Skocz do zawartości

Astro - Elektronika


rafalt73

Rekomendowane odpowiedzi

Zakładam nowy wątek żeby nie robić już tłoku w wątkach związanych z AstroHub 'em czy AstroLink'iem. Niemniej jednak temat ten jest zbieżny bo efektem końcowym ma być pudełko sterująco - zasilające zestaw astrofotograficzny. Potrzebuję i proszę kolegów o poradę w zakresie zbudowania własnego HUB USB, po to aby finalnie zintegrować go z płytką główną - na przykład taką jak wykonał Jolo w AstroHub 4.0 (post #74) http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/11273-astrohub-40-założenia/&page=3 Zresztą widzę też kolega coy_coyote prezentował swoją propozycję HUB'a (post #42) w tym samym wątku.

Potrzebuję HUB'a z 5 portami USB. Do tego cellu chcę wykorzystać chip TUSB2077A firmy Texas Instruments http://www.ti.com/lit/ds/symlink/tusb2077a.pdf. Aby skończyć swój schemad w KiCad muszę wyjaśnić następujące pytania oznaczone czerwonymi cyframi na schemacie:

TUSB2077A.thumb.jpg.9eda3f4e780f0ad41773663ce73af650.jpg

  1. Port upstream (połączenie HUB - PC) nie ma na schemacie zasilania 5V choć taki jest opis. Czy to oznacza że owe 5V dostanie przez kabel USB z połączonego z nim PC'etem?
  2. Układ SN75240 to jak rozumiem jakiś tłumik szumu. Czy mogę ten układ (ten konkretny na schemacie) wykorzystać również do portu down-stream?
  3. Liniowy regulator napięcia 5V -> 3.3V TPS7633 pokazany na schemacie wykorzystuje tylko piny 5V, GND oraz 3.3V. Jednak w dokumentacji technicznej ma jeszcze pin EN (Enable Input) - czy tego pinu po prostu nie podłącza się?
  4. Układ TUSB2077A jak dobrze rozumiem ma wbudowany zegar 6MHz opcjonalnie można użyć innego, zewnętrznego rezonatora np. 48 MHz. Czy to prawda?
  5. Co zrobić z RESET 'em? W dokumentacji nie widzę opisu bloku "System Power-On Reset"? czy tu daje się jakiś rezystor podciągający do zasilania? Jaki?
  6. Czy to jest zwykłe zasilanie 5V z zewnątrz?
  • Like 1

TSAPO 140/910 +QHY268M + QHYCFW3 & William Optics Guidestar 61 APO + ASI178MM

iOptron CEM70EC-NUC,  Astronomic 36mm: CLSCCD ,RGB, Ha, OIII, SII, pro planet IR742

https://moje-nocne-niebo.pl   

YouTube - Moje Nocne Niebo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może Dominik jeszcze coś doradzi, ale wg mnie:

  1. Ciężko mi powiedzieć, raczej na pewno 5V z portu wejściowego będzie szło przez TPS2044 na porty wyjściowe, ale też trzeba do tego jakoś mieć możliwość dopięcia zewnętrznego zasilania 5V. Przydałby się jakiś bardziej szczegółowy schemat. 
  2. Tak na intuicję to nie spinałbym w jednym takim tłumiku wejścia i wyjścia. Nie wiem ile taki układ kosztuje, ale chyba nie jest to zbyt drogi element.
  3. Sprawdź w dokumentacji tego układu jaki jest domyślny stan tego pinu EN kiedy nie jest podłączony. Jeśli bez podłączenia regulator działa, to możesz go nie podpinać.
  4. Ja to trochę inaczej zrozumiałem (tabelka na stronie 5 dokumentacji). Kiedy MODE jest na poziomie niskim, do wejść X1 i X2 musi być podpięty oscylator 6MHz, z którego układ generuje sobie potrzebne 48 i 12MHz. Kiedy MODE jest w stanie wysokim (3.3V), do wejścia X1 trzeba doprowadzić sygnał 48MHz, a wejścia X2 nie należy podpinać. 
  5. Najprościej tam dać jakiś układ czasowy RC z rezystorem np 100k do 3.3V i kondensatorem np 10uF do masy. Po włączeniu RESET będzie przez chwilę spięty do masy, a po pewnym czasie napięcie wzrośnie i układ zacznie działać.
  6. To właśnie jakoś z punktem 1 trzeba pożenić. Może w internetach znajdzie się jakiś kompletny schemat huba USB opartego na tym układzie - tak byłoby najlepiej.

