Skocz do zawartości

Obserwacje na tęgim mrozie


Gość Paweł Trybus

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Paweł Trybus

Dzisiejszego wieczora, zanim wzeszedł Księżyc, wybrałem się na krótką sesję obserwacyjną na miejscówkę w Żelkowie, w pobliżu Siedlec. Jestem w tych stronach służbowo i zabrałem ze sobą teleskop.

Niebo było bardzo ładne, zasięg w zenicie około 6.2 mag, ale nie oceniałem dokładnie. Ponieważ było okropnie zimno (-21 stopni), obserwacje nie trwały długo. Były jednak bardzo udane. Spojrzałem po raz pierwszy na 9 obiektów, z czego 7 należy do listy H400.

Sesja 386  10.02.2012  1710-1845 UT Columbus 13" i lornetka 10x50 [...]

Na początek zaliczyłem kilka obiektów w Erydanie.

NGC 1084 (gal. 10.7 mag; SB 12.5 mag) 100x i 150x. Jajowata, duży jasny środek i delikatne halo po obrzeżach.

n1084.jpg

NGC 1400 (gal. 11.0 mag; SB 13.0 mag) i NGC 1407 (gal. 9.7 mag; SB 13.4 mag). Parka galaktyk z trudem widoczna przy 150x. Deklinacja około -20 stopni, tło nieba dość jasne. Ale potwierdzone na 100% dwie okrągłe plamki z jaśniejszymi jądrami, w jednym polu.

n1400.jpg  n1407.jpg

NGC 1535 (mgł. pl. 9.6 mag; 18"; CS 11.6 mag) bardzo ładna mgławiczka, okrągła z wyraźnie jaśniejszym środkiem. Gwiazdka centralna majaczyła już przy 100x, o wiele ładniejszy widok w XW7 (213x),

images?q=tbn:ANd9GcRz9OnG9LzavL2Gmt0SS8yoXyRHPdR5hetdOThP6eRfCDG1PXoMEQ

Następnie po raz kolejny (trzeci bodajże) spróbowałem upolować

NGC 2204 (gr. ot. 8.6 mag; 10') w Wielkim Psie. Tym razem udało się. Widoczna jako lekki maczek rozsypany wewnątrz trójkąta jaśniejszych gwiazd, przy 150x.

n2204.jpg

Na koniec sesji zawitałem do Żyrafy.

NGC 1502 (gr. ot. 6.9 mag; 20') Piękna! Duża i jasna gromadka, kilka ciasnych par gwiazdek obok siebie, jasna para w centrum. 150x

n1502.jpg

NGC 1501 (mgł.pl. 11.5 mag; 52"; CS 14.4 mag). Bardzo ładne i duże kółeczko o równomiernej jasności przy 150x. W NSOG piszą, że przy 250x w teleskopach 12"-14" gwiazdka centralna widoczna jest ciągle. Potwierdzam, przy 300x (Tak LE5mm) bez problemu dostrzegłem gwiazdkę centralną!

images?q=tbn:ANd9GcTvUP3hqxN6FitNl62uEsem3tlPOgEHEbnLSLXryVTxeoXDIJkJ

Kaskada Kemble'a Piękny asteryzm w pobliżu wyżej wymienionych obiektów. Rządek gwiazd o jasności ok. 8 mag po dwóch stronach gwiazdy 5 mag. Śliczny w lornetce 10x50!

images?q=tbn:ANd9GcQmOGxzwMezp72LtwFqAZSnSkJ8h1Mery6hhrCPLDiWhoiVTfu9uA

NGC 1961 (gal. 11.0 mag; SB 13.7 mag). Trudna do znalezienia, brak jasnych gwiazd w pobliżu utrudnia "star-hopping". Ale w końcu ją dopadłem jako bladą, owalną plamkę przy 150x.

n1961.jpg

I na tyle starczyło mi determinacji :-) Paluchy trochę zmarzły, ale satysfakcję mam wielką. Zwłaszcza widok NGC 1501 z gwiazdką centralną wart był tych kilkudziesięciu minut na mrozie.

Czystego nieba!

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Paweł Trybus

Dzięki, Marcin  :)

Z taką właśnie myślą wrzuciłem Columbusa do służbowego kombi - jak się trafią warunki, to wykorzystam.

W pracy na razie mamy przestój, bo Niemcom wiertnia zamarzła (pewnie sobie przypomnieli, co im dziadkowie opowiadali o froncie wschodnim  :D ) i poszwendałem się trochę po okolicy, by znaleźć jakąś miejscówkę.

Wczoraj, gdyby nie ziąb i Księżyc, obserwowałbym parę godzin dłużej, bo niebo było bardzo dobre.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiałem się czy przy takim mrozie warto wychodzić (-20) ale zmotywowałeś mnie żeby dzisiaj spróbować :)

Co do NGC1501 to obserwowałem ją w październiku 2010 przez syntę 10", w powiększeniu 150x nie było widać gwiazdki centralnej ale sama planetarka miała lekko niebieskawy zafarb.

And12, GSO 30mm, Hyperion 13mm, 8mm, Baader OIII 2", SW UHC 2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jak wyszedłem przy takim mrozie na obserwacje nieba to zaraz uciekłem do domu, ale przypomniałem sobie, że zostawiłem teleskop sam na sam i musiałem wyjść, to taki mały żarcik :) z mojej strony, tak zgadzam się obserwowałem przy -20 stopni, widok zapierający warto wyjść i widzieć, bo potem nie zapomina się takiego widoku, jak widziałem M42 to miałem wrażenie jak bym miał na wyciągniecie ręki pięknie się prezentowała, tylko trzeba uważać by się bardzo dobrze ubrać szczególnie nogi, bo potem nie chcę by skarpety zostały razem z butami na śniegu, nikt by ich nie zabrał, bo jak by z skarpet unosił się zapach to wiadomo. :D ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)