Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie :)

Od ponad dwóch lat posiadam teleskop Celestron NexStar 130/650. Nigdy nie miałem sprzętu do fotografowania i z powodów finansowych jeszcze nie zakupiłem. 
Przez te 2 lata nacykałem tysiące zdjęć smartfonami Xperia, czy to księżyc, planety, słońce, zaćmienia, tranzyty itd. Wszystko co było na tyle jasne żeby złapać pojedynczym ujęciem bez naświetlania.
Za kilka miesięcy zamierzam kupić pierwszą lustrzanke żeby cykać w końcu głębokie niebo, wiadomo marzą mi się mgławice i gromady ale także astrofotografia bez teleskopu na troche szerszym kadrze jak np Droga Mleczna.
Chodzi o to, że moje środki nie będą oszałamiające - w granicach 1,5k zł. Zastanawiam się nad canonem eos. Tylko czy taki 1300D nadaje się już do czegoś choć w miare profesjonalnego? 
Czy lepiej szukać używanych (20-30 tysięcy użyć) np. 500D, które stoją wtedy po nawet 500-600 zł. Ja osobiście wolałbym nowego 1300D za te 1500 zł, tylko czy on zapewni mi to czego potrzebuje. 
Dzięki za przeczytanie mojego wywodu, proszę o jakieś rady ludzi bardziej zagłębionych w temat astrofoto. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pamiętaj, że fabryczna lustrzanka (poza dedykowaną do astrofoto) ma bardzo małą czułość na to co Cię interesuje w mgławicach i większości obiektów głębokiego nieba. Bez modyfikacji taki aparat średnio się nadaje do astrofotografii.

Spójrz na ofertę sprzedaży modyfikowanego Canona 500D z forum. Może jest jeszcze aktualna.

 

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz też kupić nowy i zmodyfikować albo poprosić kogoś z forum o pomoc przy modyfikacji. Tak czy owak nowy bez modyfikacji ma poważne ograniczenia.

W przypadku Canon'a modele z fabryki przystosowane do astrofoto to EOS 20Da i 60Da.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na montażu azymutalnym jaki masz i tak nie pociągniesz długich czasów. Rotacja pola będzie przeszkadzać. Zostaną Ci krótsze czasy naświetlania. Co prawda słabych obiektów i mgławic wodorowych nie pofocisz, ale jest też wiele innych obiektów. Jeśli chcesz mieć nową lustrzankę, także do celów nie astronomicznych na co dzień. To taki Canon jak wymieniłeś spokojnie wystarczy. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, DarX86 napisał:

Na montażu azymutalnym jaki masz i tak nie pociągniesz długich czasów. Rotacja pola będzie przeszkadzać. Zostaną Ci krótsze czasy naświetlania. Co prawda słabych obiektów i mgławic wodorowych nie pofocisz, ale jest też wiele innych obiektów. Jeśli chcesz mieć nową lustrzankę, także do celów nie astronomicznych na co dzień. To taki Canon jak wymieniłeś spokojnie wystarczy. 

Chodzi mi o jasne gromady jak M13, M35-38, dość jasne mgławice, plejady, jakaś andromeda no i poprawienie zdjęć planet, które zrobiłem telefonem. Też uchwycenie Drogi Mlecznej czy Oriona z mgławicą, oczywiście jakaś kometa.

Po prostu telefon nie dość, że przeważnie z ręki robie to po prostu nie uchwyci mi nawet dość jasnych gwiazd. 

Oprócz astrofoto, oczywiście chcę robić inne zdjęcia. Ten 1300D ma tam do 30 sekund, myślę, że na tym by się już nie jedno dało zrobić ale ekspertem nie jestem, jestem ekspertem w astrofoto smartfonem ;) 
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to poszukaj sobie może jakiś  starszy model ale już po modyfikacji

 Ja do niedawna używałem  450D i powiem Ci że efekty były zadowalające 

  • Like 1

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, szdom1 napisał:

No to poszukaj sobie może jakiś  starszy model ale już po modyfikacji

 Ja do niedawna używałem  450D i powiem Ci że efekty były zadowalające 

Właśnie nwm czy modyfikacja jest mi potrzebna jak na moje możliwości. Poza tym chcę również robić inne zdjęcia, nie tylko astro, a nie wymagam cudów. Chcę cykać te najjaśniejsze gromady czy mgławice, księżyc i zrobić lepsze zdjęcia planet niż te smartfonem. Może zdecyduje się albo na 500D bez modyfikacji, jakiś używany, widziałem po 500-600 zł na allegro. Lub 1300D nowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli gromady otwarte czy kuliste, droga mleczna, księżyc, słońce z dobrym filtrem na teleskop, a nawet galaktyki to niemodyfikowna lustrzanka w zupełności wystarczy. Jeśli będziesz chciał w przyszłości robić mgławice to wtedy pomyśl o modyfikacji. Co do planet to raczej szału nie będzie z taką czy inną lustrzanką, chyba że z projekcją okularową.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 miesięcy później...

