Skocz do zawartości

Sterowanie teleskopem przez Smart Phone (Sky WiFi)


midimariusz

Rekomendowane odpowiedzi

       Wiele osób zastanawia się zapewne czy da się sterować teleskop za pomocą swojego telefonu/tabletu i jak to zrobić? Otóż pokażę Wam tutaj jak dojść do tego celu. Taka bezprzewodowa obsługa teleskopu ma gigantyczne zalety ? łatwość połączenia, zero kabli, totalnie prosta Alignacja, gigantyczna baza danych obiektów. I to wszystko dostępne przez naciśnięcie palcem ekranu niewielkiego telefonu i wybranie obiektu z widocznej mapy nieba, a nie wyszukiwanie w mało eleganckiej bazie danych pilota od teleskopu. Naprawdę frajda i zabawa jest niesamowita! A zatem do dzieła!

 

zdj3.png.59d0b7af5c50b7c2cb7f83bcaf542b5e.png

 

Nasz system będzie opierał się na zastosowaniu modułu Sky WiFi (koszt około 200 zł). Do tego jest potrzebny w miarę sprawny Smart Phone oraz zalecany program SkySafari 5 Plus lub 5 Pro (zmienny koszt około 36-220 zł w zależności od wersji i promocji). I to wszystko!

Podam przykład na montażu HEQ 6 Pro (Sky Wather). Podobnie działa na montażach firm Celestron, Orion, Meade.

1. Przed podłączeniem zasilania do teleskopu najpierw podłączamy moduł ScanFi do pilota. Od tej pory oryginalny pilot jest nam niepotrzebny i możemy go teraz gdzieś spokojnie umieścić, żeby nam nie przeszkadzał.

zdj1.png.c600d3861aea5c1ccd231dd5a6bbb414.png

Z tyłu modułu mamy zapisany adres IP i numer portu, które potem wpisujemy do telefonu.

zdj2.png.cdc0312680d978fe94e16c808ec997e9.png\

2. W drugim kroku musimy podłączyć się Smart Phonem do modułu ScanFi.
Załączymy w komórce sieć WiFi. Wchodzimy w Ustawienia, wyszukujemy dostępne punkty Wi-Fi i wybieramy punkt ScanFi. Wybieramy połącz (nie ma hasła) i mamy połączenie z modułem teleskopu.

zdj4.png.32cca50de5d151f9528f78678c73b34e.png


3. Teraz przyszedł czas na program SkySafari. Po uruchomieniu programu wchodzimy na dolne w Settings, wyszukujemy grupę Telescope i wybieramy Setup.
Trzeba tutaj odpowiednio skonfigurować ustawienia.

zdj6.png.08125759a13c485d35e93f36bee292b5.png

 

Pierwszy przycisk o góry (Scope Type) służy do wybierania montażu. Tutaj akurat będzie SkyWatcher SynScan. Jednak dostępna jest cała lista różnych typów w tym enkodery do teleskopu (DSC).

zdj7.png.5ce86ab696af2f59219d8ad37c44244b.png

Drugi przycisk MontType ? wybieramy tutaj typ montażu. Będzie to montaż paralaktyczny -niemiecki GoTo (Equatioral Go To Germany).

Program obsługuje bardzo wiele popularnych montaży. Oto fragment listy:

zdj8.png.ad7837d7c4b6c54b219dbb07c10ced44.png

 

 

W komunikacji wybieramy port Wi-Fi "Connect via WiFi" i wpisujemy w IP adress numery zgodne z modułem, a więc:

IP Address 192.168.2.9
Port Number 1234

Na koniec wychodzimy strzałką, a nie krzyżykiem u góry!

 

4. No i najprzyjemniejsza część ? obsługa przez komórkę!
a) Połączenie
Na dole wybieramy Scope i Connect. Powinno połączyć się bez problemu inaczej musimy sprawdzić jeszcze raz poprawność adresu IP lub połączenie z siecią Wi-Fi.

zdj9.png.2536e9c3c6d428b8755316fae1924d66.png


b) Alignacja
Za pierwszym razem trzeba zrobić Alignację. Po obu stronach naszego urządzenia z SkySafari mamy strzałki, którymi możemy sterować teleskopem tak, jak za pomocą pilota.