A czemu nie użyjesz tego układu który Dominik linkował http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/11273-astrohub-40-założenia/&do=findComment&comment=151218 ? Wygląda na prostszy w implementacji. 

  • Like 1

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, jolo napisał:

Może Dominik jeszcze coś doradzi, ale wg mnie:

  1. Ciężko mi powiedzieć, raczej na pewno 5V z portu wejściowego będzie szło przez TPS2044 na porty wyjściowe, ale też trzeba do tego jakoś mieć możliwość dopięcia zewnętrznego zasilania 5V. Przydałby się jakiś bardziej szczegółowy schemat. 
  2. Tak na intuicję to nie spinałbym w jednym takim tłumiku wejścia i wyjścia. Nie wiem ile taki układ kosztuje, ale chyba nie jest to zbyt drogi element.
  3. Sprawdź w dokumentacji tego układu jaki jest domyślny stan tego pinu EN kiedy nie jest podłączony. Jeśli bez podłączenia regulator działa, to możesz go nie podpinać.
  4. Ja to trochę inaczej zrozumiałem (tabelka na stronie 5 dokumentacji). Kiedy MODE jest na poziomie niskim, do wejść X1 i X2 musi być podpięty oscylator 6MHz, z którego układ generuje sobie potrzebne 48 i 12MHz. Kiedy MODE jest w stanie wysokim (3.3V), do wejścia X1 trzeba doprowadzić sygnał 48MHz, a wejścia X2 nie należy podpinać. 
  5. Najprościej tam dać jakiś układ czasowy RC z rezystorem np 100k do 3.3V i kondensatorem np 10uF do masy. Po włączeniu RESET będzie przez chwilę spięty do masy, a po pewnym czasie napięcie wzrośnie i układ zacznie działać.
  6. To właśnie jakoś z punktem 1 trzeba pożenić. Może w internetach znajdzie się jakiś kompletny schemat huba USB opartego na tym układzie - tak byłoby najlepiej.

Dzięki Jolo za odpowiedź, zatem aktualny status pytań to:

  1. Będę szukał dalej - do wyjaśnienia
  2. Faktycznie układy nie są drogie ok. 5 zł za sztukę więc jeśli nie ma tu pewności że można ten układ wykorzystać pomiędzy porty down i up strem to lepiej zaprojektować dwa osobne - wyjaśnione
  3. Doczytałem. funkcja EN umożliwia przejście regulatora w stan uśpienia gdy pobór prądu jest znikomy co ogranicza zużycie całego układu "...The TPS763xx also features a logic-enabled sleep mode to shut down the regulator, reducing quiescent current to 1 ?A maximum at TJ = 25°C...". Jeśli się nie chce korzystać z tej funkcji trzeba pin EN podłączyć do Vin - wyjaśnione
  4. Masz rację, chyba faktycznie tak to jest. Czyli MODE podpinam pod uziemienie (ma wtedy stan niski) i do układu dołączam oscylator 6MHz - wyjaśnione
  5. OK, popatrzę...poczytam - jest trop :)
  6. Będę szukał dalej - do wyjaśnienia
1 godzinę temu, jolo napisał:

A czemu nie użyjesz tego układu który Dominik linkował http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/11273-astrohub-40-założenia/&do=findComment&comment=151218 ? Wygląda na prostszy w implementacji. 

