Skocz do zawartości

Obiekt tygodnia 03.03.2017, NGC 7789


Rekomendowane odpowiedzi

Na Karolinkę zerkam niemal na każdych obserwacjach i tak też było kilka dni temu kiedy to z Adamem zrobiliśmy wypad z małymi przyrządami. Zerknąłem na nią wpierw za pomocą 12x50 APM. Gromadka wyglądała jak niejednolita plama ale zerkaniem dało się zauważyć taką ziarnistość. Dla porównania sprawdziłem po tym w 15x70, widok bardzo ładny i dało się dostrzec w skupisku jakieś pojedyncze gwiazdki.  Ale jak piszesz Grześku gwiazdy nie są zbyt jasne, najjaśniejsze mają około 10 mag. Nawet w 20x80 gdzie gwiazdek tych już jest sporo to jednak ich niezbyt duża jasność nie pozwala na ich rejestracje patrząc się wprost na gromadę. Tylko zerkanie pozwala uchwycić. Nie mniej jej gęstość i zasobność w gwiazdy sprawia, że jest to wyjątkowo zacny obiekt do obserwacji. Zdecydowanie warto pokręcić się koło Karolinki :)

  • Like 2

N 150/750. StarLight 15x70. Bresser Astro 20x80.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak , gwiazdy w tej gromadzie nie są specjalnie jasne i również niezbyt zróżnicowane pod względem jasnoći. W lornetce z ok. 70mm szkłami po prostu migają tu i tam, ale patrząc na gromadę dłuższy czas, te najjaśniejsze z nich przestają błyskać :).

Vortex Viper HD 10x42, APM ED 25x100

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakiś czas temu szukałem tej gromady w obiektach tygodnia i dziwiłem się dlaczego tak fajnego obiektu nikt do tej pory nie opisał. Były różne dziwa opisywane, wyciągane z czeluści kosmosu, o niektórych tylko najstarsi górale rozmawiali przy miodzie a takiej Karolinki nikt nie poświęcił uwagi. Dobrze, że w końcu  ktoś to fajnie opisał bo to jedna z moich ulubionych gromadek. Właśnie te mieniące się słabo ale w dużej ilości świecidełka sprawiają, że jest to wyjątkowo atrakcyjny obiekt wart uwagi. Muszę na nią zerknąć jeszcze jakąś większą aperaturą niż 20x80.

N 150/750. StarLight 15x70. Bresser Astro 20x80.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też lubię tę gromadę. Poniżej wrzucam moje opisy lornetkowo - teleskopowe. Pierwszy sprzed ponad dwóch lat, a drugi sprzed kilku miesięcy. Po zestawieniu obu cytatów, widzę, że zwykłem zostawiać sobie ten obiekt na sam koniec sesji Crazy

"Ostatnim obiektem, jaki sobie zostawiłem na koniec, jest jedna z moich ulubionych gromad otwartych, którą odnalazłem kiedyś przypadkiem lornetką. Na NGC 7789, skierowałem najpierw SM 15/70. Na wprost widać okrągłe pojaśnienie, za to zerkaniem gromada delikatnie rozbija się, mrowiąc pięknie drobnymi słońcami. Potem już zobaczyłem ją w teleskopie. Po widoku tych wszystkich mniejszych, większych stadek, NGC 7789 wyglądała po prostu jak królowa. Wielka królowa, zawstydzająca niejednego Messiera. Jest piękna i właściwie chyba w każdym sprzęcie warto na nią spojrzeć. Na Astronocach przeczytałem kiedyś artykuł w którym Tom Trusock opisywał wrażenie wiru w tej gromadzie. Jakiś czas temu miałem podobne odczucia, za to tym razem widziałem jakby ta spirala wiru, była zniszczona przez jakieś nieznane siły. Wyglądało to tak, jakby ktoś zbierał tam ręką gwiazdki, zostawiając puste poprzecinane drogi. A może już majaczyłem.."

"Na sam koniec zostawiłem sobie ucztę przy NGC 7789. To jedna z moim ulubionych gromad. Po części dlatego, że odnalazłem ją kiedyś całkowicie przypadkiem, błądząc lornetką w okolicy. Zerkaniem, Nikon ukazuje w niej delikatny ślad ziarnistości - coś jakby obraz na ekranie telewizora zaczął śnieżyć. O ile w 10/50 widzę lekką kaszkowatość w gromadzie, o tyle moja 15/70, już prawie wyciąga z niej pojedyncze słońca, które są niczym - błyskające niemrawo punkciki na tle gromady."

