Skocz do zawartości

Rak, lwy i łapy niedźwiedzie - lornetkowe wędrówki po wiosennym niebie


Janko

Rekomendowane odpowiedzi

Godzinę temu, Janko napisał:

Prawdziwym wyzwaniem dla lornetkowego obserwatora jest NGC 3628 znajdująca się 0,5° powyżej.

Pamiętam, że natknąłem się na wzmiankę o jej widoczności w 10x50 w którejś relacji Piotrka Guzika. Wtedy jeszcze nie wiedziałem, jaki Piotrek ma wzrok, więc niechcący spróbowałem, jak trafiły się wyśmienite warunki. W 10x50 jest dość ekstremalna, a w 15x70 dość trudna (wersja dla wyjadaczy: widoczna).
W łowieniu trzeba tylko pamiętać, że tuż na południe od niej jest gwiazdka, którą łatwo zerkaniem wziąć za poszukiwaną, słabą galaktykę ("skoro coś jasnego mi mignęło, to musiała być NGC 3628").

1 godzinę temu, Janko napisał:

nazywany niekiedy drugim trypletem: M95, M96 i M105.

A ja dalej będę ją uparcie nazywał Kwartetem. Jeszcze nie udało mi się zobaczyć M105 bez towarzyszącej NGC 3384.

Z lwich galaktyk, polecam nie wspomnianą w artykule NGC 3521 (9,2 mag). Całkiem jasna, dość duża i zupełnie nietrudna w lornetkach :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Janko napisał:

Pod wiejskim niebem zobaczymy M44 już gołym okiem, jednak bez rozdziału na poszczególne gwiazdy

W bardzo sprzyjających warunkach warto spróbować sił z pojedynczymi gwiazdkami gołym okiem. Mnie udało się to do tej pory dwukrotnie, ale sposobność ku temu zdarza się bardzo rzadko - choć chciało by się powiedzieć: rzadko zdarza się wyruszać pod na prawdę dobre niebo i trafić przy tym jednocześnie na dobrą przejrzystość :) Podrzucam poniżej swoje dwa wpisy. Drugi wpis zawiera także wzmiankę o M67. Obie notki pochodzą z podobnej okolicy. Pierwszy z 17/02/2015 a drugi z 16/03/15.

"Gołym okiem przyglądałem się dość długo M44. Udało mi się wyodrębnić co najmniej dwie gwiazdy, z czego jedna prawie centralnie w środku, czasem widniała ledwo po spojrzeniu na wprost. Podczas tego, starałem się zakrywać długopisem bardzo jasnego Jowisza - lekko go przygasając"

"Dorwałem potem w końcu M67 gołym okiem. Nie było to łatwe zadanie jednak słaba, jakby lekko owalna plamka, pojawiała się pomiędzy parkami gwiazd. Zakrywałem przy tym długopisem lub palcem, bijącego po oczach nieopodal Jowisza. Był także moment, że w Żłóbku widziałem na prost dość dobrze, dwie gwiazdy."

 

PS Dobrym sposobem na pokazanie komuś postronnemu Lwa na niebie, jest zasugerowanie aby szukał żelazka Crazy

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, Panasmaras napisał:

...A ja dalej będę ją uparcie nazywał Kwartetem. Jeszcze nie udało mi się zobaczyć M105 bez towarzyszącej NGC 3384.

Z lwich galaktyk, polecam nie wspomnianą w artykule NGC 3521 (9,2 mag). Całkiem jasna, dość duża i zupełnie nietrudna w lornetkach :) 

Nazywaj sobie jak chcesz. Z moich doświadczeń, Drugi Tryplet, w odróżnieniu od tego właściwego, jest mocno enigmatyczny, przynajmniej dla mnie. Mam odnotowane, że go widywałem, jednak nie tkwi w moich wspomnieniach jako coś oczywistego czy spektakularnego. Co innego tryplet właściwy, łatwy do odnalezienia i wielokrotnie widywany.

A wszystko przez niejakiego P.M., co to jak zacznie się umawiać na wiosenne obserwacje, to wpadnie na 10 minut w grudniu ;-)

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm... Sugerujesz, żeby P.M. wpadł na wiosnę na tryplety?
Dobrze, P.M. pomyśli, jak to zrobić.

Ale gdyby taki J. wpadł do Zatomia lub w Bieszczady, moglibyśmy razem udowodnić wyższość džiugasa nad wszelkimi trypletami!

PS największy problem zachodniego trypletu sprowadza się chyba do nawigacji na niebie. Po tylu latach, wciąż muszę posiłkować się mapką, żeby tam trafić. Wstyd!:( 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Panasmaras napisał:

... Po tylu latach, wciąż muszę posiłkować się mapką, żeby tam trafić. Wstyd!:( 

Bo ja wiem, czy taki wstyd? Na niebie wiecznie błądzę, gdy jestem "w terenie". Szukam wtedy wszystkiego z pamięci. Z map przestałem korzystać, bo potrzebne są :)):

a. mapa

b. stolik do położenia mapy

c. czerwona latarka

d. okulary

e. lupa, bo przez okulary nie widać

f. ściereczka, bo okulary i lupa zaparowały

g. święta cierpliwość, by tego wszystkiego nie kopnąć >:O

  • Like 1

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)