Skocz do zawartości

Lidletka- czyli lornetka z Lidla :)


piotrkusiu

Rekomendowane odpowiedzi

Nie jestem ekspertem, ale wśród wielu z nich jest jedna - Tento 7x50 - mam taką i jeśli ma powłoki OK jest to bardzo dobra lornetka, daje jasny i kontrastowy obraz  8)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie kupuj starych (kilkudziesięcio letnich) lornetek z niepewnych źródeł (internetowe giełdy staroci np. ) ....fora internetowe+pewni userzy to jedyna gwarancja kupna dobrej używki!           

POZDRO 

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakby co to mam jedną wolną starą Lidletkę. Dość sponiewieraną, ale przyzwoicie skolimowaną i sprawną mechanicznie i optycznie. Mógłbym ją odstąpić za 50 PLN na eksperymenty. Jest to wersja z obrotowymi muszlami ocznymi.

www.astronoce.pl

Nieco na skróty: sites.google.com/view/astropolaris/

DO/GSO 8" Dob | Vanguard Endeavor 8x42 EDII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam troszkę poczytałem o Lidletce, bo cena w miare okey ale zastanawiam się czy nie warto dołożyć grosza i kupić coś takiego http://tablica.pl/oferta/wyprzedaz-prawdziwych-lornetek-radzieckich-i-rosyjskich-ID20uNL.html#07d6a866ba;r:15;s:21    proszę o opinię i radę na co warto wydać.                                     

To moze być rozwiązanie:

http://www.cyfrowe.pl/lornetki-lunety-teleskopy/praktica-falcon-7x50.html

Kiedyś oglądałem ją w sklepie i była to całkiem-całkiem lorrnetka  :)

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakby co to mam jedną wolną starą Lidletkę. Dość sponiewieraną, ale przyzwoicie skolimowaną i sprawną mechanicznie i optycznie. Mógłbym ją odstąpić za 50 PLN na eksperymenty. Jest to wersja z obrotowymi muszlami ocznymi.

Marcin mam pytanie czy obrazy w Twojej lidletce zżółkły? Bo moja 3 letnia  Bresserka daje odwzorowanie bieli  niczym 20 letnie tento  ;)

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie nie zauważyłem większego zażółcenia, ale nigdy specjalnie nie zwracałem na to uwagi. W ogóle spore zażółcenie Lidletki zauważyłem dopiero po bezpośrednim porównaniu z lornetką w wyższej półki o bardzo dobrym odwzorowaniu bieli.

Wczoraj oglądałem sobie w Lidletce wieczorną panoramę Poznania i muszę przyznać, że jak na swoją cenę to daje ona naprawdę niezłe obrazy. Po bazarówkach można mieć opad szczeny.

www.astronoce.pl

Nieco na skróty: sites.google.com/view/astropolaris/

DO/GSO 8" Dob | Vanguard Endeavor 8x42 EDII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marcin mam pytanie czy obrazy w Twojej lidletce zżółkły? Bo moja 3 letnia  Bresserka daje odwzorowanie bieli  niczym 20 letnie tento  ;)

Oto co następuje:

Lidletka daje obraz nieco ale zauważalnie bielszy niż Tento 10x50. Patrząc tylko przez te dwie lornetki obrazy są i tak znośne, szczególnie w Lidletce. Niestety, po spojrzeniu przez Nikona SE 12x50 zażółcenie i jasność Lidletki okazują się katastrofalne.

www.astronoce.pl

Nieco na skróty: sites.google.com/view/astropolaris/

DO/GSO 8" Dob | Vanguard Endeavor 8x42 EDII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzis bede w liddlu, w prawdzie mam jedną zenitowską 10x50 ale bylem pare dni temu i oglądałem tę Lidletkę ale nazywala sie Auriol. Jak wzialem do rąk to koszmarna jakość plastiko/gumek, mostek tragiczny - jak sie nacisnelo delikatni jeden okular to wszystko latało, ale....obraz trzeba przyznać NAPRAWDE niezły. Cena 99 zł...nie wiem czy brać to to bo moja 10x50 już leciwa i optycznie ledwo zipie... Za 149 jest celestron 10x50 wiec nie wiem czy warto te 99 na tą "Lidletę" marki Aurinol...

NEQ6 SynScan, 80ED black diamond, FF 0,85, EOS40D, szukaczoguider + QHY5 MONO

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym się nie decydował i wolałbym dołożyć te 50 zetów, a później się cieszyć z dobrej lornetki. Dzięki za tak dobry opis, że nie muszę już iść do Lidla i już sobie wyobraziłem jaką ma konstrukcję  :). Warto jednak trochę poczytać i można dokonać trafniejszej decyzji na zakup.

