Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano

Kolejna porcja h-alpha z wczoraj.

Animacja obszaru 4048, który był najbardziej aktywny w ostatnich dniach. Niestety się uspokoił i złapało się tylko kilka niewielkich rozbłysków.

Klipy nagrywane między 10:35 a `13:31 z 20 sekundowymi przerwami. Wyszło 350 nagrań.

Wczorajszy seeing był zachwycający, już dawno nie trafiłem tak dobrego. Ciężko było się oderwać, bo chciało się więcej i więcej  🙂

 

 

  • Like 4
  • 1 miesiąc później...
Napisano

Tegoroczne: styczeń- marzec. Lunt 50 + Chameleon2

 

04.01.2025 (cirrus przeszkadzał, ale było to Słońce najbliżej Ziemi)

SoceBW.thumb.png.7ebd0e000548558c646654a114a20f21.png

Socekolor.thumb.png.1677ad412c2385963b8ccd31865f2aac.png

 

11.02.2025

SoceBW.thumb.png.233273bf882d902ee54ca97a4d8cecbf.png

Socekolor.thumb.png.03707f58d3e6de72c1645f2f60c7d2f4.png

 

24.02.2025

SoceBW.thumb.png.85da7694a2680c8fbe2c2814d498e346.png

Socekolor.thumb.png.3deb535c99322b382c9fdad27a684297.png

Socekolor2.thumb.png.650552277a6d7ba262b8655e655c9922.png

 

21.03.2025

SoceBW.thumb.png.cc4301cb7d20e15f805c3e16eafb1e01.png

Socekolor.thumb.png.eee940aa4af98920b592bffb370b3f4a.png

Socekolor2.thumb.png.2a9ffce3233ceb8f45e6914faf870887.png

 

28.03.2025

SoceBW.thumb.png.8009517e58947b62f632c396b35902b6.png

Socekolor.thumb.png.02f2a5fb735e30eb82e4a6f70e0320c2.png

 

29.03.2025

TarczaBW.thumb.png.c830a9bcb399463bfb67c162ee0330b0.png

Tarczakolor.thumb.png.9c5b88ceccf2d0487a96f19e63903577.png

 

  • Like 4

Tecnosky ED 102/714,  Celestron  SCT 200/2000, Mak 90/1250, Lunt 50, Nikon Lookout 10x50, Canon 550D, Canon mod. 50D

https://charon-x.blogspot.om

 

Napisano

Pierwsze próby double stack. Trochę na wariata bo warunki marne, więcej chmur niż nieba. Zapowiadają chmury przez kilka dni więc korzystałem z tego co możliwe teraz. Gdyby okienko pogodowe przyszło wcześniej załapał bym się na kolejny rozbłysk klasy X.

Na pierwszym zdjęciu obszar 4087 z dogasającym rozbłyskiem, który w kulminacyjnym momencie osiągnął X2.7.

Chmury przeszły pół godziny po rozbłysku i wtedy też rozstawiłem sprzęt.

TS152/900, D-erf 135mm, Quark chromo + etalon Lunt40, Apollo m-max, AVX.

2.thumb.png.bec0bce0b89d8339dceb821046a9dbeb.png

1.thumb.png.fb010eaa58698abe857f54a517c5ce1c.png

3.thumb.png.f2d898b5ebac51f313e69e6a54ba910f.png

4.thumb.png.611957ef951c760537f252e50075166f.png

  • Like 9
Napisano

Dziś na szybko łapane między chmurami.

Okolice obszaru aktywnego 4087 (mozaika z 4 paneli).

Oraz po przeciwległej stronie tarczy okolice obszarów 4085, 4088 (mozaika z 2 paneli).

TS152/900, d-erf 135mm, Quark chromo + etalon lunt40, Apollo m-max, AVX.

BezNazwy_Panorama1.thumb.jpg.18c54f19ce68a2f00563828ac5251164.jpg

BezNazwy_Panorama2.thumb.jpg.282fc06215fbbfad8774ff605ce6021c.jpg

  • Like 9
  • 2 tygodnie później...
Napisano (edytowane)

Cały dzień pod chmurami, po południu wreszcie się wypogodziło. Grube chmury przeszły, zostało stabilne mleko. Nagrywać zacząłem o 17:30, skończyłem 18:30. Przez ten czas nagrałem 134 aviki z których powstała ta animacja. 
O 17:49 był kulminacyjny moment rozbłysku (M2.99) w bardzo aktywnym obszarze nr 4100. 

