Skocz do zawartości

Okular Delta Optical-GSO Super View 30 mm 2? - ktoś posiada, ktoś poleci, nadaje się to do Synta 10"?


Szponix

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie koledzy.

Poszukuję okularu 26-30mm do Synta 10" na Dobsonie, niebo dość ciemne, ale bez rewelacji. Nie chcę zbyt dużo kasy wyłożyć. Po poszukiwaniach znalazłem taki okularek: Delta Optical GSO Super View 30mm 2". Cena jest dość przystępna, bo w okolicach 240 PLN. Pole widzenia też daje radę, 68 stopni [wg niemieckiego testu wartość lekko przekłamana, zawyżona o 4-6 stopnie]. Pytanie tylko do ekspertów - czy warty jest on swojej ceny i czy będę z niego zadowolony pod średnio-ciemnym niebem (wieś)? Może lepiej zejść nieco w dół z ogniskowej lub poszukać czegoś innego w podobnej cenie? Ta cena wydaje mi się trochę zbyt podejrzana, przyznam :P

 

Z góry dziękuję za pomoc!

 

Synta 10" rozsuwana + Discovery 10x50

Okulary:
zestawowe: 25mm, 10mm
ES: 6,7mm
Pentax: XW 5mm

 

Filtry: O-III, polaryzacyjny Orion (1-40%)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolega Daniel na Astromaniaku ma w syncie 10 Flex. O dziwo Scopos 35 mm dawał komety wiem bo sam sprawdzałem, to w tym GSO SV było dużo  lepiej. Zapytaj go z tego co wiem planuje dokupienie do kolekcji MEADE, więc tego GSO chyba chce sprzedać za jakieś 170-180zł max. Ja mam go w GSO 8 Delux i daje rade. Trochę nieostry przy krawędziach ale nie jest źle jak na szkło za te pieniążki.

  • Like 1

GSO 8"deLux, SW ED80/AZ4 

ES: 4,7mm,  6,7mm , 8,8mm ,  14mm ,  24mm 2"

       Meade UWA 20 mm  2", (82*)

Barlow GSO ED 2x 2"

Nikon EX10x50

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Patrzyłem przez ten okular w Columbusie 320 o światłosile f/4,7 i nie mogę go polecić do tak jasnych sprzętów. Gwiazdki na skraju pola widzenia były wielką kaszanką, więc lepiej zainwestować w ES-a 30 mm, 28 mm lub 24 mm jako okular przeglądowy do Twojej Synty. Sam tak zrobiłem, ale kiedy pozbylem się Newtona i zakupiłem Maka, znowu nabyłem GSO SV 30 mm, bo przy światłosile f/15 ten okular spisuje się doskonale. :)

Wysłane z mojego ALE-L21 przy użyciu Tapatalka

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, Szponix napisał:

Z czym używałeś?

Synta 10", Columbus 12", Cyklop 16".

Niestety nie ominie Cię kupno i przetestowanie osobiście. To co mnie nie przeszkadza innego może odrzucić.

Kupuj używane to wiele nie stracisz.

And12, GSO 30mm, Hyperion 13mm, 8mm, Baader OIII 2", SW UHC 2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, lukost napisał:

Odpuść sobie, poszukaj używanego super plossla Meade serii 5000 26 mm. W f/5 daje radę, GSO SV niekoniecznie...

Tak - Miałem tego MEADE i w porównaniu z GSO jest bardzo dobrze a nawet lepiej na korzyść MEADE :)

  • Like 1

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to pozostaje mi olać ten okular i poszukać czegoś lepszego :) Bo widzę, że na używkę Meade 5000 26mm ciężko liczyć. Ale będę zerkał. Dzięki!

Synta 10" rozsuwana + Discovery 10x50

Okulary:
zestawowe: 25mm, 10mm
ES: 6,7mm
Pentax: XW 5mm

 

Filtry: O-III, polaryzacyjny Orion (1-40%)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)