Nie mogę wykorzystać tego układu bo potrzebuję dokładnie 5 portów a Dominika schemat dotyczy tylko 4 portów. Ten, który chcę wykorzystać TUSB2077A jest w stanie współpracować z 7 portami - myślę że jak nie wykorzystam 2 to się nic nie stanie

TSAPO 140/910 +QHY268M + QHYCFW3 & William Optics Guidestar 61 APO + ASI178MM

iOptron CEM70EC-NUC,  Astronomic 36mm: CLSCCD ,RGB, Ha, OIII, SII, pro planet IR742

https://moje-nocne-niebo.pl   

YouTube - Moje Nocne Niebo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aa, no tak - tam jest 7 portów w jednym układzie. Często (we wszystkich 7 portowych hubach, które rozbierałem) 7 portowy hub jest implementowany na dwóch czipach 4 portowych. Jeden czip daje 4 wyjścia, a jego wejście podłączone jest do jednego z wyjść drugiego czipu 4 portowego. Stąd powstaje taka nietypowa ilość 7 portów, i w ogóle stąd najpopularniejsze ilości portów w hubach to 4 (1 czip), 7 (2 czipy) i 10 (3 czipy). 

  • Like 1

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozycja nr 6 czerwona  na schemacie ideowym to jest zasilacz zapewniający napięcia zasilania 5V dla dwóch układów i portów. Tu może być przetwornica lub inny stabilizator napięcia dający na wyjściu 5V stabilizowanego napięcia. Zasilanie tego stabilizatora prawdopodobnie będzie z 12V prądu stałego. Niestety za mało mam informacji by stwierdzić na 100% jakiego zasilania potrzebuje ten stabilizator 5V. Gdy by go nie było na płytce zastosował bym każdy inny stabilizator dający na wyjściu 5V a zasilił go 12V. Na schemacie brak jednej kreski z oznaczeniem zasilania tego stabilizatora. Analizując po układach tu dużego prądu przy 5V nie potrzeba max 1A układ TPS2044 potrzebuje 500mA, to zasilanie zasila również  4 porty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Wega napisał:

Pozycja nr 6 czerwona  na schemacie ideowym to jest zasilacz zapewniający napięcia zasilania 5V dla dwóch układów i portów. Tu może być przetwornica lub inny stabilizator napięcia dający na wyjściu 5V stabilizowanego napięcia. Zasilanie tego stabilizatora prawdopodobnie będzie z 12V prądu stałego. Niestety za mało mam informacji by stwierdzić na 100% jakiego zasilania potrzebuje ten stabilizator 5V. Gdy by go nie było na płytce zastosował bym każdy inny stabilizator dający na wyjściu 5V a zasilił go 12V. Na schemacie brak jednej kreski z oznaczeniem zasilania tego stabilizatora. Analizując po układach tu dużego prądu przy 5V nie potrzeba max 1A układ TPS2044 potrzebuje 500mA, to zasilanie zasila również  4 porty.

Dzięki, też tak myślę pozostaje tylko pytanie czy zasilanie z niego powinno iść też na port UpStram? Mam zamiar wykorzystać przetwornicę Step-Down LM2596 3A http://www.ti.com/lit/ds/symlink/lm2596.pdf

TSAPO 140/910 +QHY268M + QHYCFW3 & William Optics Guidestar 61 APO + ASI178MM

iOptron CEM70EC-NUC,  Astronomic 36mm: CLSCCD ,RGB, Ha, OIII, SII, pro planet IR742

https://moje-nocne-niebo.pl   

YouTube - Moje Nocne Niebo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sory zapomniałem, to wejście UpStram nie musi mieć żadnego zasilania, dlatego że zasilanie jest już podane z tamtego zasilacza 5V na stabilizator Twoja pozycja nr 3 na czerwono  zasilanie 3,3V zasila układ. Sygnały wejściowe nazwijmy to przez port 1 są pobierane z komputera względem masy i tu wystarczy tylko masa i  D+  D-  . trzy przewody załatwiają temat.

