Skocz do zawartości

Nikon WX - nowe dachówki z (bardzo) szerokim polem


Panasmaras

Rekomendowane odpowiedzi

Być może wkładam kij w mrowisko, ale... to recenzja czegoś, co kupi może kilka osób w Polsce, o ile w ogóle ktoś kupi... Taka trochę sztuka dla sztuki. Ludziska to przeczytają, westchną: ale zajebisty sprzęt, po czym zamówią Skymastera albo BA8 w najlepszym razie... to nie Reich ani Stany, niestety, siła nabywcza jest, jaka jest. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cena 40K dotyczy limitowanej serii stu sztuk. Normalna (choć raczej - mniej nienormalna) cena tej lornetki wynosi ok. 30K.
Owszem, trochę sztuka dla sztuki, ale też reklama "hej, możemy zrobić najbardziej bezkompromisowy sprzęt na rynku". To przyciąga uwagę i "robi markę".
Choć prawdę mówiąc, więcej by zdziałali, gdyby nagle zaczęła przyświecać im zasada "hej, zrobiliśmy najprzyjaźniejszy serwis i mamy najlepszą obsługę klienta" (szczególnie dotyczy Polski).

Tak czy siak, klienci się znajdą (nawet w Polsce). I kto wie, może kiedyś i mnie będzie na takie cacuszko stać.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37 minut temu, lukost napisał:

, to nie Reich ani Stany, niestety, siła nabywcza jest, jaka jest. 

Podejrzewam, że tam bardziej liczą pieniążki niż u nas... 
A co do tych nawet 30000, o których napisał Marek - No ludziska kochane, żeby nie wiem jakie obrazy dawała to nawet za połowę bym nie kupił 7x50, gdybym miał nawet wzrok sprzed 10 lat i trafił parę baniek w totolotka.
Moim skromnym zdaniem to jakaś paranoja i tyle :( na dodatek jej wielkość i waga....

  • Like 1

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

38 minut temu, robert_sz napisał:

To tylko Twoje zdanie, zapewniam Cię że znajdzie się niejeden chętny na Nikona WX.

Dokładnie - właśnie mnie Robercie zacytowałeś, to moje skromne zdanie :) A czy się chętny znajdzie? Być może i być może będzie z zakupu zadowolony.... A właściwie to będzie musiał - dachówka 7x50 za taką cenę musi bić wszystko na głowę ;) I niech mu/im dzielnie służy.

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, bartolini napisał:

No i tak sobie swojego EX przerobię :) A jak już całkiem oślepnę to za jedyne 14999 sprzedam :angel:

  • Like 2

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Swoją drogą, mam trochę wrażenie, że ten WX to nieco inna kategoria produktu.
Zwróćcie uwagę - na ile kupujemy w takich przypadkach użyteczny przedmiot (tu pomijam sprawę samej użyteczności hobby), a na ile kupujemy marzenie i kawał emocji.
Montaże ASA sprzedawane są w zawrotnych cenach, a jednak się sprzedają. Kamery również nie należą do kategorii taniego sprzętu, ale się sprzedają. To są rzeczy, które uruchamiają wyobraźnię kupującego, przybliżają go do marzeń. I to chyba jest ten produkt właściwy.

Przenosząc to na lornetki - ostatnio przy rozmowie na PW przypomniałem sobie sytuację ze Stężnicy: na jednym statywie wisi moja Tereska 22x85, a tuż obok - Nikon 18x70.
Pierwsza z lornet ma lepsze osiągi, jeśli chodzi o zasięg i możliwości obserwacyjne. Druga za to oferuje takie widoki, że powoduje przyspieszoną akcję serca. Przez 85-tkę zobaczę słabsze obiekty, ale to przy 70-tce mam łeb w Kosmosie.
I teraz wracamy do pytania - która lorneta jest bardziej użyteczna? Która przybliża do marzeń?

Oczywiście można mieć różne cele. Można mniej lub bardziej romantycznie badać Kosmos (zmienne, komety), można ścigać się z samym sobą i możliwościami sprzętu. Można też chcieć się rozpłynąć w obserwowanej przestrzeni. Trochę jak z geologiem w górach, ambitnym turystą nabijającym kilometry i punkty GOT i skrajnym romantykiem, który zatrzyma się na pierwszej polanie z widokiem i spędzi tam długie godziny. Nikon WX jest jak przypadek tej trzeciej postaci, romantyka, który wybrał się w Andy i ogląda je z dołu. Można popukać się w głowę - przecież w lesie też jest pięknie, a ile kasy w kieszeni zostaje. A jednak wierzę, że są osoby, które mogą zrozumieć chęć obejrzenia Andów zaledwie od ich podnóży.

