Skocz do zawartości

Obiekt tygodnia 7.04.2017 Leo I


Rekomendowane odpowiedzi

W dniu 20.04.2020 o 13:42, MichalKaczan napisał:

Ciekawa sprawa, spróbuję w 16". Szukam w necie jaka jest najjaśniejsza gwiazda w Leo I, ale nie mogę znaleźć. To byłaby już jakaś weryfikacja.

Znalazłem publikację na temat zmiennych RR Lyrae w Leo I i tam średnia jasność to jakieś 20 mag. Jakieś odniesienie jest.

www.astronoce.pl

Nieco na skróty: sites.google.com/view/astropolaris/

DO/GSO 8" Dob | Vanguard Endeavor 8x42 EDII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, polaris napisał:

Znalazłem publikację na temat zmiennych RR Lyrae w Leo I i tam średnia jasność to jakieś 20 mag. Jakieś odniesienie jest.

Też przeglądałem jakieś prace na temat tych zmiennych, ale nie wiem, czy to jest miarodajne oszacowanie, bo my nie musimy patrzeć na zmienne. A nie mam pojęcia jak się ma jasność zmiennych do jasności reszty.
Wygląda na to, że w Leo I astronomów interesują tylko zmienne, bo z tego szacują odległość, a reszta to tylko uciążliwe tło.

Myślałem o oszacowaniu średniej jasności gwiazd z jasności powierzchniowej galaktyki, ale tu trzeba by oszacować średnią gęstość gwiazd z jakiegoś lepszego zdjęcia. Najjaśniejsze gwiazdy są rozbite, więc może to ma sens.
 

Taurus T300, OO VX10 Dobson, SW 80ED, APM 25x100ED .. Orion 2x54

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, polaris napisał:

Znalazłem publikację na temat zmiennych RR Lyrae w Leo I i tam średnia jasność to jakieś 20 mag. Jakieś odniesienie jest.

 

3 godziny temu, Mareg napisał:

Też przeglądałem jakieś prace na temat tych zmiennych, ale nie wiem, czy to jest miarodajne oszacowanie, bo my nie musimy patrzeć na zmienne. A nie mam pojęcia jak się ma jasność zmiennych do jasności reszty.
Wygląda na to, że w Leo I astronomów interesują tylko zmienne, bo z tego szacują odległość, a reszta to tylko uciążliwe tło.

Myślałem o oszacowaniu średniej jasności gwiazd z jasności powierzchniowej galaktyki, ale tu trzeba by oszacować średnią gęstość gwiazd z jakiegoś lepszego zdjęcia. Najjaśniejsze gwiazdy są rozbite, więc może to ma sens.
 

Rr Lyrae to małomasywne gwiazdy, więc ich jasność będzie niewielka. Z drugiej strony w Leo l podobno dawno temu zakończyła się działalność gwiazdotwórcza. Nie ma tam wiele młodych, masywnych i jasnych gwiazd, bo te mają z reguły krótki żywot.

Żeby nie pozostać tylko przy spekulacjach spróbowałem wczoraj Leo l w dużym powiększeniu. Zasięg grubo ponad 6mag w zenicie, 16" i Delos 8mm (232x).  W tym zestawieniu pobliska Ic 591 spokojnie widoczna. A sam Leo l.., coż, w tym powiększeniu galaktyka skurczyła się dwukrotnie w porównaniu do widoku przez ES24mm i jest widoczna jako pojaśnienie tła, nic więcej. Żadnych plamek, pojaśnień itp. Także trudno mi uwierzyć, że mniejszym teleskopem, pod słabszym niebem, to co widziałeś było realne.

Tylko jeszcze uwaga, seeing miałem średni i te 230x to max na jaki mogłem sobie pozwolić. Przejrzystość była niezła, ale nie rewelacyja, widoczne ramiona spiralne w M99 i z trudem w M61.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Wielkie dzięki.

Dopóki ktoś tego nie potwierdzi, nie będę uważał, że to co widziałem było realne, ot taka bardzo estetyczna fatamorgana. Jeśli możesz, spróbuj proszę jeszcze w lepszych warunkach i może z jakimś okularem dającym pole widzenia około 10?.
Wydaje mi się, że to jest kluczowe aby w polu widzenia nie było nic oprócz Leo. Te gwiazdki które są koło niego mają jakieś 12 mag i myślę, że jakbym miał którąś z nich w polu widzenia, to nie widziałbym tego co widziałem. Cokolwiek to było...

