Skocz do zawartości

Meteor 24-02-2017


Rekomendowane odpowiedzi

Czy ktoś zaobserwowal wczoraj jasny przelot meteoru o godz 20:06? z mojej lokalizacji, Zary woj lubuskie, zjawisko widoczne bylo na poludniowej czesci nieba . Meteor przeleciał od Syriusza, ok 20* pod mieczem Oriona i zakończył się nisko nad południowym horyzontem. trwało to kilka sekund, był dość powolny. Jasność ocenilem na ok - 2,5 -3mag.

M_j_Wszechswiat_Baner.jpg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam :) po przeczytaniu Pana posta założyłam specjalnie konto. Pierwszy raz widziałam takie zjawisko i od wczoraj szukałam informacji czy ktoś również miał okazję to zaobserwować. Niestety nie jestem ekspertem w dziedzinie astronomii, więc takich szczegółów nie jestem w stanie podać ;) meteor widziany z Dąbrowy Górniczej

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Wieczorem zaczęła się u nas wichura z krótkotrwałymi ale bardzo mocnymi szkwałami, akurat pisałem do Astromarketu i z niepokojem patrzyłem na stojące przed domem drzewa gdy wyłączyła się linia i ciemności ogarnęły cały dom już wiedziałem że mam "pozamiatane" w kompie (bez ochrony), i aby na tym się tylko skończyło.  Nie wiem która to mogła być godzina, ale leżąc w ciemności widziałem tylko jakieś pojaśnienie za oknem i pomyślałem czy ktoś do bydła nie podjechał.  Było  to w gminie Dobrzany, a zapamiętałem ten wieczór przez szkody jakie nam wichura wyrządziła. Czasami takie sytuacje się zdarzają a my gapimy się zwykle bez ruchy zamiast rejestrować. Później dopiero sami do siebie mamy żal że zabrakło refleksu, albo nie było czym.  Do dzisiaj pamiętam maj 2012 roku, piękny pogodny wieczór, syn z wnukiem rozpalał ognisko, ja na skraju trawnika ustawiałem teleskop kierując go na południe by wyostrzyć Saturna. Nagły rozbłysk ponad dachem stodoły w okolicy Kapelli postawił nas wszystkich do pionu, jednak nic się nie działo. Był to pojedynczy silny rozbłysk o sile flesza, ale byłem jeszcze zupełnie zielony i nawet nikogo nie zapytałem co to mogło być. Przypominamy sobie o tym każdego roku podczas pierwszych majowych ognisk...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zerknąłem sobie dzisiaj na swój wczorajszy wpis i jednak rzeczywiście macie rację zerkaniem dokładniej obserwuje się mało widoczne szczegóły. Jak wół stoi napisane "ponad dachem stodoły w okolicach Kapelli", aż dziwne że nikt nie zwrócił uwagi na taki błąd językowy chodziło oczywiście o Wegę. Kapella (przed rokiem nazwana przeze mnie jako "cycki Wenus")  znajdowała się wtedy nad dachem garaży.

Brak pogody nastraja do wspomnień więc i teraz ten epizod sprzed lat wart jest chyba chwilę uwagi. Jako że temat główny chociaż realny i ważny posiada jedynie wpisy, nic się chyba nie stanie jeśli rozwiniemy go o wspomnienia błędów czy nawet marzeń o własnym hobby. Myślę że Jacek stojący jak Cerber na straży porządku na forum umieści ten temat we właściwym dziale. Nie mam już tych pierwszych astrofotek, brak mi zapisków i dat usmażonych w "przepięciu" wiejskiej sieci energetycznej. Padło wtedy wiele komputerów telewizorów i sprzętu AGD. Trwało to kilka lat i nie pomagały żadne zabezpieczenia komputerów, Traciłem tak co kilka lat całą domową elektronikę, albo na skutek kradzieży linii, albo wywrotki drzewa na linię wysokiego napięcia. Dwa razy smażyła mi się nowa instalacja elektryczna i dwukrotnie była naprawiana, a obecnie zakończyłem remont kapitalny całej elektryki po raz trzeci i mam nadzieję, że już ostatni.

Ale wróćmy do "cycków Wenus", teleskop kupiłem w 2011 roku i wtedy od kwietnia nie przepuściłem żadnej bezchmurnej nocce. Swoje pierwsze astro pomieszczenie miałem na pięterku w gościnnym pokoju z którego można było namierzyć polarną. Nie miałem wtedy żadnego doświadczenia, żadnych pomocy ani nawet kontaktów na forum Dopiero po tygodniu namierzyłem Astromaniaka i czytałem, oglądałem, chłonąłem wiedzę. Wszystko co tam napisano było święte i wiarygodne, ale już po miesiącu zrobił się w głowie taki groch z kapustą, że już nic nie kumałem jak pisze Zdzisiu. Nawet najprostsze rzeczy wrzucone do jednego worka przetworzyły się w niejadalnego "fastfuda".

W każdym razie w tym pierwszym miesiącu zrobiłem zdjęcie jedno klatkowe Kapelli nie wiedząc nawet co to za gwiazda, - po prostu zachęcająco do mnie mrugała i na kilka zdjęć jedno było na tyle wyraźne, że dało się wyodrębnić obraz dwóch gwiazd jak by złączonych z sobą i na każdej widoczny wyraźnie krater z wystającym obiektem w środku lecz jedna gwiazda względem drugiej była jak by w lustrzanym odbiciu pomarańczowo niebieskie otoczki dopełniały ogólne wrażenie i skojarzyły mi się z kobiecymi piersiami wynurzającymi się z mroku kosmosu same sobie nadając nazwę. Ten obraz przeczył zdrowemu rozsądkowi i prawom fizyki, a jednak sam go zrobiłem, nie stosując żadnych sztuczek. Reszty dokonała natura,bo jak długo można nie spać po nocach, a w dzień czytać forum. Przy śniadaniu ogłosiłem "epokowe zdjęcie zrobione tak małym teleskopem" do czego popchnęło mnie jeszcze oglądnięcie szkiców Kapelli w Wikipedii. Zyskałem tym kilka dni spokoju w rodzinie do czasu gdy nie napisałem do Kuby (qbanos).

No i sprawa się "rypłą", aberracja, artefakty po zbyt agresywnej "obróbce" położyły na łopatki epokowe zdjęcie naprawdę ładnych i kształtnych cycków, a Kuba pewnie do dzisiaj śmieje się "w kułak" przy każdym spotkaniu. Dla mnie był to szczęśliwy i radosny okres do którego często wracam. Pozdrawiam Waldek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)