Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

2 godziny temu, Janko napisał:

.....

Obserwując gromady każdy znajdzie więc coś dla siebie. Umysł ścisły będzie starał się określić typ według klasyfikacji Trumplera i związek między obserwowanym obrazem a wiekiem i odległością. Artysta będzie się starał oddać to co widzi na szkicu lub fotografii.  Marzyciel zaś całkowicie zatraci się w bogactwie, różnorodności i pięknie gromad otwartych obecnych na zimowym nieboskłonie.

Łoooooaaaa.........

Odnośnik do odpowiedzi
15 godzin temu, MaPa napisał:

Łoooooaaaa.........

Marcin, chyba nikt by się nie pogniewał gdybyś do każdej wymienionej gromady udostępnił (i wkleił tutaj) odpowiednio skrojone zdjęcie ze swoich przepastnych archiwów ;).

Nie wspominając o tym, że foto materiał można obrabiać różnie. W tym konkretnym przypadku optymalna byłaby taka obróbka, która owe gromady uwypukli. I Ty możesz tego dokonać :).

A, że "jeden obraz warty jest więcej niż tysiąc słów" więc Jankowe opowiadanie z Twoimi ilustracjami zwielokrotniłoby swoją wartość.

Janko, dzięki !

Znacząco poprawiłeś mi (i myślę, że nie tylko mnie) i tak niezły (bo piątkowy) poranek :))beer.

• Like 1
Odnośnik do odpowiedzi
22 minuty temu, Krater napisał:

Marcin, chyba nikt by się nie pogniewał gdybyś do każdej wymienionej gromady udostępnił (i wkleił tutaj) odpowiednio skrojone zdjęcie ze swoich przepastnych archiwów ;).

Nie wspominając o tym, że foto materiał można obrabiać różnie. W tym konkretnym przypadku optymalna byłaby taka obróbka, która owe gromady uwypukli. I Ty możesz tego dokonać :)...

Przeklnie mnie ten Marcin :))beer

Odnośnik do odpowiedzi

Czyli, o ile dobrze rozszyfrowałem miejsce urlopu, południowe niebo stanie prze Tobą otworem. :)) 

Wprawdzie to tylko 3 stopnie różnicy, ale zawsze więcej można wypatrzeć. Np. Gołębia, Wilka a nad ranem może nawet Żądło Skorpiona...

• Like 1
Odnośnik do odpowiedzi
4 minuty temu, lukost napisał:

Janko, Ždiar? Jak tak, to żądło wyłazi ponad horyzont, niewiele, ale zawsze.

Wprost przeciwnie - Zuberec / Habovka :))

Znasz to: Habovka a Huty to certove kuty...? :diablatko:

Odnośnik do odpowiedzi
1 godzinę temu, Janko napisał:

Ja już jedną noga na urlopie. Zlaty bażant czeka wraz ze smadnym mnichom

Heh - tego bażancika to nie zazdroszczę, teraz bez problemu można dostać (np. w Lidlu), ale tras narciarskich... (byłem tam 2 razy) A co do nieba to musisz się kawałek przespacerować bo wyciągi i ośrodki świecą do późna :(
Czystego nieba na urlopie :)

• Like 1
Odnośnik do odpowiedzi

Dziś oglądałem właśnie Plejady i Hiady. Prawie półtorej godziny spędziłem na przeglądaniu nieba. Najbardziej zależało mi na odnalezieniu M 31 w Andromedzie i pod koniec obserwacji chyba ją znalazłem - jako ledwo widoczną mgiełkę. Niestety, akurat tam gdzie widać Andromedę jest u nas duże zaświetlenie od strefy przemysłowej. Piszę w tym temacie,bo tekst Janka idealnie trafił w moje dzisiejsze obserwacje i wiele się z niego dowiedziałem o tym co jeszcze mogę SPRÓBOWAĆ zobaczyć lornetką. Oczywiście posiedziałem też wpatrzony w Oriona i jego mgławicę, Lambda - Lambda też widziałem. Szukałem jeszcze M 41 w Wielkim Psie, ale nie znalazłem nawet mgiełki, więc  zakładam, że raczej przez lornetkę z moim powiększeniem jej nie widać? Cieszy mnie fakt, że gdy już raz się pomęczę szukając jakiegoś obiektu to później nie mam już problemu z jego odnalezieniem. Pochwalę się jeszcze przy okazji, że w sobotę podczas półcieniowego zaćmienia Księżyca, udało mi się zobaczyć po raz pierwszy trzy księżyce Jowisza - Ganimedesa, Europę i Kalisto:))

• Like 1
Odnośnik do odpowiedzi

Znaczy jaką? M41 jest bezproblemowa w lornetkach o aperturze 40-50 mm, a pewnie i mniejszych. 

20 minut temu, piotrek_p napisał:

Szukałem jeszcze M 41 w Wielkim Psie, ale nie znalazłem nawet mgiełki, więc  zakładam, że raczej przez lornetkę z moim powiększeniem jej nie widać?  

Odnośnik do odpowiedzi
Dnia 9.02.2017 at 16:15, Janko napisał:

Mgławica wraz z gromadą NGC 2244 jest całkiem odległa – 520 lat świetlnych od Ziemi i tylko jej rozległości i intensywności promieniowania gwiazd zawdzięczamy możliwość obserwacji lornetkowych. 

Gdyby była od nas oddalona o 520 ly to możnaby powiedzieć, że jest całkiem blisko. Niestety, jest o jedno zero więcej, a szkoda ;)

Jeśli mowa o młodych gromadach otwartych, nie sposób nie wspomnieć o nieco mniejszym obiekcie - sigmie Orionis. Widoczny układ wielokrotny gwiazd to najjaśniejszy jej składnik. Co więcej, jedna z tworzących go gwiazd - sigma Orionis C znajduje się na niestabilnej orbicie i w przyszłości może zostać wyrzucona z układu. Moją nową zimową tradycją jest odwiedzanie sigmy każdej pogodnej nocy. Kolejna piękna ozdoba Oriona.

P.S. Dawno nie czytałem tak wciągającego artykułu!

• Like 1
Odnośnik do odpowiedzi
Dnia 15.02.2017 at 11:12, Mikołaj napisał:

Gdyby była od nas oddalona o 520 ly to możnaby powiedzieć, że jest całkiem blisko. Niestety, jest o jedno zero więcej, a szkoda ;)

...

Wielkie dzięki za wychwycenie babola! Jednak zdołałem "pożreć" jedno zero w opisie Rozety, a to robi różnicę.

Więc powtarzam zdanie, tym razem poprawnie:

Mgławica wraz z gromadą NGC 2244 jest całkiem odległa – 5200 lat świetlnych od Ziemi i tylko jej rozległości i intensywności promieniowania gwiazd zawdzięczamy możliwość obserwacji lornetkowych.

Odnośnik do odpowiedzi
  • 3 tygodnie później...

Wreszcie w weekend udało mi się zobaczyć mgiełkę M41 :)). Zaświetlenie u mnie jest jednak większe, niż mi się na początku wydawało. Ale akurat w piątek warunki pogodowe były najlepsze odkąd kupiłem lornetkę i zacząłem obserwować. Napatrzyłem się też na obiekty w Orionie jak nigdy! Jak na razie to Orion jest moim lornetkowym faworytem.

• Like 1
Odnośnik do odpowiedzi