Edytuję: tak możesz zastąpić tę przetwornicę, na wyjściu 5V równolegle do kondensatora elektrolit 220uF dolutuj kondensator ceramiczny 100nF na 12lub więcej volt

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Wega napisał:

Sory zapomniałem, to wejście UpStram nie musi mieć żadnego zasilania, dlatego że zasilanie jest już podane z tamtego zasilacza 5V na stabilizator Twoja pozycja nr 3 na czerwono  zasilanie 3,3V zasila układ. Sygnały wejściowe nazwijmy to przez port 1 są pobierane z komputera względem masy i tu wystarczy tylko masa i  D+  D-  . trzy przewody załatwiają temat.

No to super - punkt wyjaśniony  :)  !

TSAPO 140/910 +QHY268M + QHYCFW3 & William Optics Guidestar 61 APO + ASI178MM

iOptron CEM70EC-NUC,  Astronomic 36mm: CLSCCD ,RGB, Ha, OIII, SII, pro planet IR742

https://moje-nocne-niebo.pl   

YouTube - Moje Nocne Niebo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozrysowałem schemat HUB'a USB na bazie chipa TUSB2077A z uwzględnieniem tego co do tej pory napisaliśmy. Będę jeszcze próbował wkomponować diody statusu pracy na pinie HUBCFG (jeszcze nie wiem jak - muszę doczytać). To mój pierwszy schemat w KiCAD. Fantastyczny, prosty do nauczenia (zainstalowałem go parę dni temu) program. Mam w większości przypisane już do poszczególnych elementów footprinty (bardzo bogata baza danych) i adresy internetowe do zakupów. Jeśli ktoś chciałby skorzystać w przyszłości to  z chęcią udostępnię - póki co to jest WERSJA WSTĘPNA (na pewno zawiera jakieś błędy)

HUB_USB.thumb.jpg.32d619e2bb01a85c0594c63335619e25.jpg

TSAPO 140/910 +QHY268M + QHYCFW3 & William Optics Guidestar 61 APO + ASI178MM

iOptron CEM70EC-NUC,  Astronomic 36mm: CLSCCD ,RGB, Ha, OIII, SII, pro planet IR742

https://moje-nocne-niebo.pl   

YouTube - Moje Nocne Niebo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, jolo napisał:
  1. Najprościej tam dać jakiś układ czasowy RC z rezystorem np 100k do 3.3V i kondensatorem np 10uF do masy. Po włączeniu RESET będzie przez chwilę spięty do masy, a po pewnym czasie napięcie wzrośnie i układ zacznie działać.

Próbuję jeszcze zgłębić temat na bazie tego co napisał Jolo. W DataSheet układu TUSB2077A w opisie resetu jest mowa że długość pulsu reset powinna być pomiędzy 100 ?s a 1 ms "...Generally, a reset with a pulse width between 100 ?s and 1 ms is recommended after 3.3-V VCC reaches its 90%. Clock signal has to be active during the last 60 ?s of the reset window...". Czytałem też w necie że ludzie mieli kłopoty z oscylatorem, który się nie uruchamiał. Okazało się że przyczyną był zbyt długi czas pulsu czyli źle dobrany układ RC. Znalazłem więc kalkulator RC http://www.ladyada.net/library/rccalc.html i na bazie tego wyszło mi że powinienem zastosować rezystor 10K oraz kondensator 0.1uF. Wówczas długość pulsu powinna zawierać się w przedziale 356 ?s a 1.2 ms.

ps. jeśli to nie zadziała to przynajmniej już wiem co to jest i do czego służy układ RC :) 

TSAPO 140/910 +QHY268M + QHYCFW3 & William Optics Guidestar 61 APO + ASI178MM

iOptron CEM70EC-NUC,  Astronomic 36mm: CLSCCD ,RGB, Ha, OIII, SII, pro planet IR742

https://moje-nocne-niebo.pl   

YouTube - Moje Nocne Niebo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taki prosty układ RC nie zapewni impulsu o takim charakterze - tam napięcie będzie po prostu zmieniało się wykładniczo:

