Skocz do zawartości

pomóżcie wybrać


Rekomendowane odpowiedzi

Drodzy forumowicze, pomóżcie w wyborze teleskopu.

Planuję kupno refraktora do obserwowania obiektów układu słonecznego i być może do obiektów naziemnych. Ma to być prezent na komunię dla syna ale tak na prawdę to tyko pretekst bo pewnie ja będę częściej z tego korzystał niż syn ;) Mieszkam w Poznaniu więc pewnie większość obserwacji będzie z balkonu (szer. 130cm na południowy zachód) ale mogę też podjechać sobie kilka km za miasto.

Wstępnie zdecydowany jestem już na SW Syntha 90/900 AZ3 lub na SW Syntha 102/500 AZ3. Proszę, pomóżcie wybrać. Naczytałem sie, że w 102/500 są duże aberracje, że za jasna światłooś, no ale z kolei jest trochę lepsze powiększenie. No i teraz, czy warto dokładać te 300 za te 10% powiększenia? A może to nie ma znaczenia w obserwacjach? Czy np. przerwa cassiniego będzie inaczej wyglądała w tych dwóch teleskopach? 102/500 jest chyba nieco bardziej mobilny, bo 90/900 to jakby nie patrzeć ma gabaryty. No ale może za te 300 lepiej dokupić lepszy okular, nasadkę pryzmatyczną czy filtry. A może lepiej kupić 102/500 i coś (pytanie co), żeby te aberracje zredukować? No ale wtedy leciałbym z okularem kitowym.

Jestem w temacie teleskopów trochę zielony, dotychczasowe "obserwacje" prowadziłem przez lornetkę 10x50 albo gołym okiem, żeby w ogóle ogarniać gdzie co na niebie się znajduje, jak znaleźć niektóre gwiazdozbiory itp. No ale zachciało się popatrzeć na Wenus z bliska co przez ostatnie kilkanaście tygodni pięknie pokazywała się wieczorem, a już za chwilę będzie Saturn o poranku no i Jowisz przez całą noc. Czy przez 90/900 zobaczę księżyce galileuszowe? Czy przerwa Cassiniego na Saturnie będzie ostra i wyraźna? Czy zobaczę czapy lodowe na Marsie? A może te szkła to pozwolą mi tylko ogarnąć kratery na Księżycu?

Wiadomo chciałoby się też pewnie jakieś fotki zrobić ale póki co skupiam się wyłącznie na obserwacjach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

BTW jak się tu edytuje posty? Oczywiście Synta a nie Syntha, ale każdy wie o co chodzi. A jeśli nie to podaje linki do tych dwóch teleskopów, które rozważam:

http://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=21_33&products_id=1424&lunety=Teleskop_Sky-Watcher_Synta_R-90/900_AZ-3

http://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=21_33&products_id=1573&lunety=Teleskop_Sky-Watcher_Synta_R-102/500_AZ-3_(BK1025AZ3)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale w mieście, głównie do US, refraktor? Fazę Wenus w małym refraktorze zobaczycz, tylko trochę "zwichrowaną", księżyce Jowisza - na pewno. Saturn też będzie ładny, ale z tego co piszesz, to może jdnak jakiś Maksutov? Sam mam refraktor 150mm i to naprawdę fajny instrument, ale niekoniecznie do planet.

Vortex Viper HD 10x42, APM ED 25x100

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, Andrzej.Ch63 napisał:

Studnia , ten temat który założyłeś to temat studnia .

Zdajesz sobie sprawę ile takich tematów jest tu na forum ?

Więc się postaraj .

tak, wiem, że tego typu wątków jest mnóstwo, częściowo przejrzałem, poczytałem sporo i po prostu doszedłem do momentu gdy pozostało mi wybrać między 90/900 a 102/500, niby chciałoby się ciut lepsze powiększenie i mniejsze gabaryty ale priorytetem dla mnie jest czysty ostry obraz bez mocnych aberracji

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego, co piszesz, bardziej interesują Cię obiekty US. W tym przypadku zdecydowanie idź w 90/900. To dość długa, ale lekka tubka. 102/500 pokaże mnóstwo aberracji, szczególnie na Jowiszu, odbierając połowę frajdy z oglądania.
90/900 też chyba lepiej uzupełni lornetkę, którą już masz.

Inna sprawa, że nie wiem, czy przypadkiem obraz powyżej 120x nie zacznie zostawiać coraz więcej do życzenia (a faktem jest, że zabawa na planetach zaczyna się od 150x wzwyż).
Jeśli mocno zależy Ci na trzymaniu gabarytów w ryzach, to tego zdania nie było, ale może warto poszukać w podobnym budżecie używanej Synty 6"?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie nie chce Newtona, raz, że przypuszczalnie częściej będę spoglądał z balkonu I musiałbym jakoś za balustrade się wychylać, a dwa, że chyba za małą wiedzę mam dotyczącą reflektorów, kolimowanie, ogrzewanie lustra itp. dlatego skupiam się na refraktorach. No I patrząc na komentarze I opis powyższych dwóch tubek to pewnie wybiorę 90/900

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozważ możliwość na balkon wykonania ze stalowej rury o średnicy w granicach 150mm grubość ścianki około 3mm "Piera", to taki trwale przymocowany statyw do płyty balkonu, a na nim montaż do którego przymocujesz refraktor, trochę spawania zrób to sam . Balkon nie może drgać, ale i tak jest to dobre rozwiązanie, mało miejsca zajmuje,  a trójnóg jest kłopotliwy zwłaszcza na balkonie. Jestem zwolennikiem refraktorów, a 90/900 to już długa rura zwłaszcza na twój balkon, mam 102/1000 gdybym miał tak 100-130/650mm to w zupełności by mi wystarczyło, ale to zmienię. Miałem wiele Newtonów obecnie mnie nie interesują, refraktor też potrafi zaparować. Krótko: rura ,spawarka , montaż, teleskop i powodzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)