Skocz do zawartości
Gość

VY Canis Majoris

Rekomendowane odpowiedzi

Gość

Witam,

szukałam na tym forum podobnego wątku, ale nie znalazłam (proszę wybaczyć jeśli jednak taki istnieje).

Szczerze mówiąc stawiam dopiero pierwsze kroczki w tej niesamowitej dziedzinie nauki.

Nie mam zbyt dużego doświadczenia, dlatego przeszukuję wszystkie możliwe zakamarki internetu by znaleźć odpowiedź na różne pytania. Niestety, czasem ich brak. Dlatego zwracam się z pytaniem do Was, na pewno bardziej doświadczonych i zorientowanych niż ja z męczącym mnie pytaniem

Czy największa jak dotąd poznana gwiazda VY Canis Majoris jest widoczna nieuzbrojonym okiem lub ze wspomaganiem (teleskop) ? :)

Pozdrawiam!

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Przy szukaniu podstawowych informacji o gwiazdach warto skorzystać z bazy Simbad:

http://simbad.u-strasbg.fr/simbad/

Wystarczy użyc opcji "by identifier" i wpisać nazwę gwiazdy, np. VY Canis Majoris i kliknąć "submid id".

W filtrze V (jasność w filtrze V jest "pi razy drzwi" zbliżona do jasności wizualnej) gwiazda ma  7,95 mag,  więc gołym okiem nie ma opcji, ale lornetką czy teleskopem to tak..  :)

Poniżej pojawią sie też referencje, czyli tak naprawdę ilość publikacji, w kótrych jest wzmianka o tej gwieździe. Czasami warto przejrzeć kilka pozycji.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Największą i najmasywniejsza gwiazdą jest R136a1 – gwiazda Wolfa-Rayeta.

Najmasywniejsza -  nie oznacza, że największa. Przemyśl dobrze to co napisałeś :)

Pozdrawiam

KK

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta