Skocz do zawartości
dziki

Kapelusz znaleziony w trawie, czyli Galaktyka Sombrero M104

Rekomendowane odpowiedzi

Ekstra, robi wrażenie. Co do kolorystyki nie przejmuj się, to kwestia obróbki, inwencji i poczucia estetyki. Pozdrawiam.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Sombrero piekne, ale warto też zwrócić uwagę na asteryzm Szczęki . Aż gęsia skórka robi się na plecach.  

• Like 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Śliczny kapelusik. W tej skali już można podziwiać detal, chociaż ideałem byłaby ogniskowa ponad 2000mm. ;)

Co do pobliskich asteryzmów. O ile Gwiezdne Wrota są dla mnie oczywiste i jednoznaczne, to zastanawiam się, które gwiazdki połączyć żeby wyszły Szczęki. W niektórych opisach czytałem o kształcie otwartej paszczy rekina. Inni widzą tam cały zarys rybki np. :

59141234092dc_szczki.gif.e7a3de92169f15445cb346f6f5f5eaa2.gif

• Like 2

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Ja widzę płetwę i kawałek grzbietu. 

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

No co Wy - przecież na zdjęciu Łukasza Szczęki aż kłapią!

• Like 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Godzinę temu, Jacek E. napisał:

Kłapią, kłapią :)Tu mamy je opisane - ID: 24 i 25.

Pamiętam ten asteryzmowy wątek, ale akurat przy Szczękach nie ma jednoznacznej "wizualizacji" z gwiazdkami połączonymi kreseczkami i nie wiem jak mam je sobie zwizualizować :P, tak jak powyżej, czy jakoś inaczej. 

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
46 minut temu, jutomi napisał:

ale akurat przy Szczękach nie ma jednoznacznej "wizualizacji" z gwiazdkami połączonymi kreseczkami i nie wiem jak mam je sobie zwizualizować :P, tak jak powyżej, czy jakoś inaczej. 

No bo to trzeba dobrego zielarza mieć najpierw (zresztą jak przy wielu obiektach na niebie) aby sobie zwizualizować rekina zżerającego Sombrero ;)

• Like 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Gość Astronomy

Świetne zdjecie :) Aż Miło się podziwia szczegóły

Ja widzę całą rybkę :)

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
22 minuty temu, Jacek E. napisał:

No bo to trzeba dobrego zielarza mieć najpierw (zresztą jak przy wielu obiektach na niebie) aby sobie zwizualizować rekina zżerającego Sombrero ;)

Długotrwałe wpatrywanie się w migoczące światełka może wywoływać różne omamy. Jeśli jeszcze dodać brak snu, przedziwne pozycje (patrz joga) i specyficzną osobowaść astroamatorów, to i znaki na niebie widzą Crazy

• Like 3

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta