Skocz do zawartości

Lidletka- czyli lornetka z Lidla :)


piotrkusiu

Rekomendowane odpowiedzi

Powtórzę to co napisałem na maniaku:

Poprzedni AURIOL nie ma nigdzie napisane, że BAK4 - taka informację podał tylko Lidl na swojej stronie więc:

- Lidl nie wie co sprzedaje i poprzednie były też BAK7

- Lidl nie wie co sprzedaje i te są też BAK4

- Auriol zmienił BAK4 na BAK7 w produkcji

Kto dojdzie prawdy  :D

And12, GSO 30mm, Hyperion 13mm, 8mm, Baader OIII 2", SW UHC 2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myśle, że właśnie ze względu na tą, że tak powiem dowolność firma Meade-Bresser przestała firmować lornetki z Lidla swoim logiem. Lidl pewnie zakupił potem (węsząc dobry interes) indywidualnie od Chinoli sporą partię no-namów nie wiedząc lub niechcąc wiedzieć co kupuje. Próbkę takiej dowolności miałem kupując od Zwierza lornetkę na pierwszą rocznicę forum. Sprowadzili "próbkę" a opis można było sobie skonfiurować wg swego mniemania. Tak to działa :)

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Próbkę takiej dowolności miałem kupując od Zwierza lornetkę na pierwszą rocznicę forum.

Panie Robercie, pamięć coś zawodzi  :P Lornetka była dla 1000-go użytkownika forum, a sam przybytek miał już wtedy prawie 2,5 roku  8)

Co do samego lidlowego bino, to zerknąłem na ofertę z domeny co.uk i się okazuje, że tutejszy Lidl również ma w ofercie taki sprzęt, znów taniej niż w Polsce (w przeliczeniu niecałe 85zł) i twierdzi, że ze szkła BK-7 są wykonane...obiektywy  ;D  W polskiej wersji to zdanie podzielone jest na dwie części co może powodować różne interpretacje.

a2e620c276f2d.jpg

sygna.jpg.34b28ab2c3163f0993f91c21ee542ccd.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panie Robercie, pamięć coś zawodzi  :P Lornetka była dla 1000-go użytkownika forum, a sam przybytek miał już wtedy prawie 2,5 roku  8)

Nie!  Mówisz o innej lornetce! Tą ufundował Astropartner, a tamtą kupiłem za swoje w 2011 i ściągnął ją z Chin dla mnie Zwierz

http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?topic=723.0

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://www.lidl.pl/cps/rde/xchg/lidl_pl/hs.xsl/index_37685.htm

W lidlu znowu jest lidletka za 99zł od 2 kwietnia. Tylko nie wiem czemu piszą, że to bk7.

No i dobrze, że już wczoraj lornetek w moim Lidlu nie było. Kto wie co bym wtedy prawdopodobnie kupił...  :P

m.m.

PS: Ahhh - od 2 kwietnia, to jeszcze czas. Pójść i zobaczyć jednak...?  ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś na wycieczce szkolnej posypaliśmy koledze mąki, twierdząc że to kokaina. Był naprawdę na niezłym haju. Wyobraźnia to potęga - wystarczy odpowiedni napis na opakowce, a i obraz w lornetce będzie elegancki  8)

Celestron SkyMaster 15x70 + żuraw; dzida laserowa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obraz z pryzmatów bk-7 jest raczej mleczny i mało kontrastowy, wszelkie starsze, pochodzące z Niemiec (lata 80-i 90te)  lornetki z Allegro, posiadające klasyczny wygląd  o egzotycznych nazwach miały  BK7. Cięzko było uzyskac kontrastowy brzeg przedmiotu -nigdy tak naprawde nie osignąlem na takiej lornecie idelanej ostrosci.  Nawet najbardziej budżetowy  bak4 charakteryzuje się sporym kontrastem i eleganckim odwzorowaniem bieli, stąd np.  lidlety Meade -Bressera , Nikony Actiony, oraz Celestrony Skaymastery lub nawet przyżółcone BPC od razu pokazywały nam miły dla oka i wyrazisty styk kolorów na kontrastujących się powierzchniach np. niebo i zieleń liści.. 8)

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 kwietnia wybiore sie do Lidla i sprawdze. moze bym cos kupil dla brata/ on nie interesuje sie ogladaniem nieba/ ale jezeli lornetka bedzie dawala kiepski mleczny obraz to na pewno nie kupie. moja Auriol daje calkiem fajne obrazy astro a niektore widoki nieba pozostaja niezapomniane /pomimo nie dopracowania np. odbicia/ i tych widokow nie zastapil ani Newton 6'' ani maly Skylux. po prostu lornetki maja ''swoje'' niebo a teleskopy ''swoje''. pozdrawiam i Wesolych Swiat wszystkim milosnikom astronomii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I czy ktoś  oglądał te lornetkę z bak 7?  Są duże różnice czy może to jednak błąd w druku i czy poza informacja w gazetce jest info  w instrukcji czy gdzieś indziej jaki to jest rodzaj szkła bak 7 czy 4.

