Skocz do zawartości

Lidletka- czyli lornetka z Lidla :)


piotrkusiu

Rekomendowane odpowiedzi

Mimo moich pierwszych zachwytów nad Lidletką (i wyłapania nią większości M-ek) musiałem stwierdzić, że więcej widzę jednak przez szukacz synciany...  ::) Jesli jednak ktoś ma 100zł i nic ponadto to lepszej nie znajdzie  :)

And12, GSO 30mm, Hyperion 13mm, 8mm, Baader OIII 2", SW UHC 2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam i używam już trzecią lidletkę. Cały czas twierdzę, że to w tej cenie czysta okazja, dorównująca jakością kilkakrotnie droższym substytutom.

Dobrze że wraca do Lidla lornetka 10x, Bak4 -bo to da możliwość setkom astro-amatorów na nabycie fajnego narzędzia do przeglądu nieba!

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba ją kupię, jak nie zapomnę. Musi być lżejsza od mojej i moja nie jest dostosowana do okularów, a tu piszą, że ta jest. To znaczy jak to się odbywa z tymi okularami? Nie trzeba zdejmować?

Każdy ma prawo do własnego zdania, ale nie do własnych faktów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba ją kupię, jak nie zapomnę. Musi być lżejsza od mojej i moja nie jest dostosowana do okularów, a tu piszą, że ta jest. To znaczy jak to się odbywa z tymi okularami? Nie trzeba zdejmować?

Jak zdejmiesz muszle oczne to nie.

www.astronoce.pl

Nieco na skróty: sites.google.com/view/astropolaris/

DO/GSO 8" Dob | Vanguard Endeavor 8x42 EDII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość wanderer

Radzę sprawdzić przed zakupem kolimacje lidlety, ostatni egzemplarz jaki miałem robił mi lekko podwójne gwiazdki, pogoniłem za bezcen na maniaku jak jeszcze bana nie miałem  8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

lidletkę b.łatwo się kolimuje...

Dziecinnie łatwo...śrubokręt zegarmistrzowski, trochę kleju do przylepienia gumy i lakier do paznokci by unieruchomić śrubkę :)

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie... jestem zupełnie zielony jeśli chodzi o sprzęt do obserwacji. Kiedyś chciałem kupić jakiś prosty teleskop ale odradzono mi zabawki za 200-300PLN, nie jestem pasjonatem astronomii więc więcej przy mojej sytuacji finansowej nie chcę wydawać więcej. Polecono mi kupno lornetki. No i właśnie widzę tę lidlową. Mam ich taką małą przez, którą z dziećmi obserwujemy czasem księżyc, ale ta może dawać jeszcze lepsze możliwości a czytam tutaj, że za tę cenę jest to dobry zakup.

Powiedzcie proszę o co chodzi z tą kolimacją? Co i jak mam sprawdzić w warunkach sklepowych? Z góry dzięki za porady dla laika :)

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem, ale jak wspomniałem jestem laikiem więc się nie wypowiem fachowo :) Kolimację sprawdzałem według instrukcji jakie znalazłem i wydaje mi się, że jest ok.

Mam lornetkę z lidla sprzed kilku lat taką za 50PLN 10x25 - powiększenie jak wiadomo takie samo, ale w tej 10x50 dużo lepiej i jaśniej widać - nie sprawdzałem jeszcze jak widać w nocy bo wczoraj miałem pochmurne niebo. Niestety okazało się, że do statywu fotograficznego muszę jeszcze dokupić jakiś adapter... Miałem tylko wczoraj wrażenie po kilku minutach obserwacji, że po odłożeniu lornetki lekko mi się kręciło w głowie... co to może być?

Czy w jakimś jednym miejscu znajdę informację co ciekawego i kiedy mogę obserwować taką zabawką?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byłem wczoraj w lidlu i oglądałem tą lornetkę - nie warta ceny 99zł...jeśli kosztowałaby 70pln to jeszcze... .

Jakość wykonania taka sobie, regulowane muszle oczne..plastiki jakby zaraz miały się rozpaść w ręku.

