Skocz do zawartości

Teleskop, którym można zobaczyć ślady człowieka na Księżycu?


Rekomendowane odpowiedzi

Jak w temacie. Zastanawiam się czy są takie teleskopy, dostępne dla przeciętnego człowieka, które potrafią pokazać Księżyc w takich detalach, że można zobaczyć nasze ślady na Księżycu.

Ale coś mi się wydaje, że albo atmosfera nie pozwoli, albo to tylko takie wielkości budynku. ;)

Dziękuję za informacje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, DivideByCucumberException napisał:

 Zastanawiam się czy są takie teleskopy, dostępne dla przeciętnego człowieka, które potrafią pokazać Księżyc w takich detalach, że można zobaczyć nasze ślady na Księżycu.

Nasze to nie, bo tylko 12 ludzi stąpających po srebrnym globie było, chyba że Twardowskiego doliczymy ;)
A co do tej dwunastki to również teraz nie i chyba na pewno nigdy.

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, DivideByCucumberException napisał:

 

Ale może mnie źle zrozumiałeś. Są tam przecież jakieś odciśnięte ślady łazików, flagi, odciśnięte ślady butów astronautów, coś co wylądowało i inne takie. Nie da się tego zobaczyć z Ziemi?

Dobrze zrozumiałem. Ani Łunochodów, ani Nefrytowych Królików, ani flag ani innych pojazdów, ani czegoś co wylądowało albo pi... - rozbiło się, też nie widać i przez teleskop ustawiony na Ziemi widać nie będzie.

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jacek ma rację :) Nie da się. Nawet jakby nie było atmosfery to żeby osiągnąć zdolność rozdzielczą pozwalającą zobaczyć na przykład łazik trzeba by było teleskopu o rozmiarze zwierciadła ponad 5km :P

tu nieco więcej:  http://astropolis.pl/topic/12024-miejsca-ladowan-na-ksiezycu/

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety ale nawet Hubblem się nie da. Dopiero LRO-sztuczny satelita naszego naturalnego satelity potrafi cyknąć fotki, na których widać ślady człowieka i sprzęt, który tam pozostał ale za bardzo się nie nakręcaj, zdjęcia d..y nie urywają :(

Astrogołębnik, NEQ6, ATM Newton carbon 200/800 (by jolo), SBIG2000XM, korektor x0,73

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurcze, ekspertem nie jestem, ale wydawało mi się, że coś tam wiem. I trochę jestem zaskoczony... Swoją niewiedzą oczywiście i naszymi możliwościami, kurka wodna... Ale z Hubblem, serio? Sprzęt robi zdjęcia głębokiego kosmosu, a Księżyca nie tknie? Zakładam, że to kwestia ogniskowania na tak bliskie obiekty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, DivideByCucumberException napisał:

Kurcze, ekspertem nie jestem, ale wydawało mi się, że coś tam wiem. I trochę jestem zaskoczony... Swoją niewiedzą oczywiście i naszymi możliwościami, kurka wodna... Ale z Hubblem, serio? Sprzęt robi zdjęcia głębokiego kosmosu, a Księżyca nie tknie? Zakładam, że to kwestia ogniskowania na tak bliskie obiekty.

Widzisz - chciałem jak najprościej bo myślałem, że wiesz troszkę o ,,możliwościach" optycznych sprzętu jakim dysponuje ludzkość, dlatego napisałem - niemożliwe. Kolega Łukasz dał Ci konkretny przykład jaki musi musiał by być teleskop - średnica jego lustra.
To jest fizycznie niemożliwe. Tego nie przeskoczymy. A z Hubble serio - poczytaj o jego parametrach. ,,Widzenie" obiektów przez Hubble czy jego następcę Webba ma się nijak do zobaczenia odcisków stup człowieka na Księżycu.

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na szczęście amatorskim sprzętem można zobaczyć i sfotografować Księżyc z rozdzielczością, która pozwoli na rozpoznanie tworów wielkości 500metrów

Np. http://www.adam.poa.com.pl/astrofoto/ksiezyc03.10.2015r/panoramafull1.jpg

Mi taka rozdzielczość w zupełności wystarcza.

Gdy potrzebuję poszperać sobie w rozdzielczości 0,5metra/pixel używam tego:http://target.lroc.asu.edu/q3/?proj=eqc&center=-444445.081969,-465175.179634&zoom=9&lt=LocationOverlays=llgrid,F,70;moonsunlit,F,40;satview,F,;lroc_feat_images,F,;moon_ft,F,;moon_ft_test,F,;=InstrumentFootprints=m3_fprints,F,50;nac

Możliwości programiku:

58b7d1aea2030_VALLISALPS.thumb.png.d98f158f5260ff1889b54b8f9d5b873b.png

58b7d1bc13e6a_KOPERNIK-PRZEKRJ.thumb.png.57a9b6caee8eb30f5e13b1a18a8fb46c.png

 

 

  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, DivideByCucumberException napisał:

Kurcze, ekspertem nie jestem, ale wydawało mi się, że coś tam wiem. I trochę jestem zaskoczony... Swoją niewiedzą oczywiście i naszymi możliwościami, kurka wodna... Ale z Hubblem, serio? Sprzęt robi zdjęcia głębokiego kosmosu, a Księżyca nie tknie? Zakładam, że to kwestia ogniskowania na tak bliskie obiekty.

