Skocz do zawartości

28x110


wampum

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć.

Chciałym się dowiedzieć czy lornety 28x110 z różnych stajni to, to samo?.

Do wyboru jest TS, APM, OMEGON, HELIOS i pewnie jeszcze coś by się znalazło.

HELIOS z UK wychodzi najtaniej, ale czytałem przygody kolegi z Astromaniaka, gdzie nie dało się tej lornety poprawnie skolimować.

Czytałem też gdzieś, że APM jest lepszy od pozostałych (lepsze wykonanie, powłoki itp). ale po specyfikacji na stronie sklepu nie można takich wniosków wyciągnąć.

TS to loteria jakościowa.

O OMEGONIE nic na razie nie wiem.

 

Druga sprawa to mocowanie.

Są statywy fotograficzne z głowicą kulową o nośności do 12-15kg. Czy taki statyw z głowicą wysuwaną na pionowym pręcie będzie odpowiedni do takiej lornety?.

Myślę jeszcze o wykożystaniu 1,5 calowych nóg od montażu EQ, tylko to będzie nisko max 125-130cm. no i jaką głowicę mocujacą trzebaby kupć do takiej 6kg lornety?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie powinno być to samo niezależnie od brandu, ale w praktyce nie wiadomo na jaki egzemplarz trafisz. 
Kiedyś przymierzałem się do tej lornety, ale Andrzej (Łysy z AP) napisał, że 28x110 mają największy rozrzut jakościowy z całej serii BA8. I tak, jak nie trafiłem na złą 22x85, tak tylko jednej trzech macanych przeze mnie 28x110 nic nie dolegało.
Też słyszałem, że APM miewa się lepiej, ale nie znalazłem żadnego potwierdzenia.

Co do mocowania - jeśli statyw jest przystosowany, żeby dźwigać 7-kilowego kolosa, to powinien dać radę. Jeśli chcesz głowicę kulową, upewnij się, że jest w niej możliwość ustawienia siły oporu.
Jeśli taka głowica ma tylko dwie zerojedynkowe pozycje tj. trzymaj/puść, to zdecydowanie odradzam. Bezwładność tej lornety po zluzowaniu będzie ciężka do ogarnięcia.

O obserwacjach z poziomu 1,3 m zapomnij. Szkoda nerwów i zdrowia.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Ok.

Poczytałem trochę i już wiem że 28X110 to byłaby super sprawa, ale nie dla "początkującego lorneciarza".

Teraz patrzę na lornetki (raczej budżetowe) o parametrach 10x50 , 10-12x60-63 lub 15x70.

Zarezerwowałem sobie statyw fotograficzny z głowicą o udźwigu do 3kg, bo była okazja.

Możecie mi tutaj coś doradzić jakiś sprawdzony model aczkolwiek w kwocie kilku set pln-ów.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lornetki 10x50, 15x70 z serii BA8 czyli Delta, TS, WO i kilka innych marek. Nowe kosztują powyżej tysiąca, używane poniżej.

Warto dać ogłoszenie "kupię......" na forum.

www.wzrokowiec.com
..................................
8x30 7x36 7x50 10,5x44
 

PTMA W-wa, OTOP

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odp.

Skłaniam się ku 15x70 ewentualnie 12x56, choć kusi mnie 20x80 - ale nie...na spokojnie.Geek

Nie wiem czy mnie będzie stać na serię BA8 (chyba że używaną), bardziej BA5 jako nowe.

Moje typy:

DO Extreme 15x70 ED - ale raczej używka.

DO Skyguide 15x70 - tutaj już nowa.

A w porywach kusi mnie 

Celestron Sky Master Pro 20x80 09 (ale to bedzie już za ciężka chyba).

