Skocz do zawartości

Jak sprawdzić doskonałość lustra ?


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć wszystkim, jestem tu nowy i bardzo mało wiem na wszelkiego rodzaju astronomiczne tematy. Wiem gdzie leży Księżyc ;), rozpoznam wielką i małą niedźwiedzicę, kasjopeję i omegę i to by  było na tyle ;) Mam pytanie odnośnie lustra. Jak najprościej sprawdzić (domowymi sposobami) doskonałość lustra ? Czy nie zniekształca. Mam zamiar zbudować własny teleskop, a tak się składa, że zaczynam od lustra. Świeczka, dioda (idealnie okrągła) ? Pomóżcie !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć! Aby sprawdzić domowym sposobem, czy lustro wklęsłe nie zniekształca, należy spojrzeć na swoje odbicie pod kątem prostym, najlepiej stojąc "ze światłem", tzn mając za plecami dość jasne źródło światła. Jeśli twarz widoczna w lusterku wygląda znajomo, możesz siebie rozpoznać, oznacza to, że lustro nie zniekształca. Jeśli z kolei twarz jest wykrzywiona, jakaś taka "nie swoja", mogą być temu dwie przyczyny:

1) Twoje lustro sferyczne zniekształca

2) Wczorajsza impreza była udana

Sorry, nie mogłem się powstrzymać!

 

A tak serio, jeśli już wiesz jak rozróżnić Wielką i Małą Niedźwiedzicę oraz lustro sferyczne od parabolicznego, nie dywaguj nad rzeczami nieistotnymi tylko po prostu odejdź od komputera i zbuduj sobie ten teleskop, wyjdź z domu i spójrz przez niego w gwiazdy, a wszystkiego się dowiesz sam! Lustro które nie zniekształca pozwala dostrzec gwiazdy w postaci punktów, a po rozogniskowaniu w postaci równych "obwarzanków"...

D

  • Like 4

14.7" F/5 Quartz | E21 | E10 | E6 | Lumicon UHC

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Windforce napisał:

 

2) Wczorajsza impreza była udana

Hehe, no najwidoczniej nie była bo pierwsze co zauważyłem, to bardzo wyraźną twarz, jedynie nieco większą. Niestety na zewnętrznej (1/5) części zwierciadła są zniekształcenia i tu jest moje pytanie, czy mogę to jakoś sprawdzić poza wlepianiem się w moje odbicie. Tu trochę chodzi o eksperyment, jeżeli się uda to będę klaskać uszami ze szczęścia ;)
Dzięki Bartolini za lekturę, na pewno przeczytam :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli tak to nie ma szans by to zadziałało jak teleskop. Takie lusterka po prostu są nieprzydatne do obserwacji z ich użyciem.

1) powłoka odbijająca jest napylona od spodu, w prawdziwych teleskopach powłoka jest napylona na wierzchu zwierciadła, ma to wpływ na ostrość obrazu

2) ogniskowa tego lustra jest za mała w stosunku do średnicy, tj. światło skupia się za blisko lustra i obraz będzie za mały i zbyt nieostry

3) światło skupia się wyjątkowo niedokładnie, jeśli już patrząc na to lustro okiem widzisz zniekształcenia, to na pewno nie zobaczysz w nim punktowych gwiazd. Lustra teleskopów są setki, a nawet tysiące razy dokładniejsze od luster kosmetycznych.

 

Werdykt - odwieś to lustro tam gdzie wisiało, poszukaj zwierciadła typowo od teleskopu...

14.7" F/5 Quartz | E21 | E10 | E6 | Lumicon UHC

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki. Obawiałem się właśnie tej powłoki od zewnątrz, co do krzywizny, to pomyślałem, że wyfrezuję takie obręcze i spróbuję to nacentrować, stąd potrzebowałem sposobu na sprawdzenie krzywizny. No nic, pozostaje mi tylko zgłębić temat szlifowania ;) bo tematu nie odpuszczę :) Dzięki raz jeszcze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)