 

 

Edytowane przez DarX86
  • Like 7
  • 3 tygodnie później...
Napisano

Słońce h-alpha
16.06.2025r. godzina 8:40 (6:40 UTC).

Uwolniona protuberancja nad zachodnią krawędzią tarczy słonecznej.  Jedno zdjęcie "czyste", drugie z nałożoną siatką wysokości protuberancji nad powierzchnią Słońca. Oderwana część w momencie robienia zdjęcia wzbiła się na około 350 000 km nad powierzchnię naszej gwiazdy !😲

Fotografia składa się z kilku ujęć. Oddzielnie nagrywana protuberancja + trzy nagrania na detale tarczy. 

Sprzęt: 
TS 152/900 + D-ERF135mm, Quark chromo + etalon Lunt 40, Apollo m-max, AVX. 

uwolnionaprotapodpis.thumb.png.ade6189cb1bdda7d94b6fc78d0f5e980.pnguwolnionaprotasiatka.thumb.png.b0e98fc9f39efbc0691da8d4bdc8a942.png

  • Like 7
  • Thanks 1
  • 3 tygodnie później...
  • 2 miesiące później...
Napisano

Pierwsze światło i pierwsze doświadczenia w tej dziedzinie. Może by wyszło lepiej ale oczywiście przyszły chmury.

Lunt LS40T Ha B500. + ASI 678 MC

30% z 500 klatek (0,5 msek.)

Sun_Color_2.thumb.jpg.88109bd60821ecf0eae7d85c9751db0d.jpg

SUN_White.thumb.jpg.dd761b0c1d1902aa4825e1fac835b196.jpg

SUN_White_bmp_ls3d.thumb.jpg.e1c4859a16461247791f58dfc4f00a51.jpg

  • Like 8

SW Evostar 72 ED, MAK 127, EQ5, AstroEQ, Nikon D5100, Nikon D3100 MOD, ASI 533MC Pro, ASI 678MC, T7C Astro.

Moja strona

  • 5 miesięcy później...
Napisano

Ja też dziś wystartowałem sezon słoneczny 🙂 na razie na Słońcu bardzo spokojnie, może to cisza przed burzą 😉 
Dobrze wrócić po 4 miesiącach przerwy, ostatni raz działałem na początku listopada, ale warunki były straszne. 


Dziś ciepełko , seeing nie powalał ale był dość stabilny. 

TS 152/900, przysłonięty ERFem do 135mm, Quark Chromo + etalon Lunt40, Player One Apollo m -max, AVX

1.thumb.png.6d73eeadfd12a292136c4fa031a9b995.png

  • Like 8
Napisano

I jeszcze trzy kadry z dzisiaj - zza krawędzi wychodzi rejon 4384. Warunki wciąż średnie ze wskazaniem na gorsze. Ale niebawem na pewno będzie lepiej 🙃🌞

Ostatnie zdjęcie to okolice środka tarczy. 

Quark Chromo, TS Photoline 130(120)/910, ASI174MM, 100 z 1000 klatek.

2026-003-02-Sun-438184.thumb.jpg.79d51794a673ec78323355ce8c19b384.jpg

2026-003-02-Sun-4378.thumb.jpg.26dc864982c91fc37127f3bbd5de79d5.jpg

2026-003-02-Sun1.thumb.jpg.f65383f6a322241fdfa460304c16979b.jpg

  • Like 9

jolo-astrojolo.png

Napisano

Muszę się spieszyć, bo jakbym najpierw zobaczył te od Ciebie, to już by mi się moich odechciało wrzucać 🫠

  • Haha 1

jolo-astrojolo.png

Napisano

No to znowu ja pierwszy - dzisiaj męka niesamowita złożenie mozaiki z 34 paneli - dzięki @DarX86 za wskazówki!

Warunki mocno zmienne, mam jeszcze kilka zbliżeń na ciekawsze miejsca, ale nie mam chwilowo sił na dziubanie tych kadrów. Więc tylko pełna tarczka z dzisiaj 🙂

Quark Chromo, TS Photoline 130(120)/910, ASI174MM, 34 x 100 z 500 klatek. 