Nie BAk 7 tylko BK-7  ;)

1) Niski współczynnik załamania  światła w pryzmacie tnie  źrenicę wyjściową

-Szkło borokrzemianowe  (tzw.crown borokrzemianowy słabiej rozszczepia światło) niż  BAK4.

Poza tym BAK4  ma lepszy współczynnik załamania światła co powodują, że pryzmaty wykonane z BaK -4 łatwiej osiągną tzw. cakowite wewnętrzne odbicie i to dla całej wiązki. Te, że tak powiem upośledzenie pryzmatów BK7 objawia się pociemnieniem obrazu po brzegach pola widzenia...bo pryzmat wykonany z gorszego szkła Bk7 zgubi cześć światła.

2) Organoleptycznie również:

- Pryzmat wykonany z szkla BK7 da mleczny obraz

- Pryzmat wykonany z szkla BK7 da gorszy kontrast niż bak4

tak jak wyżej pisałem:

Wszelkie starsze, pochodzące z Niemiec (lata 80-i 90te)  lornetki z Allegro, posiadające klasyczny wygląd  o egzotycznych nazwach miały  BK7. Ciężko było uzyskać kontrastowy brzeg przedmiotu -nigdy tak naprawdę nie osiągnąłem na takiej lornecie idealnej ostrości. 

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie BAk 7 tylko BK-7  ;)

1) Niski współczynnik załamania  światła w pryzmacie tnie  źrenicę wyjściową

-Szkło borokrzemianowe  (tzw.crown borokrzemianowy słabiej rozszczepia światło) niż  BAK4.

Poza tym BAK4  ma lepszy współczynnik załamania światła co powodują, że pryzmaty wykonane z BaK -4 łatwiej osiągną tzw. cakowite wewnętrzne odbicie i to dla całej wiązki. Te, że tak powiem upośledzenie pryzmatów BK7 objawia się pociemnieniem obrazu po brzegach pola widzenia...bo pryzmat wykonany z gorszego szkła Bk7 zgubi cześć światła.

2) Organoleptycznie również:

- Pryzmat wykonany z szkla BK7 da mleczny obraz

- Pryzmat wykonany z szkla BK7 da gorszy kontrast niż bak4

tak jak wyżej pisałem:

Wszelkie starsze, pochodzące z Niemiec (lata 80-i 90te)  lornetki z Allegro, posiadające klasyczny wygląd  o egzotycznych nazwach miały  BK7. Ciężko było uzyskać kontrastowy brzeg przedmiotu -nigdy tak naprawdę nie osiągnąłem na takiej lornecie idealnej ostrości. 

Dzięki za odpowiedz/wyjaśnień i ale możesz jeszcze raz wyjaśnić o co chodzi z tym BaK, bak, BAK, BK, BK.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To na 99% pryzmaty, kto by podawał budulec szkła obiektywu, to raczej było by trochę śmieszne  ;) w przypadku lornetek. Wiem, że obiektywy achromatyczne  są robione z BK7.

Bresser np. jasno  określa ten parametr:

http://www.bresser.com/binoculars/bresserspezialbinoculars.html

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedz/wyjaśnień i ale możesz jeszcze raz wyjaśnić o co chodzi z tym BaK, bak, BAK, BK, BK.

Pryzmaty lornetek wykonuje się z następujących rodzajów  szkła

- BK-7 (borokrzemu)  czyli borek i krzemik

- BaK-4 (kronu barowego) czyli barek i kronek  ;D

Przystępniej i dziecinniej nie umiem wytłumaczyć...teraz mój 1,5 letni  syn by już nawet zajarzył  ;D

Pozdrawiam!

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To na 99% pryzmaty, kto by podawał budulec szkła obiektywu, to raczej było by trochę śmieszne  ;)

Jeśli się cofniesz do poprzedniej strony to tam wrzuciłem przykład dotyczący właśnie tej lornetki, gdzie w ofercie angielskiego Lidla mowa jest o obiektywach z BK7.