Dlatego daleki jestem od patrzenia krzywo na osoby zainteresowane Nikonem WX. Cenowo wydaje się pełnym kuriozum, ale w praktyce - to jest sprzęt, który oferuje coś, za co być może warto zapłacić (przynajmniej jeśli ma się jakiekolwiek perspektywy na uzbieranie wymaganej kwoty).
Oczywiście zawsze są jakieś alternatywy, mniej kosztowne czy stosunkowo niewiele ustępujące jakością. Są tańsze wyprawy górskie, są tańsze montaże niż ASA, są tańsze i wciąż świetne lornetki. Ale dopóki coś wyróżnia Nikona WX, zawsze znajdą się na niego chętni.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 minut temu, Panasmaras napisał:

Dlatego daleki jestem od patrzenia krzywo na osoby zainteresowane Nikonem WX. Cenowo wydaje się pełnym kuriozum, ale w praktyce - to jest sprzęt, który oferuje coś, za co być może warto zapłacić (przynajmniej jeśli ma się jakiekolwiek perspektywy na uzbieranie wymaganej kwoty).

Oczywiście zawsze są jakieś alternatywy, mniej kosztowne czy stosunkowo niewiele ustępujące jakością. Są tańsze wyprawy górskie, są tańsze montaże niż ASA, są tańsze i wciąż świetne lornetki. Ale dopóki coś wyróżnia Nikona WX, zawsze znajdą się na niego chętni.

Marku - wytłumaczę się, bo chyba wychodzę na największego krytykanta tego ,,produktu stulecia"
Broń - jakikolwiek Boże abym krzywo patrzył na kogokolwiek kto kupił lub kupi to cacko.
Wyraziłem tylko swoją opinię, którą powtórzę, żeby ona była pozłacana 24 karatowym złotem, to jej cena do możliwości w porównaniu z innym sprzętem tego typu jest delikatnie pisząc po....na. Również wziąć pod uwagę trzeba to, że będzie wymagała bieszczadzkiego lub zatomskiego nieba.
Wiem, że masz stworzoną rękę do recenzji + Twój niespotykany zapał do niej i innych markowych dwururek spowoduje mnóstwo pochlebnych komentarzy po jej napisaniu, ale w duchu przyznasz mi chyba rację - nie taka powinna być cena za ten konkretny przedmiot...... Czy to wyróżniające cuś jest tego warte?

P.S. A np. montaż ASA o udźwigu 20kg w porównaniu z montażem SW jest wart swojej ceny i to bardzo proporcjonalnie. Pomijając możliwości współpracy w wieloma rodzajami teleskopów.

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, Jacek E. napisał:

to jej cena do możliwości w porównaniu z innym sprzętem tego typu jest (...)

Zależy, co rozumiesz przez możliwości. Jeśli zupełnie technicznie, to przebudżetowa DO StarLight 12x60 ma możliwości większe niż jakakolwiek 7x50.
Co do ceny za ten konkretny przedmiot - oczywiście, że chciałbym, żeby była inna. Nie wiem też, ile w cenie WX-a jest tego całego hype'u "lornetki stulecia", a na ile ta cena odzwierciedla faktycznie koszt produkcji i użytych materiałów plus badań, które doprowadziły do powstania tej konkretnej optyki. Oby w skład ceny w jak najmniejszym stopniu wchodziła pazerność producenta, choć w jakiejś części nie można tego wykluczyć. Z drugiej strony, mam piękny sen o tym, że ta technologia się upowszechni i trafi kiedyś do znacznie szerszego kręgu odbiorców i za 10 lat takie lornety będą znacznie łatwiej dostępne. Co prawda, patrząc na ceny Neglerów i Ethosów, nie należy się tego prędko spodziewać, ale kto wie? Może na rynku trafi się taki Explore Scientific? A może United Optics (producent serii BA8) skopiuje kiedyś niektóre rozwiązania lub wypracuje swoje - i sprzeda je taniej, ku uciesze większej ilości miłośników?

PS odnośnie PS - mimo wszystko mam podskórne wrażenie, że tutejsze pisanie, co jest warte jakiej ceny, cholernie mocno zależy od punktu siedzenia. Jeśli ktoś kocha robić zdjęcia, to montaż ASA jest wart swojej ceny. Z mojego punktu widzenia - absolutnie nie. To jest chora cena, koniec, kropka.
Za to z punktu widzenia kogoś, kto uwielbia małe powiększenia i przestrzeń wynikającą z dwuocznego spojrzenia w niebo - potencjalnie przełknie te masakryczne 30K za WX-a.

