Skocz do zawartości

Obiekt tygodnia 7.04.2017 Leo I


Rekomendowane odpowiedzi

Gość Paweł Trybus

Tak, udało mi się dostrzec galaktykę Leo I w układzie 45x141 i to dwukrotnie. Posłużyłem się mapką z Cosmic Challenge i - jak pisze Łukasz - konieczne było usunięcie Regulusa z pola widzenia. Pierwszym krokiem było jak najdokładniejsze ustawienie ostrości. Następnie zidentyfikowałem grupkę gwiazd ułożonych niemal w linię, które na zamieszczonej wyżej mapce znajdują się "na godzinę 8" od Leo I. W lornecie widać było od lewej strony parę, drugą parę (ciaśniejszą) i ciasny trójkąt słabych gwiazd. I właśnie nad tym trójkącikiem i nieco w prawo ("na godzinę 2") dostrzegłem niewielkie, owalne pojaśnienie nieba. Oderwałem na chwilkę wzrok od lornety, by dać oczom odpocząć, po chwili znów spojrzałem w to miejsce i galaktyka znów tam była, widoczna na wprost, choć nie przez 100% czasu. Warunki w tej części nieba miałem takie sobie, miernik SQM-L pokazał 20.90 mag/sek2.

Warto spróbować, choć Leo I to twarda sztuka.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Świetny pomsył na OT! To "dziadostwo" umknęło mi już parę razy w 6" refraktorze, a ostatnio mając do dyzpozycji 14" lustra i cudowne warunki ...zapomniałem o niej :?(.

W możliwości innych lornet niż Pawła.T chyba wątpię.

Vortex Viper HD 10x42, APM ED 25x100

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, lukost napisał:

A ja jestem ciekaw co pokazałaby kątowa APM 100 mm.

Ekhm...chyba będę mógł powiedzieć, z tego co pamiętam polowałem na nią nie tak dawno temu - chyba z sukcesem choć łatwo nie było. Napiszę konkretniej jak uda mi się ogarnąć notatki z tamtego wypadu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja obserwowałem ją dwukrotnie późną zimą (raz chyba w lutym, a raz w marcu) w 33 cm teleskopie. Na ciemnym niebie (SQM-L pokazywał o ile dobrze pamietam 21.1 mag/"2) po chwili była widoczna bez wielkiego problemu, kiedy tylko Regulus znalazł się poza polem widzenia. Co ciekawe, z Regulusem w polu widzenia też było ją widać, choć wtedy była znacznie trudniejsza. Najlepiej prezentowała się w powiększeniach 67x i 114x (czyli przy źrenicy wyjściowej odpowiednio 5 mm i 3 mm). 

 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie nazwiecie mnie gawędziarzem (i słusznie), jednak chyba coś widziałem. Było to wieczorem w Wielką Niedzielę, w Twierdzy Osowiec nad Biebrzą. Pogoda przełamywała się na mróz i na krótko niebo zrobiło się bajeczne. Jak dotąd wszystko się zgadza, jednak ja patrzyłem przez Kowę Prominar 12x56 z ręki! Gdy usunąłem Regulusa poza pole widzenia, coś mi zaczęło majaczyć w miejscu przewidzianym dla Leo 1. Czy to tylko 'bujna wyobraźnia", bo wierzyć mi się samemu nie chce?

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niczego nie wykluczyłem i żadnej pewności nie mam. Jednak tej nocy widziałem m.in. także NGC 3628 z Trypletu Lwa oraz IC 342 w Żyrafie. Tylko czy na pewno? Wierzę, że tak było i dobrze mi z tym :))

  • Like 1

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie no, co do kompletnego Tripletu i IC342 nie mam wątpliwości, że się da. A odnośnie Leo I, to w sumie mogłeś spróbować na innej gwieździe o porównywalnej jasności i sprawdzić, czy tam też wyłazi jakiś duszek/odblask, czy nie. Miałbyś więcej pewności. 

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najwięcej przyjemności to miałem, jak już uciekłem i rozgrzałem przemrożone paluszki :)).

  • Like 1

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 18.04.2017 o 10:30, lukost napisał:

... A odnośnie Leo I, to w sumie mogłeś spróbować na innej gwieździe o porównywalnej jasności i sprawdzić, czy tam też wyłazi jakiś duszek/odblask, czy nie. Miałbyś więcej pewności. 

Muszę tak zrobić. To już drugi raz, gdy "widzę niewidzialne" (vide: Głowa Wiedźmy :D). 

Jednak, Łukasz, spojrzyj też Ty tam (znaczy, ponad Regulusa) przez swoją 12x56 w jakąś dobrą nockę.

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No, no, to jest intrygująca obserwacja. Co prawda, niektórzy piszą, że galaktykę LEO I widać tylko w dużych (>10") teleskopach, ale na 100% widać ją w znacznie mniejszej aperturze. Co ciekawe, jej jasność całkowita, to według różnych źródeł 9.8 - 10.5 mag, więc gdyby nie Regulus, to w idealnych warunkach pewnie dałoby się ją wypatrzeć w lornetce 10x50. Dlatego, choć obserwację tego obiektu w lornetce 12x56 można poddawać w wątpliwość, to nie ma jednak powodu, dla którego można byłoby twierdzić, że jest niemożliwa ;). 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, pguzik napisał:

... Dlatego, choć obserwację tego obiektu w lornetce 12x56 można poddawać w wątpliwość, to nie ma jednak powodu, dla którego można byłoby twierdzić, że jest niemożliwa ;). 

