Skocz do zawartości

Tworzymy! nowy oddział PTMA Polski Płn.-zach. lub stowarzyszenie FA


ignisdei

Rekomendowane odpowiedzi

Edit: Dokumenty istotne dla funkcjonowania PTMA

Zlot w Zatomiu to okazja do wcielenia w życie naszego dawnego zamysłu  i powołaniu w życie Stowarzyszenia Zarejestrowanego. Mogło by się odbyć zebranie założycielskie. Podjęlibyśmy uchwały założycielskie wpisali się na listę. Postarał bym się napisać statut Stowarzyszenia. Mam nadzieję, że zbierzmy choć te minimalne 15 podpisów na zlocie  8) 

Nazwa to oczywiście: "Stowarzyszenie Forum Astronomiczne" Słowo forum będzie miało głębszy sens nie tylko jako forum internetowe.  Ale jako miejsce swobodnej wypowiedzi oraz działania!

Proszę  byśmy wspólnie określili nasze cele które będą zawarte w statucie...a które odpowiadać mają żywotnym interesom społeczności!

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 104
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najczęściej odpowiadający w tym temacie

Najczęściej odpowiadający w tym temacie

Czy Stowarzyszenie ma być jakąś formą konkurecji dla PTMA? I w jakich założeniach mają się różnić?

Pozdrawiam!

Ma być nowym, niezależnym tworem. W Poznaniu PTMA praktycznie ma znaczenie reliktowe  w innych miejscach Polski, prócz kilku wyjątków ma podobne znaczenie.. W tamtym roku gro osób wyraziło zainteresowanie nową strukturą, budowaną od podstaw.

Wiec temat ten ma na celu:

1) Wywiad czy w opinii społeczności takie stowarzyszenie jest potrzebne?

2) Czy osoby, które w tamtym roku deklarowały chęć uczestnictwa w takiej formie aktywności społecznej nadal są tym zainteresowane?

3) A także określenie zasad i celów tego stowarzyszenia!

Trzeba ustalić to przed zlotem -bo to dogodny czas dla odbycia pierwszego zebrania:

Czy idziemy w to, lub czy uwalamy projekt!

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiec temat ten ma na celu:

1) Wywiad czy w opinii społeczności takie stowarzyszenie jest potrzebne?

2) Czy osoby, które w tamtym roku deklarowały chęć uczestnictwa w takiej formie aktywności społecznej nadal są tym zainteresowane?

3) A także określenie zasad i celów tego stowarzyszenia!

Wydaje mi się Ignis, że trochę od "d*py strony" zaczynasz. Dokładny statut zawierający podstawy funkcjonowania i cele stowarzyszenia, dyskusja "co Wam to stowarzyszenie da, jakie możliwości oferuje, itp"...i dopiero wtedy konsultacje społeczne. Na razie wygląda to tak, że robimy pospolite ruszenie, a później się zobaczy co z tym zrobimy  :P

sygna.jpg.34b28ab2c3163f0993f91c21ee542ccd.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niezależne Stowarzyszenie. Ponadregionalne. Ma być.

Stowarzyszenie Forum Astronomiczne "STOKROTKA".

Statut podobny do PTMA. (nie rozwala się dzwi, których nie ma)

Deklaracje członkowskie muszą być jednoznaczne, członek wspierający bezskładkowy, członek rzeczywisty składkowy. Bo składka musi być.

Legitymacje członkowskie, podpis prezesa, pieczęć, nr, musi być.

Organy wykonawcze, statutowe muszą być.

Jednocześnie możliwy jest wybór moderatorów forum na funkcje w Stowarzyszeniu np. Sekcja obserwatorów Słońca - Przewodniczący/ca Anka. To bardzo uprości konferencje.

Jednym słowem, Ja wpisuję się i popieram akcję.

Pozdrawiam.