ZDJ10.png.d789c50a4d9017754a42990d0b766aaf.png


Ustawiamy teleskop na jakiś obiekt i wyszukujemy taki sam na mapie nieba, po czym naciskamy przycisk Align. Jak wszystko jest dobrze wypoziomowane i ustawione na gwiazdę polarną to wystarczy jedna gwiazda. Można też oczywiści podczas obserwacji alignować na innych gwiazdach. Nie robimy tego jakoś specjalnie, tylko przy okazji. Wystarczy nacisnąć po prostu przycisk Align.

ZDJ11.png.b0163bb3b98e0290aef37cf299534d47.png

 

c) Wyszukiwanie.
Aby wycelować teleskop w jakiś obiekt, szukamy go na mapie nieba i naciskamy przycisk GoTo. Po kilku sekundach teleskop sam ustawi się na wybranym celu.

 

Baza danych.
Muszę powiedzieć, że dysponując programem SkySafari 5 Plus lub Pro mamy dostęp do gigantycznej bazy danych, o wiele większej niż posiada firmowy pilot. W wersji 5 Pro są gwiazdy i DS-y do 18 mag. Około 10 000 asteroid, bardzo dużo satelitów wszystkie NGC i mnóstwo innych ekstremalnych katalogów. Dodatkowo jest aktualizacja bazy komet i dużo innych ciekawych rzeczy. Więcej o programie TUTAJ.

 

Montaże innych firm.

Przedstawiłem tutaj sterowanie dla pilota SynScan, ale także dla innych firm jest to możliwe. Trzeba mieć tutaj odpowiedni moduł dostosowany dla odpowiedniego montażu.

ScanFi dla SynScan

StarFi dla Celestrona

AutoFi dla Meade

scanfi.jpg.a199098fb0645592aa228fbad040c6c7.jpg

Auto Fi LX200 dla Meade LX200

sycscan2.png.5c1a1284e4aadb48ab2348c229f2c14b.png

Trek Fi dla Sky Watcher i Oriona , jest to moduł bez pilota montażu.

Jeszcze dodam, że dla Celestrona i Meade krótki kabelek modułu podłączamy do pilota, a długi do wyjścia AUX1 w montażu.

CIMG8608.thumb.JPG.efa713951e71d2d1f733568277eff6c3.JPG

 

A więc czy warto?
Wydanie około 200 zł na moduł Wi-Fi to bardzo niewielka cena w porównaniu z możliwościami, jakie daje nam sterowanie przez specjalistyczny program. To całkiem inne podejście do wyszukiwania obiektów. Dużo sprawniej i szybciej to wszystko chodzi. Możemy przy okazji robić cyfrowe zapiski z obserwacji, aktualizować zaobserwowane obiekty w katalogach, korzystać z innych katalogów obiektów. Możliwości są przeogromne. Nie ma irytującej alignacji, jaka jest proponowana przez producentów teleskopów GoTo, a która to pochłania mnóstwo czasu! Tutaj tego nie ma. Jest prostota i wszystko jest widoczne na dłoni. Więc korzyści są wręcz ogromne. Mnie ten system sprawia mnóstwo frajdy i nie wyobrażam sobie teraz cofać się do starych rozwiązań.

 

W razie pytań służę swoją pomocą
midimariusz8(małpa)gmail.com
Jak ktoś będzie miał problemy z podłączeniem nagrałem krótki FILM.

Życzę wszystkim pogodnych nocy i przyjemności z korzystania teleskopu! 

 

  • Like 4

Synta 12",  ES-y 30; 14, 8.8, 4.7;  filtry Lumicon 2"  OIII, UHC, H-Beta, H-Alfa
DSC  Lornetka 25X100, noktowizory

avatar3.png.b609b6d8baad58eb4a731d0d85b910e6.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli można słowo komentarza. Po pierwsze, coś nie mogę znaleźć tych modułów w internecie, podrzucisz linka?

Zastanawia mnie, dlaczego te moduły komunikują się po WiFi, a nie Bluetooth. Jak dla mnie to bez sensu. Siedzę trochę w tej technologii i gdybym miał taki moduł robić, to bez wahania zdecydowałbym się na BT. Głównie dlatego, że urządzeń BT można połączyć do telefonu wiele, a WiFi tylko jedno - łącząc się z modułem np odcinamy sobie internet z sieci domowej. BT jest po prostu stworzony do takich zastosowań - ma wystarczającą przepustowość i zasięg, a jest znacznie "lżejszym" protokołem: łączenie jest szybsze, pobór energii mniejszy. Również sam moduł może być mniejszy gabarytowo i tańszy (zarówno części, jak i koszt opracowania oprogramowania). W BT zasadniczo wystarczyłby prosty moduł z wirtualnym portem szeregowym i tyle - działałoby zamiennie z SW, Celestronem i Meade.

Nie chodzi mi tu o krytykę, bo zapewne to działa fajnie, tylko po protu nie rozumiem, po co pchać klaster obliczeniowy zamiast kalkulatora do wykonania dodawania dwóch liczb?

SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6 Pro SynScan, iOptron CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 2,5x, Nikon D80, D7500, D750, Samyang 135

Szukasz darmowej wersji PixInsigt LE? Zgłoś się na PW!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, MateuszW napisał:

 

Zastanawia mnie, dlaczego te moduły komunikują się po WiFi, a nie Bluetooth. Jak dla mnie to bez sensu.

Cuś ostatnio taka głupia moda nastała na te WiFiki. Pierwszy zrobił Celestron, później iOptron a teraz SW, też dla mnie bez sensu bo po BT super to się sprawdzało, przynajmniej u mnie w CGEMku a i wielu chłopaków na BT na SW jeździ.

  • Like 1

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moduły są sprzedawane na Cloudynights

Kosztują 49 dolarów

"dla mnie bez sensu bo po BT super to się sprawdzało, przynajmniej u mnie "

myślę że chodzi o iPady i iPhony, które w USA są bardzo popularne, a które nie obsługują BT!

WiFi jest uniwersalne i działa na wszystkich systemach.

 

Synta 12",  ES-y 30; 14, 8.8, 4.7;  filtry Lumicon 2"  OIII, UHC, H-Beta, H-Alfa
DSC  Lornetka 25X100, noktowizory

avatar3.png.b609b6d8baad58eb4a731d0d85b910e6.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, midimariusz napisał:

myślę że chodzi o iPady i iPhony, które w USA są bardzo popularne, a które nie obsługują BT!

WiFi jest uniwersalne i działa na wszystkich systemach.

Ja rozumiem, że Apple odcina się od świata i ogólnie używanych technologii, ale bez przesady. Sprawdziłem właśnie i zarówno najnowszy iPhone, jak i iPad mają BT 4.2. Skąd te informacje o ich braku?

SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6 Pro SynScan, iOptron CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 2,5x, Nikon D80, D7500, D750, Samyang 135

Szukasz darmowej wersji PixInsigt LE? Zgłoś się na PW!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zobacz do poradnika skysafari. W rodziale 13 Faq są pytania i odpowiedzi i tam pisze że ipady nie obsługują skysafari pod BT . To jest informacja od programistów certyfikowanych Applea . Ja się nie będę spieral . Ale iPhony nie obslugują Bt do sterowania montażami poki co.

Wysłane z mojego SM-J510FN przy użyciu Tapatalka

Synta 12",  ES-y 30; 14, 8.8, 4.7;  filtry Lumicon 2"  OIII, UHC, H-Beta, H-Alfa
DSC  Lornetka 25X100, noktowizory

avatar3.png.b609b6d8baad58eb4a731d0d85b910e6.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, MrOD napisał:

Mateusz jak zapewne wiesz nalepka "BT" nie gwarantuje działania. Tak jest z apple/iOS: port szeregowy po BT -zapomnij ;)

Czyli z tego wynika, że iCosie nie implementują całego standardu? Niech im zakażą używania logo BT. To po co im ten BT, pod ich słuchawki i tyle?

Cóż, skoro tak, to trzeba robić protezy na WiFi...

SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6 Pro SynScan, iOptron CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 2,5x, Nikon D80, D7500, D750, Samyang 135

Szukasz darmowej wersji PixInsigt LE? Zgłoś się na PW!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 25.03.2017 o 15:36, Jacek E. napisał:

Cuś ostatnio taka głupia moda nastała na te WiFiki. Pierwszy zrobił Celestron, później iOptron a teraz SW, też dla mnie bez sensu bo po BT super to się sprawdzało, przynajmniej u mnie w CGEMku a i wielu chłopaków na BT na SW jeździ.

Pytałem jest też wersja modułu pod BT. Kosztuje 45 dolców. Niestety nie obsługuje iPadów i iPhonów, za to doskonale sprawdza się pod Androidem!

 

Druga sprawa. 

Kolega pytał mnie o urządzenie, które by pozwalało połączyć bezprzewodowo montaż USB (dokładnie Switch z 5-ma USB) z laptopem, który jest oddalony o kiladziąsiat metrów. Chodzi o to żeby pozbyć się 30 metrowego kabla USB. Sami wiecie jak to jest w terenie, ktoś stanie na kabel, to ktoś przypadkiem rozłączy.

USB.png.6a88e81f1fc17d0138c38e3ee8e85650.png

No więc jest takie urządzenie

na ebay 300Mbps Wireless USB Wifi Adapter LAN Antenna 3 Port USB 2.0

Koszt 11,48 USD

 

s-l1600.thumb.jpg.8592e1aadc08def464c5d7a815628cde.jpg

 

Za niewielkie pieniądze może ułatwić to Wam pracę.

  • Like 1

Synta 12",  ES-y 30; 14, 8.8, 4.7;  filtry Lumicon 2"  OIII, UHC, H-Beta, H-Alfa
DSC  Lornetka 25X100, noktowizory

avatar3.png.b609b6d8baad58eb4a731d0d85b910e6.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć, dzisiaj zgubiłem się w zakamarkach forum (oczywiście przez brak czasu i bezładne przeszukiwanie wczorajszych tematów) i trafiłem na ten temat Mariusz muszę powrócić do wczorajszego zapytania o piloty. Wspomniany wczoraj pilot do montażu Vixena GPD 2 współpracuje z SS 5 Pro, androidem, enkoderami i właśnie ze wspomnianym dzisiaj przez Ciebie programem Controle Telescopio Virtuosso. O tym elemencie zapomniałem od swojego pierwszego wpisu odnośnie tego sposobu kontroli nad sterowaniem teleskopu. Niestety mój sposób tłumaczenia angielsko języcznych tekstów przez Google jest tak wyczerpujący i niepewny że lepiej było by zacząć uczyć się języka. Powiem tak,- jako tako opanowałem już pisownię, lecz z braku podstaw nie mogę przezwyciężyć wymowy. Ale w kolejnym dziesięcioleciu,jeśli nie zapomnę to postaram się trochę więcej poczytać;).

Viwus,- krowa ma się już dobrze więc się nie stresuj, na zlocie mnie chyba zabraknie, więc nie będę sterował Twoim teleskopem bo na to jeszcze nie jestem gotowy:?(. Mój smart fone został przyciśnięty i zgłupiał:(.

Bawcie się wesoło, jak będzie szansa to dojadę. Pozdrawiam Waldek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 26.03.2017 o 19:05, midimariusz napisał:

Pytałem jest też wersja modułu pod BT. Kosztuje 45 dolców. Niestety nie obsługuje iPadów i iPhonów, za to doskonale sprawdza się pod Androidem!

Druga sprawa. 

Kolega pytał mnie o urządzenie, które by pozwalało połączyć bezprzewodowo montaż USB (dokładnie Switch z 5-ma USB) z laptopem, który jest oddalony o kiladziąsiat metrów. Chodzi o to żeby pozbyć się 30 metrowego kabla USB. Sami wiecie jak to jest w terenie, ktoś stanie na kabel, to ktoś przypadkiem rozłączy.

No więc jest takie urządzenie

na ebay 300Mbps Wireless USB Wifi Adapter LAN Antenna 3 Port USB 2.0

Koszt 11,48 USD

Szkoda, że wersja z BT jest w prawie tej samej cenie, no ale dobrze, że jest :)

Co do USB po WiFi, to wydaje się że znalazłeś bardzo fajne rozwiązanie. W tej cenie chyba kupię, nawet jak mi się nie przyda to nie będzie dużej straty. Do tej pory testowałem tzw serwery USB po LAN - niestety nie wspierały bardziej niestandardowych urządzeń. To tutaj zdaje się nie patrzyć, co jest podłączone i przekazuje dane na żywca (przynajmniej na to liczę).

Jest tylko jeden problem: 

Cytuj

 

Does not ship to Poland 

Jak to obejść?

SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6 Pro SynScan, iOptron CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 2,5x, Nikon D80, D7500, D750, Samyang 135

Szukasz darmowej wersji PixInsigt LE? Zgłoś się na PW!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Sterowanie przez WiFi przez Windows.

Istnieje możliwość bezprzewodowego sterowania przez WiFi z Laptopa.

Dotyczy to wszystkich modułów.

 

Potrzebna jest zainstalowanie dwóch dodatkowych programów:

Ale trzeba zainstalować dwa dodatkowe programy:
1.virtualny port COM
2. Zainstalować WiFi na porcie COM.
Do tego celu, używamy darmowego programu com0com i tcp2com.

Ale musimy programowo połączyć port TCP do wirtualnego portu COM.

Oto kolejny program działający w ten sposób:
http://www.eterlogic.com/Products.VSPE.html

Zarówno Cartes du Ciel i Stellarium działają tutaj dobrze!

----------------

Jeśli chodzi o moduł TrekFi czyli ten do bezprzewodowej komunikacji z montażami bez użycia pilota, konieczne jest zainstalowanie programu Virtuoso

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.armazemdotelescopio.virtuosoapp

Przekształca on sygnał z montażu do sygnału zrozumiałego przez SkySafari.

Dla systemu Windows instalujemy:
Driver AZ GOTO do Armazém
Driver EQ GOTO do Armazém
https://sourceforge.net/projects/driverazgoto/?source=typ_redirect
lub EQmod:
https://sourceforge.net/projects/eq-mod/files/EQASCOM/

Dla systemu Androida virtuoso app + SkySafari:
https://play.google.com/store/apps/details?id=com.armazemdotelescopio.virtuosoapp

 

Obsługiwane montaże:

Moduł TrekFi dla mount: SKYWATCHER EQ6, HEQ5, EQ5, EQ3-2 i podobnych  ORION: Atlas, Syriusz, etc.
Na TrekFi jest gniazdo RJ45 do HEQ5. DB9 do EQ6.

 

 

Instrukcja 

 

Konfiguracja aplikacji Virtuoso: 
1. Kliknij przycisk "Mount" i "Waiting for connection". 
2. W wyświetlonym menu wybierz "Wifi Devices" i kliknij "Yes". 
3. Kliknij przycisk "Zaakceptuj zmiany". 

Teraz możesz kontrolować mount z Virtuoso.
 Następnie należy wyrównać mocowanie na 2 gwiazdki.
 Aby to zrobić: 
1. Kliknij przycisk "Śledzenie" i linię "Wyrównaj". 
2. Wybierz pierwszą gwiazdę, a następnie naciśnij przycisk "Akceptuj". 
3. Naciśnij ponownie linię "Wyrównaj". 
4. Wybierz drugą gwiazdę i naciśnij i zatwierdź "Akceptuj". Po wyrównaniu teleskopu możesz podłączyć SkySafari.

Ustawienie teleskopu na programie próbkowym SKY SAFARI:
1.Po pobraniu programu, przejdź do Ustawienia, przycisk "Ustawienia".
2. Przejrzyj sekcję "Teleskop" i kliknij przycisk "Setup".
3.Wybierz typ używanego sprzętu "Typ zakresu - SynScan" i typ "Mount Type - Equatorial Goto (niemiecki)", a także wybierz typ połączenia bezprzewodowego w sekcji Communication Settings - ?Connect via Wi-Fi?.
4. W adresie IP wpisz adres (127.0.0.1) wskazany w adapterze TrekFi.
5.W polu Port wpisz - 4030.
6.Wróć do menu głównego i naciśnij przycisk Connect.

 

 

syfi.thumb.jpg.6d8766afa892158e489c629731ffa4d9.jpg

 

Przedstawiam jeszcze moduł TrekFi II

Jest on do montaży Sky Watcher przez Virtuoso lun Oriona przez Starblast Autotracker

Tu filmik z modułek BTDir przez BT do konktorli Sky Watchera i Oriona

TCPIPtoRS232_VSP_UserGuide.pdf

 

2.jpg

Synta 12",  ES-y 30; 14, 8.8, 4.7;  filtry Lumicon 2"  OIII, UHC, H-Beta, H-Alfa
DSC  Lornetka 25X100, noktowizory

avatar3.png.b609b6d8baad58eb4a731d0d85b910e6.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej,

Panowie, ten zestaw na ebayu:

http://www.ebay.com/itm/300Mbps-Wireless-USB-Wifi-Adapter-LAN-Antenna-3-Port-USB-2-0-Hub-Splitter-New-/301420664264

to zwykła karta wifi na usb i zwykły hub usb 2.0 :)

Ten zestaw nie jest do transmisji usb po wifi bez komputera tylko do zainstalowania karty wifi w komputerze z jedynym wolnym usb, tak aby umożliwić podłączenie innych urządzeń przez hub 2.0.

Do sterowania bezprzewodowego po wifi służy pc stick, opisany w innym wątku przez Jolo.

Moduły wifi Mariusza są konkurencyjne w stosunku do oryginalnego SkyFi z dystrybucji Simulation Curriculum, producenta SkySafari:

https://skysafariastronomy.com/products/skyfi/

Są sporo tańsze.

Jeśli chodzi o bluetooth vs. wifi, faktycznie w urządzeniach mobilnych Apple dostęp do BT jest ograniczony.

Są poza appstore aplikacje do zdejmowania "blokady Apple" z BT ale nic po tym, skoro wersja SkySafari na IOS nie posiada w ogóle BT do wyboru.

Natomiast moduły wifi będą działać zarówno pod ios, windowsami, jak i pod androidem.

Od 3 lat używam zwykłego kompaktowego modułu EQ-Direct BT, który wykonał mi Kolega CoyCoyote.

Działa zarówno z EQModem na Windzie jak i z SkySafari Android. W tym drugim wypadku wyłącznie za pośrednictwem płatnej apki Virtuoso App.

Wynika to stąd, że SkySafari nie udostępnia w swoich opcjach połączenia bezpośredniego EQ-Direct a jedynie protokół Synscan. Ktoś mi wspominał dawno temu, że można połączenia EQ-Direct ustawiać w SkySafari jako protokół Celestrona ale to nie działa.

Oznacza to, że moduł trekwifi działa na tej samej zasadzie jak mój EQ-Dir BT.

Potwierdzam działanie powyższego rozwiązania ze SkySafari jednak trzeba mieć świadomość pewnych wad aplikacji pośredniczącej Virtuoso.

Sterowanie przez SkySafari nie zadziała bez wstępnej alignacji gwiazd w Virtuoso! Dopiero wtedy SkySafari wykryje montaże SkyWatchera, podczas próby podłączenia "Synscana". Ma to związek z emulowaniem SynScana, którego Virtuoso nie jest w stanie zapewnić bez wstępnej alignacji.

Czasem po kilku obrotach telepa - już w SkySafari -  "emulator protokołu synscan" pomiędzy ww. programami dostaje laga a czasem jest "crazy" i posyła teleskop w nieznane - mając w nosie "limity". Po takim zdarzeniu należy od nowa uruchomić Virtuoso i powtórzyć wstępną alignację. Zdarza się to nie zawsze ale trzeba mieć świadomość tych niedociągnięć.

Ostatnio najczęściej łączę się jednak przez EQModa na Windzie a nie Android. Gdyby jednak emulacja protokołu Synscan była realizowana jakoś inaczej niż przez Virtuoso, to bardzo bym się cieszył. Ew. nowa wersja apki Virtuoso bo dawno nie było, chociaż jest płatna.

Oczywiście byłoby najlepiej gdyby producent SkySafari dodał do wyboru EQ-Direct oprócz Synscana ale ze wzgledów marketingowych raczej tego nie zrobią.

Szczegóły wstępnej konfiguracji EQ-Direct pod używanie SkySafari (i niuanse z tym związane) opiszę w naszym forumowym poradniku.

 

  • Like 3

Columbus 13", TSAPO906, BM152s, PST, HEQ5mod, SAM, 533MCP, 290MC, 6D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, chavez napisał:

 

Moduły wifi Mariusza są konkurencyjne w stosunku do oryginalnego SkyFi z dystrybucji Simulation Curriculum, producenta SkySafari:

https://skysafariastronomy.com/products/skyfi/

Są sporo tańsze.

 

 

Fakt.

Oryginalne kosztują 190 dolarów (około 800zł + wysyłka z USA + cło i Vat to jakieś 250-300 zł dodatkowo), a te konkurencyjne wychodzą raptem po 210 zł. To kolosalna różnica.

Oczywiście jest szansa (raczej nikła), że nie oclą (cło jest naliczanie powyżej 150 dolarów) tej elektroniki to będzie "nieco" taniej. Ale poniżej 1 000 zł  w sumie za całość, to bym się nie spodziewał. A za taką kwotę to już można kupić niezły okular.

Synta 12",  ES-y 30; 14, 8.8, 4.7;  filtry Lumicon 2"  OIII, UHC, H-Beta, H-Alfa
DSC  Lornetka 25X100, noktowizory

avatar3.png.b609b6d8baad58eb4a731d0d85b910e6.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Tu jest filmik jak poustawiać TrekFi bez pilota

TUTAJ jest instrukcja jak to podłączyć pod komputer PC lub laptopa.

 

To jest ten moduł na WiFi (w filmie na BT tez jest dostępny do sprzedaży)

 

 

  • Like 1

Synta 12",  ES-y 30; 14, 8.8, 4.7;  filtry Lumicon 2"  OIII, UHC, H-Beta, H-Alfa
DSC  Lornetka 25X100, noktowizory

avatar3.png.b609b6d8baad58eb4a731d0d85b910e6.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Konfigurowanie wirtualnego klienta portu COM szeregowego


Opis: 
W tym dokumencie opisano kroki wymagane do skonfigurowania wirtualnego klienta portu szeregowego Eterlogic VSPE. 

(do uruchomienia sterowania przez moduł SynTrek TrekFi bez pilota przez WiFi z poziomu komputera PC lub laptopa)

Wymagania: 

  • Router LANCOM z interfejsem szeregowym
  • Oprogramowanie do emulacji Eterlogic VSPE


SetupVSPE.zip


Konfiguracja: 

1) Z menu Device wybierz element Create . 

1.jpg.337e0902cbfdc2e0eec0fb9d983741b4.jpg

2) W polu Typ urządzenia wybierz opcję Para i kliknij Dalej .

2.jpg.2b993dd803fb4361fdf0e852140bea31.jpg

3) Utwórz wirtualne porty szeregowe i kliknij Finish (Zakończ) . 

3.jpg.df8054efefe65e874a24171c518a461f.jpg

 

4) Ekran główny VSPE wyświetli teraz skonfigurowane kroki i Status . 

4.jpg.2f64ee256059901c5fec87c880ac9aea.jpg

 

5) W menu Urządzenia wybierz element Utwórz ponownie . 

5.jpg.28b1d850b8889b8521772664904a8c82.jpg

 

6) W polu Typ urządzenia wybierz TcpClient, a następnie kliknij przycisk Dalej . 

6.jpg.8eadc8a5f0f09b10ace0a97ee6fc383d.jpg\

7) W poniższym oknie wprowadź zdalny adres IP , nr portu źródłowego i port TCP , które zostały wcześniej skonfigurowane w Twojej sieci LANCOM. Na koniec kliknij Finish .


  • Informacja: 
    Tutaj zostanie wyjaśnione ustawienie serwera COM na routerze LANCOM Baza danych "Baza wiedzy SP", Widok '03. Edytuj dokumenty \ przez odpowiedzialne, status ", dokument" Obejście dotyczące konfigurowania serwera portu COM przy użyciu programu LCOS 7.70 ' 

7.jpg.51572bb9dcb46bf7af960e7485df267b.jpg

 

8) Ekran główny VSPE dodatkowo wyświetla skonfigurowany klient TCP i Status . 

