Skocz do zawartości

Historyczne ciekawostki astronomiczne


Hermes

Rekomendowane odpowiedzi

TAK !  - to teleskop 50 cm w Obserwatorium na Forcie Skale.

Przed umieszczeniem tutaj tego zdjęcia szukałem w internecie innych zdjęć i informacji o tym teleskopie. Przeszukałem kilkaset zdjęć związanych z  O.A. U.J.  i... nie znalazłem ani jednego zdjęcia tego pólmetrowego teleskopu, żadnej wzmianki (są dopiero o teleskopie sprowadzonym z Zeissa ok. 1970 roku).  Może te zdjęcia są ? ja nie znalazłem.

  I znów źródłem informacji dla mnie była tak krytykowana ostatnio na Forach ?Urania?.

Oto wybrane fragmenty z informacji na łamach ?Uranii? z 1956 roku.

...Teleskop, a właściwie optyka ? zwierciadło główne (paraboloidalne) o średnicy 51 cm  oraz wtórne (hiperboloidalne) o średnicy 12 cm ? jest darem Polonii amerykańskiej i amerykańskich miłośników astronomii, a przywiózł je do Polski  prof. Stefan Piotrowski. Montaż ? rzadko u nas stosowany, tzw. angielski ? wykonała jakaś firma w Krakowie.

  Współtwórcami tego teleskopu (projekt montażu, sfinalizowanie budowy) są u nas m. in. K. Kordylewski i J. Mietelski.  Teleskop ?otwarto? 15 września 1956 roku.  Teleskop pracuje (a właściwie pracował) w układzie Cassegraina ? wypadkowa ogniskowa 10.2 metra...  (okular o ogniskowej 10mm i mamy powiększenie ponad... 1000x !)  :o

  Rzecz nietypowa ? nie przewidziano żadnej kopuły !!  - teleskop stał na ?wolnym powietrzu? tak, jak widać na zdjęciu.  Ale chyba nie długo...  Potem zainstalowano teleskop Zeissa, a ten zdemontowano.  Kiedy kilkanaście lat temu byłem w ramach ESOP na Forcie Skała, pracownicy tego obserwatorium coś wspominali, że resztki konstrukcji jeszcze przez wiele lat gdzieś rdzewiały...  Co się stało z optyką ? nie wiem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

P.S. Znam takich Gdańszczan którzy nie wiedzą skad był Heweliusz i kto to jest :/

Niemożliwe. A wiesz, że Heweliusz nazywał się Hewelke, nie znał polskiego i miał długoletni romans z wdową po malarzu? Wszyscy o tym wiedzieli. Jak ta Elżbieta z nim wytrzymała tyle lat, to dopiero jest zagadka. Ciekawe, kto by za niego listy do królów pisał, jakby tak od niego uciekła. Najwyraźniej bardziej ceniła sobie naukę.

Każdy ma prawo do własnego zdania, ale nie do własnych faktów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zgadza się. To była pierwotna żona Bernardo Bellotto. Mieli z Höfelcke kilkoro wspólnych dzieci i psa, który pomagał ratować materiały (książki, gazety, listy), które płonęły po podpaleniu obserwatorium przez szajkę znanych gdańskich fanatyków religijnych, którzy następnie udali się do Świętej Lipki na pielgrzymkę. Pytanie konkursowe: Podaj imię i rasę psa, możesz się pomylić o 25 centymetrów

Rest In Space,

Maquu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... płonęły po podpaleniu obserwatorium przez szajkę znanych gdańskich fanatyków religijnych...

Dobrze, że teraz się uspokoili. Bałbym się w pole jechać z teleskopem, bo głównie sklejka. Dobson by się pięknie palił... ;)

 

Chociaż raz okoliczni mieszkańcy mojej miejscówki wezwali policję, która sprawdzała co tam w polu robię. "A gwiazdy pan obserwujesz" padło z ich strony po naświetleniu mi oczu latarką. Już nie- odpowiedziałem.

  • Like 3

And12, GSO 30mm, Hyperion 13mm, 8mm, Baader OIII 2", SW UHC 2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

A propos Heweliusza to skopiuję tu sama siebie z innego forum i fejsa.

 

Drugą żoną Jana Hevelke (Heweliusz to zlatynizowana forma nazwiska) była Elżbieta Koopman - najwybitniejsza polska astronomka (w dodatku pierwsza), obecnie zapomniana, choć może nie do końca w Gdańsku.
Pisząc "polska" dokonuję pewnego uproszczenia. Zapewne jako poddanka króla polskiego Polką była, jednak przede wszystkim była gdańszczanką. 
 
Była to kobieta niezwykła i wyrastająca ponad swoje czasy. Takie kobiety wówczas na zachodzie Europy palono.
 
Elżbieta była córką gdańskiego kupca, opanowała kilka języków, interesowała się matematyką i fizyką. Jej znajomość tych nauk wykraczała poza poziom reprezentowany przez  współczesnych jej mężczyzn. 
 
To Elżbieta zaproponowała Janowi Hevelke małżeństwo. Miała wówczas 16 lat, on 52. Ale Elżbieta chciała być blisko nauki i to zakomunikowała uczonemu. Małżeństwo doczekało się czworga dzieci (synek zmarł). Uczony poznał Elżbietę rok po śmierci pierwszej żony Katarzyny, którą to śmierć bardzo przeżył. Katarzyna nie zajmowała się astronomią, ale przez 20 lat porządkowała życie Heweliusza, który mógł zajmować się swoimi badaniami. 
 
Elżbieta weszła w związek jako partnerka, nie asystentka - na tyle mocno, że niektórzy badacze mają wątpliwości, czy rzeczywiście Heweliusz jest autorem wszystkich swoich prac. Na pewno dokończyła dzieło wydane już pośmiertnie czyli "Prodromus astronomiae" - bogaty katalog 1564 gwiazd. 
 
Na znanej rycinie przedstawiającej małżonków przy oktancie to Elżbieta przybliża się do przyrządu, a Jan tylko ustawia go we właściwym położeniu. Czy to nie dziwne?
 
post-141-0-17144200-1381884374_thumb.jpg

Elżbieta prowadziła z mężem wspólne obserwacje, prowadziła je również sama. Razem z nim projektowała i urządzała nowoczesne obserwatorium astronomiczne. Razem z nim odkryła 7 nowych gwiazdozbiorów. A gdy pożar strawił większość ich dzieł i instrumentów (Heweliusz się załamał) - ona była inspiratorką odbudowy i odtworzenia dokumentów, co w dużej mierze się powiodło.
 
Elżbieta dokonywała korekt prac Heweliusza (może i część z nich to jej własne prace, ona musiała być w cieniu męża) i w jego imieniu prowadziła korespondencję z dworami Europy i innymi naukowcami. To dla niej Edmund Halley kupował w Londynie jedwabną sukienkę wg nowoczesnych trendów w modzie.
 
Elżbieta przeżyła męża o 6 lat. Oboje spoczywają w kościele św. Katarzyny, w którym brali ślub. Międzynarodowa Unia Astronomiczna nazwała jej nazwiskiem (Corpman - od angielskiej wersji) krater na Wenus o średnicy 46 km. A współczesna gdańska loża masońska przyjęła naukowców za swoich opiekunów (na znak równouprawnienia).
 
Na koniec grawiury (rodzaj rycin) zdobiących dzieła małżonków - gwiazdozbiory . Niektóre grawiury robił osobiście Jan. Te tutaj są namalowane na jednej z kamienic w centrum Starego Miasta, obok pomnika - niestety tylko samego Jana Hevelke.
 
post-141-0-35854900-1381884512_thumb.jpg
 
PS. Elżbieta miała prawdopodobnie romans z Halleyem, choć nie tak długi jak związek jej męża z wdową po malarzu. Trwał on kilka lat i wszyscy o nim wiedzieli.
Na zdjęciu prezydent miasta wciął mi się w kadr.
  • Like 2

Każdy ma prawo do własnego zdania, ale nie do własnych faktów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Na znanej rycinie przedstawiającej małżonków przy oktancie to Elżbieta przybliża się do przyrządu, a Jan tylko ustawia go we właściwym położeniu. Czy to nie dziwne?"

 

Jako dużo młodsza osoba mogła mieć lepszy wzrok, więc dokonywała lepszych jakościowo, dokładniejszych obserwacji. Poszedłbym dalej i stawiałbym na to, że jako kobieta miała mniejszy nos niż mężczyzna więc na niektórych przyrządach też mogła być dokładniejsza (patrz przypadek Tycho Brahe). ;)

And12, GSO 30mm, Hyperion 13mm, 8mm, Baader OIII 2", SW UHC 2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poszedłbym dalej i stawiałbym na to, że jako kobieta miała mniejszy nos niż mężczyzna więc na niektórych przyrządach też mogła być dokładniejsza (patrz przypadek Tycho Brahe). ;)

Wiedziałem, że Brahe nie miał nosa, ale jezeli chodzi o przewagę z tym związaną - pierwsze słyszę :D Na serio jest taka anegdota, czy to Twój żart?

Celestron SkyMaster 15x70 + żuraw; dzida laserowa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 lata później...

Skan książki "Podróż po wszechświecie popularne rozprawy o księżycu, słońcu, planetach i gwiazdach". Wydana została w 1895 roku. Może kogoś to zainteresuje:)

https://www.sbc.org.pl/dlibra/show-content/publication/edition/7310?id=7310

I inne stare pozycje o nauce i astronomii:

https://www.sbc.org.pl/dlibra/results?q=Astronomia&action=SimpleSearchAction&type=-6&p=0&qf1=Language:pol

Życzę pogodnego nieba!:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)