Rozumiem, Jacku, jak to widzisz, ale też nie oszukujmy się - gdyby ta lorneta kosztowała 6 tysięcy, wedle wszelkiego prawdopodobieństwa pomyślałbyś, że to wciąż chora cena. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, Panasmaras napisał:

Rozumiem, Jacku, jak to widzisz, ale też nie oszukujmy się - gdyby ta lorneta kosztowała 6 tysięcy, wedle wszelkiego prawdopodobieństwa pomyślałbyś, że to wciąż chora cena. 

Około 10, no może 15 lat temu na taki produkt napisał bym, jest droga - chora cena nie - mam na myśli swój wzrok. A nawet go pomijając też nie, nawet 10000 bym strawił :)
Będziesz ją miał w Zatomiu?

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedy i "w jakim trybie" będziesz ją oddawał?

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Panasmaras napisał:

 A i Zatom prawdopodobnie będę musiał tej jesieni odpuścić :( 

:(

3 minuty temu, Janko napisał:

Kiedy i "w jakim trybie" będziesz ją oddawał?

Też jestem zainteresowany - może Janku jakaś wspólna zasadzka/rozbój???????

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Jacek E. napisał:

:(

Też jestem zainteresowany - może Janku jakaś wspólna zasadzka/rozbój???????

Jesion i tak by nas dopadł:ar15firing:

  • Like 1

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Panasmaras napisał:

... przypomniałem sobie sytuację ze Stężnicy: na jednym statywie wisi moja Tereska 22x85, a tuż obok - Nikon 18x70.

Pierwsza z lornet ma lepsze osiągi, jeśli chodzi o zasięg i możliwości obserwacyjne. Druga za to oferuje takie widoki, że powoduje przyspieszoną akcję serca. Przez 85-tkę zobaczę słabsze obiekty, ale to przy 70-tce mam łeb w Kosmosie.
....

Odnośnie nikona 18x70 to prawda - też miałem okazję polookać w Stężnicy. Ten efekt (oprócz oczywiście świetnej jakości optyki) dają szerokokątne okulary w stosunkowo małych, odpowiednio ukształtowanych obudowach.

Kiedy się patrzy, w pewnym momencie  "ramka" w okół soczewki ocznej i cała lornetka znika!

Zawsze mnie kręciła ta lornetka, chociaż przed epoką BA8 kupiłbym Fujinona 16x70 jako tańszego i popularniejszego, ale teraz - no way - odżałowałbym te 1500~2000PLN różnicy.

  • Like 2

Taurus 500 | GPO 8x42 | TS BA8 20x110 | Messier 110/110; H400 399/400

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 11.09.2017 o 15:14, Janko napisał:

Jesion i tak by nas dopadł:ar15firing:

??? :D Oddaję ją we wtorek, a w poniedziałek ma być pogoda. Gdzie mam z nią podjechać?

PS. Dodam, że to prawdopodobnie jedyna okazja, żeby ją zobaczyć. Obydwa WXy (7 i 10) wracają do Holandii i Nikon PL nie będzie ich miał fizycznie.

Przyjaciel z forum Astropolis.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję i doceniam . Jednak z tą pogodą to chyba jesteś nadmiernym optymistą :))

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...
  • 2 miesiące później...
  • 1 miesiąc później...
W dniu 9.09.2017 o 19:00, lukost napisał:

Być może wkładam kij w mrowisko, ale... to recenzja czegoś, co kupi może kilka osób w Polsce, o ile w ogóle ktoś kupi... Taka trochę sztuka dla sztuki. Ludziska to przeczytają, westchną: ale zajebisty sprzęt, po czym zamówią Skymastera albo BA8 w najlepszym razie... to nie Reich ani Stany, niestety, siła nabywcza jest, jaka jest. 

To ja dokładam się do tego kija ;) Ta ,,dachóweczka" mnie osobiście nie interesuje - nawet gdybym miał na nią pieniążki tak jak dla porównania na paczkę papierosów czy piwko.
Recenzję przeczytałem... za dużo chyba ochów...
Jedno mnie tylko nurtuje - z czystej ciekawości... czy w PL ktoś ją kupił?

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

54 minuty temu, polaris napisał:

Zapraszam do lektury recenzji Nikona WX 7x50 IF: http://www.astronoce.pl/recenzje.php?id=124

Czytałem w Astronomii - jak doszedłem do urywania nosa, to niestety poplułem gazetę kawą. W sumie chyba lepiej gazetę niż monitor... :) 

Cytuj

Jedno mnie tylko nurtuje - z czystej ciekawości... czy w PL ktoś ją kupił?

Nie wiem czy w PL, ale na pewno spora grupa osób kupi ją właśnie z powodu ceny. 

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)