Otrzymałem parę telefonów, dlaczego "STOKROTKA"

Odpowiadam: bo taki temat poruszany był już ze sto razy, i stukrotnie były wątpliwości w tej materii. Dlatego "STOKROTKA"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się Ignis, że trochę od "d*py strony" zaczynasz. Dokładny statut zawierający podstawy funkcjonowania i cele stowarzyszenia, dyskusja "co Wam to stowarzyszenie da, jakie możliwości oferuje, itp"...i dopiero wtedy konsultacje społeczne. Na razie wygląda to tak, że robimy pospolite ruszenie, a później się zobaczy co z tym zrobimy  :P

Oczywiście mogę pisać go i wklejać poszczególne paragrafy Online!

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak na marginesie. Stowarzyszenie wymaga rejestracji w Krajowym Rejestrze Sądowym taka rejestracja kosztuje pewnie kilka stówek.

Poza tym faktycznie wolałbym najpierw poznać cele, regulamin, motto itp. takiego Stowarzyszenia i na tej podstawia podjąć decyzję czy chcę zostać jego członkiem.

Bo nagle może się okazać że wstąpiłem do sekty wyznawców słońca i ciemnego nieba w jednym, a tego bym nie chciał  :)

SW 1200/250 flex, trzy lornetki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale o so chozi.... ??? Jesli już to faktycznie najpierw chętnie poznałbym cel zakładania takiego stowarzyszenia i jakie korzyści płyna dla srodowiska miłośników astro z takiej organizacji?

Jeszcze raz powtarzam- rok temu wypłynęła inicjatywa powstania takiego tworu.

Teraz chodzi o to by wspólnie wyznaczyć nasze cele.. czyli co z grubsza ma zawierać statut. Czyli co chcecie by taka organizacja robiła dla promocji astronomii amatorskiej, oraz jak chcecie się w niej realizować!

Ale najpierw chcę zorientować się czy jest w ogóle taka potrzeba...czyli czy nie bijemy niepotrzebnie piany!

EDIT:

Dodałem ankietę na 3 dni.. (brak czasu) od Was zależy czy uwalimy to, czy rozwiniemy lub pójdziemy w innym kierunku!

Statut będziemy pisać wówczas gdy zdecydowanie wygra opcja pierwsza, czyli będzie widać ,że jest zdecydowane poparcie tej inicjatywy z przewagą większej ilości głosów

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość wanderer

Ale o so chozi.... ??? Jesli już to faktycznie najpierw chętnie poznałbym cel zakładania takiego stowarzyszenia i jakie korzyści płyna dla srodowiska miłośników astro z takiej organizacji?

Dla nas czyli zwykłych użytkowników nijakie korzyści nie płyną nie wspominając o tym, że będziesz musiał opłacać składkę członkowską czyli raczej stracisz, admin miał na myśli stworzenie oddziału, który w długofalowej perspektywie może czerpać jakieś korzyści w sensie zintegrowanej i zarejestrowanej prawnie organizacji

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak na razie jest mi obojetne, czy to powstanie czy nie. Nie wiem do czego to stowarzyszenie miałoby byc potrzebne.

także tego nie wiem ,przecież jeżeli chodzi tylko o propagacje astronomii amatorskiej to można to robić bez tego typu struktur.

No chyba że ktoś chce komuś utrzeć nosa

Dysortografik

meade quartz 8'' lx drive

i Karliczek 20"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość MaciekM

Ignis,

Można wiedzieć jaki będzie miało zasięg takie stowarzyszenie?

Będzie to bardziej lokalne czy obejmować będzie całą Polskę? 

Czy będzie się ono opierało głównie na spotkaniach i obserwacjach DSów czy też są jakieś ambitniejsze plany?

Jak będzie wyglądała struktura takiego stowarzyszenia? Czyli czy planowane są jakieś sekcje, oddziały?

Oddałem głos... co mi tam.  ;)

EDIT:

także tego nie wiem ,przecież jeżeli chodzi tylko o propagacje astronomii amatorskiej to można to robić bez tego typu struktur.

No chyba że ktoś chce komuś utrzeć nosa

Jeśli tylko taki cel stawiałoby sobie owe stowarzyszenie to pochopnie oddałem głos na "TAK".  ???

od takiego stowarzyszenia wymagałbym więcej... znacznie więcej.