Druga rzecz, która mi na pewno bardzo pomogła, to platforma. Mogłem gapić się długo w to samo pole widzenia, bez tego też ?nie miałbym tych samych wrażeń obserwacyjnych?.

Edytowane przez Mareg

Taurus T300, OO VX10 Dobson, SW 80ED, APM 25x100ED .. Orion 2x54

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Mareg napisał:

Wielkie dzięki.

Dopóki ktoś tego nie potwierdzi, nie będę uważał, że to co widziałem było realne, ot taka bardzo estetyczna fatamorgana. Jeśli możesz, spróbuj proszę jeszcze w lepszych warunkach i może z jakimś okularem dającym pole widzenia około 10?.
Wydaje mi się, że to jest kluczowe aby w polu widzenia nie było nic oprócz Leo. Te gwiazdki które są koło niego mają jakieś 12 mag i myślę, że jakbym miał którąś z nich w polu widzenia, to nie widziałbym tego co widziałem. Cokolwiek to było...

Druga rzecz, która mi na pewno bardzo pomogła, to platforma. Mogłem gapić się długo w to samo pole widzenia, bez tego też ?nie miałbym tych samych wrażeń obserwacyjnych?.

Coś udało mi się znaleśźć w literaurze. Wg tego źródła:

http://articles.adsabs.harvard.edu//full/1993AJ....106.1420L/0001425.000.html

Strona 1425 ,pierwszy wykres to jasności wizualne 16tys gwiazd w Leo 1. Coś zaczyna się dziać od 19mag, także rozumiesz..

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Michał, bardzo dziękuję za publikację, rzeczywiście słabo to wygląda, ale może nie beznadziejnie ?
Na tych wykresach dla filtra ?V? widzę parę punktów pomiędzy 17 i 18 magnitudo,  a dla ?I? pomiędzy 16 i 17 magnitudo (17 i 18 już więcej). Nie wiem jak pasma ?V? i ?I? mają się do nocnego widzenia oka, z tego co udało mi się wyczytać, więcej mówi pasmo ?V?.
Znalazłem też informacje, że 17 magnitudo może być na granicy zasięgu teleskopu 12?, więc szanse może nie są dokładnie zero...

Nie będę się upierał, że coś widziałem, ale nie mogę też spokojnie tego tematu ot tak zostawić w tym miejscu, moja naukowa ciekawość nie dawałoby mi spokoju i miałbym ?naukowe wyrzuty sumienia??.
Więc na razie wydaje mi się, że może jest za wcześnie za odpuszczanie i dlatego serdecznie proszę, aby może ktoś zechciał się pobawić i popatrzeć na Leo I w podobnych warunkach:
- bardzo dobra widoczność
- przynajmniej 12?, powiększenie rzędu 250 i co najważniejsze, pole widzenia około 10?
- okular dobrze znoszący odblaski, z dobrym kontrastem, typu BCO
- teleskop na platformie
- w polu widzenia tylko Leo I jak na mapce, którą na początku tematu dał lukost, może też pomóc zdjęcie (?Tayson)

I może parę rzeczy, które czasem ?mogły mieć wpływ?:
- mój Taurus ma wyflokowaną celę górną, lustro HiLux, Strehl 0.991, kolimacja sprawdzona na jasnej gwieździe
- oko ?obserwacyjne? (u mnie lewe) używałem do patrzenia w okular, wszystko inne, szukacz, mapa, robiłem na oku ?pomocniczym? i wtedy ?obserwacyjne? miałem zamknięte 
- bardzo dobry seeing, weryfikowałem na podwójnych, Izar, Epsylony Lutni, Delta w Łabędziu, wszystkie rozdzielone, Delta nie cały czas, M5 w x500 pięknie rozbite.

Michał, jeśli tylko chcesz, mogę Ci wysłać BCO 6 mm, podaj tylko adres na PW.
Z tego co piszesz, wychodzi mi, że masz ogniskową 1850 mm, więc miałbyś x310 i pole 52°/310 ? 10?, po prostu idealnie.

Niniejszym także deklaruję, że wyślę BCO 6 mm do pierwszych trzech osób, które obiecają popatrzeć na Leo I w teleskopie przynajmniej 14? na platformie i nie mają optymalnego okularu.
Proszę o informację w tym wątku, a resztę załatwimy na PW. Może nic się nie potwierdzi, ale nie ma to jak trochę dobrej zabawy.