Marketingowo to strzał w kolano, ale to jest Lidl i przynajmniej dla mnie nie jest to specjalnie dziwne.

Wyobrażam sobie sytuację gdzie Lidl zamawia u producenta partię lornetek na poświąteczną promocję. Dostają towar wraz ze specyfikacją i z niej wybierają sobie tym razem informację o BK7 użytym w obiektywach.

Nie twierdzę, że tak jest, ale tekst:

Exceptional viewing quality with 50mm fully coated BK-7 lenses

nie pozwala mi stwierdzić jednoznacznie, że tu chodzi o pryzmaty.

sygna.jpg.34b28ab2c3163f0993f91c21ee542ccd.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stawiam na BK7. Zgodnie z prawem Murphy'ego - jak coś ma pójść nie tak, to na pewno tak pójdzie :) Jeśli do wszystkich jej słabych stron dojdzie BK7 to nie jest ona warta uwagi, a tym bardziej kasy.

www.astronoce.pl

Nieco na skróty: sites.google.com/view/astropolaris/

DO/GSO 8" Dob | Vanguard Endeavor 8x42 EDII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A dość tych ciuciubabek ....pomyślałem i wskoczyłem do wozu by zobaczyć "Aurelię"  ;D

Bez trudu odnalazłem miejsce gdzie leżały sobie ułożone na kupce w  towarzystwie czekających na wiosnę nietrafionych sandałów..było ich z 8szt tych Aurelek ;).

Aurelia5.jpg

Były szczelnie i dokładnie zapakowane, nie jak onegdaj porozwalane Bresserki...i chyba nikt nie kupił jeszcze żadnej z nich  :D

Po wstępnych oględzinach powłok stwierdziłem, że są szare a nie ciut zielonkawe jak w Bresserku.

aurelia%203.jpg

Nadruki na korpusie nie zawierały nazwy materiału

aurelia1.jpg

aurelia2.jpg

A tu moja Lidzia dla porównania

lidzia.jpg

Obraz zrobił na mnie spore wrażenie jak na BK7, ładny kontrast i pole choć odwzorowanie bieli trochę mlecznawe. Nie zauważyłem większego przyciemnienia skraju pola, na pewno nie więcej  niż w Bresserku nawet było ciut lepiej w Aurelce. Zdaje sobie sprawę, że to barwny i rozświetlony market...Ale  ogólnie  robi dobre wrażenie. Wszystko chodzi mechanicznie raczej dobrze, nic się nie kiwa, mostek sztywny.

Obraz obrzeża pola robiony Samsungiem Galaxy

Aurelia7.jpg

Specyfikacja techniczna ani słowem o obiektywach czy pryzmatach....tylko  ze materiał optyczny to Bk7 :o

Aurelia%204.jpg

Oraz to o czym pisał Pejczer...piszą wyłącznie o materiale.....soczewka jest wyżej w innej linii

Aurelia6.jpg

To tyle

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i o to mi chodziło żeby ktoś poszedł do sklepu i sprawdził jak to wszystko wygląda dzięki za podpowiedź jak możesz to jeszcze dopisz czy masz porównanie z poprzednim modelem bk 4, bo ja nie jestem w tajemniczy I nie mam takiego doświadczenia. I ostatnie pytanie dla tych co oglądali te lornetkę warto czy nie pomijając ten materiał 4/7.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem z czystej ciekawości i muszę przyznać, że obiekty na niebie wypadają słabo w porównaniu  do mojej pierwszej  lornetki. W ciągu dnia jest lepiej, ale i tak uważam,że słaba ostrość po brzegach pola. Nie wiem jaka była jakość poprzednich lidletek, ale opisywaliście, że można było porównać z lornetkami z wyższej półki. Moim zdaniem te 99 zł jest warta ale chyba nie postawił bym jej przy średniej klasy lornetce.

Delta Optical Titanium 10x56, Orion 8",Lidletka 10x50 BK-7 Auriol,Nikon D7100
/war-maz/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam troszkę poczytałem o Lidletce, bo cena w miare okey ale zastanawiam się czy nie warto dołożyć grosza i kupić coś takiego http://tablica.pl/oferta/wyprzedaz-prawdziwych-lornetek-radzieckich-i-rosyjskich-ID20uNL.html#07d6a866ba;r:15;s:21    proszę o opinię i radę na co warto wydać.                             

         

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)