Skocz do zawartości

Pomoc w dobraniu akcesoriów


nero9595

Rekomendowane odpowiedzi

Chciałbym dokupic do mojego Dobsona 8'' pyrex takie rzeczy:   1-     http://teleskopy.pl/product_info.php?products_id=2023&lunety=Filtr_polaryzacyjny_1,25_cala_#3  x2 (zeby możnabyło regulować przyciemnienie- do planet i księżyca)

2-     http://teleskopy.pl/advanced_search_result.php?keywords=Soczewka Barlowa GSO 3x / 1,25 (do obserwacji z oka)

3-     http://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=22_125&products_id=591&lunety=Okular_Sky-Watcher_WA_66_9_mm_1,25''

 

Oczywiście nie spodziewam się jakości obrazów jak z hubbla'a z tym sprzetem...tu moje pytanie : Czy montując te rzeczy otrzymam w miare dobry widok planet(chodzi o wielkość,ostrość) ?  Powiekszenie wyniesie akurat maxa na tym teleskopie- 400x. Najlepiej chcialbym zobaczyc obraz ktory otrzymam na jakims zdjeciu/szkicu/filmiku. Czy ten okular dorownuje chociaz w jakosci tym w zestawie z dobsonem?

Z gory dzieki za odzew.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj na FA :)
Napisałeś, ze chciałbyś dokupić rzeczy.... miałeś na myśli akcesoria do teleskopu.....

1. Jeśli już chcesz kupić filtr polaryzacyjny aby Munio Ci ślepków nie wypalał to proponuję obrotowy. Przy jego pomocy przez obrót możesz regulować transmisję światła.
2. Do obserwacji,,z oka" ;) nie polecam soczewek Barlowa.
3. Najpierw poznaj niebo przy pomocy okularków zestawowych a później kupuj po jednym ale dobrym docelowym, np. z serii ES. Jest troszkę dobrego o tej serii na forum napisane. Szkoda pieniążków na półśrodki :)

Edytowane przez Jacek E.

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam masz podobny problem co ja  . ja po konsultacjach z ludzmi którzy wiedzą o co chodzi z tym sprzętem wybrałem coś takiego na początek Okular GSO SV 15 mm 1,25" (SuperView 70 stopni) i Okular TMB 7 mm 1,25" 58° PLANETARY II  albo 6mm tu sie zastanawiam a co do filtra to wydaje mi sie że ten byłby dobry Orion Variable Polarizing filter - filtr regulowany  polaryzacyjny 1,25" (#05560) ale z tym filtrem to moja opinia tylko

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chcialbym zamienic zestawowy okular 10mm na jakis mniejszy, ale z szerszym katem widzenia. Odpowiada mi szerokosc szkielka do obserwacji jak w zestawowym 25mm ze wzgledu na to ze nosze okulary. Chcialbym zobaczyc marsa w takiej wielkosci zeby bylo widac jakies szczegoly...podobnie z innymi najblizszymi planetami. Chcialbym pokazac komus widok z teleskopu i zeby powiedzal "wow". Jak narazie to zadowala mnie widok ksiezyca w pow. 120x chociaz kat moglby byc wiekszy tak jak w 25mm okularze. Wenus swiecacy ale wielkosc 60-70% oczekiwan co do wielkosci. Fajnie by bylo tez zobaczyc rozgwieżdżone niebo w czyms bardza szerokokatnym... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, nero9595 napisał:

Chcialbym zobaczyc marsa w takiej wielkosci zeby bylo widac jakies szczegoly...podobnie z innymi najblizszymi planetami. Chcialbym pokazac komus widok z teleskopu i zeby powiedzal "wow". Jak narazie to zadowala mnie widok ksiezyca w pow. 120x chociaz kat moglby byc wiekszy tak jak w 25mm okularze. Wenus swiecacy ale wielkosc 60-70% oczekiwan co do wielkosci.

Kolego - widzę, że masz kompleks Hubglea :( I nie rozumiem zdania: ,,widok ksiezyca w pow. 120x chociaz kat moglby byc wiekszy tak jak w 25mm okularze".....

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poszukam jakiegoś filtra polaryzacyjnego ktory da sie regulowac( rozumiem ze przyciemni mi ksiezyc i planety na tyle zeby nie razily i moznabylo wyciagac z nich szczegoly?). Wiadomo fundsze ograniczone... Chociaż chce cos co posluzy na lata i nie zepsuje obrazu w znaczny sposob,a wrecz przeciwnie. Siedzicie  w tym dlugo i pewnie znacie cos w dobrej cenie(nie musi to byc odrazu obraz w "4k"..bardziej cos w sd/hd).

...No i trzeba kupic jakis okular 6/7mm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie odnośnie wielkości planet ( bo rozumiem ze masz ten okular 6mm czy tam 7mm) , a w zasadzie prośbe żebyś udostepnił mi jakies zdjecia itp (nawet linki z neta) jak w rzeczywistosci bede widzial je na tym okularze. Np. Marsa,Jowisza,Saturna,Wenus

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeśli to pytanie do mnie to nie mam tego okularu planuje go kupic ale wiadomo jak z kasą na pierwszy plan jest  jakieś 15mm z szerokim polem widzenia i filtr  jestem zielony tak jak ty .Staram sie czytac te wszystkie posty .Poza tym księżyc w  kitowym 25 jest też fajny w 10mm mdły ale za to cieszę sie jak dziecko jak sam odnajde galaktyke ostatnio upolowan ta w trójkącie i do tego używam tego 25mm 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Heh... Panowie spróbujcie z tym programem. To będzie tak w dużym przybliżeniu. Tylko dobrze parametry powpisujcie i najlepiej tryb real. http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/3080-astrotabak/

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozwólcie panowie,że wrócę do tematu...Muszę dopytać jaki okular będzie odpowiedni do tego żeby obserwować skupiska gwiazd? Zastanawiam się nad czymś rzędu 30-40mm o szerokim polu widzenia w przyzwoitej cenie i jakości. Zalezy mi na tym,żeby oprócz w/w wyłuskać z nocnego nieba maxa jeśli chodzi o "światełka na niebie". (Cięzko mi to ująć :) o co mi chodzi więc prosze o wyrozumiałość.)

Może tak...chcę po prostu aby nałożyły sie warstwy nieba widziane gołym okiem, z tymi z głębszego nieba,ale żeby gwiazdy nie "rozlazy się" tak jak to się dzieje w ok.20mm'owych  okularach. Posiadam lornetkę z 10x powiększeniem i mimo,że nie jest przystosowana do obserwacji nocnego nieba to byłem zachwycony (+/- )rozgwieżdżonym niebem jakie prezentuje.Wiadomo żeby oglądać plejady,M() ,inne skupiska w pełnej okazałości. 

Jestem zdecydowany już na te akcesoria:

1)Orion Variable Polarizing filter - filtr regulowany

2)Okular TMB 6 mm 1,25" 58° PLANETARY II

3)Okular GSO SV 15 mm 1,25" (SuperView 70 stopni)

I chce coś dobrać właśnie z 30mm lub wiekszych mm........a i jeszcze jedno: Filtr polaryzacyjny sprawi że obraz bedzie szary,czy on tylko ogranicza ilość w wpadanego światła bez całkowitej utraty koloru.(a może jest tak jak z mgławicami vs ludzkie oko?)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)