 

 

  • Like 1

Taurus T300, OO VX10 Dobson, SW 80ED, APM 25x100ED .. Orion 2x54

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że najpierw mógłbyś sam powtórzyć obserwacje. W końcu to ty masz możliwość najlepszego odtworzenia warunków, przynajmniej jeśli chodzi o sprzęt. Jednak nie raz zdarzało się nawet bardzo doświadczonym obserwatorom, że widzieli coś czego nie było, lub nie mieli szans zaobserwować. Żeby dojechać do 17mag w 12" to musiało by być niebo Bortle 1, albo inne Bieszczady.

Osobiście lubię takie "rozkminy" i dzięki Ci za podzielenie się tematem. Nie omieszkam spróbować jeszcze w tym sezonie, choć Lew już coraz niżej. Mam na tą okazję Delite 5mm. Daje mi 370x, pole 10' i ostrość jak w orciaku. Platforma też się znajdzie :) Czekam z utęsknieniem na otwarcie granic, bo po czeskiej stronie mam upatrzoną, bardzo przyzwoitą, górską miejscówkę. Może tam uda się dobić z zasięgiem w 16" do 17mag. A zobaczyć gwiazdę w innej galaktyce, to jest coś! :)

 

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, Mareg napisał:

Znalazłem też informacje, że 17 magnitudo może być na granicy zasięgu teleskopu 12?, więc szanse może nie są dokładnie zero...

A mógłbyś podać źródło tych informacji? Z tego co wiem, w teleskopie 13", w świetnych warunkach, na granicy widoczności można dostrzec gwiazdy w okolicy 16mag, przy powiększeniu około 200 razy. Przypuszczam, że dotyczy to nieba o zasięgu gołego oka dla danego obserwatora przynajmniej 7 magnitudo. Jeśli chcielibyśmy uzyskać w teleskopie 12" zasięg 17mag, przypuszczam, że zasięg gołego oka musiałby podchodzić pod 8mag. Tymczasem wspominasz, że miałeś niespecjalnie dobre warunki:

W dniu 20.04.2020 o 10:19, Mareg napisał:

Nie liczyłem na wiele, bo moje domowe niebo to około 20.0 mag/s2, ale dla zasady trzeba sprawdzić.

Niebo o tej wartości jest moim zdaniem zdecydowanie zbyt słabe, by sięgnąć teleskopem 12" gwiazd 16 wielkości, a co dopiero słabszych. Wymieniasz sporo czynników, które "mogły mieć wpływ" na powodzenie, ale ten najistotniejszy czynnik moim zdaniem wszystkiemu przeczy.

Co do samych gwiazd w Leo 1, możesz pobawić w się też na stronie sky.map-org i aladinlite. Są tam podane jakieś wartości.

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, MichalKaczan napisał:

Myślę, że najpierw mógłbyś sam powtórzyć obserwacje. (...)

Powtórzyłem i pewnie będę powtarzał, ale nie będę tu się więcej rozpisywał, bo to byłoby tylko bicie plany. Teraz cierpliwie czekam na jakieś niezależne próby. 

 

2 godziny temu, MichalKaczan napisał:

Osobiście lubię takie "rozkminy" i dzięki Ci za podzielenie się tematem. Nie omieszkam spróbować jeszcze w tym sezonie, choć Lew już coraz niżej. Mam na tą okazję Delite 5mm. Daje mi 370x, pole 10' i ostrość jak w orciaku. Platforma też się znajdzie :) Czekam z utęsknieniem na otwarcie granic, bo po czeskiej stronie mam upatrzoną, bardzo przyzwoitą, górską miejscówkę. Może tam uda się dobić z zasięgiem w 16" do 17mag. A zobaczyć gwiazdę w innej galaktyce, to jest coś! :)

No tak, warunki będą się niestety na Lwie pogarszać. Wielkie dzięki za podjęcie tematu, powodzenia i czekam na wieści, jakiekolwiek by one nie były ?.

 

 

 

Taurus T300, OO VX10 Dobson, SW 80ED, APM 25x100ED .. Orion 2x54

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Damian P. napisał:

A mógłbyś podać źródło tych informacji? Z tego co wiem, w teleskopie 13", w świetnych warunkach, na granicy widoczności można dostrzec gwiazdy w okolicy 16mag, przy powiększeniu około 200 razy. Przypuszczam, że dotyczy to nieba o zasięgu gołego oka dla danego obserwatora przynajmniej 7 magnitudo. Jeśli chcielibyśmy uzyskać w teleskopie 12" zasięg 17mag, przypuszczam, że zasięg gołego oka musiałby podchodzić pod 8mag. (...)

