Skocz do zawartości

Aldebaran i Księżyc


piotrek_p

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.  

Przez cały tydzień niebo było pochmurne i dzisiaj od rana nic nie zapowiadało jakiejś zmiany na lepsze, ale  około 21 wyszedłem sobie na balkon, popatrzyłem w niebo i ucieszyłem się, bo w końcu w przerwie między chmurami pojawił się Księżyc. Pobiegłem po lornetkę i patrzyłem po raz pierwszy na niego w powiększeniu 15 x 70. Nie mam jeszcze gotowego statywu, więc zaparłem się o barierkę i patrzyłem. I podobało się! Obraz po chwili trząsł się niemiłosiernie (ciężka jest jednak ta cholera), ale na wdechu trochę lepszej stabilizacji było. Ogromne wrażenie zrobił na mnie widok krateru Kopernika (?) w centrum, blisko terminatora (porównywałem później z mapą Księżyca i chyba to Kopernik był). W każdym razie patrzyłem na Aldebarana i Księżyc (też dopiero później sprawdzałem w Stellarium, miałem pewność, że to ta gwiazda), do czasu aż znów powróciły chmury i wszystko zasłoniły. Może to i dobrze, że się tak stało, bo jutro w pracy nie mógłbym poruszyć rękami;) 

Pozdrawiam

  • Like 3

 POZDRAWIAM

 

SW N-150/750, SkyMaster 15x70

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie się dziursko zasmużone chwilowe na złapanie dopiero po dwudziestej pierwszej zrobiło.

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak widziałem wczoraj Księżyc przez lornetkę jak na zdjęciu zalinkowanym przez Jacka E. Chodzi mi o szczegóły powierzchni. Szczerze mówiąc  nie liczyłem na taki ładny widok:) 

 POZDRAWIAM

 

SW N-150/750, SkyMaster 15x70

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...

Ależ piękny dziś Księżyc z Jowiszem w Pannie! Księżyc pomarańczowy wyglądał tajemniczo, kratery i góry księżycowe szczególnie ciekawie wyglądały przy krawędzi tarczy. Jowisz widoczny jako tarcza ale jego księżyców nie widziałem. Nie jestem pewien, ale myślę, że to przez  niską pozycję nad horyzontem (gdy jest wyżej te Galileuszowe widziałem. Ale mogę się mylić ;) Wieczór bardzo udany w każdym razie.

  • Like 3

 POZDRAWIAM

 

SW N-150/750, SkyMaster 15x70

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, piotrek_p napisał:

Ależ piękny dziś Księżyc z Jowiszem w Pannie! ...

Też na nie popatrzyłem przez Vortexa 15x56, gdy już zaczęły wyłaniać się spoza narożnika bloku.

Zaś wcześniej, gdy dopiero zapadał zmrok, nadobna bogini Wenus była tak smukła, jak żadna ziemska piękność.

  • Like 2

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed chwilą oglądałem w linii - prawie że prostej - Kalisto, Ganimedesa, JOWISZA, Io i Europę. Jeszcze "z ręki", ponieważ brakuje mi do zmontowania statywu kombinowanego, jednej śruby 3/8 cala. Ale w przyszłym tygodniu już chyba będzie koniec z roztrzęsionym obrazem i bólem rąk. 

  • Like 3

 POZDRAWIAM

 

SW N-150/750, SkyMaster 15x70

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, piotrek_p napisał:

Przed chwilą oglądałem w linii - prawie że prostej - Kalisto, Ganimedesa, JOWISZA, Io i Europę. Jeszcze "z ręki", ponieważ brakuje mi do zmontowania statywu kombinowanego, jednej śruby 3/8 cala. Ale w przyszłym tygodniu już chyba będzie koniec z roztrzęsionym obrazem i bólem rąk. 

I tak jesteś dobry, że "z ręki" byłeś w stanie je zobaczyć. Pewnie jednak ręce podparłeś, bo nie wyobrażam sobie tego bez jakiejś stabilizacji lornety 15x70. Chyba, że ćwiczysz żołnierskie wyciskanie :))

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Staram się nie oddychać i opieram się o mur ;) Daje to kilka sekund jako takiej stabilizacji. Potem chwila odpoczynku i znów na wdechu i o mur. To tak jak z celowaniem z karabinu ;) (zasadnicza służba wojskowa po latach procentuje).