00331.png

a stała RC to czas, po którym napięcie osiąga 2/3 swojej "docelowej" wartości. Jeśli ten układ ma takie wymagania, może będziesz musiał rozejrzeć się za jakimś bardziej wymyślnym układem. Musiałbyś poguglać pod hasłem "power on reset pulse generator" . Sam niestety nie implementowałem nigdy takiego rozwiązania :( 

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba mam odpowiedź Crazy Znalazłem na forum producenta (Texas Instruments) pytanie projektanta w tym zakresie. Projektant zastosował RC na bazie rezystora 150K i kondensatora 0.1uF i miał błędy przy inicjalizacji chipa. Producenta zarekomendował puls rzędu 1 - 2.5 ms na bazie układu 20K + 0.1uF - byłem blisko :)

"... Per USB specification, a USB device must be able to respond to the host within 100ms after power is applied, a too long reset pulse could cause not to meet this spec. The specification on TUSB277B datasheet applies after the power rails reaches its 90%. In order to meet the above requirements we recommend a reset pulse duration between 1 and 2.5 ms.  You can achieve this using a RC circuit with 0.1uF and 20K..."

https://e2e.ti.com/support/interface/digital_interface/f/130/p/123251/439826#439826

ps. Jolo dzięki że pomogłeś mi zrozumieć co to jest RC i jakie ma zastosowanie. Tak na marginesie to przekopałem net i nie widzę gotowych układów dla tak krótkich czasów jak 100us - 1ms (po cholerę piszą takie rzeczy w DataSheet????)

Układ w schemacie wygląda tak:

HUB_USB1.thumb.jpg.96eb878c579f406aecf451f8620a0115.jpg

TSAPO 140/910 +QHY268M + QHYCFW3 & William Optics Guidestar 61 APO + ASI178MM

iOptron CEM70EC-NUC,  Astronomic 36mm: CLSCCD ,RGB, Ha, OIII, SII, pro planet IR742

https://moje-nocne-niebo.pl   

YouTube - Moje Nocne Niebo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, jolo napisał:

Rafał, uwaga uwaga, wg strony http://www.ti.com/product/tusb2077a/description ten układ działa tylko jako Full Speed, czyli do 12Mbps. Więc nie będzie działał w trybie USB 2.0 High Speed przy 480Mbps, a myślę że to jest raczej warunek konieczny dla naszych zastosowań. 

:O nie rozumiem. Jak podłączę urządzenia (kamera, koło, arduio) to nie będzie działało? Myślałem że prędkość transmisji nie ma znaczenia, krótko mówiąc odczyt będzie wolniejszy lub szybszy ale urządzenia będą działać....

TSAPO 140/910 +QHY268M + QHYCFW3 & William Optics Guidestar 61 APO + ASI178MM

iOptron CEM70EC-NUC,  Astronomic 36mm: CLSCCD ,RGB, Ha, OIII, SII, pro planet IR742

https://moje-nocne-niebo.pl   

YouTube - Moje Nocne Niebo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, będzie działało, tylko wolniej. W przypadku focusera, montażu czy koła to nie ma znaczenia. Dla starszych kamerek, takich jak 383, też ma niewielkie - normalnie w nim klatka schodzi w około 8s, przez Full Speed przy 12Mbps będzie sczytywana pewnie w około 12s. Ale już w przypadku nowszych kamer, czy lustrzanek czy CMOSów to już będzie wyraźnie wolniej niż w trybie High Speed 480Mbps. 

Ale fakt, z tym "warunkiem koniecznym" trochę przesadziłem. Już mnie CMOSy rozpieściły jeśli chodzi o szybkość :) 

  • Like 1

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na początku szukałem takiego szybkiego kontrolera. Dla 4 portów nie ma problemu z 480 MHz ale powyżej 4 portów nie znalazłem. A może zastosować 2 x 4 i jeden z HUB'ów wpięty by był w port upstream pierwszego?