Liczne odczyty, wspólne projekty, współdziałanie z zagranicznymi stowarzyszeniami i poważniejszymi działalnościami, pomoc w realizacji własnych projektów itp.

m.in. tego bym wymagał. Jeśli to stowarzyszenie ma być kolejnym kółkiem zainteresowań to faktycznie nie interesuje mnie to również.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Organizacja / Stowarzyszenie może więcej niż osoba prywatna - wliczając w to organizowanie większych zlotów, poszukiwanie sponsorów, dostęp do sprzętu, a także mediów itd. itp. :)

To co mówił Jesion w swoim wywiadzie ;)

Zestaw: RedCat 51, DK14, Omegon veTEC 432 M, QHY 174MM

https://rkblog.dev

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajnie, że Ignis chce działać, propagować astronomię...To forum to już świetna robota i tutaj ludzie wciąż ściągają. Ale do PTMA od wielu lat raczej młodzi się nie zapisują, jak sami zauważyliście.

Podstawowe pytanie - czym Stowarzyszenie miałoby przyciągnąć młode pokolenie astroamatorów. Kto miałby być głównym interesariuszem projektu? Po kiego grzyba mieliby się tam ludzie zapisywać?? Jaką będą mieli z tego KORZYŚĆ (tak, niestety...bądźmy realistami...)?

Rest In Space,

Maquu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście że tak...

1) mając osobowość prawna można inaczej rozmaić z instytucjami, samorządami -no jak równy z równiejszym  :)

Rozmowa o dotacje, pokazy nieba, towarzyszące  większym imprezom, rozpoznawalność.

Dalsza strona medalu.... Sponsoring. Nie ze składek pojedziemy.  Astronomia -szczególnie ta komercyjna, zakręcona i medialna to temat ciekawy, chwytający za serce oraz kultowy. W samorządach, firmach, koncernach pracują ludzie którzy mają gdzieś nutę romantyka w duszy.  Podejdą do nas czasem bardzo otwarcie.  Szczególnie gdy damy coś w zamian.  Ostatnio była skrzynia browara od Burmistrza.. ale może być kiedyś  np. 15cm APO od kogoś innego,  kto wie  :D

Gdy zakumulujemy kapitał możne wydamy poradnik (poradniki tematyczne)  z prawdziwego zdarzenia, wybudujemy obserwatorium  itp. 8)

2) Zasięg oczywiście ogólnopolski -Najnormalniej chcę zrobić to co robimy na forum.  Powierzyć konkretnym specjalistom-amatorom sekcje tematyczne, by realizowali je po swojemu z uwzględnieniem ogólnie przyjętych wytycznych stowarzyszenia. Np. Maciej bierze komety, publikuje, robi badania, przewodniczy małej grupie, którą werbuje w swojej okolicy lub kontroluje online w Polsce, której powierza zadania cząstkowe i razem scala i publikuje wyniki. Robiliśmy coś takiego na forum - przeszukiwaliśmy  wycinki nieba. Maciej to koordynował. Nie widzę powodu, by  nie robić tego w ramach stowarzyszenia i się tym nie chwalić  :)

Ktoś inny zajmie się zmiennymi ,ktoś inny zakryciami jeszcze inny DSO. Wszystko "nie na silę" ale na zasadzie pół-zabawy, to hobby a my pracujemy pro publico bono.

Działając  zgodnie z preferencjami leadera lokalnego lub tematycznego!  Mogą powstać sekcje regionalne i tematyczne!

3) Zloty..w Zatomiu nam wyszło.. zrobiliśmy coś z niczego. Jakaś wioska, jakieś gospodarstwo, jakiś park narodowy.

A już jesteśmy rozpoznawalni lokalnie...

Gmina Drawno-uznała astronomię jako jedno z swoich źródeł dochodu ludności bazującej m.in.  na astro-turystyce!

http://www.drawno.pl/strony/menu/37.dhtml

Promuje się Pyrlandia - Artykuły prasowe...w zakładce pisali o nas  8)

http://www.pyrlandia.net/

Ruszyliśmy miejscowych, edukowaliśmy młodzież, daliśmy zarobić lokalnym przedsiębiorcom. Dlaczego nie robić tego cyklicznie w innych czarnych dziurach w Kraju -ale pod egidą stowarzyszenia :)

To brzmi futurystycznie i sam nie wiem jak się do tego zabrać -choć pomysłów mi nie brakuje  :)

Nie chcę też nikomu ucierać nosa-bo po co?