Celestron C8-NGT 200/1000, Sky-Watcher Pro-series MAK 150/1800, Uniwersał 90/900,
lornetka TPL 20x80 GIANT,  30x60,   canon EOS 60D, ALccd 5,  Baader UHC-S; Baader O III
PTMA Katowice

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące później...

Mam pytanie.

Kupiłem jakiś czas temu Lidletkę pod szyldem Auriol, popatrzyłem przez nią a po jakimś czasie się rozkolimowała.

Dziś po przeczytaniu paru artykułów, zabrałem się za jej kolimację.

Niestety nie mogę jej zakończyć bo gdy odkleiłem obydwie gumy osłaniające, to znalazłem pod nimi tylko po jednej śrubie na każdy pryzmat. Obydwie śruby regulują obraz w pionie, natomiast pozostaje mi jeszcze spory rozjazd w poziomie.

Czy ktoś z Was spotkał się z tym? Czy Wasze Lidletki też mają tylko po jednej śrubie kolimacyjnej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W moim Bresserku pryzmaty się pięknie zjeżdżają od kręcenia tymi dwoma śrubkami :) Spróbuj jeszcze raz:

Moja rada udzielona  kiedyś jednemu  koledze brzmiała następująco:

Odklej nieznacznie gumę na jednej z lornetek, połóż na sztywnym statywie, w zaznaczonych miejscach (czerwone strzałki) masz symetrycznie śrubki kolimacyjne. Wyceluj np. w Saturna kręć w lewo i prawo każdą ze śrubek aż obrazy się zjądą a Saturn będzie jednym jajem.

Te śrubki odpowiadają za ułożenie pryzmatów, to jedyny (najłatwiejszy) sposób poprawy zbieżności obydwu scopów. Uważaj na klej ..gumy trzymają prawie na powietrzu jak zbyt mocno odkleisz Twoja lidletka dostanie skrzydeł :)

post-2-137699922951_thumb.jpg

  • Like 1

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy później...

Witam właśnie dostałem przesyłkę z taką samą lornetką .

Tylko że ja zapłaciłem z opłatą za przesyłkę 36 euro.

W Polsce są o wiele tańsze.

W komplecie jest Torba ,pasek ,malutki statyw.

Ale do nauki nieba ,myślę że wystarczy....

Teleskop Sky-Watcher Synta R-90/900 EQ-2
Okular SkyWatcher UWA 16 mm 1,25'' 80°
Okular SWA-58-6WA Plossl 6mm Eyepiece
Okular 66 Ultra Wide 6mm Long Eye Relief Multi- Coated
Okulary Long Eye Relief Super 25 mm (pow. 36x, 72x z Barlowem 2x) i 10 mm (pow. 90x, 180x z Barlowem 2x) - w standardzie 1,25''
? Soczewka Barlowa 2x / 1,25"
? Nasadka kątowa lustrzana regulowana 45 - 90°
Lornetka Bresser 10x50
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro już temat odgrzany to ja jeszcze wtrącę swoje trzy grosze...

 

Też mam lidlete MADE 10x50 zakupioną w Niemieckim Lidlu ze 4 lata temu (też kosztowała około 40 EUR), miałem też w ręce Polski odpowiednik i powiem szczerze że bym się nie zamienił. Wiem że te sprzęty mają spory rozrzut jakości ... Niemniej jednak odniosłem wrażenie że te Niemiecka jest .... solidniejsza. Kolimacja trzyma od początku wzorcowo, odprysków wewnątrz czy skaz na szkłach nie ma żadnych, mostek chodzi płynnie (oczywiście naciśnięcie na jeden z okularów przekasza mostek bo nie jest on super sztywny), niemniej jednak po ustawieniu ostrości obraz jest bardzo dobry.

 

Co do wypowiedzi blucik83 że lepiej Dołożyć na Nikona ... Mam dostęp do 2 Nikonów (8x50 oraz 10-22x50) ... I co 8x50 jest troszeczkę jaśniejsza i na tym koniec, obraz bardziej mglisty mniej kontrastowy , pole  widzenia pozorne jest malutkie, wrażenie jak podglądanie przez dziurkę od klucza, mostek też się kiwa przy naciśnięciu na 1 okular. Nikon Zoom tu już lepiej .. ale nadal pole widzenia pozorne jest małe a dodatkowo przy zoomie 20 malutkie i bardzo ciemne, ponadto przy powiększeniu 20 z ręki już się nie daje obserwować no i waży na wyczucie z 0,5 kg więcej a to nie mało. A ceny za nikona to odpowiednio 400 i 700 zł. 

 

Podsumowując podzielam opinię, że Lidleta to mistrz świata w kategorii cena - jakość.

