Skocz do zawartości

Rezerwat Meteoryt czyli co nas urzeka majową porą...


Rekomendowane odpowiedzi

Zachęcam do obejrzenia fotorelacji  z piątkowej wycieczki ścieżką dydaktyczną na którą zabrałem moją rodzinkę.

Relację napisałem w łykend, nie mailem jednak czasu jej opublikować, puszczam to teraz z komórki ,mam nadzieję że u Was pogoda majowa i nie zrobię nikomu smaku tą zielenią.

Generalnie: Bardzo lubimy to miejsce, stąd często je odwiedzamy. 

Nie będę Was zanudzał szczegółami odnośnie meteorytu Morasko, wszystko jest w Wikipedii.

Podróż po rezerwacie najlepiej rozpocząć w tym miejscu. Obok tego domku. Jest parking i tablica informacyjna

 

1.jpg

To raczej rezerwat przyrodniczy choć szumnie zwany  rezerwatem  przyrodniczo-astronomicznym.

2.jpg

 

Utworzono go na  powierzchni  54,5 ha w pod-Sucho-Leskim,  pagórkowatym Morasku, 24 maja 1976 roku.

To wyjątkowy i niepowtarzalny obszar chroniony.

 

3.jpg

 

Na jego terenie mieszczą się kratery, które zdaniem większości badaczy powstały w wyniku upadku meteorytu Morasko ok. 5 tys. lat temu. Teraz wypełnia je woda i porośnięte są wokół drzewami, jednak na pierwszy rzut oka widać, że to cylindryczne leje.

 

krat.jpg

 

Odwiedzającym proponuję ścieżkę dydaktyczną biegnącą przez las grabowo-dębowy  kipiący zielenią i obfitującą w rzadkie okazy roślin chronionych  np.:  lilia złotogłów, kopytnik pospolity, czy  rogatek krótkoszyjkowy. Możemy posłuchać śpiewu rzadkich ptaków  takich jak lelek kozodój.

 

lasek.jpg

 

Nasz jednak interesują kratery:

Na terenie rezerwatu znajduje się sześć kraterów, z czego największy ma ok. 90 metrów średnicy i 11,5 m głębokości.

 

Napotkaliśmy też wykop, znaczy ktoś szuka legalnie na terenie rezerwatu!

wykop.jpg

Tuż za moją córką macie przykład takiego oczka pometeorytowego.

kraterek.jpg

 

1211.jpg

 

oczka.jpg

rezerw.jpg

 

Zachęcam do odwiedzenia tego miejsca szczególnie wtedy gdy króluje bujna zieleń - warto.

 

 

powstawanie krat.jpg

  • Like 7

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem tam z rodziną raz do roku. Nie zapomnę miny dzieciaków kiedy pierwszy raz zobaczyły zaskrońca pełzającego po wodzie. Brakowało tylko komentarza Czubówny. Na mniej astronomiczne a bardziej przyrodnicze wypady polecam też okolice Dziewiczej Góry.

Astrogołębnik, NEQ6, ATM Newton carbon 200/800 (by jolo), SBIG2000XM, korektor x0,73

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)