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

TSAPO 140/910 +QHY268M + QHYCFW3 & William Optics Guidestar 61 APO + ASI178MM

iOptron CEM70EC-NUC,  Astronomic 36mm: CLSCCD ,RGB, Ha, OIII, SII, pro planet IR742

https://moje-nocne-niebo.pl   

YouTube - Moje Nocne Niebo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i na koniec weekendu i przyjemnie spędzonego czasu znalazłem jeszcze jedną istotną zmianę (doczytałem  na forum e2e producenta i potwierdziłem czytając DataSheet ) - każde wyjście przeciążenia prądowego (OverCurrent) rozdzielacza mocy TPS2044B musi być połączone z napięciem zasilania kontrolera (czyli 3.3V) przez rezystor podciągający 15K a dwa wejścia IN1 i IN2 muszą mieć swoje kondensatory tłumiące 0.1uF

HUB_USB2.thumb.jpg.cd48c66700859dc1bc0e4c12e1c4bd5c.jpg

TSAPO 140/910 +QHY268M + QHYCFW3 & William Optics Guidestar 61 APO + ASI178MM

iOptron CEM70EC-NUC,  Astronomic 36mm: CLSCCD ,RGB, Ha, OIII, SII, pro planet IR742

https://moje-nocne-niebo.pl   

YouTube - Moje Nocne Niebo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę spędziłem czasu nad tym mam nadzieję prostym kawałkiem schematu i wreszcie chyba mnie olśniło. Próbuję zrozumieć zasadę działania bo ma to duże znaczenie dla funkcjonalności HUB'a. Na razie wydedukowałem, że:

Napięcie wyjściowe VCC (5V) ma swoje źródło albo z zasilania zewnętrznego (J1) albo z gniazda USB (upstream). Tu jest przekaźnik który jak "wyczuje" że gniazdo USB daje 5V to odłącza zasilanie zewnętrzne i odwrotnie - jak nie ma 5V z USB to podpina zasilanie zewnętrzne :O ma to sens???

VBUS.jpg.37d02686736654bbccf98ac35cf66173.jpg

TSAPO 140/910 +QHY268M + QHYCFW3 & William Optics Guidestar 61 APO + ASI178MM

iOptron CEM70EC-NUC,  Astronomic 36mm: CLSCCD ,RGB, Ha, OIII, SII, pro planet IR742

https://moje-nocne-niebo.pl   

YouTube - Moje Nocne Niebo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hm, wydaje mi się że nie do końca tak, albo źle zrozumiałem. Wg mnie to powinno tak działać:

  • jeśli zasilanie zewnętrzne jest odłączone, to brane jest zasilanie 5V z gniazda upstream (ograniczenie do 500mA w przypadku USB2.0, powyżej zadziałają zabezpieczenia, o ile są)
  • jeśli zasilanie zewnętrzne jest włączone, to brane jest zasilanie z zewnątrz. +5V na porcie upstream będzie zawsze, chyba że przetniesz kabelek, ale z tego co wiem to nie można. 

Tak że nie możesz odłączać zasilania zewnętrznego, kiedy układ wykryje 5V na porcie upstream. 

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, jolo napisał:

Hm, wydaje mi się że nie do końca tak, albo źle zrozumiałem. Wg mnie to powinno tak działać:

  • jeśli zasilanie zewnętrzne jest odłączone, to brane jest zasilanie 5V z gniazda upstream (ograniczenie do 500mA w przypadku USB2.0, powyżej zadziałają zabezpieczenia, o ile są)
  • jeśli zasilanie zewnętrzne jest włączone, to brane jest zasilanie z zewnątrz. +5V na porcie upstream będzie zawsze, chyba że przetniesz kabelek, ale z tego co wiem to nie można. 

