Skocz do zawartości

Filtr do teleskopu SW Synta R 102/500


Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Od 5 miesięcy posiadam teleskop Sky Watcher Synta R 102/500. Jest to mój pierwszy teleskop, mieszkam w mieście. Zastanawiam się nad zakupem filtru mgławicowego i słonecznego, m.in Filtr mgławicowy UHC 1,25, ale mam duże wątpliwości. Jest ogromna rozbieżność cenowa od 15 do 500 zł i chociaż zależy mi na porządnym sprzęcie, to nie chcę się nadto wykosztowywać. Moje pytanie brzmi: czy wiecie może, które z filtrów wybrać, czy da się zakupić filtr który mógłby mi służyć przy następnych teleskopach? I czy mógłby mi ktoś wyjaśnić jak dobrać filtr słoneczny, tj. czy lepiej kupić osobno oprawę 102 mm i folię czy Filtr do obserwacji Słońca ND5 w metalowej oprawie fi = 100 mm też się sprawdzi? 

Z góry dziękuję za każdą odpowiedź, ostatnio bardzo pomogliście mi z wyborem teleskopu.

Pozdrawiam

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z filtrami mgławicowymi w tak małych aperturach to dość złożona sprawa. Można - wbrew utartym opiniom - używać nawet filtrów OIII, pod warunkiem zachowania dużej źrenicy wyjściowej (czyli przy małych powiększeniach i obserwacji rozległych obiektów w szerokich polach). W takim refraktorze kapitalnie wygląda Veil czy Helix. Insza sprawa, gdy skorzystamy z większych powerków - praw fizyki się nie oszuka, w okularze zrobi się ciemno, a gwiazdki będą niemożebnie przygaszone. Dlatego proponuję zakup Baadera UHC-s, jako pewnego rodzaju kompromis. Cudo to nie jest, ale polepszy widoczność jaśniejszych obiektów mgławicowych, nawet podczas obserwacji z miasta (oczywiście nie mówimy tu o centrum Warszawy ;) ). 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję bardzo ?

Ale w przypadku tego filtru napisano, że nie nadaje się tylko do mgławic planetarnych, a mi jednak chodziło o coś nieco bardziej wszechstronnego, chyba że tak się nie da? Myślałam jeszcze o tym http://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=32_47_109&products_id=3484&lunety=Filtr_Astronomik_UHC-E_w_oprawie_1,25''_(8H00F0)

Co Pan o nim sądzi

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Astronomik UHC-E 

4 godziny temu, Ann_S napisał:

Ale w przypadku tego filtru napisano, że nie nadaje się tylko do mgławic planetarnych, a mi jednak chodziło o coś nieco bardziej wszechstronnego, chyba że tak się nie da? Myślałam jeszcze o tym http://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=32_47_109&products_id=3484&lunety=Filtr_Astronomik_UHC-E_w_oprawie_1,25''_(8H00F0)

Nie bardzo rozumiem - UHC-s jest jak najbardziej przydatny także do mgławic planetarnych. Z Astronomikiem UHC-E nie miałem do czynienia, ale to filtr szerokopasmowy i podejrzewam, że wygeneruje obrazy zbliżone do Baadera UHC-s.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)