Polecicie coś?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podejrzewam, że SkyMaster nawet Pro 20x80 jest niewiele jakościowo lepszy od swojego poprzednika, a waga tej lornety bedzie taka sama lub trochę mniej nawet niż np. D.O.15x70 Extreme (prawie 2,7kg). Z testów też wynikało, że SkyMaster 20x80 ma rzeczywiste powiekszenie w granicach 18x czy 18,3x,a w Ba8 jest tyle ile powinno być. Kolejna sprawa to aktywna apertura. Kwestia jakość/cena jest zawsze warta porządnego przemyślenia. Opiszę pewne porównanie, byłem posiadaczem D.O. 20x80 (taki brand "starego" SkyMastera 20x80 z indywidualnym ostrzeniem okularów) czesto jak była możliwość obserwowałem Plejady. Potem gdy "przesiadłem" się na TS 15x70 MX Marine nie omieszkałem jako "pierwsze światło" wpuścić właśnie z Plejad! I co? Myślałem, że obiektywy są przykurzone gdyż dziwna poświata co prawda ledwo widoczna ukazała sie w Plejadach i wokół, a sprawił to lepszy kontrast, który dawała TS i pokazała mnie delikatny mgławicowy woal, którym cała gromada jest otulona. Tyle w temacie a wnioski niech już sobie każdy wyciągnie sam. Pozdrawiam wszystkich!!! Wiesiek. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, wampum napisał:

Zarezerwowałem sobie statyw fotograficzny z głowicą o udźwigu do 3kg, bo była okazja.

Co to za statyw i jaka głowica? Obawiam się, że nie powiesisz na tym stabilnie 15x70 ważącej 2,7kg. Tzn jest szansa, że lornetka nie spadnie, ale o wygodnym manewrowaniu możesz zapomnieć. Markowy sprzęt powinien mieć zapas przynajmniej ~30%

Jeśli chcesz tańszą a nową lornetkę, to może Kamakura 10x50 - jest opisana na forum 

  • Like 1

www.wzrokowiec.com
..................................
8x30 7x36 7x50 10,5x44
 

PTMA W-wa, OTOP

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się w pełni z Qbą. Do "zawieszenia" TS kupiłem głowicę Benro S6 o dźwigu 6kg. Obsługa tego teraz z TS to bajka, nic nie trzeba blokować w czasie obserwacji, jak ustawię tak zostaje. Pewien zapas "mocy" w głowicy powinien być, wręcz jest wskazany. Pozdrawiam!!! 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stayw już jedzie do mnie - to Baader Astro&Nature.

W najgorszym wypadku będę musiał wymienić głowicę na mocniejszą.

Odpowiedzi "Wegi" nie do konca rozumiem - to lepiej Ci sie patrzalo na Plejady przez 20x80 czy 15x70?.Z tego co mi wiadomo jak na plejadach widac mgławice w okół gwiazd to jest bardzo dobrze.

Czyli co lepiej mniejsza lornetka a o lepszej transmisji,mniejszych stratach światła lepszych powlokach itd...

Chcialem nadmienić ze robie sobie prezent na 40te urodziny, wiec moja źrenica nie rozszerza się pewnie juz na te 7mm.

Poza tym mam dwie wady wzroku-astygmatyzm i stożek rogówki.

Zauwazylem ze patrząc dwuocznie widzę dużo lepiej bo wada sie jakby nakłada i niweluje w jakims stopniu.

A napalilem sie na lornetke po ostatnim zlocie w Zatomiu, gdzie właściwie juz wyjeżdżając w Sobote zerknąłem na stojącą obok "maleńkich" dobsonow, lornetę kątową bodajrze 100tke.Ustawiona byla na Bodego, tego widoku nigdy nie zapomnę....

Pozdrawiam Tomek.

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakość obrazu lepsza jest w TS niż w D.O.,kontrast miedzy obiektem a tłem też jest większy. Dlatego napisałem porównanie jakości jaka jest między tymi lornetami na podstawie obserwacji Plejad, w TS mgławica była oczywista mimo mniejszego powiększenia a w D.O. już tak "rożowo" nie było. Wszechświat wolę bezapelacyjnie oglądać w 15x70 TS (biorąc pod uwagę sprzęt 15x70 rzecz jasna). Pozdrawiam!!!

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, wampum napisał:

Chcialem nadmienić ze robie sobie prezent na 40te urodziny, wiec moja źrenica nie rozszerza się pewnie juz na te 7mm.

Nie martw się, jestem prawie pewny że spokojnie się rozszerza do 7mm. 40 lat to nie tak dużo :)

6 godzin temu, wampum napisał:

Czyli co lepiej mniejsza lornetka a o lepszej transmisji,mniejszych stratach światła lepszych powlokach itd...

Tak!

6 godzin temu, wampum napisał:

Poza tym mam dwie wady wzroku-astygmatyzm i stożek rogówki.

Zauwazylem ze patrząc dwuocznie widzę dużo lepiej bo wada sie jakby nakłada i niweluje w jakims stopniu.

To masz 3 opcje. 1) iść do okulisty i kupić soczewki kontaktowe korygujące wady i wtedy możesz używać każdą lornetkę niezależnie jaki ma odstęp źrenicy czy wielkość tejże źrenicy; 2) Obserwować w okularach korekcyjnych ale wtedy trzeba kupić lornetkę z dużym odstępem źrenicy (żeby dało się obserwować w okularach), w lornetkach przeważnie jest tak że im większa źrenica wyjściowa tym też i większy odstęp źrenicy więc to pewnie będzie jakaś lornetka z źrenicą między 5 a 7mm; 3)obserwować bez okularów korekcyjnych ale wtedy należy kupić lornetkę z dość małą źrenicą (3-4mm) bo dzięki temu astygmatyzm pochodzący z oczu nie będzie aż tak mocno przeszkadzał

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie odkryłem że są lornetki z układem 3 elementowym (w nazwie Triplet).

Np taka jak ta:

http://www.astroshop.pl/ts-optics-lornetka-20x80-triplet/p,4587#tab_bar_1_select

Ma ktoś jakies doświadczenia z takim układem, czy to ma się tak samo na achromat vs ED/APO w teleskopach?.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, robert_sz napisał:

 

To masz 3 opcje. 1) iść do okulisty i kupić soczewki kontaktowe korygujące wady i wtedy możesz używać każdą lornetkę niezależnie jaki ma odstęp źrenicy czy wielkość tejże źrenicy; 2) Obserwować w okularach korekcyjnych ale wtedy trzeba kupić lornetkę z dużym odstępem źrenicy (żeby dało się obserwować w okularach), w lornetkach przeważnie jest tak że im większa źrenica wyjściowa tym też i większy odstęp źrenicy więc to pewnie będzie jakaś lornetka z źrenicą między 5 a 7mm; 3)obserwować bez okularów korekcyjnych ale wtedy należy kupić lornetkę z dość małą źrenicą (3-4mm) bo dzięki temu astygmatyzm pochodzący z oczu nie będzie aż tak mocno przeszkadzał

Okulary mam, ale nie przeskoczyłem oglądania w nich przez teleskop (tak jakby ktoś wyciął mi pół szerokości pola).

Co do soczewek kontaktowych - nie wiem, czy o tym samym mówimy. Dla moich oczu po wizycie u okulisty i skanie rogówki takie soczewki szklane są specjalnie robioe indywidualna na lewe i prawe oko - przerabialem to już i nie przystosowałem się . Włóż sobie kawałek szkła do oka - ciekaw jestem ile godzin wytrzymasz. :))

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, wampum napisał:

Dzięki za odp.

Skłaniam się ku 15x70 ewentualnie 12x56, choć kusi mnie 20x80 - ale nie...na spokojnie.Geek

Nie wiem czy mnie będzie stać na serię BA8 (chyba że używaną), bardziej BA5 jako nowe.

Moje typy:

DO Extreme 15x70 ED - ale raczej używka.

DO Skyguide 15x70 - tutaj już nowa.

A w porywach kusi mnie 

Celestron Sky Master Pro 20x80 09 (ale to bedzie już za ciężka chyba).

Polecicie coś?

Sam mam podobne dylematy aktualnie. I już w zasadzie zdecydowałem się na D.O Extreme 15x70 (niby ED). Wiele zależy podobno od egzemplarza, ale mam sklep DO w okolicy (60km ode mnie) jak będę zdecydowany to po prostu podjadę i przepatrzę organoleptycznie co tam mają, powinno to zminimalizować prawdopodobieństwo trafienia lornetki z wadą która przyszła by internetem (kurierem). Słyszałem, że ta lornetka jest naprawdę dobra.

Jak dojdzie statyw i powiesisz lornetę (jaka by nie była) daj znać jak się zachowuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem BA5 TS 25x100 i wymieniłem na BA8 TS15x70 MX MARINE i mogę powiedzieć, że przeskok jakościowy optyki i całej mechaniki jest naprawdę zauważalny i jestem bardzo zadowolony z zakupu. DO EXTREME 15x70 też na pewno jest fajna ale teraz trochę podrożały te lornetki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i stało się.

