Skocz do zawartości

Puszczańskie obserwacje w Obornikach


ignisdei

Rekomendowane odpowiedzi

Nasz region nie należy do najszczęśliwszych miejsc obserwacyjnych..nie mamy bieszczadzkiego nieba mamy za to dużo wilgoci. Poza tym Poznań to wielka, świecąca bania która nie ułatwia sprawy  :-P

Gdzie się zatem udać???

Trzeba się przede wszystkim wydostać poza obręb Poznania - promień realnych obserwacji to  ok 30km od granic stolicy Wielkopolski. Można wtedy załapać 6+ magnitudo..

Jest takie miejsce -coś w rodzaju oczka w lesie na obrzeżach Puszczy Noteckiej, ok 40km od Poznania. Miejsce to jest uczęszczane od dawna przez astro-miłośników, dzięki swoim niewątpliwym walorom. My przejęliśmy spuściznę po nim i reaktywowaliśmy astro-kult tego leśnego sanktuarium.

Są to Wypalanki k/ Kiszewa. Jadąc z Obornik do Obrzycka w Miejscowości Kiszewo odbijamy w prawo kierując się na miejscowość Podlesie. Mijając serpentynę zakrętów, jeszcze przed wsią Podlesie skręcamy w prawo na duża polanę na której  rośnie młody las. Rozstawiamy się na małym trawiastym placyku -czymś w rodzaju zatoczki.

Jak dojechać..

GPS

52,718307 16,679478 w stopniach i ułamkach stopni

52 43,098 16 40,769 w stopniach, minutach i ułamkach minut

52 43 05,9 16 40 46,1 w stopniach, minutach, sekundach i ułamkach sekund

Tu jest mapa:

Obrazek

Teraz ranking:

Zasięg Bywało i 6 magnitudo..w zenicie skakał nawet wyżej,

LPSamo miejsce całkowicie ciemne,  brak większych źródeł świateł w pobliżu - najbliżej (ok 14km) miasto Oborniki  (ok 20 tyś mieszkańców) daje łunę na północnym wschodzie (do zaakceptowania)

Wilgotność/temperatura To największa zmora tego miejsca -nasze wilgotne lasy, często tuby stawały się mokre już po 2-3 godzinach obserwacji. Bywało jednak, że rosa nie zachodziła. Decydując się na Wypalanki zaopatrz się w dobry odrośnik na tubę i szukacz. pamiętajcie, że to puszcza. Tu bywa naprawdę zimno - czyli zaopatrz się lepiej w ciepłe buty.

Environment: 

-Horyzont niestety, nie odsłania się nam całkowicie. Stoimy przy ścianie małego lasku na zachodzie mamy do dyspozycji tylko wyższe partie zachodniego nieba., cały wchód mamy odsłonięty (rośnie tam mały zagajnik) który niestety wyłączy to miejsce za ok.10 lat i trzeba będzie szukać innego.

- północ -las w oddali

Południe.. pojedyncze , wysokie drzewa -droga do osady leśnej Wypalanki. Nad horyzontem łuna od Obornik.

- Ruch, znikomy.. raz na kilka spotkań przejedzie samochód osobowy trzeba wtedy zrobić mu miejsce -gdy stoimy na drodze.

- Tubylcy .. czasem wpadają - przyjaźnie nastawieni zwykle chcę popatrzeć. 

Największym atutem otocznia jest fauna i flora...odgłosy zwierząt, pohukiwanie sów, niedaleko jest też rykowisko jeleni..b. dobrze je słychać. Czyste powietrze i zapach lasu. Idealnie by odpocząć od dusznego Poznania. 

Tu link do tematu spotkań na Astromaniaku.

http://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?f=3&t=3782&st=0&sk=t&sd=a

ZAPRASZAMY

Fotki z różnych spotkań:

post-2-137699793604_thumb.jpg

post-2-13769979361_thumb.jpg

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 137
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najczęściej odpowiadający w tym temacie

Najczęściej odpowiadający w tym temacie

Dodane obrazy

Puszcza ma ten minus ..że jest tam dużo wilgocie. Wiec jeśli się tam wybierzesz.. porządny odrośnik i ewentualnie grzałka mile widziane!