Przyznaję, że problem zasięgu teleskopu jest dla mnie nowy i posiłkowałem się "na szybko" takim kalkulatorem zasięgu.
W odpowiedzi na resztę komentarza mogę tylko się zgodzić, że tak, to co napisałem wydaje się mnie samemu bardzo mało prawdopodobne i dlatego moje obserwacje proszę traktować jako "ciekawostkę" i prośbę do Szanownych Forumowiczów o ich weryfikacje.
Dopóki nie będzie niezależnego potwierdzenia, proszę traktować moją relację jako zaproszenie do wspólnych obserwacji i próbę odpowiedzi na wg mnie ciekawe pytanie "czy możliwe jest dostrzeżenie pojedynczych gwiazd w Leo I amatorskim sprzętem". 

 

2 godziny temu, Damian P. napisał:

Co do samych gwiazd w Leo 1, możesz pobawić w się też na stronie sky.map-org i aladinlite. Są tam podane jakieś wartości.

WIelkie dzięki, czegoś takiego właśnie szukałem.

 

 

Taurus T300, OO VX10 Dobson, SW 80ED, APM 25x100ED .. Orion 2x54

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Mareg napisał:

posiłkowałem się "na szybko" takim kalkulatorem zasięgu.

To jest bardzo fajny kalkulator. Akurat właśnie dziś się nim bawiłem, by między innymi sprawdzić różne opcje. Dla przykładu, ustawiając teleskop 12", zasięg 7mag, powiększenie 300-krotne, (stan lustra i poziom doświadczenia pozostawiłem bez zmian, czyli średni), otrzymałem zasięg 15.8mag. Rzadko mi się zdarza sprawdzać najsłabsze gwiazdy, ale kiedyś pamiętam, że coś tam patrzyłem okazyjnie, lecz nigdy nie potwierdziłem żadnej gwiazdy 16 wielkości. Widziałem jednak trochę galaktyk około 15mag i zwykle był to niemal kres mojego teleskopu (12"), więc zasięg przypuszczalnie mógł wtedy wynosić mniej więcej 15.5-15.8mag, w każdym razie nie przekraczał raczej 16mag. Sam chętnie sprawdzę jeszcze przy okazji jakieś słabe gwiazdy.

Godzinę temu, Mareg napisał:

dlatego moje obserwacje proszę traktować jako "ciekawostkę"

Obserwacje są jak najbardziej ciekawe. Osobiście lubię sprawdzać możliwości sprzętu i zdarza mi się kierować niekiedy teleskop czy lornetkę tam, gdzie wydaje się, że nie ma szansy na powodzenie :)

Godzinę temu, Mareg napisał:

"czy możliwe jest dostrzeżenie pojedynczych gwiazd w Leo I amatorskim sprzętem"

Myślę, że jak już znajdą się te wielkości najjaśniejszych gwiazd w Leo 1, będzie coś można stwierdzić. Na zagranicznych forach są osoby, które obserwują wielkimi teleskopami i może da się coś wywnioskować po obiektach, jakie widują. Kalkulator podpowiada, że aby dostrzec gwiazdy powiedzmy 18mag, potrzeba 27 cali lustra, zasięg 7.2mag, powiększenie 500x i spore doświadczenie. Przy tym powiększeniu da się ustawić 18mag zasięgu również teleskopem 22 cale (z umytym lustrem), ale wtedy trzeba ustawić zasięg gołego oka 7.5mag, czyli w Polsce już chyba prawie ostatnie soki w najlepszych miejscówkach. Osobiście najsłabsze potwierdzone gwiazdy, jakie widziałem gołym okiem miały 7.2-7.3 mag.

Edytowane przez Damian P.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj i ja zająłem się Lwią paskudą. Wcześniejsze próby z refraktorem 120/600 kończyły się niepowodzeniem - pewnie dlatego, że nigdy nie próbowałem większych (jak na krótkie achro) powiększeń. Tym razem miałem do dyspozycji Taurusa T400, misja musiała więc zakończyć się sukcesem, tym bardziej że paczałem na dobrym jak na okolice Warszawy niebie k Długosiodła (solidne 4 Bortle?a). 
Zacząłem od 78x, dość szybko pojawiło mi się pojaśnienie dokładnie w miejscu gdzie być powinno. Trudno jednak było określić jego kształt czy rozmiary. Wrzuciłem więc 112x i paskuda stała się minimalnie wyraźniejsza, choć wciąż widoczna tylko momentami. Gdy zaczynałem Lew wchodził już nad łunę od Wyszkowa i Warszawy co sprawy nie ułatwiło. Dalej z powiększeniem nie schodziłem z uwagi na napięty grafik wieczoru. Największą trudność sprawiło ukrycie odblasków od Regulusa w szerokokątnych okularach. Tak jak pisał @lukost dobrze powinny się tu sprawdzić stare dobre Plossle.