Z tego co wyczytałem z różnych źródeł, to lornetka ta nie trzyma kolimacji...nie wiem...to chyba nie jest słynny Bresser co kiedyś :)

A może ktoś inny się wypowie, ktoś kto również oglądał - w lidlu jeśli chodzi o ilość było całkiem sporo..wiadomo cena.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

noSound87- a tutaj piszą całkiem dobre opinie:

http://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?f=1&p=220884

a tu fragment z innego forum:

"Wykonanie jest bardzo dobre. Świetny patent z wykręcaniem muszli okularów. Za tą cenę naprawdę nic lepszego nie kupimy. "

oj widzę, że z "obserwatorami" to tak samo jak z fotografami... jeden powie, że taki a taki obiektyw się nadaje a inny, że zupełny szajs, i że jak  nie kupisz za kilka tysięcy to będziesz miał zdjęcia krzywe, rozmazane i do tego czarno-białe ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byłem wczoraj w lidlu i oglądałem tą lornetkę - nie warta ceny 99zł...jeśli kosztowałaby 70pln to jeszcze... .

Pokaż mi lepszą, załóżmy nawet do 150zł  8)

Ludzie po kilka lat mają te lornetki i jakoś z kolimacją nie ma problemów , nawet jak się rozkolimuje to żadną sztuką jest kolimacja w tym przypadku. To już 4 nazwa tej lornetki (z tych co pamiętam), miałem 3 i były bardzo zbliżone jakościowo. Ta też zbiera sporo pochlebnych opinii na forach. Wiadomo, że to nie Fujinon ani Svarovski, nawet nie Nikon, ale w swojej cenie konkurencji nie ma ;)

sygna.jpg.34b28ab2c3163f0993f91c21ee542ccd.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ni i co, kupił ktoś tego Auriola dzisiaj w Lidlu?  :)

Witam,

Kupiłem jedną sztukę po przejrzeniu bodajże 5 czy 6 i wybraniu najlepszej.

1) Mechanicznie wygląda dość solidnie (jak na tę półkę of course) - ma jednak jedną dużą wadę - obraz rozogniskowuje się przy nawet lekkim nacisku na okulary i było to obecne we wszystkich przeglądanych lornetkach. Wiedząc o tym i nie dociskając mocno do twarzy da się z tym żyć.

2) Kolimacja jest bardzo dobra - spośród oglądanych egzemplarzy , mniej więcej co drugi miał kiepską kolimację.

3) Jakość obrazu. Porównywałem dość długo "side by side" z posiadanym Celestronem SkyMasterem 15x70, niestety tylko w dzień - z powodu zachmurzenia ciał niebieskich nie uświadczyłem.

    -z moich obserwacji wynika, że lornetka wbrew testom na optyczne ma faktycznie parametry 10x50. Wnioskuje to z następujących przesłanek

        a) Powiększenie sky mastera jest na oko 1,5 razy większe (robiłem nawet takie cyrki że celowałem w jeden obiekt dwiema lornetkami na raz po jednym okularze do jednego oka i obiekt   

        widziany okiem "skymasterowym" był niemal dokładnie o połowę większy niż widziany lidletą.

        b) Żrenica wyjściowa jest ciuteńkę większa niż w skymasterze (który ma 4,66 mm) - czyli faktycznie lidletka ma około 5 mm.

        c) Dekielek wsuwany powoli przed obiektw zaczyna być widoczny na tle źrenicy wyjściowej już po wsunięciu go na 2-3 mm (to przy patrzeniu na wprost na źrenicę wyjściową - bo przy 

        patrzeniu  pod kątem widać dekielek od razu jak nasunie się na soczewkę (czyli przy nasunięciu mniejszym niż 1 mm). Świadczy to o tym że cała powierzchnia obiektywów jest czynna

        optycznie a nie tylko 40 mm z 50mm.

        d) Pole własne okularów w obu lornetkach jest praktycznie identyczne, czyli 60 parę stopni.

    - ostrość obrazu w środku pola jest podobna, no może ciut gorsza niż w sky masterze ale w mojej ocenie przyzwoita.

