Skocz do zawartości

Słońce w H-alpha


Rekomendowane odpowiedzi

Rzeczywiście, wczoraj patrzyłem przez PST i rzeczywiście protuberancje robiły wrażenie, chociaż w "trochę" mniejszej skali niż u ciebie na zdjęciach ;).

Tecnosky ED 102/714,  Celestron  SCT 200/2000, Mak 90/1250, Lunt 50, Nikon Lookout 10x50, Canon 550D, Canon mod. 50D

https://charon-x.blogspot.om

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
8 godzin temu, MarWo napisał:

Zlotowe plamiszcze z dzyndzelkiem :5640dc6e20115_02Laugh:

To moja nazwa zastrzeżona :5640dc715651e_13Crazy:

  • Like 1

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
  • 1 miesiąc później...

Pierwsza próba z kamerki Firerfly Point Grey i Coronado PST (+ barlow, bez niego nie wyostrzy). Musiałem próbować rano przez otwarte okno w pokoju gdzie mam kompa :D. Obraz live z kamery mnie rozwalił, nie spodziewałem się aż takiego detalu - o wiele lepszy niż w okularze. Oczywiście 1 klatka od razu pobiła całą moją dotychczasową "astrofotografię" Canonem350 D. W parę minut zapchało mi dysk D - zrobiło już ponad 1,5 GB materiału. Musiałem się torchę pomęczyć z obróbką -ale nawet nienajgorzej wyszło. Zrobiłem jeszcze wersję kolor w imageshack. Obróbka registax i gimp. Paski to niestety efekt kamery, czytałem, że tak mają z h-alpha.

 

2016.06.15.jpg

 

2016.06.15(kolor).jpg

 

  • Like 5

Tecnosky ED 102/714,  Celestron  SCT 200/2000, Mak 90/1250, Lunt 50, Nikon Lookout 10x50, Canon 550D, Canon mod. 50D

https://charon-x.blogspot.om

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Charon_X napisał:

Pierwsza próba z kamerki Firerfly Point Grey i Coronado PST (+ barlow, bez niego nie wyostrzy). Musiałem próbować rano przez otwarte okno w pokoju gdzie mam kompa :D. Obraz live z kamery mnie rozwalił, nie spodziewałem się aż takiego detalu - o wiele lepszy niż w okularze. Oczywiście 1 klatka od razu pobiła całą moją dotychczasową "astrofotografię" Canonem350 D. W parę minut zapchało mi dysk D - zrobiło już ponad 1,5 GB materiału. Musiałem się torchę pomęczyć z obróbką -ale nawet nienajgorzej wyszło. Zrobiłem jeszcze wersję kolor w imageshack. Obróbka registax i gimp. Paski to niestety efekt kamery, czytałem, że tak mają z h-alpha.

Jest nieźle.

Paski możesz spróbować usunąć poprzez flata w ImageCapture - wrzucasz Słońce na całe pole widzenia - rozogniskowaujesz aż tło zrobi się jednorodne i będą widoczne tylko te pasy i wciskasz przycisk żeby zrobił flata.

Zamiast registaxa spróbuj zrobić składanie w Autostakkert i wysotrzanie w ImPPG

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Popróbuję (jak zapoznam się ze wszystkimi p[ojęciami astrofotograficznymi o których pisałeś :D) - chociaąż Rik nie mógł sobie poradzić z paskami http://www.nauka.rk.edu.pl/w/p/test-budzetowych-kamer-point-grey-firefly-03/ . Zobaczymy. Dzisiaj i tak pół dnia się męczyłem, żeby z tego zrobić sensowną fotkę, wcześniej nie operowałem z taką ilością zdjęć, jak zresztą i z kamerą. Ci9ągle jestem w szoku widzac możliwości kamery w stosunku do wizuala. Dla Ciebie może oczywiste, ale dla kogoś, któ pierwszy raz użył kamerki do foto może być sporym zaskoczeniem mimo wszystko. ZObaczymy jeszcze jak wyjdzie Firefly ze Słońcem w WL i planetami. 

Tecnosky ED 102/714,  Celestron  SCT 200/2000, Mak 90/1250, Lunt 50, Nikon Lookout 10x50, Canon 550D, Canon mod. 50D

https://charon-x.blogspot.om

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...

