Skocz do zawartości

M51 z Canona


Rekomendowane odpowiedzi

To mój pierwszy post na tym forum więc chciałbym wszystkich przywitać i pozdrowić no i korzystając z okazji złożyć najserdeczniejsze życzenia z okazji Wielkanocy.

Jak zapewne wszystkich na tym forum zachwyca mnie piękno nocnego nieba a szczególnie uwiecznianie go na "kliszy aparatu". Niestety mam bardzo ograniczony budżet i nie dysponuję dedykowaną kamerką do tego celu. Do zbierania materiału używam w związku z tym aparatu Canon 450D.

Poniżej moje ostatnie zdjęcie z materiału zbieranego w marcu tego roku. Obiekt znany i lubiany.  Moim zdaniem jedna z najpiękniejszych galaktyk czyli M51.

 

Newton 200/900 , NEQ-6 - CANON 450D MOD - 43x480

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musisz zamieścić plik w JPG lub PNG. O ile mi się wydaje, blokadę fotografii do 5 postów Rada FA zniosła....

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Blokada została zniesiona na giełdę tylko - można sprzedawać od pierwszego postu. Zdjęcie póki co możesz dodać jako link na przykład do jakiegoś serwisu na zewnątrz. Jak już dasz zdjęcie na jakiś serwis, to przyciskiem u dołu po prawej Wstaw inne media -> Z adresu URL powinno się udać wstawić zdjęcie też. 

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba jest jednak to ograniczenie bo nie mam opcji załącznika. Po wklejeniu grafiki bezpośrednio do posta jest ona widoczna przed wysłaniem ale po wysłaniu już jej w poście nie ma. W sumie dziwne ograniczenie ale może ma jakiś sens. Mógłbym zamiast galaktyki załączyć 51 kopulujących par i w ten sposób siać zgorszenie;) No ale to w sumie łatwo obejść. To tak jak z giełdą na niektórych forach, gdzie po 10 postach można dopiero coś wystawić. Jak ktoś świeży, chce coś sprzedać to w ciągu kilku minut dodaje 10 postów pod różnymi tematami (nie koniecznie wnosząc coś wartościowego do dyskusji) a potem wystawia przedmiot na giełdę.

 

Z tą grafiką z URL też mnie nie che puścić i linka wkleić do postu też nie pozwala.

 

Więc nie przeciągając i nie zanudzając więcej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za miłe słowo. Co do teleskopu to Orion Optics VX8 a korektor komy mam MPCC Mark III. Wiem dlaczego pytasz o korektor. Ostatnio właśnie próbowałem wyeliminować ten problem. Kiedyś ładnie korygował komę i nie było problemu a teraz coś się pozmieniało. Myślałem z początku, że to może wina kolimacji. Ostatnio dopieszczałem kolimację i udało mi się wreszcie ładnie potwierdzić wynik z kolimatora laserowego (sprawdzałem nawet dwoma) , kolimatora z pudełka po kliszy i makładką z centrycznymi kołami nałożoną na wylot tuby ale problem z gwiazdkami pozostał. W końcu ostatnio wykorzystując księżycowe noce zrobiłem test i okazało się że problem leży właśnie w aparacie. Na początek odkręciłem korektor z IDASem i wkręciłem jeszcze raz. Okazało się, że to trochę pomogło. Nie wiem czy było coś niedokręcone czy skręcone za mocno ważne że gwiazdki po tym się poprawiły. Na to przynajmniej wskazują pierwsze testy.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytałem o korektor tylko dlatego, że nic nie napisałeś jakiego używasz :) Na zdjęciu nic (albo prawie nic) nie rzuca się w oczy. Sam fotografowałem newtonami f/5 a potem f/4 przez trzy lata i wiem ile z nimi jest zachodu, żeby mieć ładne gwiazdki w całym kadrze :( 

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)