8.jpg.e29e3fcedf18df0628d757c51450ec77.jpg

 

 

 

Synta 12",  ES-y 30; 14, 8.8, 4.7;  filtry Lumicon 2"  OIII, UHC, H-Beta, H-Alfa
DSC  Lornetka 25X100, noktowizory

avatar3.png.b609b6d8baad58eb4a731d0d85b910e6.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...

Witam. Czy ten moduł wifi można podłączyć bezpośrednio do głowicy virtuoso bez pilota syn scan i sterować z Androida montażem?

Meade LB 12"
Lornetka DO 10x50+ statyw foto made in germany,,
Scopos 30mm ,Meade SWA S5000 16mm,  ES 8.8mm , Ortho 10mm, Bino TS
Antares ALP 1,25" Bader SC 1,25" 
 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak. Moduł TrekFi działa bezpośrednio z głowicy i bez pilota.

Wymaga aplikacji Virtuoso App.

Działa to dobrze.

Sprawdziłem w miniony weekend ze swoim montażem HEQ5.

SkySafari Plus działa z tym bez problemu.

Będę robił opis w poradniku.

Columbus 13", TSAPO906, BM152s, PST, HEQ5mod, SAM, 533MCP, 290MC, 6D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super. A czy jest możliwość sterowania po bt. Np takim urządzeniem.  

 

https://www.olx.pl/oferta/kabel-eqdirect-modul-bluetooth-do-montazu-skywatcher-heq5-az-eq6-CID767-IDmdx92.html

 

Połowa ceny a i tak się nie ruszam dalej niż zasięg od telefonu bo mam słuchawki bt. Virtuoso na tym też da radę?

Meade LB 12"
Lornetka DO 10x50+ statyw foto made in germany,,
Scopos 30mm ,Meade SWA S5000 16mm,  ES 8.8mm , Ortho 10mm, Bino TS
Antares ALP 1,25" Bader SC 1,25" 
 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 13.06.2017 o 08:25, g.b. napisał:

Super. A czy jest możliwość sterowania po bt. Np takim urządzeniem.  

 

https://www.olx.pl/oferta/kabel-eqdirect-modul-bluetooth-do-montazu-skywatcher-heq5-az-eq6-CID767-IDmdx92.html

 

Połowa ceny a i tak się nie ruszam dalej niż zasięg od telefonu bo mam słuchawki bt. Virtuoso na tym też da radę?

Z tego co widzę jest to moduł PluszMisia, i bez problemu można za jego pomocą sterować przez smartphone, musisz mieć tylko zainstalowane dwie aplikacje Virtuoso i jakąś apkę typu planetarium , ja mam Sky Safari i według mnie jest najlepsze, najpierw łączysz się z montażem przez Virtuoso, potem uruchamiasz Sky Safari, w ustawieniach przepisujesz kilka danych z Virtuoso typu maska sieci ( czy jak to się tam zwie ) i śmiga jak ta lala .

Moje fotki https://photos.google.com/album/AF1QipMNqiXQ-13VWmtjIGgVMkKsTASYHTqiCdVyy-vx

TS APO 102/520 f5. 1, EQ6R, QHY294M Pro, ZWO ASI224 MC, Canon EOS 550D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tu jest film jak podłączyć moduł do laptopa

 

 

 

Do montaży azymutalnych AZ SkyWatcher, ORION (np.: Virtuoso) ?jest  TrekFiAZ  

 

classifieds-265169-0-55150900-1491569198

 

Sterowanie przez WiFi - o czym nie wspomnieli koledzy, ma ogromną przewagą nad BT:

- brak latencji

- teleskop reaguje w czasie rzeczywistym

- brak opóźnień

- bardzo duży komfort w użytkowaniu

 

TUTAJ zrobiłem grupowanie tych modułów

Jak pisałem wcześniej te same moduły są też w wersji na BT.

Cena niestety sporo wyższa niż te za 100 zł z OLX.

 

Jest jeszcze osobny moduł do sterowania montażami iOptron - nazywa się TonFi

classifieds-265169-0-79103800-1493985430

Synta 12",  ES-y 30; 14, 8.8, 4.7;  filtry Lumicon 2"  OIII, UHC, H-Beta, H-Alfa
DSC  Lornetka 25X100, noktowizory

avatar3.png.b609b6d8baad58eb4a731d0d85b910e6.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)