2026-03-04-Sun2.thumb.jpg.6635ce2cbeb58417eb768a2f62fee5c0.jpg

  • Like 5

jolo-astrojolo.png

Napisano

U mnie dziś słabsze warunki, niby słonecznie ale mało przejrzyście. 
Mała mozaika z 4 paneli pokazująca protuberancje nad zachodnią krawędzią tarczy oraz obszary aktywne nr. 4384, 4381 i 4378. 
Kolejne zdjęcie to "pofałdowania" w centrum tarczy. 
Trzecie pokazuje protuberancje nad zachodnią krawędzią tarczy oraz największy dzisiejszego dnia filament. 

TS 152/900, przysłonięty ERFem do 135mm, Quark Chromo + etalon Lunt40, Player One Apollo m -max, AVX
BezNazwy_Panorama1.thumb.jpg.3ef2e022acf8486479cff4171a4976ca.jpg

4.thumb.jpg.0128865c6d21a9f2cbc70e84d54863be.jpg

5.thumb.jpg.c0f148fbc1de7d10afcdb47df8732071.jpg

  • Like 9
Napisano

Dwa kadry z dzisiaj i dwa sprzed dwóch dni. Warunki stabilne, ale niestety dalekie od ideału. 

Quark Chromo, TS Photoline 130(120)/910, ASI174MM, stacki 150 z 2000 klatek. 

Zachodzące już plamki 4378 i 4386:

2026-03-06-Sun-Spots2.thumb.jpg.9d0bf669af18b879a2cc4ba64cb808db.jpg

Obszary 4381 i 4384 sprzed dwóch dni i z dzisiaj - widać jak pomiędzy nimi narodziło się kilka nowych plamek:

2026-03-04-Sun-Spots.thumb.jpg.8603f98d4783b7d0fb4bce7f0157dc0b.jpg

2026-03-06-Sun-Spots.thumb.jpg.ab6ff579f8731487a3ff2402c5dd1e4a.jpg

I jeszcze protuberancja sprzed dwóch dni - największa jaką widziałem w tym roku 🙃 ale mam nadzieję, że będzie lepiej.

2026-03-04-Sun-Prot.thumb.jpg.7cde9ff2be1392bd7038e2cd0faefd62.jpg

  • Like 9

jolo-astrojolo.png

Napisano

Pierwszy kadr to praktycznie wszystkie obszary aktywne obecnie na Słońcu - najnowszy 4385 to to maleństwo na dole, bliżej lewej krawędzi. A na skraju tarczy coś się Słonku urwało i poleciało w kosmos 🙂

A poniżej mozaika całej tarczy - warunki szalały, to każdy kawałek mozaiki ma, można powiedzieć, swoją własną definicję jakości 🤣

 

Quark Chromo, TS Photoline 130(120)/910, ASI174MM, stacki 300 z 2000 klatek. 

2026-03-07-Sun-spots.thumb.jpg.1402dd444280fc31f06c4103fe73a783.jpg

2026-03-07-Sun.thumb.jpg.3841343dafb350ec608614048b703ce5.jpg

 

  • Like 9

jolo-astrojolo.png

Napisano

Patrząc na to co koledzy wrzucają (a szczególnie Darek) trochę wstyd pokazywać swoje, ale co tam - pierwsze koty za płoty. Zupełne początki, bo zabawę w foto Słonka zacząłem raptem wczoraj - takie coś wylazło.

SW Heliostar 76, Asi 174 MM mini.

2026-03-07-1228_5-CapObj_lapl3_ap2_conv.thumb.jpg.f278602209f77a3b5e996e9be026c1f0.jpg

2026-03-07-1211_4-CapObj_lapl3_ap2.thumb.jpg.03c3fde9bf63f23f9bb5a53a376199e5.jpg

 

  • Like 7
Napisano
W dniu 7.03.2026 o 17:44, jolo napisał:

A poniżej mozaika całej tarczy - warunki szalały, to każdy kawałek mozaiki ma, można powiedzieć, swoją własną definicję jakości 🤣

Tak wygląda robienie mozaiki przy skaczącym seeingu 😞Trzeba było wypróbować mniejszą rurkę by mniej paneli było 🙂 

 

10 godzin temu, lukost napisał:

Patrząc na to co koledzy wrzucają (a szczególnie Darek) trochę wstyd pokazywać swoje, ale co tam - pierwsze koty za płoty. Zupełne początki, bo zabawę w foto Słonka zacząłem raptem wczoraj - takie coś wylazło.