Tak że nie możesz odłączać zasilania zewnętrznego, kiedy układ wykryje 5V na porcie upstream. 

o...o właśnie. Brzmi to bardziej sensownie. Tak, faktycznie tak musi być. Męczyło mnie to gniazdo upstrem (bez podłączonego pinu 5V) - pytanie nr 1 poście #1. A więc pin VBUS gniazda upstream (typ B) nie może pozostać nie podpięte, bo jeśli by nie było zasilania zewnętrznego to skąd cały HUB czerpał by zasilanie? Myślę że takie coś się nada w sam raz http://www.vishay.com/docs/71110/71110.pdf

EDIT: raczej ten element jest selektorem zasilania: http://www.ti.com/lit/ds/symlink/tps2111a.pdf

TSAPO 140/910 +QHY268M + QHYCFW3 & William Optics Guidestar 61 APO + ASI178MM

iOptron CEM70EC-NUC,  Astronomic 36mm: CLSCCD ,RGB, Ha, OIII, SII, pro planet IR742

https://moje-nocne-niebo.pl   

YouTube - Moje Nocne Niebo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem gdzieś w sieci kompletny schemat HUB'a 7 portowego na bazie TUSB2077A 12MHz autoryzowany przez Texas Instruments (producent chipa). Nie mogę odnaleźć ścieżki źródłowej w necie ale mam na dysku zapisany plik PDF. Jeśliby ktoś chciał to oczywiście mogę przesłać na maila - właściwie nie ma co tam już kombinować, można go przenieść 1:1

TUSB2077A_1.thumb.jpg.4a31a5d1eb87b74b4b96a4e643dba19d.jpg

TUSB2077A_2.thumb.jpg.5936cccc3db2c92ae3e58786c00c8e18.jpg

  • Like 2

TSAPO 140/910 +QHY268M + QHYCFW3 & William Optics Guidestar 61 APO + ASI178MM

iOptron CEM70EC-NUC,  Astronomic 36mm: CLSCCD ,RGB, Ha, OIII, SII, pro planet IR742

https://moje-nocne-niebo.pl   

YouTube - Moje Nocne Niebo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Męczyło mnie to gniazdo upstrem (bez podłączonego pinu 5V) - pytanie nr 1 poście #1. A więc pin VBUS gniazda upstream (typ B) nie może pozostać nie podpięte, bo jeśli by nie było zasilania zewnętrznego to skąd cały HUB czerpał by zasilanie? Myślę że takie coś się nada w sam raz

Nie bardzo rozumiem, jeśli to chodzi o schemat pierwszy, który przedyskutowaliśmy to ma wejściowych gniazdach od strony komputera nie są potrzebne zewnętrzne dodatkowe zasilania to zapewnia komputer te 5V do zasilania układu w gnieździe, dlatego na schemacie jest brak oznaczenia, a od gniazda dalej idą trzy przewody czyli połączenia. Cztery porty muszą mieć zasilanie i to jest zrealizowane poprzez zasilacz 5V jednocześnie z tych 5V idzie na stabilizator 3,3V do zasilania tego układu.

Drugi schemat z przełączeniem zasilania. Nie bardzo wiem co chcesz zasilić rozumiem, że to z gniazda USB od strony komputera czy obciążenie tych 5V na układ i ewentualnie porty wyjściowe wytrzyma. Koncepcja przełączenia może być , tylko obawiam się co do przekaźnika jego czas przełączenia jest zbyt długi zastosował bym przekaźnik przełączający półprzewodnikowy jest wolny od wielu wad między innymi nie wprowadza zakłóceń a przede wszystkim jest szybki. przekaźnik mechaniczny w momencie przejścia kotwiczki z jednego położenia w drugie może zresetować zasilany układ lub wprowadzić go w stan nieustalony, częsty przypadek przy powolnym zaniku zasilania, mechaniczne przekaźniki zachowują się jak brzęczyk i to zabija niektóre urządzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wega, zgadzam się z Tobą - nastąpiło u mnie rozdwojenie koncepcjiCrazy. Muszę chyba trochę odpocząć od tego schematu. Faktycznie, zgadzam się z tym co napisałeś wcześniej - czyli jeśli w swoim projekcie z góry planuje zasilanie zewnętrzne to rzeczywiście PIN VBUS może być nie podłączony bo wszystkie porty Downstream będą zasilane z zewnętrznego źródła. Schemat Texas Instrument pokazuje 2 możliwości czyli zasilanie VBUS i zasilanie zewnętrzne. Dla moich potrzeb będę projektował zasilanie zewnętrzne więc VBUS może zostać nie podłączony (wiem, wiem stoi to trochę w sprzeczności z tym co pisałem pare postów wcześniej - biorę od tego urlop na 2 dni :) )

