała redukcja do 50%.
Tu nie pomogę :( Od dawien dawna używam obrotowego Orionka i nie miałem okazji spoglądać przez podlinkowany.

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no to sie wstrzymam i dozbieram kaski  na razie kupie ten okular  http://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=22_318&products_id=2019&lunety=Okular_GSO_SV_15_mm_1,25''_(SuperView_70_stopni)   potem ten filtr co Poleciłeś  i coś do planetek chyba jakiś TMB. Myślę że to dobry będzie wybór pozdrawiam i dziękuje za pomoc 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich pewnie opisze to nie w tym miejscu co trzeba ale od 6 misiecy jestem szczesliwym posiadaczem synty 8 z racji miejsca zamieszkania w zimie nie mam za bardzo możliwości obserwacji. Jednak dziś mgły znikły i jest godzina 1:25 od 40 min oglądałem jowisza , widok mnie powalił . Na zwykłych kitowych okularach zamówilem w teleskopy pl wyżej wymieniony okular i filtr oriona ale mineło już 72 godziny i niestety przesyłka nie doszła. i księzyc niestety poraża już nie mogę sie doczekać jak to wszystko będzie wyglądało w sprzęcie który dojdzie pozdrawiam wszystkich JACKU.E dziekuje za pomoc 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Witam,

Nie chce tworzyć nowego podobnego tematu więc się podłączę tutaj.  Skupiam się na oglądaniu: gC, oC, G, pN planety naszego ukłądu.

 

1. Sytuacja u mnie jest podobna mam Dobsona 6" okular 10 mm kicha leprza już jest ta 6mm którą posiadam http://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=22&products_id=588 i posiadam jeszcze kitowy 25 mm on jest spoko ładnie przez niego widać. Lecz nie mam nic pomiędzy zastanawiam się nad czymś między 10-20 mm i pytanie który mi polecacie ? Prosił bym o wklejenie linku z proponowanym okularem, opinie że go macie i jest dobry albo po prostu jesteście pewni że to dobry sprzęt.

2. Jakiś czas temu zastanawiałem się nad Soczewką Barlowa ale po przeczytaniu kilku tematów na formu stwierdziłem że lepiej kupić okular 4-6 mm niż kupować soczewkę. I czy w ogóle do mojego D.6" jest sens kupowanie okularu o tak dużym powiększeniu jak 5 mm? Jeśli tak to jaki?

3. I ostatnia ważna rzecz filtr do moich obserwacji jaki jaki Panowie filtr jest tego tyle że mogę wybrać zły. Interesuje mnie filtr do mgławic, galaktyk i do planetek. 

 

Jeśli dziś się utrzyma pogoda jadę w Góry mam mega miejscówkę jest tam niesamowicie ciemno z dala od latarni wspanaiła polana na zboczu góry Wielkiej Sowy xD

 

Bardzo dziękuję za odpowiedź na moje dziwne pytania :-)

 

SW 200/1000 OTAW, ,Nikon Action EX 12x50 CF, Tento 10x50, foto ==> Sony Alfa 350 + Sigma 105 2.8 EX.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tani ten okular to tani 139 zł myślałem że trzeba za dobry dać więcej ja mam budżet do 400 no max 450 ale skoro mówisz że warto to przeznaczę kasę na jakiś lepszy filtr zastanawiam się nad tym może ktoś podać jakąś opinię  ?

https://deltaoptical.pl/blizej_nieba/filtr-mglawicowy-baader-planetarium-uhc-s-125-2458275,d413.html

 

i nad tym

https://deltaoptical.pl/blizej_nieba/filtr-planetarny-sky-watcher-125-21,d960.html

 

jest masa tych filtrów i dużo jest do astrofotografii nie planuje robić fotek a chciał bym sobie ożywić oglądanie planet czy mgławic. 

księżycowy mam jest spoko :-) szukam informacji na temat filtrów do mgławić, planet nie musi byc jeden uniwersalny powoli będę kupował taki jaki jest mi potrzebny.

 

SW 200/1000 OTAW, ,Nikon Action EX 12x50 CF, Tento 10x50, foto ==> Sony Alfa 350 + Sigma 105 2.8 EX.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 3.03.2017 at 11:15, karol1985 napisał:

1. Sytuacja u mnie jest podobna mam Dobsona 6" okular 10 mm kicha leprza już jest ta 6mm którą posiadam http://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=22&products_id=588 i posiadam jeszcze kitowy 25 mm on jest spoko ładnie przez niego widać. Lecz nie mam nic pomiędzy zastanawiam się nad czymś między 10-20 mm i pytanie który mi polecacie ? Prosił bym o wklejenie linku z proponowanym okularem, opinie że go macie i jest dobry albo po prostu jesteście pewni że to dobry sprzęt.