Wstyd to by było wrócić do moich pierwszych zdjęć w h-alpha 🙂  Heliostar to bardzo fajny sprzęt widząc jakie fotki z niego pojawiają się w necie. W prognozach dużo słońca więc czas testować i uczyć się nowego nabytku.

 

Napisano

Przed południem miałem chwilę na focenie. Seeing słaby, mocne podmuchy wiatru miotały teleskopem. Trzeba było trafiać w chwilę ciszy między podmuchami. Mimo trudności coś udało się nagrać 🙂 
TS 152/900, przysłonięty ERFem do 135mm, Quark Chromo + etalon Lunt40, Player One Apollo m -max, AVX

Na wschodniej krawędzi tarczy słonecznej widoczne niewielkie protuberancje spokojne wchodzące na tarczę w postaci okazałego filamentu. 
10_11v2.thumb.png.dcf32179714db294bd1d3d9ecc43b7e8.png

Po przeciwległej stronie tarczy widzimy zmierzające ku zachodowi obszary aktywne nr. 4384 i 4381. 
Obszar 4381 zjawiskowo otacza "zatoka" filamentu 🙂 
10_21.thumb.png.5ba096b85ac503f1f6409906fa5ff5f8.png

  • Like 7
Napisano

To jeszcze z wczoraj trzy kadry - filamenty które dzisiaj Darek uwiecznił wczoraj wyglądały tak:

2026-03-09-Sun-filaments.thumb.jpg.16cbcdc8da69a1ebf54831600e1a27b5.jpg

Powoli też wyłazi region 4387, a za nim na krawędzi też się coś działo - zobaczymy jutro co to takiego:

2026-03-09-SunHa-4387.thumb.jpg.7b527df0b5a1453eede350945276d9b6.jpg

I popołudniowa częściowa mozaika przez środek tarczy:

2026-03-09-SunHa.thumb.jpg.4093e91ea5b582679c3127531605ea33.jpg

Quark Chromo, TS Photoline 130(120)/910, ASI174MM, stacki 200 z 2000 klatek. 

  • Like 7

jolo-astrojolo.png

Napisano

Zeszłoroczne lipiec-wrzesień, jak zawsze Lunt50DS + Chameleon2

 

07.07.2025

SoceBW.thumb.png.9da3302081b3e6fb0d15a9ce8aa1bb70.png

Socekolor.thumb.png.85aad22423b6e756b6189728c442c32e.png

 

18.08.2025

SoceBW.thumb.png.7b0993e53d5a72828def4648058406a9.png

Socekolor.thumb.png.90c1aa3315838a33139c571a30e5d216.png

 

20.09.2025

SoceBW.thumb.png.ea3e4d01ad8c344f109e97ba3e73effb.png

Socekolor.thumb.png.44f9dc63eb2bde258b62fd3cb3c16dc4.png

 

27.09.2025

SoceBW.thumb.png.59f3126d0d13294456a927ef53aa6ef1.png

Socekolor.thumb.png.d741457ad026202489962130da7a4a98.png

Socekolor2.thumb.png.5c42540d00da4eedcdce4a1d38a360ab.png

 

  • Like 7

Tecnosky ED 102/714,  Celestron  SCT 200/2000, Mak 90/1250, Lunt 50, Nikon Lookout 10x50, Canon 550D, Canon mod. 50D

https://charon-x.blogspot.om

 

Napisano

Dzisiejsze Słońce h-alpha (13.03.2026) ☀️

Na pierwszym zdjęciu udało się złapać cały „zespół” drobnych obszarów aktywnych na północnej półkuli. W jednym kadrze znalazły się regiony 4393, 4389, 4391 i 4387, a w prawym górnym rogu widać jeszcze fragment obszaru 4390. Sporo się tam dzieje jak na tak niewielki fragment tarczy.

Drugie ujęcie pokazuje zachodnią krawędź Słońca. Obszar 4384 powoli zbliża się do brzegu tarczy, a region 4381 zdążył już się za nią schować. Mimo to nad krawędzią nadal widać unoszące się pętle plazmy – wyraźny ślad jego aktywności.

Drugie zdjęcie wrzucam w odwróconej kolorystyce, żeby lepiej było widać strukturę i dynamikę tych zjawisk.