Nie, to nie kwestia ogniskowania na bliskie obiekty tylko właśnie rozdzielczości czyli wielkości lustra. Wiesz, to, że widać galaktykę oddaloną o miliony lat świetlnych to kwestia tylko tego, że jej rozmiary są liczone w dziesiątkach tysięcy lat świetlnych ale już np. nie możemy sobie bezpośrednio oglądać planet wielkości Ziemi w odkrytym niedawno układzie Trappist-1, choć jest oddalony od nas o "zaledwie" 39 lat świetlnych.
Nie wstydź się swojej niewiedzy, ważne jest żeby dociekać i pogłębiać swoją wiedzę, lubimy tu takich pod warunkiem, że mają chęć słuchać co się mówi i poświęcić trochę czasu na własne poszukiwania.

Stronka, którą podlinkował jutomi korzysta właśnie ze zdjęć instrumentu LROC zainstalowanego na LRO. Daj znać jak wypatrzysz Twardowskiego, skubany wisi mi kasę za ostatni melanż w Rzymie :D

P.S. Zauważ, że zdjęcia z LROC robione są z odległości 50km

  • Like 1

Astrogołębnik, NEQ6, ATM Newton carbon 200/800 (by jolo), SBIG2000XM, korektor x0,73

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, tak, wiem, że LROC ma zwykle orbitę w odległości od księżyca 50km. Nigdy jednak nie pomyślałbym, że to tylko dzięki temu mamy możliwość dostrzeżenia takich szczegółów. To niemal okrutne... ;) Ale naprawdę, kurcze, to jest zaskakujące. Oj będzie czytania. :)

Dzięki za komentarz. Ten wątek jest tak bogaty w różne ciekawe konotacje, że na długo teraz się zagłębię w lektury. Super podpowiedź i trop dla mnie z tym rozmiarem galaktyki, odległością i możliwościami zwierciadeł. Ach ta kochana fizyka. ;)

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może niedługo sytuacja troszkę się poprawi i będziemy mieli nowe, lepsze okno na (wszech)świat. W 2018 roku ma polecieć JWST ale niedawno podczas testów symulacji startu wykryli jakieś drgania rezonansowe i teraz myślą jak to obejść. A tutaj namiastka tego ile rzeczy może pójść nie tak ;)

Astrogołębnik, NEQ6, ATM Newton carbon 200/800 (by jolo), SBIG2000XM, korektor x0,73

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, DivideByCucumberException napisał:

JWST, wyczytałem, ma realizować zadania obserwacji dalekiego kosmosu i w zakresie podczerwieni tylko. 

Aż - nie tylko ;) Nie będzie ślepy przez pyły szwendające się w kosmosie, więcej ,,zobaczy" :)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, całkowita racja. :)

Napisałem "tylko" w kontekście obserwacji Księżyca. Ale może sie mylę, bo przecież... W sumie, taki materiał w IR można jakoś przetworzyć, czy dodać do materiału uzyskanego z innego teleskopu i w efekcie stworzyć "naturalne" obrazy - średnica zwierciadła większa od Hubble'a chyba ze 2,5 razy, więc zdjęcia JWST Księżyca pewnie będą lepsiejsze. :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla jasności warto dodać, że HST jak najbardziej mógłby robić zdjęcia Księżyca i... robił:

http://hubblesite.org/news_release/news/1999-14

Natomiast JWST raczej nie będzie robił zdjęć Księżyca z racji tego, że będzie w L2, a nie będą ryzykować odwracania teleskopu dla małych kątów ze Słońcem. Poza tym, nie wiem czy by to matryca wytrzymała (taki blask od Księżyca).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Z tego co się orientuję to NASA zabraniała kierować teleskop na Księżyc tłumacząc to możliwością uszkodzenia optyki. Później tłumaczyli, że Księżyc jest w ruchu i zdjęcia wyjdą rozmazane. Potem w 99 r. zrobiono 1 krateru Kopernik ?, które jak ktoś wyżej pisał "d*py nie urywa".

Ostatecznie, w przeddzień 50 rocznicy lądowania na Księżycu, sytuacja wygląda tak, że teleskop Hubblea się zepsuł i nie da się nim sterować, gdzie się chce.
Więc, jeżeli ktoś liczy na niespodziankę w 50 rocznicę lądowania, to raczej jej nie zobaczy. ?
https://wiadomosci.onet.pl/swiat/teleskop-hubblea-awaria-zyroskokpu/grcrcm0

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszyscy wiedzą, że NASA zabraniała kierować teleskop NASA na Księżyc. NASA też pilnuje, żeby NASA nie opublikowała zdjęć. NASA również kontroluje NASA, żeby owa NASA nic nie ujawniała dopóki NASA nie zdecyduje ujawnić rzeczy ukrywane przez NASA. To chyba jasne.

  • Like 1
  • Haha 4

And12, GSO 30mm, Hyperion 13mm, 8mm, Baader OIII 2", SW UHC 2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)