 POZDRAWIAM

 

SW N-150/750, SkyMaster 15x70

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, piotrek_p napisał:

 Potem chwila odpoczynku i znów na wdechu i o mur. To tak jak z celowaniem z karabinu ;) (zasadnicza służba wojskowa po latach procentuje).

Nie zapomnij o płynnym nacisku na język spustowy ;)

  • Like 1

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...

Obserwowałem dzisiaj (w sumie wczoraj) Księżyc, niebo przejrzyste i obraz jakiś bardziej ostry w mojej lornetce udało mi się ustawić. Może po tygodniowych deszczach taka czystość. Wyraźnie widać było całą tarczę (tą zacienioną też). Od samego początku wzrok mój przykuły kratery Atlas, Herkules oraz  rejony Endymiona. Podobała mi się gra świateł i cieni na ich krawędziach - jakoś pobudzały wyobraźnię. Po prawie półtoragodzinnym zerkaniu przerzuciłem się na Jowisza i też spędziłem na jego podglądaniu dłuższą chwilę. Po dzisiejszej obserwacji jestem przekonany, że żuraw do lornetki będzie dla mnie niezbędny jeśli chcę siedzieć i nie skręcić sobie karku patrząc w niebo ;)

  • Like 1

 POZDRAWIAM

 

SW N-150/750, SkyMaster 15x70

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem kiedyś SM 15x70 - obserwowałem z leżaka opierając muszle okularowe o oczodoły a lornetkę trzymałem, a właściwie podtrzymywałem, dwoma palcami przy samych obiektywach - polecam taką technikę, jest wygodnie i stabilnie. 

www.wzrokowiec.com
..................................
8x30 7x36 7x50 10,5x44
 

PTMA W-wa, OTOP

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie skończyłem na dziś obserwować. Księżyc - okolice Morza Nektaru - Teofila, Cyryla i Katarzynę. Troszkę pokombinowałem ze statywem,  i myślę, że będzie dobrze nawet bez żurawia i obserwując bliżej zenitu. Bardziej chyba niż niewygodna czasem pozycja, przeszkadzają mi okulary (korekcyjne), ale też daję radę ;) Zastanawia mnie tylko jedna rzecz, mianowicie czasem ostrzej widzę jakby w górnej części pola widzenia lornetki, a środek mam mniej ostry, czasem mniej więcej ostrość obrazu jest taka sama i nie wiem czy to przez moje okulary, czy coś z lornetką. Wydaje mi się,  że kolimacja jest ok. 

Pozdrawiam!

 POZDRAWIAM

 

SW N-150/750, SkyMaster 15x70

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z racji tego, że Księżyc zaczyna dominować na niebie trochę czasu wczorajszego wieczoru poświęciłem na jego obserwację. TS 15x70 dała krystalicznie czysty obraz naszego naturalnego satelity ukazując tym samym sporo szczegółów na jego powierzchni. W okolicach terminatora obraz niezwykle plastyczny, wręcz 3D, poprostu miód dla oczu. Akumulatorki obserwacyjne jakby ciut doładowane, poczekam teraz do trzeciej kwadry aby zapolować na niebie na bardziej suptelne i ulotne obiekty. Na Muniu też można się "naładować" obserwacyjnie. Pozdrawiam!!! Wiesiek. 

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co widzę na zdjęciach to SkyMaster Celestron z centralnym ustawieniem ostrości, wiec myślę, że będziesz musiał "trochę popracować" w lornecie nad prawidłowym ustawieniem ostrości tak żeby w obu okularach centrum pola było ostre. Nieraz tak jest w lornetkach z centralnym ostrzeniem, kilka razy pokręcić pokrętłem w prawo w lewo żeby trafić w sedno. Dodatkowo masz możliwość skorygowania ostrości indywidualnie w jednym z okularów, to wszystko trzeba dokładnie ustawić, ale myślę, że o tym wiesz. Co do kolimacji, to gdyby była rozkolimowana to miałbyś podwójny obraz a po pewnym czasie i ból głowy (dosłownie). Pozdrawiam!!! 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)