2. Jakiś czas temu zastanawiałem się nad Soczewką Barlowa ale po przeczytaniu kilku tematów na formu stwierdziłem że lepiej kupić okular 4-6 mm niż kupować soczewkę. I czy w ogóle do mojego D.6" jest sens kupowanie okularu o tak dużym powiększeniu jak 5 mm? Jeśli tak to jaki?

3. I ostatnia ważna rzecz filtr do moich obserwacji jaki jaki Panowie filtr jest tego tyle że mogę wybrać zły. Interesuje mnie filtr do mgławic, galaktyk i do planetek. 

Proponuje najpierw skupić się na skompletowaniu dobrych okularów, dopiero potem bawić się w zakup filtrów. Podstawowy zestaw to 3 okulary:
- pierwszy o małym powiększeniu do przeglądu nieba w szerokim polu i obserwacji większych obiektów (np. plejady) jak i dużych mgławic (np. Veil w Łabędziu), tutaj proponuje coś szerokokątnego z zakresu 30-35mm (bardziej 35 niż 30), z Twoją Syntą da źrenicę 3.8mm - 4.4mm;
- drugi o średnim powiększeniu dający źrenice 2.0-2.5mm do obserwacji większości obiektów, proponuje coś z zakresu 16-20mm;
- trzeci do planet. Napisałeś że masz Sky-Watcher WA 66 6 mm.  Jest to niezły okular do Twojej Synty F/7.9, stosując go masz powiększenie 200x i źrenice 0.8mm. To są odpowiednie parametry dla dobrych nocy gdy można "przypowerować". Bardziej uniwersalny byłby okular 8mm (pow. 150x, źrenica 1mm)

Generalnie wszystko zależy od tego ile możesz przeznaczyć kasy na zakup okularów i czy ewentualnie moga to być okulary używane (nie ma się co bać używanych, często są jak nówki a ceny to 60-80% sklepowej). 
Filtry póki co sobie odpuść. Dobre okulary dadzą więcej niż filtry.
Proponuje sprzedać 6mm 10mm i 25mm kitowe, a zakupić 3 porządne szkiełka. Wcale nie muszą być drogie, dobre erfle będą wystarczające do teleskopu o świetłosile F8

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, robert_sz napisał:


Proponuje sprzedać 6mm 10mm i 25mm kitowe, a zakupić 3 porządne szkiełka. Wcale nie muszą być drogie, dobre erfle będą wystarczające do teleskopu o świetłosile F8

Dziękuję za rzetelną odpowiedź.

Na pewno masz rację ale nie sprzedam tych okularów bo po ''lepszym" zapoznaniu się z niebem będę chciał kupić 10 może 12 cali dobson. Więc zostawię je do żeby nie sprzedawać później gołego teleskopu bo nikt nie kupi...

Problem jest taki że oglądam okulary, czytam. Ale firma firmie nie równa nie trzeba być geniuszem żeby wiedzieć że jeśli jeden okular powiedzmy 6 mm kosztuje 200 a innej firmy kosztuje 650 to wiadomo który jest lepszy. 

I jeszcze jedno ważne pytanie jaka średnica montażu okularu 1,25 czy 2 cale ? Po za średnicą czym się różnią domyślam się że 2" są lepsze ?

 

Ja podam linki okularów które cenowo by mi odpowiadały ale nie wiem czy są dobre.

https://deltaoptical.pl/blizej_nieba/okular-celestron-omni-32-mm,d276.html

https://deltaoptical.pl/blizej_nieba/okular-celestron-x-cel-lx-18-mm,d2026.html

https://deltaoptical.pl/blizej_nieba/okular-celestron-x-cel-lx-9-mm,d2024.html

lub

https://deltaoptical.pl/blizej_nieba/okular-celestron-x-cel-lx-7-mm,d2023.html

 

jak coś proszę o link jak było by coś lepszego w podobnej cenie :-)

SW 200/1000 OTAW, ,Nikon Action EX 12x50 CF, Tento 10x50, foto ==> Sony Alfa 350 + Sigma 105 2.8 EX.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)