Sprzęt użyty do wykonania zdjęcia: TS 152/900, przysłonięty ERFem do 135mm, Quark Chromo + etalon Lunt40, Player One Apollo m -max, AVX

09_17_49podpis.thumb.png.73b8d01021ed7d4c063f7a7682c09fb1.png

inwersja1podpis.thumb.png.f69749fdf624ef9e7f97747535cd03ec.png

  • Like 7
Napisano

☀️ Słońce w paśmie H-alpha – 15.03.2026

Dzisiejsze obserwacje Słońca w paśmie H-alpha ukazały niezwykle

efektowne protuberancje.

📸 Pierwsze zdjęcie przedstawia południowo-wschodnią krawędź tarczy słonecznej. Na samej tarczy widoczne są obszary aktywne 4395, 4394 oraz 4392, a tuż nad krawędzią unosi się rozległa i bardzo efektowna protuberancja.

📸 Drugie zdjęcie pokazuje południowo-zachodnią krawędź Słońca z rozbudowanym systemem protuberancji. Po lewej stronie doskonale widać moment, w którym z filamentu zaczyna "formować" się protuberancja.

🔎 Warto przypomnieć, że filamenty i protuberancje to w istocie to samo zjawisko – chłodniejsze pióropusze plazmy utrzymywane przez pola magnetyczne Słońca. Różnica wynika jedynie z perspektywy obserwacji:
• gdy widzimy je nad krawędzią tarczy słonecznej, nazywamy je protuberancjami,
• gdy obserwujemy je na tle tarczy, określamy je jako filamenty.

Sprzęt użyty do wykonania zdjęcia: TS 152/900, przysłonięty ERFem do 135mm, Quark Chromo + etalon Lunt40, Player One Apollo m -max, AVX

BezNazwy_Panorama1.thumb.png.a046a9569430bb0b33763c85380f5053.png

10_43.thumb.png.a8e15801b43d0d2cdf9306a5bc546853.png

  • Like 7
Napisano

Wolnym popołudniem poskładałem kilka filmików z wczorajszej erupcji w zachodniej części tarczy z rejonem aktywnym 4388. W filmiku jest około 30 sekund nagrania na żywo - już przy tej szybkości można zauważyć zmiany w wybuchu. Oraz około 3 minut erupcji przyspieszone 20x.

 

  • Like 8

jolo-astrojolo.png

  • 4 tygodnie później...
Napisano

Tak sobie rzeźbię dalej - protki z 15 marca i tarcza z soboty. Asi 174 MM mini i Heliostar 76.

1503.thumb.jpg.7683798377faa00d1318084d87b3d0c5.jpg

2026-04-04_09_18_10Z_lapl3_ap16.thumb.jpg.c15886878abb03f8f5ed23e0e383d40c.jpg

I koleżka, który mi często towarzyszy. 😉

IMG_20260322_104339.thumb.jpg.66c81f1f10a62a2017194cae3d6c0de7.jpg

IMG_20260404_112019.thumb.jpg.131a194243186d29620f6168aadfec06.jpg

  • Like 5
  • 3 tygodnie później...
Napisano

Słońce H-Alpha

Data/Godzina - 07.04.2026/ 12:00

Teleskop - Lunt 40/400 LS40/B500

Exposure - 0.8 msek.

Gain - 140

Aparat/Kamera - ASI 678MM

Light Frame - 30% z 1000 klatek

Montaż - SW EQ5

Prowadzenie - PHD2 Solar

Oprogramowanie - SharpCap

- AutoStakkert

- Gimp, ImPPG

669570273_4314329398844252_5968364513105068251_n.thumb.jpg.2ee41ac4839450655a4267d3d03b344d.jpg

Timelapse z 50 min życia Słońca, na film złożyło się 150 zdjęć, każde zdjęcie to stack 30% z 200 klatek. Materiału łącznie było ponad 230 GB. Następnym razem trzeba robić zdjęcia rzadziej a dłużej efekt będzie lepszy, jakbym zdjęcia robił co 1min to byłoby 150 min. z życia Słońca.

 

  • Like 1
  • Thanks 1

SW Evostar 72 ED, MAK 127, EQ5, AstroEQ, Nikon D5100, Nikon D3100 MOD, ASI 533MC Pro, ASI 678MC, T7C Astro.

Moja strona

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.