Skocz do zawartości

Samyang 135 f/2 ED UMC - pierwsze wrażenia

Rekomendowane odpowiedzi

6 minut temu, jolo napisał:

Będę mógł teraz drukować atlasy :))....... zmniejszone 50%.

Chyba murale na bloki, takie wielkie te klatki :)) Ja na swoich się gubię a Ty z tą krócizną to musisz przewodnika wynająć ;) 

Odnośnik do odpowiedzi
  • 1 rok później...
19 minut temu, Jacek E. napisał:

No kurnia - ładniutkie te gwiazdeczki bardzo - o ,,reszcie" nie wspomnę :)
Na ile ustawiłeś przesłonę?

:) Dzięki. Zamiast przysłony mam taki pierścień z otworem 50mm, który wkręcam z przodu obiektywu - daje to jakieś f/2.8.

Odnośnik do odpowiedzi
4 minuty temu, jolo napisał:

Tak, dokładnie. Kuba mi taki pomysł podsunął. Dzięki temu można przysłonić obiektyw, ale nie pojawiają się spajki od listków przysłony.

A listki wtedy maksymalnie otwarte?
A to się jakoś wylicza, według jakiegoś wzoru? Apertura z ogniskową przez coś...... Czy jak?

Odnośnik do odpowiedzi

Tak, otwarta. Na SGL mi kiedyś pisali, że taki pierścień nie z każdym szkłem zadziała. 

W sensie światłosiłę czy się wylicza? To zawsze jest apertura przez ogniskową. 50/135 = 1/2.7 

Odnośnik do odpowiedzi

No to tak jakoś, pi razy drzwi, musisz wyczaić wcześniej normalnie pierścieniem przy jakiej światłosile już szkiełko dobrze rysuje gwiazdki, a potem dorobić taki ring. Jak np przy f/3.5 jest dobrze, a ogniskową masz 200mm, to otwór musi mieć 200/3.5 mm . 

Odnośnik do odpowiedzi
1 godzinę temu, Jacek E. napisał:

A listki wtedy maksymalnie otwarte?

Ja w swoim obiektywie 200/2,8 gdy stosuję dekielek zmniejszający światłosiłę bezspajkowo na 4,0 do dodatkowo zmniejszam przysłonę w obiektywie na 3,2 lub 3,5. Przy takim podwójnym przymknięciu wydaje mi się, że spajki są lepiej wygaszane.

Odnośnik do odpowiedzi
3 godziny temu, jutomi napisał:

Ja w swoim obiektywie 200/2,8 gdy stosuję dekielek zmniejszający światłosiłę bezspajkowo na 4,0 do dodatkowo zmniejszam przysłonę w obiektywie na 3,2 lub 3,5. Przy takim podwójnym przymknięciu wydaje mi się, że spajki są lepiej wygaszane.

No nie wiem czy ten dodatek nie popsuje. To przysłona w sumie tworzy spajki.

Poniżej ten sam obiektyw w obu przypadkach ( 200mm)

Użyta przysłona:  doodad_2017_2000.jpg

"Dekielek" bez ruszania przysłony: M31_2018_asi_200mm_all.jpg

• Like 1
Odnośnik do odpowiedzi

Wydaje mi się, że wszystko zależy od różnicy między światłosiłą z założonym dekielkiem a przysłoną ustawioną w aparacie. W moim przypadku już przy różnicy powyżej 2/3EV spajki są wyraźnie przygaszone. 

Przykład: Alkor-Mizar; skala zdjęcia 1:1; obiektyw C200/2,8; założony dekielek zmniejszający światłosiłę na f/4; przysłona ustawiona w aparacie f/3,2

340464890_stoperf4.jpg.10579c721af92137c32c42475106846b.jpg

Odnośnik do odpowiedzi
  • 6 miesięcy później...

Podobno nie ma sprzętu docelowego, ale po tych dwóch latach z Samyangiem 135 f/2 ED mogę śmiało powiedzieć, że spośród moich obecnych posiadanych astrogratów, jest to ostatnia rzecz jaką bym chciał sprzedać. Dlatego podrukowałem trochę gadżetów, żeby pozbyć się kabelkologii i ubrać szkiełko w szyte na miarę rozwiązanie:

samyang135-mocowanie-01.thumb.jpg.f35682463e39336ab52b67834a8cc9f0.jpg samyang135-mocowanie-02.thumb.jpg.f9a5233fca8630dac7e52ae42207a87a.jpg

Do zamocowania pozostaje jeszcze silniczek do ustawiania ostrości. Ale to jak się trochę odrobię :)

Pudełko zawiera hub USB3.0 z regulatorem napięcia 5V i rozdzielacz napięcia na wyjścia 12V i PWM z prostym filtrem zasilania. Dodatkowo jest wyjście zasilania 7.6V do lustrzanki. Szukacz 6x30 wymagał obcięcia 20mm tuby, a w tej pękatej części jest jeszcze zamontowany filtr Fringe Killer na toczonym pierścieniu. I to w sumie tyle. 

I jeszcze kilka ostatnich zrobionych nim i kamerką QHY163M fotek:

2018-08-15-B8LRGB.thumb.jpg.f5eda0edc496e655aab154bd8a8f03f6.jpg 2018-08-19-I1396-3.thumb.jpg.6e1cc044274178fb68106833f7bbecb9.jpg

2018-08-17-21PGiacobiniZinner.thumb.jpg.c68ca95bb7bad970a6d156b619f1f186.jpg 2018-08-21-California6.thumb.jpg.732856fcaddb44a9e89266070886a3fc.jpg

• Like 8
Odnośnik do odpowiedzi

Bardzo jestem ciekaw tego prototypowego silniczka. Do tej pory - z tych co widziałem chyba tylko TS robi najsensowniejsze. Ale ono znacznie odbiega od ideału :(
Łukasz działaj i pokazuj, bardzo jestem zainteresowany :)

Odnośnik do odpowiedzi
  • 2 tygodnie później...