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość MaciekM

Ignis - no i wszystko jasne.  8) Założenia jak najbardziej słuszne.

Założenie stowarzyszenia daje ogromne możliwości. Można np. zakładać astrobazy, projkety zdalnych obserwatoriów itp. o dofinansowania z UE tez jest znacznie łatwiej. A działając na skale ogólnopolską daje to jeszcze większe możliwości (np. kapitały regionalne czy sponsoring przez gminy, powiaty czy miasta). Trzeba będzie jednak sporą liczbę ludzi aby to ogarnąć. Sam zarząd Stowarzyszenia będzie wymagał silnej, zorganizowanej ekipy.

Trzymam więc kciuki za nowe stowarzyszenie :D

P.S. Czy koniecznie musi się ono nazywać "Stowarzyszenie Forum Astronomicznego" ?  ??? Mam nadzieje, ze to wersja robocza. Nie lepiej np. Stowarzyszenie Astronomów Amatorów? albo Stowarzyszenie Działalności Astronomicznej nazw jest wiele... ale po co to forum. Forum mi sie z dyskusjami kojarzy... a przecież mamy robić a nie gadać.  ;D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość MaciekM

Mąci powoli... podchodząc do tematu kasy z UE trzeba mieć stado prawników i księgowych ;) To temat na dalszą przyszłość :D

rik, no to jasna sprawa. Ja tylko mówię jakie możliwości daje stowarzyszenie.  :P W końcu Igniś bankowiec.  8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozmawiałem swojego czasu z panem który współtworzył stowarzyszenie na rzecz powstania centrum heweliusza w trójmieście. Nie było kasy to nie było problemu coś zorganizować  zaczeła sie kasa i sie przekręciło wszystko o 180*,Czasy stowarzyszeń  towarzystw już dawno minęły, kiedyś miały racje bytu bo nie było tyle mediów  zdobycie sprzętu nie było łatwe. Dziś to wygląda tak że grupa zainteresowanych osób spotyka się właśnie na forach astronomicznych, gdzie czasem są w stanie zorganizować się w grupę by działać lokalnie, często udaje sie też zadziałać na szersza skalę czego przykładem są właśnie zloty czy zjazdy.

Dobrym  przykładem towarzystwa  które  powstało i działa skutecznie jest grupa tworząca portal kosmonauta.net  odkąd założyli stowarzyszenie  są w stanie zdziałać więcej  niż jako sama społecznaość forum czy serwisu int. ale to dzięki z góry założonym planom i celom oraz wkładem dużej pracy  się jakoś udaje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

K***a znowu "STOKROTKA". Sto razy wałkowane jakie korzyści płyną z zarejestrowanego stowarzyszenia, Ignis napisał wszystko. Pozostaje jeszcze odpis podatku, pozostaje jeszcze zaksięgowana forma dotacji z firm - sponsoring. Nikt nie da złamanego grosza osobie prywatnej, zarejestrowanemu tworowi może dać. Rodzice nie puszczą swoich nastolatków na zloty zwoływane przez wici, a o narybek najbardziej chodzi. Nikt na zlotach, spotkaniach nie weźmie odpowiedzialności za młodzież (przyżyłem już to) a mając legitymację, będąc członkiem każdy, w tym również młodzież, musi działać i zachowywać się zgodnie ze statutem. Spada odpowiedzialność z organizatora, bo to są członkowie świadomi swoich celów i zapisów statutowych.