http://allegro.pl/canon-eos-1000d-canon-efs-18-55-i7191631740.html#thumb/1

 

http://allegro.pl/lustrzanka-canon-eos-1000d-i7192129290.html#thumb/5

 

http://allegro.pl/aparat-cyfrowy-canon-eos-1000d-lustrzanka-i7181466656.html#thumb/1

 

Czy te ogłoszenia wyglądają podejrzanie czy śmiało moge brać i jest to normalna cena patrząc na przebieg np. 
Z góry dzięki za poświęcony czas ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy później...

Witam serdecznie,

Chciałem się dowiedzieć, czy Canon EOS 200D nadaje się do astrofotografii ? https://www.fotopolis.pl/testy/aparaty/29358-canon-eos-200d-test-aparatu/strona/5

Na tym etapie (początkujący) nie zależy mi na fotografowaniu obiektów głębokiego nieba (mgławic, galaktyk, itd.). Głównymi celem byłaby fotografia księżyca i nocnego nieba. Na początek bez teleskopu i bez używaniu innych mechanizmów związanych z astrofotografią. Chciałbym jednak nabyć od razu sprzęt, który z czasem, w miarę oswajania się i nabierania doświadczenia posiadałby potencjał do rozbudowywania.

Jaki sprzęt się tutaj nadaje,

Pozdrawiam:)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, borys01 napisał:

Witam serdecznie,

Chciałem się dowiedzieć, czy Canon EOS 200D nadaje się do astrofotografii ? https://www.fotopolis.pl/testy/aparaty/29358-canon-eos-200d-test-aparatu/strona/5

 

Witam na FA :)
Moim skromnym zdankiem to z Canonków swą przygodę z astrofotografią powinieneś zacząć od modelu Canon 350D. Sprawdzony w bojach i ma wsparcie w programach do astrofoto, na przykład z bardzo popularnym i o wielu możliwościach APT.

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, Jacek E. napisał:

Witam na FA :)
Moim skromnym zdankiem to z Canonków swą przygodę z astrofotografią powinieneś zacząć od modelu Canon 350D. Sprawdzony w bojach i ma wsparcie w programach do astrofoto, na przykład z bardzo popularnym i o wielu możliwościach APT.

Dziękuję za szybką reakcję :)

Jak rozumiem Canon 350D to dosyć stary model i wchodzą w grę tylko używane aparaty. Czy fakt, że nie jest to nowy sprzęt i już od dawna na rynku nie będzie powodował niedosytu?

Zaletą na pewno jest niska cena, ale z drugiej strony, w przyszłości trzeba liczyć się z kolejnym wydatkiem na nowszy sprzęt.

Czy model, który podałem nadaje się do astrofotografii? Czy jako początkujący nie wykorzystam jego potencjału i dlatego 350D byłby lepszy?

I jeszcze jedna sprawa, jaki rodzaj obiektywu musiałbym kupić, aby fotografować księżyć, nocne niebo i ISS?

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Canon 350d rzeczywiście jest już leciwy, dlatego jeśli chodzi o starsze modele zacząłbym od 450d który ma już LV,  jest to bardzo pomocne choćby przy ustawianiu ostrości. 
Musisz zadać sobie też pytanie czy aparat będzie głównie do astro, czy ma służyć na co dzień, a do astro okazjonalnie. Do tego co chcesz na początku, to w zasadzie każda lustrzanka się nada. 
Jeśli dużo robisz zdjęć to brałbym nową, jeśli tylko do astro poszukałbym czegoś używanego. 
Zawsze trzeba liczyć się, że w przyszłości będzie wydatek na nowy sprzęt, ostatecznie pewnie dojdziesz do tego, że kupisz dedykowaną kamerę do astro, a nie lustrzankę. 

