Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

  • 2 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...
Napisano

Słońce 11.06.2023r. przed godz. 10.

Pierwsze udane światło nowej kamerki : Player One Apollo M-max (wcześniej była jedna próba, ale Quark mi się rozregulował). Jak zwykle nowy sprzęt trzeba najpierw poznać i się z nim dogadać. Pierwszą próbę uznaję za udaną, choć kamerka nie jest tak bezproblemowa jak QHY174m której używałem do tej pory.

Poniższe zdjęcia to mozaika z 15 paneli. Mocno dziś wiało, więc robiłem duże zakładki.

Seeing słaby, pojedyncze zdjęcie można było ustrzelić z lepszym. Do takiej serii pod rząd za bardzo zmienny.

Sprzęt użyty do wykonania zdjęcia:

Celestron AVX, Bresser AR127s, Quark chromo, Apollo m-max

1.thumb.jpg.ca2a556674571bc3f968d9fa6dec0f15.jpg

color.thumb.jpg.f824161caf6c0ecb7f4ac8006c343be9.jpg

  • Like 8
  • Thanks 1
  • 2 tygodnie później...
Napisano

Słońce h-alpha 22.06.2023r.

Wynik wczorajszego zbierania materiału, mozaika z 13 paneli. Na tarczy mnogość małych obszarów aktywnych. W jednym z nich uchwycony niewielki rozbłysk ( klasa C4.14 w AR3337).

Bresser AR127s + d-erf, Quark chromo, Player One Apollo M-max, Celestron AVX

Soce22czerwca.thumb.jpg.debcec21aec2dc01bdc94823d5893a40.jpg

BezNazwy_Panorama1mono.thumb.jpg.be8b5f2df5b8f60c5e94490f7b5d162f.jpg

  • Like 7
  • Thanks 1
Napisano (edytowane)

Ależ skala. Na cztery ekrany!
Nawet ostatni słoneczny APOD tego typu miał mniejszą:
https://apod.nasa.gov/apod/ap230222.html

Brawo Ty!
Szacun za pracę - także sklejanie paneli.

Najłatwiej ocenić skalę po łagodności krawędzi obiektu, a przypomnę że Księżyc prezentuje nam podobnie wielką tarczę - tylko nie zagraża sprzętowi 🙂 (mi raz stopiło okular)

Ujawniłem w pełnym powiększeniu dla tych co nie wklikowują się trzy razy.

Siema
Wszystkie wszechświaty są wieczne

skala.jpg

Edytowane przez Ekolog
  • Like 1
Napisano

Zdjęcia z wczoraj :) po 11 latach w astro dogodziłem sobie i postawiłem słupek na tarasie, wczoraj była pierwsza próba - niestety w marnych warunkach między chmurami. 
352727384_283023230899412_5134235214341346340_n.thumb.jpg.0f102ee3c62582f750b405485e96bc4a.jpg

Mozaika z 2 klatek, największy obszar 3340, poniżej: na lewo3345, po środku 3346. Oraz przy krawędzi tarczy 3337 i 3338. 
BezNazwy_Panorama1.thumb.jpg.13cecf0e4b9fe8ec2b7265bafc269cc9.jpg

Poniżej próby z barlowem 2x choć seeing kiepski.
Obszar 3341

1.thumb.jpg.ded7a976382a4e24a4fd624f5386f274.jpg

Protki :) 
2.thumb.jpg.4a9b96973811d174b8269302d7686fd2.jpg3.thumb.jpg.b3c0c33b82019633ee292dd644607ac5.jpg

  • Like 9
Napisano

@Przemek_K tak, to belka 14x14cm. Z powodu wielu niewiadomych zdecydowałem się na razie zrobić tnąc koszty, wykorzystując to co pod ręką. Wszystko jest skręcone na sztywno. Podstawa kotwami chemicznymi do tarasu, słupek w podstawie wkrętami ciesielskimi (6szt.), gdzie była wolna przestrzeń między słupkiem, a podstawą została dodatkowo wypełniona masą epoksydową. Jak zrobię kilka sesji to będę mógł coś więcej powiedzieć w porównaniu do trójnogu. 

Napisano

Strzał z dzisiejszego ranka godzina 8:30 nad wschodnią krawędzią tarczy Słońca. 
Ładna protuberancja i wyłaniający się nowy obszar aktywny. 
Bresser 127s, Quark chromo, PO Apollo M-max, AVX

1.thumb.png.44aa6689238a40ac5bf86622b3a31ca5.png

1color.thumb.png.53728da1f1f5061e983b36b61b09ac4e.png

  • Like 7
  • 2 tygodnie później...
Napisano

Słońce h-alpha z niedzieli 09.07.2023r. godzina 11:15.

