Skocz do zawartości

Wenus 2012


Rekomendowane odpowiedzi

Nie widze nigdzie wątku z Wenus 2012 w roli głównej, wiec niech to bedzie jej miejsce. Wenus zbliza się do momentu aby pod koniec marca, swoim wyglądem osiągnać wygląd Księżyca w pierwszej kwadrze. W tej chwili wygląda jak nasz satelita 6 dni przed pełnią. Oto moje zdjęcie wykonane 11-02-2012, teleskop tał 100RS projekcja okularowa avikowanie aparatem cyfrowym canon A580 stack ok 600 klatek.

post-80-137699825836_thumb.jpg

M_j_Wszechswiat_Baner.jpg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam kolegę  :) widać że nas równo wzięło na noc astro śliczny wenusik . Ja polowałem na marsa fota w poscie( mars vs alien) strasznie bylo zimno(-19)

i takie zgniłe powietrze niby jakieś mgły seeing też bez szału. Upolowałem też saturna ale nie specjalnie mi sie podobał dopiero o 4tej był najwyżej a nie chcialo mi się czekać tak że saturn po stacku bez widocznych szczelin casiniego czyli bez szału . A wenus kolego jak na nasze warunki pierwsza klasa. pozd.

http://puu.sh/ar7Lj/3e788532b6.jpg

SW 300/1500  ASI120MM , ASI178MM  NEQ6

 

sygnatura.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...

Przy odrobinie wprawy Wenus mozna obserwować zarówno po zachodzie Słońca jak i w środku dnia:) Sam sprawdziłem ze planete widać gołym okiem jako ostry punkcik na niebie. Ja ją obserwowałem ok godz 15 stej ale podejzewam ze mozna cały dzień:) Wrzucam zdjecie gdzie Wenus sfotografowałem  za dnia jak i po zmroku. Zdjęcia z wczoraj.

post-80-137699829586_thumb.jpg

M_j_Wszechswiat_Baner.jpg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...

Pozyczyłem od kolegi soczewkę Barlowa 3X aby zobaczyc czy można bardziej powiększyć planetki nie tracąc za wiele na jakości. Tak wygląda Wenus w Tał 100RS okular 8mm + Barlow 3X. Na Saturnie i Marsie sprawdze dzis w nocy bo ma się podobno u mnie wypogodzić:)

post-80-137699838712_thumb.jpg

M_j_Wszechswiat_Baner.jpg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się że każda dodatkowa soczewka pogarsza obraz . Chyba lepiej żeby matryca widziała światło bezpośrednio z luster teleskopu . To jest powiększenie pozorne kosztem jakości obrazu. już cudów z naszych teleskopów nie zrobimy . Ale na pewno można poprawić szczegóły po przez zainwestowanie w lepszy przetwornik ccd. Sam jestem ciekaw co ci się kolego dziś w nocy uda stworzyć aby tylko seeing dopisał . Ja niestety mam teraz nocki tak że nici z polowań na planetki pierwsza okazja to z piątku na sobotę. Powodzenia kolego.

http://puu.sh/ar7Lj/3e788532b6.jpg

SW 300/1500  ASI120MM , ASI178MM  NEQ6

 

sygnatura.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marudzicie :P wystarczy fotografować i mieć przyjemność z tego ;)

To jest właśnie moje motto:)To samo powiedziałem Szdom-0wi na zlocie: Zawsze moze byc ktos lepszy kto robi lepsze zdjęcia ale nie to jest ważne żeby byc the beściakiem tylko robic to co się lubi i miec satysfakcje ze swoich prac. Ale jak sie jest niezłym to jeszcze fajniej ;)
M_j_Wszechswiat_Baner.jpg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Porównanie fazy i rozmiarów kątowych Wenus na przestrzeni dwóch tygodni. Jak widzimy planeta cały czas zbliża sie do Ziemii więc jej rozmiary rosną natomiast ubywa części oświetlanej przez Słońce. Wenus staje się coraz węższym sierpem.

post-80-137699841441_thumb.jpg

M_j_Wszechswiat_Baner.jpg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sierp coraz węższy ale średnica kątowa coraz większa i tak do czerwca

wenus_Ven_L_30_04_2012_205059_0003.jpg

MEADE LS 3000mm goła klatka z SPC900NC

Sekcja Astronomiczna Szkoła Talentów Żagański Pałac Kultury
Jana Pawła II 7 - 68-100 Żagań
MEADE 6", Dobson 10", ED100 i takie tam szkiełka

astronom_jacek.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i po zajęciach w sobotę zabraliśmy się za obrobienie materiału filmowego co daje poniższe efekty

Ven_R_30_04_2012_203521.jpg

tu przy ogniskowej 1500mm

Ven_R_30_04_2012_204029.jpg

no i jedna w kolorze

Ven_R_30_04_2012_204635.jpg

Sekcja Astronomiczna Szkoła Talentów Żagański Pałac Kultury
Jana Pawła II 7 - 68-100 Żagań
MEADE 6", Dobson 10", ED100 i takie tam szkiełka

astronom_jacek.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

To już ostatnie podrygi ... potem tranzyt ... i już tylko rankiem sobie na nią polukamy. A wstawać trzeba wcześnie.

wenus_16maja2012_21-26-7.jpg

wenus_16maja2012_21-26_1.jpg

Sekcja Astronomiczna Szkoła Talentów Żagański Pałac Kultury
Jana Pawła II 7 - 68-100 Żagań
MEADE 6", Dobson 10", ED100 i takie tam szkiełka

astronom_jacek.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W ramach nauki poprzez praktykę - malutka Wenuska z malutkiego 80mm Orionka EON. Kamerka DFK 21AU04.AS + Filtr polaryzacyjny Orion + IDAS (światła portu). Troszkę się wczoraj nad morzem wypogodziło lecz mimo silnego wiatru utrzymywała się mgiełka.

275 klatek ,,obrobione" w Registax  ;)

post-587-137699842429_thumb.jpg

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)