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie kiedy się spotkamy? Pozdrawiam

Wiehu ma jakiś namiar na Park Narodowy niedaleko Piły.. mówił że jest tam cholernie ciemno i tanie noclegi.  Może warto ten temat poruszyć?? :o

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mówił o tym Parku Narodowym

http://www.dpn.pl/

Twoja w tym głowa Grzegorz by namówić Wiecha na zlot..

Ideałem było by zrobić to  kwietniu.. w maju jest zlot rodzinny ACD na którą mam już wpłaconą kasiorę.

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...

Wczoraj mieliśmy super pogodę obserwacyjną. Zresztą dziś niebo kipi błękitem. Udało m i się namówić na wyskok w puszczę Sławka i Gregohra. Miałem wreszcie możliwość sprawdzenia Messiera N 203 na HEQ5 . Noc była powalająca...zasięg skoczył do ok 6mag.. nie było też wilgoci tak "popularnej" na tej miejscówce. Grzegorz miał swojego maczka 127mm a Sławek LB 10".

Największa niespodziankę sprawił mi jednak Messier obrazy były przepiękne. mam skalę porównawczą z sytną 8" dobs..odczuwalnie jaśniejszy Newton. Poszalałem trochę po Pannie, Berenice  i po Lwie... przyhaczyłem  też sąsiadki M101, trochę standardów - na końcu nawet  M57. Chmury wulkanicznej nie dostrzegłem, choć chłopaki skarżyli się na "mętny księżyc" spowodowany tą przypadłością.

Znów świetne doznania estetyczne co do 8 elementowych okularów SWA 13 i 17mm oraz SWANA 25mm 

Pomysł  z szukaczem 90x12,50 spalił na panewce  :-X Refrakt+Newton na Heq5 zbyt ciężkie i niepraktyczne

Dziś szykuje się fajna nocka.. już się cieszę, spędzę ją pod domem  ;D

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie chłopaki, tylko Sławko,który ma jakieś problemy z lustrami.

Nocka była naprawdę piękna, niestety- jeszcze bardzo zimna.

10x50, 20x70, SW200/1200DobsGoTo

...take a look, to the sky, just before You die- it's the last time he will...

...zmazując barwy lasom i polom, mknie balon nocy -z knajpy- gondolą...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam wszystkich

mam na imię Patryk mam 21 lat i  już od jakiegoś czasu się interesuję astronomią, jak na razie potrafię znaleźć tylko planety.

Bardzo chętnie bym się wybrał z Wami na jakieś obserwacje w okolicach Poznania lub Śmigla ( niedaleko Leszna)

pozdrawiam

Patryk Kaczmarek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Poznaniu mieszkam od pon-pt i a na weekend zjeżdżam do Śmigla :)

Jeśli jesteś zmotoryzowany zapraszam do Obornik...na puszczańskie obserwy.  Jeśli nie nawiąż kontakt z Gregohrem (na tym forum) on ma samochód i jeździ z Poznania w Puszczę. Będę wrzucać tu anonsy przed każdą wyprawą. Czasem jeździmy też (alternatywnie) za Kórnik  do Jezior.

Zwykle nasze wyprawy  to piątek lub sobota wieczór w okolicach nowiu , kiedy nie daje Łysy.

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...

Weekend zapowiada się pięknie.. to ostatnie dni kiedy niebo pozostaje jeszcze ciemne (wczoraj sprawdziłem), proponuję zatem wypad w puszczę. Zbiórka na rynku w Obornikach dziś lub jutro o 22.00-22.30 wieczór. Co Poznaniacy na to?

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W związku z długo-weekendową absencją Oborniczan imprezę przenosimy na Jeziory Wielkie - jutro wieczorem jeśli pogoda się utrzyma.. piszcie na PW.. jak co  :D

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj w Jeziorach frekwencja nie zawitała...na miejsce stawił się Polaris i ja. Mieliśmy na pokładzie SCT 11" i  synte 8" (nową).

Od 11.30 do 2.00 nie mieliśmy wiele czasu ale parę obiektów złapaliśmy.  Emki w Strzelcu.. najpiękniejsze, Strzelcowe i Tarczowe  obiekty: Lagunę, Orła,Omegę, Kaczkę, M22. Ale były też małe perełki np.  Wieloryb 4631 wraz z Kijem Hokejowym NGC4656 -(było widać zakrzywianie...)

Ponadto było widać w  SCT galaktykę NGC4627 12,30  magnitudo! muszę to kiedyś naszkicować..

Złapaliśmy też nieopodal leżącą parę 5033 i 5005.. było też bardzo wiele standardów Messiera .. Szkoda ze wzeszedł Księżyc - noce są teraz takie krótkie.

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...

Witajcie

W związku z zapowiadającą się pogodną i gorącą sobotą 10.07.2010 (wierząc pogodynce  :wink: ).mimo białych nocy, chciałbym zaprosić Was na lookanko....Newsa wrzucam z dużym wyprzedzeniem...byście mieli czas na poukładanie własnych spraw lub fizycznie byście mieli możliwość zauważenia tego anonsu  :wink: . Jak zwykle proponuję naszą puszczę..lub czekam na inne opcje od Was!

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj w Jeziorach frekwencja nie zawitała...na miejsce stawił się Polaris i ja. Mieliśmy na pokładzie SCT 11" i  synte 8" (nową).

Od 11.30 do 2.00 nie mieliśmy wiele czasu ale parę obiektów złapaliśmy.  Emki w Strzelcu.. najpiękniejsze, Strzelcowe i Tarczowe  obiekty: Lagunę, Orła,Omegę, Kaczkę, M22. Ale były też małe perełki np.  Wieloryb 4631 wraz z Kijem Hokejowym NGC4656 -(było widać zakrzywianie...)

Ponadto było widać w  SCT galaktykę NGC4627 12,30  magnitudo! muszę to kiedyś naszkicować..

Złapaliśmy też nieopodal leżącą parę 5033 i 5005.. było też bardzo wiele standardów Messiera .. Szkoda ze wzeszedł Księżyc - noce są teraz takie krótkie.

docelowo przeżuć Robert moje pytanie do nowego tematu ale jak ci wypadło porównanie SCT 11" z syncią 8" na SeDesach

Dysortografik

meade quartz 8'' lx drive

i Karliczek 20"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowanie lepszy zasięg - apertura -czytaj galaktyki, gromady mniejsze kątowo mgławice z detalem. Niestety zbyt długa ogniskowa stawia problematycznym obserwacje szerokich mgławic cirrsuowych...można kombinować z reduktorem ale to tylko namiastka.  Dlatego moim kolejnym zakupem będzie - pl 56mm 58 stopni...

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak się może wcisnąć na podglądanie nieba ktoś bez sprzętu to jak będzie sens (czyt. będzie ktoś ze sprzętem) to chętnie się stawię [przydało by się też wiedzieć gdzie.].

Cześć

Zraszamy...sprawa rozbija się  w tej chwili  tylko o wybór miejsca albo puszcza okolice Kiszewa k. Obornik albo Jeziory Wielkie  czyli okolice Kórnika !

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak.. właśnie rozmawiałem z Marcinem- Polarisem przez telefon (nieformalnym gospodarzem spotkań)  ..niestety nie będzie go w JW.  Nie stoi  nic jednak na przeszkodzie byśmy się w Jeziorach spotkali. Zatem przejmuję pałeczkę i zapraszam wszystkich na jutro na  23.00. Dojeżdżamy do centrum JW. przejeżdżamy przez bramę główną PGR (jest otwarta) i dojeżdżamy do obór. Tam będziemy.  Dla użytkowników Automapy po wybraniu Jezior Wielkich nawigacja podprowadza właśnie pod bramę PGR u...

 

ps. Mam awarię montażu.. nie działa mi silnik w osi RA  (w pon. zabiera go kurier DO) jednak w sobotę ze sprzętem będę..jakoś sobie poradzę.

Do zobaczenia!

Robert

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powitać. Miejsce miejscówki mi jest obojętne :). Tak czy inaczej stawie się. Pozdrawiam

Ja kocham puszczę..Jeziory są przez aklamację ..Ma być m.in kolega z bardzo południowej wielkopolski - zatem wskazane jest myśleć globalnie..  ;)

Musimy ruszyć z posad Wielkopolskę  :D

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)