Edytowane przez astrobonq
  • Like 2

Foto: iOptron SkyGuider Pro, Canon 1100D mod, Samyang 8mm Fish Eye, Sigma Art 18-35mm, Canon 50mm 1.8, Samyang 135mm

Wizual: SW 120/600 na AZ4, Dobson 8

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 20.04.2020 o 10:19, Mareg napisał:

I tu szok: spodziewałem się jakiejś mgiełki, a zaczynam widzieć jakieś rozsiane plamki w całym polu widzenia. Po chwili (przynajmniej tak mi się wydawało, bo taki byłem podjarany) zacząłem je widzieć na wprost i wtedy były to już ostre malusieńkie punkciki. Nie mogłem ich widzieć cały czas, musiałem robić przerwy na odpoczynek. Chyba po każdym powrocie do okularu najpierw był mrok, potem plamki, potem punkciki.

Kiedyś miałem coś podobnego przy którymś Palomarze. Stawiam na złudzenie/intensywną pracę mózgu.

  • Thanks 1

And12, GSO 30mm, Hyperion 13mm, 8mm, Baader OIII 2", SW UHC 2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj przy przepływających mątwach dane było mi ponownie zapolować na LEO I.

Miejscówka wg. danych z mapy LP ma SQM 21.74 mag./arc sec2 ale niebo było jasne i zmieniało się w czasie przepływania cirrusów. Teleskop to 12" optyki od SW, użyte okulary 30mm i 13mm oraz 8mm.

Galaktyka widoczna w każdym z powiększeń jako spore, owalne pojaśnienie. Najpierw dała się podejść w 13mm i 8mm, w 30mm GSO pokazywała się dopiero po chwili. Ciekawe jest to, że w tej najdłuższej ogniskowej oraz 13mm widoczna była też z Regulusem w jednym polu widzenia. W 8mm trzeba było Regulusa pozbyć się poza diafragmę.

 

 

  • Like 3

And12, GSO 30mm, Hyperion 13mm, 8mm, Baader OIII 2", SW UHC 2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 24.04.2020 o 17:54, piotrkusiu napisał:

Kiedyś miałem coś podobnego przy którymś Palomarze. Stawiam na złudzenie/intensywną pracę mózgu.

Zależy mi na tym, aby jednak nie wszyscy całkowicie zwątpili, bo wtedy już nikt nie spojrzy w większym powiększeniu i małym polu, więc pozwolę sobie dodać:
- Pisząc ?punkciki? miałem na myśli gwiazdy, tak jak się je widzi w rozbitej gromadzie kulistej, tyle że ledwo wystawały z prawie czarnego tła, przez to były bardzo, bardzo małe. Nie było ich wiele, ale widziałem je bez żadnych wątpliwości po dłuższej chwili adaptacji oka do ciemnego obrazu w okularze, aż do zmęczenia oka.
- Widziałem je jedynie tam gdzie miał być Leo.
- Były nieruchome w okularze i zmiana pozycja oka nie zmieniała ich położenia.
- Były dwie ?serie obserwacyjne?, rozdzielone sprawdzeniem ustawienia ostrości na tych czterech gwiazdkach na północ od Leo (jasności od 11.5 do 12.5 mag). Wymagało to ponownego szukania Leo i ponownej adaptacji oka, tym razem sporo dłuższej. W obu seriach widziałem podobnie.
- W każdej serii było z 5 cykli ?adaptacja, obserwacja, odpoczynek?, każdy cykl trwał parę minut.
Żeby dodać coś nowego w temacie, przyznam się teraz, że aż do komentarzy po moim pierwszym wpisie ja po prostu nie wiedziałem że te gwiazdki są tam takie słabiutkie? Gdybym wiedział, to po pierwsze, prawdopodobnie bym nie próbował ich zobaczyć, a po drugie, nawet jakbym coś tam zobaczył, to prawie na pewno bym tu nic o tym nie pisał.
Cóż, com napisał, napisałem, i co będzie, to będzie. Może to i była jakaś ?nawrotowa fatamorgana?, a jeśli z powodu ?intensywnej pracy mózgu", to nie byłoby jeszcze najgorzej. Ale na razie jeszcze nie tracę całkowicie nadziei na ?szczęście początkującego?.

Edytowane przez Mareg
  • Like 1

Taurus T300, OO VX10 Dobson, SW 80ED, APM 25x100ED .. Orion 2x54

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)