Do szerokich kadrów to każdy przyzwoity krótki obiektyw się nadaje. Np Samyang 8mm (rybie oko) czy Samyang 14mm, te są często w astro używane. Dość przystępne cenowo bo poniżej tysiąca. Jeśli chcesz robić zdj na którym Księżyć wypełni większą część kadru to już potrzebna ogniskowa 1-1,2m czyli teleskop pokroju 8"-10" na montażu dobsona. Wtedy można pokazać szczegóły ISS, czy Księżyca. 
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli w przypadku wyłącznie astro wybór sprowadza się do używanych

- EOS 350D

- EOS 450D

Z kolei w przypadku astro + zdjęcia na co dzień

- każda przyzwoita lustrzanka (Canon).

 

Przyznam, że trochę mam obawy, co do kupowania używanego sprzętu na portalach aukcyjnych, ale oczywiście przemyślę sprawę. Ciężko będzie określić stan eksploatacji takiego aparatu.

Z drugiej strony w okolicach 1000 ? 1500 zł można kupić nowy sprzęt plus obiektyw.

Na co zwracać uwagę przy kupnie używanego sprzętu?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozważ zakup jeszcze 40D. Sam takiego używam od kilku lat, do astro i normalnej fotografii. Jest to porządnie zmajstrowana pucha i trochę przez to ciężka. Ale trzyma się ją bardzo dobrze w ręce. Można jeszcze kupić za nieduże pieniądze, samo body do astrofoto.

 Ritchey-Chrétien TS 150 mm/ 1370 + Reduktor TS 0,67 x , TS ED 80/560 + Flattener x0,8 ; ASI 533 MC Pro, Guider ArteSky 60/240 mm+ ASI 178 MM  iOptron iEQ30 Pro, AsiAir Plus

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, DarX86 napisał:

Nie napisałeś, jaki masz budżet który chcesz przeznaczyć oraz jakie masz warunki do foto. 

Chciałbym przeznaczyć 1600 zł. 

Warunki mam miejsko-balkonowe. Ale oczywiście nie zamierzam się ograniczać tylko do takich. 

57 minut temu, KrisQ napisał:

Rozważ zakup jeszcze 40D. Sam takiego używam od kilku lat, do astro i normalnej fotografii. Jest to porządnie zmajstrowana pucha i trochę przez to ciężka. Ale trzyma się ją bardzo dobrze w ręce. Można jeszcze kupić za nieduże pieniądze, samo body do astrofoto.

 

W zasadzie kombinuję trochę jeszcze tak - może np. szarpnąć się na Canon 1300 D lub 2000 D. Budżet lekko przekroczony, ale powiedzmy, że jeszcze da radę.  2000 D można kupić za  ok. 1690 zł.

Potem tak jak napisał DarX86 dokupić Samyanga 8 lub 14 mm.  I mam sprzęt na jakiś czas załatwiony. 

Co o tym myślicie? Być może pytam o oczywistości, ale początkującego, każdy komentarz od bardziej doświadczonych jest na wagę złota :) 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, DarX86 napisał:

350d bym odpuścił, sam od niego zaczynałem ale już 5 lat temu. Teraz już trudniej o zadbany egzemplarz. 
 

 

Godzinę temu, KrisQ napisał:

Rozważ zakup jeszcze 40D. Sam takiego używam od kilku lat, do astro i normalnej fotografii. Jest to porządnie zmajstrowana pucha i trochę przez to ciężka. Ale trzyma się ją bardzo dobrze w ręce.

Tak - jest OK ale Darek proponując 450D ma rację. Live Wiew to wielka wygoda :)
A o zadbaną 350, którą zaproponowałem to chyba będzie jednak trudno.....

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, borys01 napisał:

W zasadzie kombinuję trochę jeszcze tak - może np. szarpnąć się na Canon 1300? D lub 2000 D. Budżet lekko przekroczony, ale powiedzmy, że jeszcze? da radę.  2000 D można kupić za  ok. 1690 zł.

Od siebie dodam, że raczej lepiej kupić używany, lekko starszy model Canona z serii 2 czy 3 cyfrowej niż ten 2000D. W modelach 2 cyfrowych masz już naprawdę dobrze zbudowany aparat, zaś w tych 2000D i 1300D plastik jest upchany wszędzie.

 

9 godzin temu, borys01 napisał:

Na co zwracać uwagę przy kupnie używanego sprzętu???

Przede wszystkim przebieg migawki. Mówi się, że migawka w lustrzankach dla amatorów wytrzymuje 100 000 użyć, potem może popsuć się lub wytrzymać i 1 000 000 kliknięć. Jeśli więc migawka ma duży przebieg, np. 90 tyś zrezygnuj.

Należy też spojrzeć na zdjecia. Mówią o tym, czy właściciel dbał o lustrzankę. Jeśli jest zmasakrowana to pewnie nie raz spadła. Takiej b nie brał. Zwróć też uwagę na matrycę. Nawet mała rysa psuje jej użyteczność, nawet jeśli sprzedawca mówi inaczej.

Jeśli sprzedawca nie podaje informacji o przebiegu migawki, czy nie daje zdjęć, to mu nie zależy na sprzedaży, więc nie ma po co się fatygować i prosić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Galachard napisał:

Od siebie dodam, że raczej lepiej kupić używany, lekko starszy model Canona z serii 2 czy 3 cyfrowej niż ten 2000D. W modelach 2 cyfrowych masz już naprawdę dobrze zbudowany aparat, zaś w tych 2000D i 1300D plastik jest upchany wszędzie.

 

Jeśli chodzi o ten plastik, to masz na myśli przaśną obudowę zewnętrzną samego aparatu, a nie jego właściwości i specyfikację? Czyli generalnie lepiej kupić starszy model z serii 2 czy 3 cyfrowej ze względu na jakość wykonania? Jak rozumiem i tak o wszystkim ostatecznie zadecyduje rodzaj dokupionego obiektywu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

40D ma także Live view.? Programik ze wschodu EOS Camera Movie Record pozwala na kręcenie filmów z poziomu komputera.

 Ritchey-Chrétien TS 150 mm/ 1370 + Reduktor TS 0,67 x , TS ED 80/560 + Flattener x0,8 ; ASI 533 MC Pro, Guider ArteSky 60/240 mm+ ASI 178 MM  iOptron iEQ30 Pro, AsiAir Plus

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, DarX86 napisał:

Jeśli chcesz robić zdj na którym Księżyć wypełni większą część kadru to już potrzebna ogniskowa 1-1,2m czyli teleskop pokroju 8"-10" na montażu dobsona. Wtedy można pokazać szczegóły ISS, czy Księżyca. 

 

Pytanie czysto teoretyczne, czy taki sam efekt jak wspomnianym przez Ciebie teleskopem 8?-10? na montażu dobsona da się osiągnąć wykorzystując duży obiektyw np.  Tamron 150-600mm? Pytam hipotetycznie, bo na jednej ze stron znalazłem ładne wyraźne zdjęcia Księżyca z opisem sprzętu, jakim zostały wykonane - EOS 760D + Tamron 150-600m.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

600mm to już ogniskowa porządna i da się coś wyciągnąć z takiego obiektywu w foto Księżyca. A patrzyłeś ile kosztują tak długie obiektywy? Za jeden obiektyw można mieć 3 teleskopy 8" :) 
Do ISS 600mm lustrzanką to trochę mało. By wykonać zdjęcia poniżej miałem ogniskową prawie 3 metry. 
d6289b653d22dced.jpg

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, DarX86 napisał:

600mm to już ogniskowa porządna i da się coś wyciągnąć z takiego obiektywu w foto Księżyca. A patrzyłeś ile kosztują tak długie obiektywy? Za jeden obiektyw można mieć 3 teleskopy 8" :) 
Do ISS 600mm lustrzanką to trochę mało. By wykonać zdjęcia poniżej miałem ogniskową prawie 3 metry.

 

Właśnie zauważyłem cenę :) Zastanawia mnie, z jakiego powodu ktoś wybiera obiektyw w cenie 3 przyzwoitych teleskopów. Może chodzi o łatwość użytkowania.

A zdjęcie ISS genialne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, borys01 napisał:

Jeśli chodzi o ten plastik, to masz na myśli przaśną obudowę zewnętrzną samego aparatu, a nie jego właściwości i specyfikację? Czyli generalnie lepiej kupić starszy model z serii 2 czy 3 cyfrowej ze względu na jakość wykonania? Jak rozumiem i tak o wszystkim ostatecznie zadecyduje rodzaj dokupionego obiektywu?

Tak, chodzi mi o obudowę. Jeśli myślisz tylko o astro to może i tego nie odczujesz, natomiast przy normalnym użytkowaniu wygoda w 4 cyfrowej serii jest naprawdę kiepska, obudowa z plastiku, w Canonie 4000D (na szczęście chyba tylko tam) nawet bagnet jest z plastiku. Co do optyki się nie wypowiadam, bo to zależy od konkretnego modelu.

Obiektyw obiektywem. Wygodny pierścień ostrzenia, skala ostrości i ew. pierścień zoomu powinny być wygodne, jedbak przez większość czasu trzymasz aparat, nie obiektyw.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)