Docelowo powinniśmy dążyć do wybudowania stacji astronomicznej, ale do tego potrzeba czegoś więcej niż prywatne spotkanie przy telepie i piwku. Żadna gmina nie odstąpi terenu, nie użyczy terenu osobie prywatnej, stowarzyszeniu może. itp, itp. K***a stokrotka, sto razy wałkowane i g***o. Rozmawialiśmy z władzami Drawska, oni mogą w to wejść, ale muszą mieć formalnego partnera, nie zbieraninę nawet szlachetnych astroamatorów ale członków sformalizowanej organizacji. Czy forum, czy ponadregionalny oddział PTMA, czy cokolwiek innego ale musi być zarejestrowane. Bo to jest w dzisiejszych czasach jedyne wyjście do budowy stacji astronomicznej, a to mi się marzy. STOKROTKA. Szkoda czasu. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

K***a znowu "STOKROTKA". Sto razy wałkowane jakie korzyści płyną z zarejestrowanego stowarzyszenia, Ignis napisał wszystko. Pozostaje jeszcze odpis podatku, pozostaje jeszcze zaksięgowana forma dotacji z firm - sponsoring. Nikt nie da złamanego grosza osobie prywatnej, zarejestrowanemu tworowi może dać. Rodzice nie puszczą swoich nastolatków na zloty zwoływane przez wici, a o narybek najbardziej chodzi. Nikt na zlotach, spotkaniach nie weźmie odpowiedzialności za młodzież (przyżyłem już to) a mając legitymację, będąc członkiem każdy, w tym również młodzież, musi działać i zachowywać się zgodnie ze statutem. Spada odpowiedzialność z organizatora, bo to są członkowie świadomi swoich celów i zapisów statutowych.

Docelowo powinniśmy dążyć do wybudowania stacji astronomicznej, ale do tego potrzeba czegoś więcej niż prywatne spotkanie przy telepie i piwku. Żadna gmina nie odstąpi terenu, nie użyczy terenu osobie prywatnej, stowarzyszeniu może. itp, itp. K***a stokrotka, sto razy wałkowane i g***o. Rozmawialiśmy z władzami Drawska, oni mogą w to wejść, ale muszą mieć formalnego partnera, nie zbieraninę nawet szlachetnych astroamatorów ale członków sformalizowanej organizacji. Czy forum, czy ponadregionalny oddział PTMA, czy cokolwiek innego ale musi być zarejestrowane. Bo to jest w dzisiejszych czasach jedyne wyjście do budowy stacji astronomicznej, a to mi się marzy. STOKROTKA. Szkoda czasu. Pozdrawiam.

aha, czyli jednak nie tak jak Rik i Ignis pisali, tylko członkowie, legitymacje, papierki, prezes, przewodniczący, komitet, sąd dyscyplinarny itp...? Jeśli tak, to może być delikatnie mówiąc ciężki temat...

Rest In Space,

Maquu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Celowo skonstruowałem tak ankietę by dowiedzieć się więcej o Waszych zaopatrywaniach na formalne zrzeszenia. 

Widzę, że temat jest raczej kontrowersyjny. Temat moim zdaniem wymaga dyskusji. Dogodnym miejscem i czasem na to będzie zlot w Zatomiu.

Pisanie przedtem statutów jest moim zdaniem bez sensu. Bo już po kilku wypowiedziach wnioskuję, że mimo wspólnej chęci zrzeszenia się mamy różne zaopatrywania co do formy i celów organizacji!

Dlatego zapraszam choćby z tego powodu na marcowy zlot by nie było komentarzy "o nas bez nas" ! ;)

PS. Może wpadnie ktoś z ramienia PTMA by przedstawić na swoją opinię -zapraszam..choć na jedną noc.  Moja osoba ma raczej marginalne znaczenie - chodzi o to że w jednym czasie zbiera się większa grupa astro-amatorów zainteresowanych tematem !  A razem nie stanowimy grupy, którą można lekceważyć! Łączy nas chęć zmian.. A sprawa organizacji musi być ruszona!

Zaręczam, że jednym z punktów zlotu będzie nieformalne spotkanie dot. właśnie "Stowarzyszenia Astronomów Amatorów" i ustalenia na nim będą wiążące. Chętnie bym usłyszał i myślę wielu z nas co ma nam do zaoferowania PTMA, której nie chcę wyłączać z gry- dodałem przecież organizację do ankiety!

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)