 

TSAPO 140/910 +QHY268M + QHYCFW3 & William Optics Guidestar 61 APO + ASI178MM

iOptron CEM70EC-NUC,  Astronomic 36mm: CLSCCD ,RGB, Ha, OIII, SII, pro planet IR742

https://moje-nocne-niebo.pl   

YouTube - Moje Nocne Niebo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obserwuję temat z wielkim zaciekawieniem :) Też mnie kroci budowa takiego huba.

Tak mi się te 48MHz od razu skojarzyły z FullSpeed, bo takie samo taktowanie ma moja XMega obsługująca właśnie FullSpeed. Ciekawe, czy do HighSpeed potrzeba już kwarców kilkaset MHz, czy może taki układ nie musi analizować każdego bita i tylko sobie przełącza sygnały? Hmm, chyba jednak trzeba, bo on musi rozkodować z przesyłanych pakietów jakieś ID urządzenia, do którego na przekazać pakiet. No a jak wiadomo, takie szybkie kwarce to już niemała zabawa radiowo-zakłóceniowa...

Patrząc na Twoją stopkę obawiam się, że ten HUB może Ci nie wystarczyć... O ile koła i focusery, bazujące na wirtualnych COMach będą działać, Atik383 zapewne też, to już ASI120, którą zapewne guidujesz z dużym prawdopodobieństwem może sprawiać problemy. Takie kamerki bazują na transmisji strumieniowej w trybie izochronicznym i nie lubią, gdy spada im przepustowość łącza. To warto by sprawdzić zawczasu. Tak samo trudno powiedzieć, ile przepustowości "alokuje sobie" taki wirtualny COM np z koła filtrowego. Może się okazać, że zużyje np 1/3 dostępnej, focuser drugie tyle i Atik będzie ściągał klatkę przez minutę.

SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6 Pro SynScan, iOptron CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 2,5x, Nikon D80, D7500, D750, Samyang 135

Szukasz darmowej wersji PixInsigt LE? Zgłoś się na PW!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Alternatywą jest http://www.ti.com/lit/ds/symlink/tusb4041i.pdf HUB USB High Speed ale 4 porty. Śledząc forum e2e (projektanci <->producent) widzę że ten chip powszechnie używany jest w układzie kaskadowym (czyli jeden HUB wpięty jest w drugi). W ten sposób można uzyskać więcej niż 4 gniazda i to z prędkością 480Mbps. Zgłaszanych pytań na forum też nie ma dużo co chyba może świadczyć o bezproblemowej implementacji. W przypadku chipa TUSB2077A ludzie mieli najczęściej wiele problemów z układem RC RESET'u (źle dobrany co powodowało problemy z inicjalizacją scalaka). Układ TUSB4041 wydaje się być znacznie "prostszy".

Na bazie tej dyskusji trochę więcej rozumiem i myślę że coraz więcej wiem czego chcę :) Będę dalej wertował net w poszukiwaniu optymalnych rozwiązań

TSAPO 140/910 +QHY268M + QHYCFW3 & William Optics Guidestar 61 APO + ASI178MM

iOptron CEM70EC-NUC,  Astronomic 36mm: CLSCCD ,RGB, Ha, OIII, SII, pro planet IR742

https://moje-nocne-niebo.pl   

YouTube - Moje Nocne Niebo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)