Mozaika z 14 paneli. Bresser AR127s, Quark chromo, Player One Apollo M-max, D-ERF 135mm, Celestron AVX

9lipca2023mono50.thumb.png.2a5456407ce30c57732655b9522f79cb.png

9lipca2023color50.thumb.png.f64fdff80fe01ad2efb2984def74995a.png

  • Like 9
Napisano

Słońce z 15.lipca br. - pomału zachodząca grupa 3363, coraz bliżej centralnej części grupa3372 oraz wschodząca 3373 .

Zdjęcie składa się z 6paneli. Lunt LS60 THa ,barlow tele vue3x asi174mm cool.

Slońce podpis.jpg

  • Like 5

Sky Watcher 150/750EQ3-2,  Guide scope 60mm,canon EOS550D ASI120MC, Hyperion barlow2.25 ,Barlow GSO ED 3x

Napisano

Czerwcowe Słońce. Lunt 50 DoubleStack + Chameleon2:

 

07.06.2023

SoceBW.thumb.png.e1a541082892e06eb2b0765233706907.png

Socekolor.thumb.png.e03feec1d5a9cf633f42095c84539747.png

 

Słońce jako błękitny olbrzym 😁

Socekolor2.thumb.png.833c9161a0c5974ccbbe962520200012.png

 

Z barlowem 1,5x:

SocebarlowBW.thumb.png.03737a0a11fa3cef00f3f7e1d80315cd.png

Socebarlowkolor.thumb.png.885068c5fce51cd778405b54b085428d.png

 

13.06.2023

SoceBW.thumb.png.0a6f1bdf24d9c9dd9665357c4cf58a93.png

Socekolor.thumb.png.e884fb9d1f1d9a858906e5b652972dad.png

 

22.06.2023

SoceBW.thumb.png.a9bc2098df9d77916f6275a9349175d4.png

Socekolor.thumb.png.15a2c6646be0297b36da894dfcbac534.png

 

28.06.2023

Przed zachodem, stąd troche spłaszczone 🙂

SoceBW.thumb.png.5a9ef2051ad1b7ff90725a0aa4e41e5d.png

Socekolor.thumb.png.85e8b39c843669788a390d0aa0c4fd91.png

 

Mały rozbłysk;

SocerozbyskBW.thumb.png.2a387ec5a92cad2da0910fc3445ef361.png

Socerozbyskkolor.thumb.png.f0c4c9563affd482f1964c47b040db8a.png

 

I zachodzące - ostatnie chwile przed drzewami i budynkami nad horyzontem

SocezachdBW.thumb.png.1762a6226768d7daed49076ae6e3f793.png

Socezachdkolor.thumb.png.2554fe40aaeb138f60f25e4d2a9f4cc0.png

 

  • Like 5

Tecnosky ED 102/714,  Celestron  SCT 200/2000, Mak 90/1250, Lunt 50, Nikon Lookout 10x50, Canon 550D, Canon mod. 50D

https://charon-x.blogspot.om

 

Napisano (edytowane)
55 minut temu, Charon_X napisał:

Czerwcowe Słońce. Lunt 50 DoubleStack + Chameleon2:

07.06.2023

I zachodzące - ostatnie chwile przed drzewami i budynkami nad horyzontem

 

Socezachdkolor.thumb.png.2554fe40aaeb138f60f25e4d2a9f4cc0.png

 

 

To już nie "trochę" spłaszczone. 😉

 

Obiektywne spłaszczenie obiektów astronomicznych obracających się jest konsekwencją siły odśrodkowej.

Wzór:  spłaszczenie = (promień_równikowy - promień_biegunowy) / promień_równikowy.  

Ze zdjęcia (Twojego nie tej miniaturki) wychodzą promienie 860/2 = 430 oraz 768 / 2 = 381 pikseli.

Zatem spłaszczenie Słońca wynosi jakby: (460-381)/430 = 79 / 430 = 0.1837

Tymczasem dla Słońca Wikipedia podaje spłaszczenie 9x10^-6 = 9/1000000 = 0.000009

To sporo Ci atmosfera w tych warunkach tę gwiazdę dopłaszczyła. 🙂 Aż 18% 'zgniotu'.

Ciekawa sprawa. Dzięki za inspirację.

Siema
Wszystkie wszechświaty są wieczne

minis.png

Edytowane przez Ekolog
Napisano

Trochę spłaszczone było odnośnie pierwszego zdjęcia. Ostatnie już mocno spłaszczone bo to było z kilkanaście minut później tuż przed samym zachodem (miałbym jeszcze 10 -15 min gdyby nie przeszkody terenowe. 