Piotrek, Ty to dopiero potrafisz człowieka podbudować! ;)))

A tak w ogóle, to powinieneś służyć w dyplomacji. Marnujesz się :))

  • Like 1

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 21.04.2017 o 14:03, karl napisał:

Jaki jest zasięg gwiazdowy na tej mapie (pierwszy rysunek) ?

Szczerze mówiąc nie wiem. Sprawdziłem w "Cosmic Challenge", ale Phil nie wspomina nic o mapach. 

Edyta: sprawdziłem na stronie sky-map.org, najsłabsze zaznaczone na mapce gwiazdy mają pod 15 mag. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

Męczyłem ostatnio trochę tę francę w 12" i zdaje się, że Leo 1 widziałem. Bardzo ciężko było uchwycić ten moment pewności, ale jakiś niby kłębek tam był:) Będę jeszcze wracał, by nabrać pewności w lepszych warunkach.

Edytowane przez Damian P.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, Damian P. napisał:

Męczyłem ostatnio trochę tę francę i zdaje się, że Leo 1 widziałem. Bardzo ciężko było uchwycić ten moment pewności, ale jakiś niby kłębek tam był:) Będę jeszcze wracał, by nabrać pewności w lepszych warunkach.

Gołym okiem?

www.astronoce.pl

Nieco na skróty: sites.google.com/view/astropolaris/

DO/GSO 8" Dob | Vanguard Endeavor 8x42 EDII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Spróbowałem przy niestety lekkim cirrusku przez 5 minut go wyłuskać Apusiem 90/600 z kamerką QHY183C i tyle z Ustki portu się udało wydusić w jednym strzale. Nawet ICek się załapał :)

494325304_KupazICkiemzU.thumb.PNG.8e7a3ff1e1f33c18d2a3a622f3295cb4.PNG

  • Like 4
  • Thanks 2

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tej nocy była bardzo dobra widoczność, więc zmotywowany tym wątkiem po raz pierwszy spróbowałem z podwórka zobaczyć Leo I Taurusem T300 na platformie. Nie liczyłem na wiele, bo moje domowe niebo to około 20.0 mag/s2, ale dla zasady trzeba sprawdzić. Idąc za radami w tym wątku próbowałem z zoomem Badera, ale niestety po dojechaniu do najmniejszej ogniskowej (8 mm, x 190, źr. 1.6 mm) wciąż miałem jakieś odblaski od Regulusa. Po dłuższym wpatrywaniu się uznałem, że z takim tłem to nie ma szans. Mój zasób okularów nie jest jakiś wielki i jedyna opcja jaka mi została to BCO 6 mm (x 250, źr. 1.2 mm), więc dla zasady i spokojnego snu spróbowałem. I tu miłe zaskoczenie: ciemne tło, zero odblasków, ale pole widzenia tak małe (? 12?), że trudno było się połapać, gdzie jest Leo. Trzeba było kombinować, bo tam gdzie miał być Leo nie było dobrze widać gwiazdek referencyjnych. Po prostu mrok, który okazał się moim najlepszym pomocnikiem. Jak już byłem pewien, że dobrze wycelowałem, to po paru minutach wpatrywania zaczęło coś wyłazić. I tu szok: spodziewałem się jakiejś mgiełki, a zaczynam widzieć jakieś rozsiane plamki w całym polu widzenia. Po chwili (przynajmniej tak mi się wydawało, bo taki byłem podjarany) zacząłem je widzieć na wprost i wtedy były to już ostre malusieńkie punkciki. Nie mogłem ich widzieć cały czas, musiałem robić przerwy na odpoczynek. Chyba po każdym powrocie do okularu najpierw był mrok, potem plamki, potem punkciki. Pewnie nigdy tego nie zapomnę. Po paru takich cyklach przesunąłem pole widzenia aby pojawiła się jakaś gwiazdka do kontroli ostrości, wyostrzyłem i wróciłem do Leo. Najpierw się przestraszyłem, że się pogubiłem, bo dłużej nic nie było widać, ale po chwili wszystko się znów pojawiło. Gapiłem się tak aż platforma doszła do końca prowadnic.

I ten zwycięski BCO został w wyciągu już na resztę nocy, bo widoczność była super, a nigdy nim wcześniej nie oglądałem galaktyk, tylko kulki i planetki. Pod koniec dorzuciłem mu Barlowa x2 i pojechałem jeszcze z godzinkę w powerze 500. Grzechem byłoby zmarnować taką noc...

Bardzo bym się ucieszył, gdyby ktoś z Szanownych Forumowiczów spróbował tego Leo też rozbić w większym powiększeniu. Najlepiej, aby pole widzenia było na tyle małe, aby nic się tam nie zmieściło oprócz Leo. Tak dla naukowej pewności, że mi się to wszystko nie przyśniło, choć notatki zrobiłem zaraz po wstawieniu sprzętu do domu.

Edytowane przez Mareg
  • Like 6

Taurus T300, OOUK VX10 Dobson, SW 80ED, APM 25x100ED .. Orion 2x54

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Mareg napisał:

 

 

Bardzo bym się ucieszył, gdyby ktoś z Szanownych Forumowiczów spróbował tego Leo też rozbić w większym powiększeniu. Najlepiej, aby pole widzenia było na tyle małe, aby nic się tam nie zmieściło oprócz Leo. Tak dla naukowej pewności, że mi się to wszystko nie przyśniło, choć notatki zrobiłem zaraz po wstawieniu sprzętu do domu.

Ciekawa sprawa, spróbuję w 16". Szukam w necie jaka jest najjaśniejsza gwiazda w Leo I, ale nie mogę znaleźć. To byłaby już jakaś weryfikacja.

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)