Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, pierw obciąż zasilanie potem zmierz Uwyj. , obciąż rezystorem około 50 om i wówczas zmierz napięcie. Jeżeli układ nie był zwarty pod napięciem to nie powinieneś go uszkodzić, z reguły ten sposób sprawdzania zwarć na układach to ostateczność, to służy do sprawdzania ciągłości ścieżek itp. do zwarć też tylko umiejętnie z tym. Sprawdź masy układu jak i sam druk czy nie ma błędu.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Sprawdziłem druk i nie widzę błędu. Co do napięcia to wydaje mi się że nawet bez obciążenia pin powinien wystawiać 5V bo w przeciwnym razie mogłoby to być groźne dla innych urządzeń zasilanych 5V np Arduino. No ale i tak już tego nie sprawdzę bo zanim przeczytałem Twoją odpowiedź Wega, zdążyłem go wylutować, szkoda (chyba się za bardzo pospieszyłem). Drugi układ, regulator 3.3V działa poprawnie. W Data Sheet doczytałem że parametry lutowania to 10s @260*C i może tu jest problem. Lutowałem gorącym powietrzem z minutę bo chciałem go nagrzać  tak aby cyna pod nim się roztopiła (plecy scalaka powinny być przylutowane do płytki - tam jest też napięcie 5V). Nie wykluczone że go usmażyłem :(

ps. na szczęści znalazłem taki układ w sklepie w Warszawie za 10 zł. Kosztowna ta moja nauka :) 

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Raczej mało prawdopodobne, żebyś w taki sposób uszkodził komponent. No chyba, że grzałeś go na 800°C. Aczkolwiek nigdy nic nie wiadomo, czasem zdarzają się słabsze sztuki.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

No to pierwsze koty za płoty, prawdopodobnie Kolego rafalt73 usmażyłeś go , do takiego lutowania użył bym tradycyjnej lutownicy, powietrza użył bym do kości o dużym zagęszczeniu nóżek ewentualnie do wylutowywania. Sugerując obciążenie napięcia wyjściowego i jego pomiar miałem na myśli obserwację co się z tym napięciem dzieje, no ale już po. Mimo to wszystkie zasilania przed dalszym zasilaniem układów dokonał bym wstępnego obciążenia tych napięć jest to normalna procedura dzięki której będziesz miał pewność o właściwym zapewnieniu napięć i że napięcia zasilające są sztywne uchroni to przed ewentualnym przecinaniu ścieżki by i tak dokonać pomiaru. Podjąłeś się bardzo trudnego zadania wykonując to bez prototypu, przez to stawiając sobie wysoko poprzeczkę. Zawsze wykonywałem najpierw prototyp tu wykonanie własne pcb, potem wersję próbną na końcu ostateczną, czasami ostateczna przyjmowała wersję próbną, próbna i ostateczna wersja to pcb fabryka . Twoje działanie jest odważne, chyba że posiadasz więcej płytek pcb ale prawdopodobnie będą to wszystkie takie same. Trzymam kciuki życzę sukcesów przy uruchamianiu.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Panowie doszedłem do przyczyny>:O jak to zwykle bywa dość banalnej. Są dwa rodzaje układów LM1084 tzw. FIX (czyli ma z góry ustawione 5V, dzielnik napięcia zintegrowany z calakiem) i ADJ (czyli regulowane napięcie zewnętrznym dzielnikiem). Oznaczenia wyglądają tak LM1084IS-5 oraz LM1084IS-ADJ. Nie zwróciłem uwagi przy zakupie na tą subtelną różnicę i kupiłem FIX a płytkę PCB przygotowałem pod ADJ Crazy. Jak wywale zewnętrzny dzielnik to działa :dance:(nie mogłem przez to wczoraj sprać)

Ruszyłem więc dalej z lutowaniem. Wszystko jest mega małe, malutkie, tycie. Parę zdjęć z montażu :)

IMG_1664.JPG.7b06a2b588e77eb56b91ae6f1a927379.JPG

Dzięki za pomoc i podpowiedzi

IMG_1665.JPG.9758a729d26566e29599bb2e9d4de98b.JPG

IMG_1666.JPG.fd31e2f460872a7da0a595bdb308f737.JPG

• Like 4

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta