Skocz do zawartości

Wieczorna koniunkcja Wenus i Jowisza 12/13.03.2012 i inne luty/marzec


polaris

Rekomendowane odpowiedzi

Dokładnie za miesiąc (12 i 13.03) będziemy podziwiać spotkanie - ok. 3o - dwóch jasnych planet na wieczornym niebie.

Nieco wcześniej, 25.02 sierp młodego Księżyca zbliży się - na mniej niż 3o - do Wenus, a 26.02 będziemy podziwiać ładne trio: Wenus, Księżyc i Jowisza.

26.03 Księżyc ponownie zbliży się do Wenus, jeszcze bardziej niż 25.02.

Czyli luty i marzec, o ile pogoda pozwoli, zachwycą nas wspaniałymi wieczorami :) Warto pamiętać!

post-42-137699826143_thumb.jpg

www.astronoce.pl

Nieco na skróty: sites.google.com/view/astropolaris/

DO/GSO 8" Dob | Vanguard Endeavor 8x42 EDII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Próbowałem już kiedyś robic zwykłym kompaktem koniunkcję Ksieżyca i Jowisza i powiem szczerze, że nie byłem zadowolony z uzyskanych efektów. Niby włączyłem tryb nocny ale i tak jakość zdjęcia pozostawiała wiele do zyczenia. 

Seestar S50/ED80/GSO 10"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Małe matryce kompaktów strasznie szumią przy wyższych ISO i dłuższych czasach niestety. Pamiętam, jak miałem tylko Canona A75 i walczyłem z koniunkcjami. Przejście na lustrzankę to było jak przejcie w inny wymiar :)

No ale przy pokombinowaniu na trybie M można coś wycisnąć. Oczywiście na statywie!

www.astronoce.pl

Nieco na skróty: sites.google.com/view/astropolaris/

DO/GSO 8" Dob | Vanguard Endeavor 8x42 EDII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość wanderer

dokładnie jak polaris rzecze, kompakty to dobre mobilne aparaciki ale do fotek dziennych (w niektórych przypadkach nie ustępują nawet lustrzankom, zależy tez od zaangażowania operatora oczywiście)

Też próbowałem fotek koniunkcji a to chyba najlepsza jaka udało mi się zrobić małpką:

Księżyc i jowisz

5018379530_acd7ca5e73_z.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dokładnie jak polaris rzecze, kompakty to dobre mobilne aparaciki ale do fotek dziennych (w niektórych przypadkach nie ustępują lustrzankom, zależy tez od zaangażowania operatora oczywiście)

Też próbowałem fotek koniunkcji a to chyba najlepsza jaka udało mi się zrobić małpką:

M_j_Wszechswiat_Baner.jpg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Wczoraj było przez moment nerwowo ale ostatecznie wiatr rozwiał chmury i udało się złapać całą trójkę :)

Tak to wyglądało w Toruniu nad Wisłą.

Widziałem dziś te zdjecia na Space Weather:) Świetne ujęcia gratuluje. A u mnie za to były chmurwy!
M_j_Wszechswiat_Baner.jpg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiejsze Wenus, Jowisz i Księżyc. Wiał dość silny wiatr i bardzo szybko przechodziły rzadkie chmury - stąd utworzyła się "zorza chmurowa" ;)/

4lhszk.jpg

Tecnosky ED 102/714,  Celestron  SCT 200/2000, Mak 90/1250, Lunt 50, Nikon Lookout 10x50, Canon 550D, Canon mod. 50D

https://charon-x.blogspot.om

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiejsze Wenus, Jowisz i Księżyc. Wiał dość silny wiatr i bardzo szybko przechodziły rzadkie chmury - stąd utworzyła się "zorza chmurowa" ;)/

To był przepiękny widok. Wyszłam z domu o 18.30 i stanęłam w zachwycie. Cieniutki sierp Księżyca, lekkie światło popielate i prawie w linii prostej Jowisz i Wenus. Koło Księżyca potężny słup linii energetycznej tak, że Księżyc prawie na nim wisiał. Do tego migotał, bo gwałtowny wiatr przesuwał szybko cienkie chmury.

Poleciałam na fitness i krzyczałam, żeby wszyscy wyszli oglądać.

Każdy ma prawo do własnego zdania, ale nie do własnych faktów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A Merkury nie jest za blisko słońca?

Dlatego Polaris pisze, że dla twardzieli ;).

Tylko nie wszystkim takie obserwajce wychodza, ale trzeba kochać ryzyko ;).

1566_Slepy_kot.jpg

Tecnosky ED 102/714,  Celestron  SCT 200/2000, Mak 90/1250, Lunt 50, Nikon Lookout 10x50, Canon 550D, Canon mod. 50D

https://charon-x.blogspot.om

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nadchodzące kilka dni to dobry czas by zapolować na Merkurego. Trzeba go wypatrywać krótko po zachodzie Słońca w łunie nad zachodnim horyzontem. Wysokość planety to w porywach jakieś 7-8 stopni. Najlepiej wypatrzeć go lornetką, a w miarę zapadającego zmierzchu, namierzyć gołym okiem wg charakterystycznych punktów na widnokręgu.

Pogoda dopisuje, atmosfera jest przejrzysta, więc nie powinno być problemów.

www.astronoce.pl

Nieco na skróty: sites.google.com/view/astropolaris/

DO/GSO 8" Dob | Vanguard Endeavor 8x42 EDII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)