Skocz do zawartości

Canon 50d - zasilanie z aku 12V


DarX86

Rekomendowane odpowiedzi

Nie jest to ani jakiś ambitny projekt, ani nic skomplikowanego. Przedstawię sam pomysł, może komuś się przyda. 

Chcąc wydłużyć czas pracy lustrzanki w terenie, chciałem dostosować przejściówkę taką by móc zasilać aparat z akumulatora 12V. Canon potrzebuje 8V więc oczywiste było że gdzieś między aku a body musi być przetwornica napięcia typu step down. 
Po przymiarkach okazało się, że przetwornica LM2596 idealnie wpasowuje się w obudowę oryginalnego akumulatora:) A że w zestawie z body miałem padniętą baterię od razu przystąpiłem do działania. 

Tak też zrobiłem, a oto podglądowa fotka :

IMG_7516.jpg.95ec88721398185097ed9ef741828beb.jpg

Takie rozwiązanie pasuje do akumulatorów Canona typu: BP-508, BP-511, BP-511A, BP-512, BP-514, BP-522, BP-535. 

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

no właśnie mam lm2596 i chciałbym wstawić w miejsce ogniw w LP-E5 *). Miałem starą spuchniętą baterię, rozebrałem i tam pomiędzy ogniwami a stykami zewnętrznymi jest jeszcze jakaś płytka

 

lp-e5.thumb.PNG.5811e0c14f38e886e2584f4192d4bb0c.PNG

+/- OUT z przetwornicy mam dolutować tam gdzie namazałem na niebiesko czy tam gdzie na czerwono?

 

*) dokładnie to nie w miejsce ogniw tylko całkowicie na zewnątrz do aparatu nie będzie wchodziła przetwornica tylko pudełko po starej baterii z kabelkiem, bo pomyślałem sobie, że taka przetwornica jest jakimś źródłem ciepła  - słusznie?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastosowałem taką przetwornicę już dość dawno, ale w moim Canonie 40D to rozwiazanie się nie sprawdziło. Przetwornica wprowadza zakłócenia i na wyświetlaczu widoczne są czerwone poprzeczne paski. Na zdjęciach także sa widoczne. Sprawdziłem 3 przetwornice i wszystkie daja taki sam efekt. Kupiłen 3 nowe baterie (zamienniki oryginalnych Canona, polska firma Newell) i na jednej baterii kilka godziń mogę focić.

 Ritchey-Chrétien TS 150 mm/ 1370 + Reduktor TS 0,67 x , TS ED 80/560 + Flattener x0,8 ; ASI 533 MC Pro, Guider ArteSky 60/240 mm+ ASI 178 MM  iOptron iEQ30 Pro, AsiAir Plus

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, KrisQ napisał:

Przetwornica wprowadza zakłócenia i na wyświetlaczu widoczne są czerwone poprzeczne pask?i.

Tak się dzieje jeśli przetwornica zasilana jest z sieci elektrycznej 50Hz poprzez zasilacz impulsowy. Jeśli zasilał byś z baterii (np z akumulatora 12v) nie było by tego efektu.
można jeszcze zasilać z zasilacza który nie jest impulsowy a na transformatorze i klasycznym prostowniku (można rozróżnić po "wadze" zasilacza ;) )

 

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)