  • Thanks 1

Tecnosky ED 102/714,  Celestron  SCT 200/2000, Mak 90/1250, Lunt 50, Nikon Lookout 10x50, Canon 550D, Canon mod. 50D

https://charon-x.blogspot.om

 

Napisano
18 godzin temu, Charon_X napisał:

Słońce jako błękitny olbrzym 😁

Na Teutatesa! Ale trafiłeś w moj ulubiony odcień niebieskiego. Wygląda magicznie, nie mogę przestać się gapić 😁

Gdybyś czasami przy obróbce miał więcej czasu to serdecznie poproszę o więcej 😍

Napisano

Słońce z 16.07.2023r. 
Dopiero czas pozwolił na dokończenie obróbki. Mozaika z 12 paneli, setup ten sam co zwykle: 
Bresser 127s, Quark chromo, Player One Apollo M-max, D-ERF 135mm, Celestron AVX

panoramacolor.thumb.png.bfcff3de2082aae193fa2fa694244c8b.png

  • Like 6
  • 1 miesiąc później...
Napisano

Witajcie po dwumiesięcznej przerwie  :)
Na początek piękne protuberancje z niedzielnego przedpołudnia. Bardzo słabe ale seeing przyzwoity. 
Pełna tarcza powinna być za kilka dni jak uporam się ze składaniem i obróbką. 
W sprzęcie nic się nie zmieniło :
Bresser AR127s, Quark chromo, Player One Apollo M-max, D-ERF 135mm, Celestron AVX

tarczaiprotykolor.thumb.png.9e6d6e9a0d6ba54bb28f695d4e88068c.png

tarczaiprotymono.thumb.png.f7013e1bc3bb2d40b1c55f985333b761.png

 

  • Like 8
  • 4 tygodnie później...
Napisano

Mega ta fota i jakie szczegóły😍

Na zlocie bodajże 22 września w piątek przez teleskop @Charon_X oglądaliśmy takie rozbłyski a ja się zastanawiałem czy ktoś to foci!. 

Napisano
W dniu 19.09.2023 o 12:54, DarX86 napisał:

Witajcie po dwumiesięcznej przerwie  🙂
Na początek piękne protuberancje z niedzielnego przedpołudnia. Bardzo słabe ale seeing przyzwoity. 
Pełna tarcza powinna być za kilka dni jak uporam się ze składaniem i obróbką. 
W sprzęcie nic się nie zmieniło :
Bresser AR127s, Quark chromo, Player One Apollo M-max, D-ERF 135mm, Celestron AVX

....

To jest niesamowite!

Napisano
6 godzin temu, metallversion napisał:

To jest niesamowite!

Dzięki. Przypomniałeś mi, że zrobiłem wersję z naniesioną siatką wielkości zjawiska, a  jej tu nie wstawiałem. 
Siatka na jaką wysokość od powierzchni Słońca unosiły się protki. Grafika Ziemi z zachowaniem skali.
tarczaiprotyszablon.thumb.jpg.ba393537dc6a952fd2116d05532156d7.jpg

  • Like 7
  • Thanks 1
Napisano (edytowane)
3 godziny temu, towerfox napisał:

Widać jakim pyłkiem jesteśmy w tym wszystkim 😄 Ale tutaj albo Ziemia jest za duża albo odległości 50k km za małe.

Co do pierwszej części zdania to się zgadzam, a co do drugiej części zdania to obliczam że jest jednak OK (patrz grafika).

Średnicę Ziemi można zaokrąglić do 12.8 tys. km. a mieści się tu między liniami więcej niż 3 i pół narysowanej Ziemi.

Pozdrawiam

Wszystkie wszechświaty są wieczne

 

obliczenia.png

Edytowane przez Ekolog
Napisano
4 godziny temu, towerfox napisał:

Ale tutaj albo Ziemia jest za duża albo odległości 50k km za małe.

Faktycznie ok 10% błąd. 3% na wielkości Ziemi, reszta to błąd w dopasowaniu wielkości szablonu na tak małym wycinku krawędzi tarczy Słońca. 

  • 4 tygodnie później...
Napisano

Słońce h-alpha 13.11.2023

Materiał zbierany  o godz. 11. Zdjęcie finalne złożone z dwóch paneli.

Obszary aktywne przy zachodniej krawędzi tarczy.

Sprzęt: TS 152/900, ERF130mm, Quark chromo, Player One Apollo M-max, Celestron AVX

inwersjacolor.thumb.png.47ce0939d0a5db8a288dd30b394843c2.png

inwersjamono.thumb.png.409acba524bd4623958e0320f3dac446.png

pozytyw.thumb.png.3a2ed59ac6f50487921bfa22e5d5f4d5.png

  • Like 8
Napisano
W dniu 14.11.2023 o 09:09, DarX86 napisał:

Sprzęt: TS 152/900, ERF130mm, Quark chromo, Player One Apollo M-max, Celestron AVX

Bardzo fajne zdjęcia!
Używasz tego czegoś między aparatem a filtrem - ZWO T2-TILTER-II ?

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.