Skocz do zawartości

Sterowanie teleskopem przez Smart Phone (Sky WiFi)


midimariusz

Rekomendowane odpowiedzi

  • 10 miesięcy później...
W dniu 24.03.2017 o 18:56, midimariusz napisał:

       Wiele osób zastanawia się zapewne czy da się sterować teleskop za pomocą swojego telefonu/tabletu i jak to zrobić? Otóż pokażę Wam tutaj jak dojść do tego celu. Taka bezprzewodowa obsługa teleskopu ma? gigantyczne zalety ? łatwość połączenia, zero kabli, totalnie prosta Alignacja, gigantyczna baza danych obiektów. I to wszystko dostępne przez naciśnięcie palcem ekranu niewielkiego telefonu i wybranie obiektu z widocznej mapy nieba, a nie wyszukiwanie w mało eleganckiej bazie danych pilota od teleskopu. Naprawdę frajda i zabawa jest niesamowita! A zatem do dzieła!

 

zdj3.png.59d0b7af5c50b7c2cb7f83bcaf542b5e.png

 

Nasz system będzie opierał się na zastosowaniu modułu Sky WiFi (koszt około? 200 zł). Do tego jest potrzebny w miarę sprawny Smart Phone oraz zalecany program SkySafari 5 Plus lub 5 Pro (zmienny koszt około 36-220 zł w zależności od wersji i promocji). I to wszystko!

Poda?m przykład na montażu HEQ 6 Pro (Sky Wather). Podobnie dział?a na montażach firm Celestron, Orion, Meade.

1. Przed podłączeniem zasilania do teleskop?u najpierw podłączamy moduł ScanFi do pilota. Od tej pory oryginalny pilot jest nam niepotrzebn?y i możemy go teraz gdzieś spok?ojnie umieścić, żeby nam nie przeszkadzał.

zdj1.png.c600d3861aea5c1ccd231dd5a6bbb414.png

Z tyłu modułu mamy zapisany adres IP i numer portu, które potem wpisujemy do telefonu.

zdj2.png.cdc0312680d978fe94e16c808ec997e9.png\

2. W drugim kroku m?usimy podłączyć się Smart Phonem do modułu ScanFi.
Załączymy w komórce sieć WiFi. Wchodzimy w Ustawienia, wyszukujemy dostępne punkty Wi-Fi i wybieramy punkt ScanFi. Wybieramy połącz (nie ma hasła) i mamy połączenie z modułem teleskopu.

zdj4.png.32cca50de5d151f9528f78678c73b34e.png


3. Teraz przyszedł czas na program SkySafari. Po uruchomieniu programu wchodzimy na dolne w Settings, wyszukujemy grupę Telescope i wybieramy Setup.
Trzeba tutaj odpowiednio skonfigurować ustawienia.

zdj6.png.08125759a13c485d35e93f36bee292b5.png

 

Pierwszy przycisk o góry (Scope Type) służy do wybierania montażu. Tutaj akurat będzie SkyWatcher SynScan. Jednak dostępna jest cała lista r?óżnych typów w tym enkodery do teleskopu (DSC).

zdj7.png.5ce86ab696af2f59219d8ad37c44244b.png

Drugi przycisk MontType ? wybieramy tutaj typ montażu. Będzie to montaż paralaktyczny -niemiecki GoTo (Equatioral Go To Germany).

Program obsługuje bardzo wiele popularnych montaży. Oto fragment listy:

zdj8.png.ad7837d7c4b6c54b219dbb07c10ced44.png

 

 

W komunikacji wybieramy port Wi-Fi "Connect via WiFi" i wpisujemy w IP adress numery zgodne z modułem, a więc:

IP Address 192.168.2.9
Port Number 1234

Na koniec wychodzimy strzałką, a nie krzyżykiem u góry!

 

4. No i najprzyjemniejsza część ? obsługa przez komórkę!
a) Połączenie
Na dole wybieramy Scope i Connect. Powinno połączyć się bez problemu inaczej musimy sprawdzić jeszcze raz poprawność adresu IP lub połączenie z siecią Wi-Fi.

zdj9.png.2536e9c3c6d428b8755316fae1924d66.png


b) Alignacja
Za pierwszym razem trzeba zrobić Alignację. Po obu stronach naszego urządzenia z SkySafari mamy strzałki, którymi możemy sterować teleskopem tak, jak za pomocą pilota.

ZDJ10.png.d789c50a4d9017754a42990d0b766aaf.png


Ustawiamy teleskop na jakiś obiekt i wyszukujemy taki sam na mapie nieba, po czym naciskamy przycisk Align. Jak wszystko jest dobrze ?wypoziomowane i ustawione na gwiazdę polarną to wystarczy jedna gwiazda. Można też oczywiści podczas obserwacji alignować na innych gwiazdach. Nie robimy tego jakoś specjalnie, tylko przy okazji. Wystarczy nacisnąć po prostu przycisk Align.

ZDJ11.png.b0163bb3b98e0290aef37cf299534d47.png

 

c) Wyszukiwanie.
Aby wycelować teleskop w jakiś obiekt, szukamy go na mapie nieba i naciskamy przycisk GoTo. Po kilku sekundach teleskop sam ustawi się na wybranym celu.

 

Baza danych.?
Muszę powiedzieć, że dysponując programem SkySafari 5 Plus lub Pro mamy dostęp do gigantycznej bazy danych, o wiele większej niż posiada firmowy pilot. W wersji 5 Pro są gwiazdy i DS-y do 18 mag. Około 10 000 asteroid, bardzo dużo satelitów wszystkie NGC i mnóstwo innych ekstremalnych katalogów. Dodatkowo jest aktualizacja bazy komet i dużo innych ciekawych rzeczy. Więcej o programie TUTAJ.?

 

Montaże innych firm.

Przedstawiłem tutaj sterowanie dla pilota SynScan, ale także dla innych firm jest to możliwe. Trzeba mieć tutaj odpowiedni moduł dostosowany dla odpowiedniego montażu.

ScanFi dla SynScan

StarFi dla Celestrona

AutoFi dla Meade?

scanfi.jpg.a199098fb0645592aa228fbad040c6c7.jpg

Auto Fi LX200 dla Meade LX200

sycscan2.png.5c1a1284e4aadb48ab2348c229f2c14b.png

Trek Fi dla Sky Watcher i Oriona , jest to moduł bez pilota montażu.

Jeszcze dodam, ż?e dla Celestrona i Meade krótki kabelek modułu podłączamy do pilota, a długi do wyjścia AUX1 w montażu.

CIMG8608.thumb.JPG.efa713951e71d2d1f733568277eff6c3.JPG

 

A więc czy warto?
Wydanie około 200 zł na moduł Wi-Fi to bardzo niewielka cena w porównaniu z możliwościami, jakie daje nam sterowanie przez specjalistyczny program. To całkiem inne podejście do wyszukiwania obiektów. Dużo sprawniej i szybciej to wszystko chodzi. Możemy przy okazji robić cyfrowe zapiski z obserwacji, aktualizować zaobserwowane obiekty w katalogach, korzystać z innych katalogów obiektów. Możliwości są przeogromne. Nie ma irytującej alignacji, jaka jest proponowana przez producentów teleskopów GoTo, a która to pochłania mnóstwo czasu! Tutaj tego nie ma. Jest prostota i wszystko jest widoczne na dłoni.? Więc korzyści są wręcz ogromne. Mnie ten system sprawia mnóstwo frajdy i nie wyobrażam sobie teraz cofać się do starych rozwiązań.

 

W razie pytań służę swoją pomocą
midimariusz8(małpa)gmail.com
Jak ktoś będzie miał problemy z podłączeniem nagrałem krótki FILM.

Życzę wszystkim pogodnych nocy i przyjemności z korzystania teleskopu! 

 ??

Super opis. dzięki. Też się przymierzam do upgradu, ale mam pytanie przed zakupem:

Mam Celestron NexStar 8SE. Jak mogę poznać, który kontroler będzie kompatybilny z moim teleskopem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Używam SkyFi do głowicy Virtuoso z pilotem SynScan. Pod SkySafari 5 Pro działa wyśmienicie. ?

 Ritchey-Chrétien TS 150 mm/ 1370 + Reduktor TS 0,67 x , TS ED 80/560 + Flattener x0,8 ; ASI 533 MC Pro, Guider ArteSky 60/240 mm+ ASI 178 MM  iOptron iEQ30 Pro, AsiAir Plus

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...

Jestem nowym użytkownikiem SkyFi3. Użyłem modułu WiFi do połączenia z teleskopem Celestron Nexstar SE przez Program Sky Safari. Połączenie działa bez problemu. Mam jednak kilka pytań.

Problem stanowi wyrównanie (ALIGN) teleskopu. Czy należy zrobić to ręcznie za pomocą pilota teleskopu przed użyciem SkyFi? Czy można wyrównywać teleskop TYLKO za pomocą bezprzewodowego SkyFi? Czy SkyFi przekazuje automatycznie dane o czasie i położeniu do teleskopu czy należy je wpisać ręcznie przez pilota teleskopu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Witajcie,

 

Mam Syntę 8 cali dobsona z go-to (Synscan). Zainstalowałem tez Sky Safari 6 Plus i chciałbym zapytać, który moduł podłączenia Androida do teleskopu polecilibyście w 2019 roku - ciągle pojawia się coś nowego na rynku.

Co myślicie o tym? : https://www.ebay.com/itm/ScanBt-SynScan-wireless-bluetooth-adapter-for-SkyWatcher-ORION-telescopes-/112735332728 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)