W ostatnim cytacie napisałem, że lornetka 15/70, prawię wyciąga z gromady pojedyncze gwiazdy. Dalsza część zdania, oraz pierwszy cytat zdają się temu przeczyć, zatem myślę, że słowo: prawię, jest tu niepotrzebne.

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, p.wojtek napisał:

Jakiś czas temu szukałem tej gromady w obiektach tygodnia i dziwiłem się dlaczego tak fajnego obiektu nikt do tej pory nie opisał. Były różne dziwa opisywane, wyciągane z czeluści kosmosu, o niektórych tylko najstarsi górale rozmawiali przy miodzie a takiej Karolinki nikt nie poświęcił uwagi. Dobrze, że w końcu  ktoś to fajnie opisał bo to jedna z moich ulubionych gromadek...

Trochę mi się smutno zrobiło, gdy to przeczytałem :zongler:

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ano właśnie, Obiekt tygodnia ma być z założenia cyklem zróżnicowanym; jest tu miejsce zarówno dla "wynalazków", o których mało kto słyszał, jak i dla klasyków obserwacyjnych. Nie bardzo rozumiem zarzut (?), że opisujemy czasem obiekty mniej znane. Znaczy jak, świat kończy się na Messierach i jaśniejszych NGC?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardziej mnie zastanowiło sformułowanie " Dobrze, że w końcu  ktoś ..." ;-)))

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Janko napisał:

Bardziej mnie zastanowiło sformułowanie " Dobrze, że w końcu  ktoś ..." ;-)))

Nie chciałem nikogo urazić, wszyscy którzy biorą czynny udział w powiększaniu listy obiektów tygodnia robią kawał dobrej roboty.  Właśnie dzięki tej twórczości dowiedziałem się o wielu ciekawych obiektach o których wcześniej nie miałem pojęcia. Dla tego szacunek dla wszystkich autorów obiektów tygodnia bo sam w tym nie uczestniczę. A zdaję sobie sprawę, że to trochę kosztuje czasu i pracy.  A każdy ma swoją subiektywną listę ulubionych obiektów i po prostu ucieszyłem się że ktoś się zdecydował opisać tą gromadkę ;)

N 150/750. StarLight 15x70. Bresser Astro 20x80.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cieszę się, że trafiłem w gusta choć jednego podglądacza nieba z tą NGC 7789. Co tu dużo pisać - jest piękna, bardzo łatwo dostępna, a często zapomnaina lub nieznana. Ale wiesz p.wojtek, jak to któryś z kolegów już wspomniał, te najpopularniejsze obiekty jest czasami najtrudniej opisać żeby nie snuć banałów :).

  • Like 2

Vortex Viper HD 10x42, APM ED 25x100

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wojtku, ja też nie chciałem nikogo urazić i może dlatego nie wyraziłem się jasno i wprost. Chodziło mi o to, że jeśli kogoś szczególnie interesuje jakiś obiekt dotychczas nie opisany jako OT, to niech nie czeka, tylko go opisuje! "Opisywacze" nie są jakimś zamkniętym klubem czy tajnym stowarzyszeniem. Każdy może dołączyć i to właśnie tkwi z tyłu głowy u wszystkich (och, jak nielicznych) z nas. Jednak tak się nie dzieje i dlatego jest mi (nam) smutno. Gdyby każdy z użytkowników forum coś opisał, choćby raz w życiu, pożytek z OT  byłby większy a i tygodni w roku by nie wystarczało. A tak z Obiektu Tygodnia zaczyna robić się obiekt miesiąca, pomimo, że poganiamy się nawzajem w naszej coraz bardziej osamotnionej grupce. Zakończę słowami klasyka:

Towarzysze, pomożecie?

  • Like 2

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A swoją drogą, jeśli ktoś ma jakieś życzenie/zapotrzebowanie na konkretny obiekt, to niech o tym po prostu napisze. Postaramy się - w miarę możliwości - życzenie spełnić. I tak jak pisze Janko, jesteśmy otwarci na nowych autorów. Może ktoś spróbuje? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo często spoglądam w ten rejon lornetką 7x35. Opisy w internecie skupiają się na NGC7789 a pomijają szerokie spojrzenie na ten rejon .Ja widzę tam  piękną kompozycję gwiazd a Róża Karoliny to taka wisienka na torcie. Kaskada Kembla i ten rejon z różą od tego zaczynam podziwianie nieba :). Daję mapkę ze stellarium, okrąg to popularne 6,5 stopniowe pole widzenia lornetek 10x50 :