Poczytałem, od czytania zgłupiałem i...zamówiłem Delta Optical SkyGuide 15x70.

Wydaje mi się w miarę uniwersalna zarówno jeśli chodzi o źrenicę wyjściową jak i pole. Z recenzji wynika że to udany produkt, a stosunek cena/jakość jest chyba najlepszy.

Nie ukrywam że bardzo mnie kusiło kupno Celestrona Skymaster PRO 20x80, ale jednak stwierdziłem że jest na początek za duża mimo że cena podobna do DO SkyGuide.

Szkoda żę w Polsce nie można dostać mniejszego brata w wersji PRO 15x70 bo pewnie bym się na niego zdecydował.

Teraz tylko do wekeendu i modlitwa o bezchmurne niebo...

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze wybrałeś. Lorneta dobrej jakości i wykonana całkowicie z metalu, no i indywidualne ostrzenie w każdym z okularów, w przeciwieństwie do Celestronów nawet Pro gdzie tubusy obiektywów wykonane są z poliwęglanu czyli pisząc prosto są plastikowe. Życzę dużo radochy z użytkowania i udanych obserwacji! Na początku użytkowania może dopaść Ciebie tzw "fatum nowozakupowe" czyli brak dogodnej pogody do obserwacji jak to zwykle bywa przy zakupie nowego sprzętu!:))  Pozdrawiam!!! 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Hagen napisał:

Na początku użytkowania może dopaść Ciebie tzw "fatum nowozakupowe" czyli brak dogodnej pogody do obserwacji jak to zwykle bywa przy zakupie nowego sprzętu!:))  Pozdrawiam!!! 

Tak to zwykle jest i działa w obie strony - po sprzedaży Fujinona miałem blisko tydzień idealnego nieba.

www.wzrokowiec.com
..................................
8x30 7x36 7x50 10,5x44
 

PTMA W-wa, OTOP

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem lornetkę Sky Guide 15x70 oraz BA8 28x110 i zawsze zaczynałem ustawiać ostrość od prawego okularu  , u mnie prawe oko jest okiem prowadzącym , a następnie

korygowałem ostrość w lewym okularze . Generowany obraz przez lornetki był zawsze idealny .

Equinox 120 ED

Fujinon 16x70

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć.

Chciałem tylko powiedzieć że jestem szczęśliwy....;)

Wczoraj miałem drugie podejście z lornetką.

Pierwsze wypadło słabo, mimo że byłem w ceimniejszym miejscu niż wczoraj, ale zasięg gwiazdowy był na poziomie 3 mag max. 

Wczoraj obserwacje robiłem "na szybko" z balkonu mając centralnie na południu łunę mojego 10.0000 miasteczka. Jednakże niebo była naprawdę czyste jak na podmiejskie, na moje oko tak z 4,5-4,8 mag.

W ciagu 40-50 minut zobaczyłem tyle obiektów jak przez pół roku teleskopem.

Na pierwszym planie był oczywiście Strzelec, Tarcza i okolice, wszystko odbyłało się chaotycznie i szybko ale chciałem omieść jak największy skrawek nieba.

Jest ogień i moc :))

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...

Prosze o szybka pomoc.

Widzę podwójnie Księżyc (przesunety kątowo) - lornetka chyba wymaga kolimacji.

Szukam jakiś śrubek na korpusie do kolimacji (wzorem innych lornetek), ale w DO Sky Guide na korpusie nic nie ma!.

Są tylko śrubki na czole od strony okularów na obwodzie prymatów.

Może mi ktoś podpowiedzieć gdzie  w tej lornetce są śruby do kolimacji?.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, wampum napisał:

Prosze o szybka pomoc.

Widzę podwójnie Księżyc (przesunety kątowo) - lornetka chyba wymaga kolimacji.

Szukam jakiś śrubek na korpusie do kolimacji (wzorem innych lornetek), ale w DO Sky Guide na korpusie nic nie ma!.

Są tylko śrubki na czole od strony okularów na obwodzie prymatów.

Może mi ktoś podpowiedzieć gdzie  w tej lornetce są śruby do kolimacji?.

post-225311-0-40893500-1459517522.png

  • Like 1
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)