Skocz do zawartości

4 planety


M.Rudy

Rekomendowane odpowiedzi

W końcu udało mi się złapać kawałek nieba aby popełnić pierwsze astro-zdjęcia  w tym roku :) Pomimo, że wiatr i chmury doprowadzały mnie do szewskiej pasji, jednego dnia zrobiłem zdjęcia czterech planet naszego układu:)

WENUS. Jej gruba atmosfera nie pozwala dostrzec szczegółów na powierzchni planety ale za to wyraźnie widać fazę która wygląda jak faza Księżyca po pierwszej kwadrze. Wenus zbliża się do Ziemi wiec z dnia na dzień będzie świecić wieczorem nad południowo zachodnim horyzontem coraz jaśniej a w teleskopie będzie coraz większa pomimo, że zbliża się do fazy sierpa.

MARS. Na jego powierzchni najbardziej rzuca sie w oczy czapa polarna jako biała plamka na górze planety, Widać także ciemne i jaśniejsze formacje na powierzchni planety. Warunki do jego obserwacji tez sie poprawiają ponieważ jego odległość do Ziemi ciągle maleje aby w marcu zbliżyć się najbardziej. Teraz widoczny jest w drugiej części nocy wysoko nad południowym horyzontem.

SATURN. Świeci rano nad południowym horyzontem fotografia z godz 06:30. Planeta rzuca cień na własne pierścienie co wyraźnie widać na zdjęciu (prawa górna część pierścienia  częściowo niewidoczna.

I w końcu JOWISZ. Ten niestety oddala sie od naszej planety ale jeszcze do końca marca możemy go podziwiać nad  zachodnim horyzontem. Foty nie sa zbyt oszałamiające ale wiatr telepał telepem i materiał był niepełnowartosciowy  :P Ale sie rozpisałem... kto doczytał do końca? ;)

post-80-137699822974_thumb.jpg

  • Like 4
M_j_Wszechswiat_Baner.jpg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gratulacje,  musiałeś całą noc siedzieć, aby 1 nocy wszystko złapać. W sumie to nie miałem okazji w tym sezonie oglądać ani Wenus, ani Marsa czy Saturna.

p.s Porobiłem ci akapity w tekscie i dodałem kolory, aby było wyraźniej.  :)

Tecnosky ED 102/714,  Celestron  SCT 200/2000, Mak 90/1250, Lunt 50, Nikon Lookout 10x50, Canon 550D, Canon mod. 50D

https://charon-x.blogspot.om

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość MaciekM
wiatr telepał telepem

Co poradzić... telepy tak maja, ze się telepać lubią czasem.  ;D ;D ;D

Gratulacje. 4 pieczenie na jednym ruszcie. ;)

Marsa i Saturna jeszcze nie miałem okazji obserwować w przyzwoitych warunkach dla aktualnego sezonu. Mars to albo nisko, albo seeing okropny... czasem to i to. ;) Saturn jeszcze gorzej. :P Ostatnio natomiast brak pogody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gratulacje,  musiałeś całą noc siedzieć, aby 1 nocy wszystko złapać. W sumie to nie miałem okazji w tym sezonie oglądać ani Wenus, ani Marsa czy Saturna.

p.s Porobiłem ci akapity w tekscie i dodałem kolory, aby było wyraźniej.  :)

Dzięki Charon za kolorki w nazwach planet bardzo super:) Marsa i Saturna zaatakowałem o 6stej rano a na Jowisza i Wenus przyczaiłem sie o 18 stej wieczorkiem i tym sposobem 4 planetki jednego dnia :) niestety, kiepski seeing, wiatr i przechodzace chmuki troche zdewastowały materiał...
M_j_Wszechswiat_Baner.jpg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 lata później...

Moje gratulacje ! :)

Trzy z nich, które wypatrzyłeś Saturn, Jowisz i Mars są moimi pierwszymi planetami jakie zaobserwowałem od rozpoczęcia przed kilkoma miesiącami mojej przygody z astronomią. Ale teraz chciałbym w jakiś sposób uwieczniać swoje obserwacje na zdjęciach, więc w najbliższym czasie zamierzam zakupić złączkę projekcyjną do robienia zdjęć przez teleskop. Mam pytanie. Jakim aparatem robisz takie zdjęcia? Bo sądząc po nich widzę, że to musi być naprawdę dobry aparat ;)

Pozdrawiam

Piotrek 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)