Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Powoli zaczyna mi się wszystko klarować.

Do całokształtu brakuje mi jeszcze informacji odnośnie obiektywów. 

No to jedziemy z pytaniami ;)  Jeśli gdzieś już padły a odpowiedzi przeoczyłem, proszę o wyrozumiałość. 

Czy obiektyw powinien być ze stabilizacją obrazu? Zakładam, że jeśli używa się statywu, to nie ma to znaczenia, ale do zdjęć z ręki pewnie tak...

Czy obiektyw do zdjęć nocnego nieba i Księżyca powinien być stało czy zmienoogniskowy i jaki to ma wpływ na jakość zdjęć?

I na przykładzie : jaka jest różnica między obiektywem Samyang 8mm a Tamron 70-300mm? DarX86 napisałeś, że Samyangi 8 i 14mm nadają się do szerokich kadrów. Czyli do samego Księżyca już niekoniecznie i tu lepszy byłby np. Tamron 70-300? Czy np. Pentacon 200mm? 

Z góry dziękuję za odpowiedzi. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie miałem obiektywów ze stabilizacją więc nie wiem. Ale w praktyce, nocne zdjęcia naświetla się na tyle długo że żadna stabilizacja nie pomoże by dało się z ręki coś zrobić (może poza zdjęciami Księżyca). 
Obiektywy stałoogniskowe zwykle mają mniej wad optycznych niż zmiennoogniskowe. A dobrej jakości zmiennoogniskowy, to wysoka cena. Nie odpowiedziałeś jak dużo będziesz używał lustrzanki do "zwykłych" zdjęć? 
Różnica w tych obiektywach to przede wszystkim ogniskowa. Zależy jaki efekt chcesz uzyskać, czy bardzo szeroki kadr, czy węższy. Krótkie obiektywy i do Księżyca się nadadzą, ale będzie malutki np.
c983d88e0986449b.png

A tu masz jeszcze porównanie zdjęcia z obiektywów Samyang 8mm i 14mm:
8mm
0a843ebd4e7137b9.jpg

14mm
4aee92c1f11af617.png

I jeszcze Księżyc z Jupitera 21m (200mm).
ce868a3523ad18c7.jpg

Jak zdecydujesz się, jakie efekty chcesz uzyskiwać wtedy wybierzesz odpowiedni obiektyw. Nie da się wybrać jednego uniwersalnego obiektywu do wszystkich zadań.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, DarX86 napisał:

 Nie odpowiedziałeś jak dużo będziesz używał lustrzanki do "zwykłych" zdjęć?

 

Jeśli chodzi o zwykłe zdjęcia (poza astro), to lustrzanki chcę używać do robienia zdjęć krajobrazów. Ale główny nacisk chce położyć na astro. W przypadku astrofotografii znam swoje ograniczenia jako początkującego więc na pewno cieszyć mnie będą udane zdjęcia nocnego nieba i Księżyca. Na tym mi teraz najbardziej zależy. Oczywiście chciałbym ogarnąć planety czy w przyszłości obiekty mgławicowe, ale to absolutnie nie ten poziom. Po kolei. Moim celem jest oswojenie się ze sprzętem i fotografią.

 

Z obiektywami to zasada widzę jest prosta. Im większa ogniskowa, tym bardziej obiektyw nadaje się do fotografii Księżyca. Powiedzmy od 100mm wzwyż.

 

Do przystępnych cenowo (do 1000zł) do fotografii Księżyca w grę wchodzą takie:

 

Tamron 70-300mm

Pentacon 200mm

Jupiter 200mm

 

Czy coś tu można jeszcze dodać?

Samyangi wyraźnie widać, że bardziej do fotografii przekrojowej nieba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Czy aparat Canon 2000D nadaje się do astrofotografii? Rozmyślam nad zakupem tego aparatu i chciałbym się dowiedzieć czy jest możliwość robienie nim zdjęć np. Drogi mlecznej, planet, księżyca. I przede wszystkim robienie dobrych zdjęć obiektów głębokiego nieba np. Mgławice, gromady gwiazd, galaktyki? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)