 

Raduś22: Do nauki nieba jest bardzo dobra i gwarantuję, że szybko jej nie sprzedasz bo to świetny uniwersalny sprzęcior na ptaki, na krajobrazy (szerokie pole widzenia), do orientacji w terenie (używałem jej wielokrotnie przy nawigowaniu jachtem), a pod ciemniejszym niebem pokaże sporo obiektów nie z tej ziemi :)

  • Like 1

Newton: Celstron Omni XLT 150 / 750

Montaż:  ATM Paralaktyczny
Lornety: Lidleta  :)
Okulary: SP 25mm, 10mm, 6.3mm, Barlow Astrola 2" .
Filtry: Moon 1,25''.

CCD: Canon 60D
Obiektywy: Zenitar-M 1,7/50, Jupiter-9 2/85, Jupiter-37A 3,5/135,Jupiter 21M 4/200, Tair -3S 4,5/300

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Posiadaczem Nikonów jest  mój ojciec ... A  więc nie będę pisał bzdur z pamięci....

 

Zbieram się na recenzję - porównanie już od dłuższego czasu ... Ale wydaje mi się że, dla naszej astronomicznej braci najlepszym testem będzie nocne niebo a nie anteny satelitarne czy inne kominy.... A jak już jest pogoda i mam czas, biorę lornetkę do ręki i urzeczony pięknem obrazów ... wyciągam Newtona :)

 

Niniejszym, w związku z zainteresowaniem obiecuję pożyczyć lornetki i zrobić jakieś sensowne porównanie z fotorelacją .... Ale przed weekendem raczej się nie uda.

Newton: Celstron Omni XLT 150 / 750

Montaż:  ATM Paralaktyczny
Lornety: Lidleta  :)
Okulary: SP 25mm, 10mm, 6.3mm, Barlow Astrola 2" .
Filtry: Moon 1,25''.

CCD: Canon 60D
Obiektywy: Zenitar-M 1,7/50, Jupiter-9 2/85, Jupiter-37A 3,5/135,Jupiter 21M 4/200, Tair -3S 4,5/300

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Nie warto (niestety) zakładać nowego tematu, więc będzie tutaj.

Coraz bliżej Święta więc w Lidlu zapewne pojawi się kolejny rzut lornetek 10x50. W polskiej ofercie jeszcze niczego takiego nie znalazłem ale angielska i niemiecka strona Lidla, prezentują już tradycyjną ofertę związaną z turystyką pieszą/treckingiem i takimi tam podobnymi, gdzie jak co roku znajduje się owa lornetka w różnych lepszych lub gorszych odsłonach.

Co w tym roku? Niestety nie wygląda to zbyt dobrze:

 

36949ceb90762805.jpg

 

14e6df17aac2e6db.jpg

  • Like 1

sygna.jpg.34b28ab2c3163f0993f91c21ee542ccd.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Bo w Polsce lornetka to już luksus- a za luksus trzeba płacić :D

  • Like 2

Refraktor SW ED 80/600 , montaż CG 4

Hyperion 8-24 mm zoom, Hyperion 24, 21, 17, 13, 10, 8, 5, 3.5 mm, Aspheric 31 mm, 36 mm, Hyperion zoom barlow 2,25x, ES dielectric 2"

Filtry Baader:  O III

Vortex Raptor 8,5x32

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opłaca sie ją kupować, czy hała totalna? :D

Czekałem, aż pojawią się w lidlu bo przydałaby mi się lornetka.

NIKON ACTION EX 10x50 CF

Canon 450D + Tamron 2.8/17-50 mm, Jupiter 37A 3.5/135, statyw Velbon DF60

Zapraszam na : http://starryshot.wordpress.com/ oraz https://www.facebook.com/StarryShot

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...

Dzień dobry,

mimo mocno średniego wieku :) jestem początkującym obserwatorem nieba. Pytanie moje dotyczy lornetek, które oglądałem w sklepie Militaria.

Chodzi np. o lornetkę Center Point Phase 2 10x50 (firma podobno z USA):

 

http://www.militaria.pl/center_point_optics/lornetka_center_point_phase_2_10x50_%2872901%29_p13827.xml

 

Ponadto w tymże sklepie są lornetki firmy Bushnell, np. taka:

http://www.militaria.pl/bushnell/lornetka_bushnell_falcon_10x50_%28133450%29_p621.xml

Obie sprawiają niezłe wrażenie (co prawda Bk7) no i cena przystępna.

Czy ktoś może te lornetki  ocenić?

Z góry dziękuję i pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi np. o lornetkę Center Point Phase 2 10x50 (firma podobno z USA):

Firma może z USA, ale lornetka wali na kilometr chińszczyzną ;)

 

Obie sprawiają niezłe wrażenie (co prawda Bk7) no i cena przystępna.

Linkowany Bushnell na Amazonie kosztuje ok 32$ czyli 100zł.

 

Najgorszy badziew to to pewnie nie jest, ale 250zł? W życiu!

sygna.jpg.34b28ab2c3163f0993f91c21ee542ccd.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)