 

stellarium-001.thumb.jpg.7a9f29f7bf06b970089e084fbe707076.jpg

 

  • Like 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, prestoneq napisał:

jon lornetką 7x35. Opisy w internecie skupiają się na NGC7789 a pomijają szerokie spojrzenie na ten rejon .Ja widzę tam  piękną kompozycję gwiazd a Róża Karoliny to taka wisienka na torcie. Kaskada Kembla i ten rejon z różą od tego zaczynam podziwianie nieba :). Daję mapkę ze stellarium, okrąg to popularne 6,5 stopniowe pole widzenia lornetek 10x50 :

A pewnie, że tak! Cała Kasjopea to temat na conajmniej kilka OT . W polu takiej lornetki (już ledwo ale jednak) jest chociażby M52, ale to już temat na osobny odcinek :).

Vortex Viper HD 10x42, APM ED 25x100

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja trafiłam na nią w zeszłym roku przez przypadek, próbując znaleźć Abella 82. Planetarki nie znalazłam, ale gromada Karoliny mi to wynagrodziła. Jest przepiękna. Wg Interstellarum to "Carline's Haystack".

Grzesiek napisał: Żadne Sharpless?y nie psuły już nerwów

Mi Abell kilka(naście?) nocy zepsuł i mam tych wszystkich niemal niemożliwych do wyłuskania obiektów trochę dość. Ale z drugiej strony gromada Karoliny była bardzo miłym zaskoczeniem, a wcześniej o niej w ogóle nie słyszałam; i w atlasie wygląda bardzo niepozornie. Może jednak warto więc łuskać? Czy ktoś się zatem pokusi o napisanie paru słów o Meduzie (Abell 21)? Albo może po prostu ktoś mi ją pokaże na zlocie? ;)

We are the universe observing itself. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, ewa napisał:

 Czy ktoś się zatem pokusi o napisanie paru słów o Meduzie (Abell 21)? Albo może po prostu ktoś mi ją pokaże na zlocie? ;)

Tyle wystarczy? ;) PS Ostatnio widziałem ją w lornecie 25x100, bez filtrów i pod lekko zaświetlonym niebem. Jeśli wiemy, czego szukać, nie jest tak źle. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, lukost napisał:

Tyle wystarczy? ;) PS Ostatnio widziałem ją w lornecie 25x100, bez filtrów i pod lekko zaświetlonym niebem. Jeśli wiemy, czego szukać, nie jest tak źle. 

Wystarczy :)

A kto tam dziś wie, czego szuka...  Ja zamierzam na zlocie przykleić się do jakiegoś GoTo i tyle. Ile można gmerać w tych Bliźniętach ;) 

We are the universe observing itself. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

NGC 7789 oglądałem sporo razy, najpiękniej prezentowała się... no właśnie prawie zawsze! Mówię o powiększeniach od 60x i  mniejszych, na więcej nie miałem zapotrzebowania. Pamiętam że w 100mm lornecie przy powiększeniu 30x oraz w 60x gromadka rozbita jest w gwiezdny pył, tak to wygląda - jakby ktoś rozsypał kaszę manną.

Najświeższe wspomnienia mam z ostatniego wypadu na którym miałem tylko 12x50. Natrafiłem na gromadę całkiem przypadkiem - łapię się na tym że mając tylko małą lornetkę często gapię się w niebo goło-ocznie. Śledzę wtedy kształty gwiazdozbiorów które znam mniej, wyławiam różne pojaśnienia i potem przyglądam im się w lornetce (Panas - pociemnienia niestety na moim kiepskim niebie nie smakują tak dobrze, ale kiedyś się i za nie zabiorę, mała lornetka to też dla nich). Więc tak goło-ocznie wypatrzyłem jakieś pojaśnienie, przykładam lornetkę i jest Róża. Wspaniale wyglądała w powiększeniu 12x: rozległe kaszowate pojaśnienie, mam wrażenie że było blisko do wyłowienia zerkaniem pojedynczych gwiazd - punktowość gwiazd w lornetce pomagała.

Całkiem sporo obiektów można dostrzec bez żadnej optyki przed oczami..

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

56 minut temu, Panasmaras napisał:

miałeś jednak wyjątkowo dobre niebo

Nic z tych rzeczy - SQM-L pokazywał 21,13 mag/arcsec^2, żadna rewelacja - pewnie masz rację, to musiały być te gwiazdki. Gołoocznie mam wrażenie że widziałem jednak M36 i M38. M37 już nie. Była też Kaskada Kebmble'a.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)