No wreszcie coś,bo cały tydzień się obijałeś :P.  Dzisiaj poza tą jeszcze była spora łukowata protuberancja. Fociłeś może ? Oo widze Tomecz ma, ale rozdzielona na dwie, u mnie w pst byla cała.

Tecnosky ED 102/714,  Celestron  SCT 200/2000, Mak 90/1250, Lunt 50, Nikon Lookout 10x50, Canon 550D, Canon mod. 50D

https://charon-x.blogspot.om

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj obszar aktywny 2565 dotarł do krawędzi.

Około 9 rano wyrzucił ładną pętelkę ale nie miałem czasu żeby ją złapać. Później strzelał tylko większymi i mniejszymi smarkami plazmy :)

Untitled-1 copy.jpg

  • Like 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

najciekawszy wczoraj obszar na słońcu. 

w paśmie widzialnego światła niewiele się dzieje bo jest zaledwie jedna mała plamka. nie przeszkadza to pasmu h-alpha który gosił wczoraj ładny podłużny filament. Choc w tym paśmie widać wiecej niż w widzialnym to też mu się udziela brak plam....

sun314j.jpg

  • Like 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiejsze protuberancje.

Jedna z nich to protuberancja "filarowa" (Pillar prominence) - książkowy przykład

Druga zaś to piękny kompleks protuberancji spokojnych - niżej dość okazały filament.

pillar prominence 8sierpnia 2016.jpg

prominences wall 8sierpnia2016.jpg

  • Like 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie są one takie piękne jak u kolegi, ale do mistrzostwa to mi jeszcze bardzo daleko, no i sprzęt jest taki sobie. Nie mniej jednak coś przy pierwszym kontakcie z taką maszyną daje się zarejestrować.

Sun_07_08_2016_14_05_45_L-opisane.jpg

Sun_07_08_2016_14_22_36_L-opis.png

Sun_07_08_2016_14_23_23_L-polaczone-klatki-opis.jpg

Sun_07_08_2016_14_06_21_L-opis.png

  • Like 6
Sekcja Astronomiczna Szkoła Talentów Żagański Pałac Kultury
Jana Pawła II 7 - 68-100 Żagań
MEADE 6", Dobson 10", ED100 i takie tam szkiełka

astronom_jacek.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kamery dość sporo rejestrują w h-alapha, nawet w PST. Obraz life już daje znacznie lepszy detal niż obraz wizualny. Niektóre kamery dają pasy ciężkie do pozbycia się, twoja chyba tego nie ma. Powinieneś zmniejszyć jasność tarczy, bo wyszła ci prześwietlona. Nie wiem czemu takie szumy masz, może ostrzenia za dużo ?

Tecnosky ED 102/714,  Celestron  SCT 200/2000, Mak 90/1250, Lunt 50, Nikon Lookout 10x50, Canon 550D, Canon mod. 50D

https://charon-x.blogspot.om

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

DMK to kamera CCD i z jej urok taki jest, że szumi dość mocno. Brak chłodzenia robi swoje. Tarcza jest z premedytacja prześwietlona, by lepiej uchwycić wyrzut.

Co do ostrzenia to jest pewien problem, bo PST ma dość głęboko ognisko i konieczny jest Barlow, by się do niego dostać. Ale m mimo tego, kiedy ostrzę obraz w pewnym momencie mogę kręcić śrubą regulacyjną na maksa a obraz i tak nie zmienia ostrości. A powinien tracić ostrość. Kiedy śrubę wkręcam to w pewnym momencie obraz robi się nie ostry. Nie wiem jeszcze dla czego w drugim kierunku nie pojawia się nieostrość. Ale taki teleskop do foto mam pierwszy raz więc muszę trochę po doświadczać by dojść sedna sprawy.

Z opisów niektórych kolegów czytałem, że oni robią dwa kadry. Jeden z protuberancjami a drugi z tarczą i składają je ze sobą. Co prawda można osiągnąć niezły efekt za jednym razem, ale wtedy filtrami trzeba ciągnąć na maksa.

Sekcja Astronomiczna Szkoła Talentów Żagański Pałac Kultury
Jana Pawła II 7 - 68-100 Żagań
MEADE 6", Dobson 10", ED100 i takie tam szkiełka

astronom_jacek.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)