    - ostrość mocna spada przy oddalaniu się od centrum pola ( w połowie mamy już lekkie mydło) - sky master wypada tu lepiej choć sam nie jest mistrzem w tej dziedzinie

    - aberacja na podobnym poziomie co w SM

    - zniekształcenia poduszkowe nawet trochę mniejsze niż w SM

    - kolorystyka obrazu - podobna do tej w SM choć może trochę bardziej szaro bura

Podsumowując - lornetka średnia, w swojej cenie na pewno warta rozpatrzenia.

W porównaniu do bazarowo allegrowych wynalazków za 20-80 zł to kosmos.

W porównaniu do lornetek z przedziału 200-300 zł - najtańsze delty optical / nikony / celestrony jest pewnie ciut gorzej ale za połowę ceny.

Pozdrawiam

Tomek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Akurat porównywałem tą aurorę w sklepie razem oko w oko z nikonem 10x50.

Pierwsze co sie rzuca w oczy to to, że aurora dalej zwana lidletą ma bardzo złe odwzorowanie bieli. Dopóki się nie przyłoży jednej do drugiej to się nie skapniesz ale jak już porównasz to różnica jest KOLOSALNA. Biel w nikonie jest bielą a w lidlecie złamaną bielą. (szarobiel) . Aczkolwiek miałem następną obok i faktycznie 4 z rzędu z lidla miała to odwzorowanie lepsze ale wciąż daleko jej do nikona. Warto wyprobować kilka egzemplarzy w lidlu (ale to stara prawda)

Ostrość na brzegach  niewiele lepsza w nikonie. (ale to tak sprawdzane na "oko") .FOV lidla nie odbiega od nikona. Chromatyzm..wdł mnie..lidl..nie ustępuje tu nikonowi.

Jakość wykonania nikon vs lidl..wiadomo..wygrywa nikon.

Miałem także kiedyś dośc długo starą bresserowską lidletę i z tego co widzę aurora ma lepszy tzn ostrzejszy obraz jakby  z "buta" (lepsza kolimacja na starcie? )

Reasumując za 100zł na pewno warto to kawał całkiem niezłej lornety pod warunkiem że poprzebierasz trochę w towarze w lidlu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chromatyzm..wdł mnie..lidl..nie ustępuje tu nikonowi.

Lidletki zażółcają obraz. A lornetki z dominantą żółci mają tendencję do maskowania aberracji chromatycznej w zauważalnie większym stopniu niż lornetki dające obrazy o naturalnych barwach czy z niebieską dominantą w obrazie.

Dobrym testem na jakość obrazu - w tym i aberrację chromatyczną - zawsze były dla mnie obserwacje Słońca (przez folię ND5, oczywiście). Lornetki o słabszej jakości optyki i/lub większej aberracji chromatycznej dużo gorzej radziły sobie z pokazywaniem półcieni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...

Obmacałem dzisiaj 7 sztuk. Wszystkie fabrycznie zaklejone.  Ogólnie kaszana - wykonanie tandetne, resztki kleju, jakies otarcia. Jedna miała urwany obiektyw a pozostałe rysy na obiektywach i jakieś pozostałości z montażu. O dziwo wszystkie oprócz jednej sztuki były poprawnie skolimowane i dawały przyzwoite, jasne obrazy.

And12, GSO 30mm, Hyperion 13mm, 8mm, Baader OIII 2", SW UHC 2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 miesięcy później...

Obstawiam błąd, nie pierwszy zresztą chociaż w Lidlu to nic nie wiadomo ;)

Otrzymałem odpowiedź z Lidla.

"Szanowny Panie,

serdecznie dziękujemy za zgłoszenie oraz zainteresowanie naszym asortymentem. Informujemy, że opis jest zgodny z prawdą (szkło optyczne BK-7). Życzymy udanych zakupów sieci sklepów Lidl."

Dziwne. Lidl jeszcze chyba nie sprzedawał lornetek 10x50 z BK-7.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widocznie idą po kosztach i nie będzie już typowych lidletek o kontrastowym obrazie..ale mleczne i budżetowe  pryzmaty BK7. Mam nadzieję, że pracownicy marketingowi Lidla czytają fora astronomiczne, skoro (nasza że tak powiem)  nazwa "lidletka" nie jest im obca i wyciągną wnioski przy następnym rzucie!

Jeśli to rzeczywiście BK7, ta  lornetka nie jest warta funta kłaków!

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)